Jack russell για πρωτο σκυλι;






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν από το παγκ πηγαίνεις στο Τζακ ράσσελ, εγώ το μόνο που έχω να πω είναι "κάτσε και σκέψου τι θέλεις. Κι όταν αποφασίσεις τι θέλεις κάτσε διάβασε, ψάξε, κυρίως εκτός φόρουμ, και μετά έλα κι εδώ να συζητήσουμε σε νέες βάσεις"
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αν από το παγκ πηγαίνεις στο Τζακ ράσσελ, εγώ το μόνο που έχω να πω είναι "κάτσε και σκέψου τι θέλεις. Κι όταν αποφασίσεις τι θέλεις κάτσε διάβασε, ψάξε, κυρίως εκτός φόρουμ, και μετά έλα κι εδώ να συζητήσουμε σε νέες βάσεις"
:LOL::LOL::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Aslan


2 Σεπτεμβρίου 2015
14
0
34
Αν από το παγκ πηγαίνεις στο Τζακ ράσσελ, εγώ το μόνο που έχω να πω είναι "κάτσε και σκέψου τι θέλεις. Κι όταν αποφασίσεις τι θέλεις κάτσε διάβασε, ψάξε, κυρίως εκτός φόρουμ, και μετά έλα κι εδώ να συζητήσουμε σε νέες βάσεις"
Καλε που τα θυμαστε ολα :p?
Θελλω τζαααακκκ..απλα με ειχαν ψιλοαποτρεψει καποια σχολια που εχω διαβασει...αλλα ισως ειναι λιγο υπερβολικα... Τι λετε φιλοι; :)
 




Νικόλας Β.

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
48
12
48
Κι εγώ σκοπεύω σαν πρώτο σκύλο να πάρω τζακ ράσσελ. Κι εμένα με προβλημάτιζε το γεγονός ότι έχει αστείρευτη ενέργεια, που σημαίνει πως αν δεν έχεις όρεξη για εξορμίσεις και μεγάλες βολτούλες μείνε στο παγκ-άκι σου
 














johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Το πρώτο, απ' ότι κατάλαβα, δεν "τόπιασες"...
Εννοούσα ότι ΔΕΝ πρέπει να είναι το πρώτο σκυλί (είτε αυτός είναι αρχάριος, είτε έμπειρος;) )

Εσύ το χεις γείτονα ...για πες :LOL:
Άσε... μιλάμε για καλά δομημένη οικογένεια (με δύο αγοράκια, 9 και 11 ετών)...
Όμως, χωρίς προηγούμενη εμπειρία... το είδαν "κάπου" και τους άρεσε...
Ο μόνος που σέβεται ο "φίλος" μας είναι ο μπαμπάς, που κάνει φιλότιμες προσπάθειες προς την κατεύθυνση: α) της πειθαρχίας (λέμε τώρα) και β) της εκτόνωσης (εκεί, όντως, προσπαθεί ο μπαμπάς - αλλά, δεν επαρκεί)...

Έτσι, ο "φιλαράκος"προσπαθεί να εκτονωθεί όπου "κάτσει"...
Και το πιο συχνό "κάτσει" είναι να πλησιάζει τα ενδιάμεσα κάγκελα και να "μας" γρυλίζει - γαυγίζει... όπου "εμάς", μας ακούει ΚΑΙ η διπλανή γειτονία!
Ευτυχώς, εκεί, δεν έχουμε πρόβλημα, γιατί υπάρχει (ικανή) υψομετρική διαφορά των μαντρών των δύο κήπων... αλλά, όπως καταλαβαίνεις, "χτίζεται" ένα κάποιο ειδύλλιο...
Την τελευταία φορά που είχαμε βγει βόλτα, η πόρτα του διπλανού κήπου ήταν ανοιχτή (ναι, επιβεβαιώνω ότι δεν προσέχουν κάν αυτό το θέμα)... ΕΥΤΥΧΩΣ, η γυναίκα μου (με τον κούταβο) είχε προχωρήσει... και παρέμεινα εγώ, βάζοντας τη Μόκα να "φυλάξει Θερμοπύλες"... ο "φιλαράκος" όρμησε γαυγίζοντας και γρυλίζοντας τρελά, γυρνώντας γύρω από τη Μόκα σαν δαιμονισμένος (με ταχύτητα παραπλήσια του φωτός)... η οποία Μόκα είχε πάθει την πλάκα της... δεν ξέρω τι "σκεφτόταν", αλλά ήταν έτοιμη (ακόμα και η Μόκα!)...

Πιστεύω, Σταματία, ότι η συνάντηση με τον κούταβο (αν ο φιλαράκος ξεφύγει και πάλι λυτός και πάει πάνω του) θα ήταν, από πολύ οδυνηρή, έως μοιραία...
 




Νικόλας Β.

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
48
12
48
Αληθινή περίπτωση:

Εδώ και 2-3 μήνες έχει έρθει ένα κουτάβι στην γειτονιά (καινούριο:X3:) που γαβγίζει ακατάπαυστα πρωί μεσημέρι βράδυ. Είναι μόνιμος κάτοικος του μπαλκονιού του σπιτιού και δεν τον σταματάς από το να μιλάει με το λαμπραντορ του απέναντι. Πριν λίγο ανακάλυψα πως είναι jack russell terrier :)confused:). Και αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου έχουν μπει ακόμα περισσότερες σκέψεις (ότι π.χ. έτσι θα είναι και το δικό μου/θα ενοχλώ όλη τη γειτονιά). Εσείς αυτό το ασταμάτητο και ενοχλητικό γαύγισμα το θεωρείτε σαν αντίδραση του ότι είναι σχεδόν παραμελημένο σε ένα μπαλκόνι; (Ξέχασα να πω ότι δεν έχω ποτέ δει τον κυριούλη να τον βγάζει βόλτα:()
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Αληθινή περίπτωση:

Εδώ και 2-3 μήνες έχει έρθει ένα κουτάβι στην γειτονιά (καινούριο:X3:) που γαβγίζει ακατάπαυστα πρωί μεσημέρι βράδυ. Είναι μόνιμος κάτοικος του μπαλκονιού του σπιτιού και δεν τον σταματάς από το να μιλάει με το λαμπραντορ του απέναντι. Πριν λίγο ανακάλυψα πως είναι jack russell terrier :)confused:). Και αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου έχουν μπει ακόμα περισσότερες σκέψεις (ότι π.χ. έτσι θα είναι και το δικό μου/θα ενοχλώ όλη τη γειτονιά). Εσείς αυτό το ασταμάτητο και ενοχλητικό γαύγισμα το θεωρείτε σαν αντίδραση του ότι είναι σχεδόν παραμελημένο σε ένα μπαλκόνι; (Ξέχασα να πω ότι δεν έχω ποτέ δει τον κυριούλη να τον βγάζει βόλτα:()
Νομιζω δεν θελει και ρωτημα...
Πηρε ενας...κυριουλης.. ενα σκυλι μικροσωμο μεν αλλα με φουλ ενεργεια δε και το εχει κλεισει σε ενα μπαλκονι χωρις βολτα και κυριως χωρις ασκηση.
Αν εχεις σκοπο να παρεις ενα σκυλι που θα το παρατας στο μπαλκονι και θα το βγαζεις βολτα για ασκηση μια φορα την εβδομαδα για να βγαλεις την υποχρεωση τοτε ναι ετσι θα ειναι και το "δικο σου".
Αν παλι το παρεις και αφιερωνεις χρονο καθημερινα για την εκπαιδευση του, το παιχνιδι του και ολα τοτε θα εχεις ενα χαρουμενο συντροφο.
Αν και δεν σε βλεπω πολυ ενημερωμενο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Όποιος από εδώ μέσα μπορεί πραγματικά να έχει ένα τζακ πλήρως εκτονωμένο όπως πρέπει να σηκώσει το χέρι ψηλά.
 
  • Like
Reactions: Estranged




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
κυρία κυρία...
( σε συνδιασμό με τα σκυλιά μου ε?)
Μιλάμε για ρεαλιστικές συνθήκες :p.
Δηλαδή ένα τζακ σε ένα σπίτι, χωρίς μια αγέλη-συμμορία και χωρίς ιδιοκτήτη μαραθωνοδρόμο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and johnk


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki