Ivan το Chow


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Καλώς σας βρήκαμε!
Στις 2/9 θα γίνουμε 11 μηνών και για την ώρα προσπαθούμε να συνέλθουμε από την απώλεια της θετής μαμάς μας της ShuShi (ShihTzu) που μας άφησε σε ηλικία 14 ετών.
Μόλις συνέλθουμε (σωματικά και ψυχικά) θα σας πούμε περισσότερα.
 

Attachments







elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Το κορίτσι μας ήταν γριούλα. Έζησε καλά και έφυγε γρήγορα χωρίς να βασανιστεί. Πήγε να βρει τον μπαμπά της τον Lio (ChowChow) και τον αγαπημένο της Mao (ChowChow). Ήταν ένα ατρόμητο ShihTzu που είχε τρία αρσενικά Chow σούζα! Εμείς που μείναμε πίσω μαζί με τον κούταβο είμαστε απαρηγόρητοι. Ο κούταβος πιο πολύ απ' όλους μας.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Λίγα λόγια για μας (τώρα που ηρεμήσαμε και έχουμε και νέες αφίξεις)

Η οικογένεια/αγέλη μας περιελάμβανε πάντα δίποδα και τετράποδα. Παλιότερα σέττερ και γάτες. Ενδιάμεσα ΓΠ και γάτες. Και τα τελευταία 24 χρόνια ChowChow, Shih Tzu και γάτες. Η τελευταία μας γάτα μας άφησε το 2010 σε ηλικία 26 χρονών. Από τότε δεν πήραμε άλλη.

Τον Δεκέμβριο του 2014 χάσαμε τον Mao_Ze (ChowChow) από αιμαγγειοσάρκωμα στα 10 του και τον περασμένο μήνα την ShuShi την Α' (Shih Tzu) από εγκεφαλικό στα 14 της.

Σήμερα η αγέλη αποτελείται (εκτός από τα δίποδα) από ένα κουτάβι 11,5 μηνών τον Ivan (ChowChow) και από χθές μια κουτσουλιά 9 εβδομάδων την ShuShi την Β' (Shih Tzu).

Το πρώτο μου Chow τον Lio τον γνώρισα στην Γαλλία. Δεν είχα ιδέα για την συγκεκριμένη φυλή, αλλά ερωτευτήκαμε με την πρώτη ματιά. Εκείνος καθόταν δίπλα στην μαμά του, σοβαρός και με παρακολουθούσε να κουβαλάω τις άπειρες σακούλες με σπιτικά γλυκά στην αφεντικίνα του (δώρο από την μητέρα μου). Σκόνταψα, έπεσα, οι σακούλες σκόρπισαν παντού. Ο Lio (10 εβδομάδων) με πλησίασε, κοίταξε την μαμά του, ξάπλωσε δίπλα μου και άρχισε να με γλύφει. Φυσικά επιστρέψαμε στην Ελλάδα αγκαλιά. Τρισέγγονος του Lio ήταν ο Mao_Ze. Μέλος της ίδιας αγέλης είναι και ο πατέρας του Ivan.
Στην επόμενη επίσκεψή μου (με τα σχετικά γλυκά) 3,5 χρόνια αργότερα, επέστρεψα με την ShuShi Α'. Χθές η καλή φίλη της μητέρας μου μας έφερε (αντί για γλυκά) την κουτσουλιά που πήρε το όνομα ShuShi B'.
Αυτά από μας για την ώρα. Και μερικές φωτογραφίες.
Ivan
ShuShi B'
ShuShi Α'
Mao_Ze
Lio
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Να σου ζήσουν και τα δύο, αλλά οι εύλογες τώρα ερωτήσεις, ξέρεις ποιές είναι, για να είναι πλήρες το θέμα σου ε; :)
 






elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Η φίλη της μητέρας μου είναι μια γηραιά κυρία 93 ετών (τα χρόνια της να 'χουμε) που εκτρέφει παραδοσιακά και οικογενειακά (εδώ και 4 γενιές όπως λέει με καμάρι) ChowChow & Shih Tzu. Τα σκυλιά τους έχουν pedigree και οι γέννες τους δηλώνονται κανονικά στον Κυνολογικό της Γαλλίας. Αλλά ΔΕΝ πουλάνε σκυλιά. Δίνουν/ανταλλάσσουν/ζευγαρώνουν μόνο με άλλους εκτροφείς και καμιά φορά χαρίζουν σε φίλους.
 






aem50

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2015
133
32
35
Αχ, τα Τσοου Τσοου εχουν μια γοητεια μαγικη!:love:
Και τα Σιχ Τσου ωραια ειναι φυσικα, ειχα παλια, τον Σουά!:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Λογικά έχουν. Του Mao_Ze το είχα πάρει κιόλας. Αλλά τι να το κάνω το pedigree; Δεν τα κατεβάζω σε Show δεν σκοπεύω να τα ζευγαρώσω. Για να μπορώ να αποδείξω ότι έχω "καθαρόαιμο"; Και λοιπόν;
Γιατί αυτό, είναι το σωστό. Είναι η ταυτότητά τους. Αυτός είναι ο πρωταρχικός σκοπός ύπαρξής τους. Και γιατί αν κάποτε στο κοντινό μέλλον, παρουσιάσουν κάποια, ο μη γένοιτο ασθένεια, και η γλυκειά γηραιά κυρία, δεν είναι εις θέσιν να σε κατατοπίσει, είναι χρήσιμο να ξέρεις, αν τα γονίδιά τους, ευθύνονται γι'αυτό. Πχ.
 
  • Like
Reactions: aem50


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Δίκιο έχεις. Η γηραιά κυρία πάντως είναι κέρβερος και τα αρχεία της αναλυτικότατα. Την ShuShi A' ζήτησε να την στειρώσω γιατί παρουσίασε ελαφρύ προγναθισμό. Μου είχε ζητήσει μάλιστα και τις σχετικές ακτινογραφίες για το αρχείο της. Και όταν ένα από τα αδέλφια του Mao διαγνώστηκε με ορμονική δερματοπάθεια με ενημέρωσε για να κάνω συγκεκριμένες εξετάσεις. Και αυτό μας γλύτωσε από πολλεεεεεεεεεές κορτιζόνες και πειραματισμούς των Ελλήνων κτηνιάτρων.
Η οικογενειακή εκτροφή έχει ψηφιοποιηθεί και η γιαγιά παίζει τους υπολογιστές στα δάχτυλα :)

ΥΓ. Τώρα μιλάνε με την μητέρα μου (87) μέσω email! Πράγμα θαυμάσιο γιατί είναι και οι 2 θεόκουφες και δεν μπορούσαν να μιλήσουν στο τηλέφωνο.
 












elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ευχαριστώ.
Δεν ξέρω αν ο κυνολογικός είναι αυστηρός, η κυρία πάντως είναι. Μέχρι και τα στοιχεία του γιατρού που τα παρακολουθεί ζήτησε, κι ευτυχώς που ο χριστιανός το κατέχει το γαλλικό και μπορούν να συνεννοηθούν. Μόλις την ενημέρωσα ότι ο Ιβάν έκανε ακτινογραφίες επειδή κούτσαινε (σαβουριάστηκε πάνω σ' ένα βαρέλι στην βεράντα και μας κοψοχόλιασε) ζήτησε αμέσως κόπιες για να σιγουρευτεί και ο δικός τους γιατρός ότι δεν είναι δυσπλασία. Όπου κι αν ζουν τα σκυλιά δεν παύει να τα θεωρεί δικά της, μέλη της οικογένειας της. Το ίδιο κάνουν και τα παιδιά (και τα εγγόνια της) που συνεχίζουν την οικογενειακή παράδοση. Σημειωτέον ότι δεν ζουν από την εκτροφή. Είναι το χόμπι τους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf