Jack Russell!!


OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
Καλημέρα σε όλους! Μόλις χθες απέκτησα ένα Jack Russell και είμαι πολύ πολύ χαρούμενη. Από μικρή έχω μεγαλώσει με σκυλάκια (λυκόσκυλο, χάσκι, θιβετιανό σπανιέλ και πίνσερ μινιατούρα). Παρόλο που γνωρίζω ήδη πολλά για τα σκυλιά, πέρασα αμέτρητες ώρες ψάχνοντας πληροφορίες μόνο για τα Jack Russel. Είμαι γενικά αθλητικός τύπος και έψαχνα έναν σκυλάκο με τσαγανό και να μην κουράζεται από το πολύ παιχνίδι.

Έχω κατενθουσιαστεί με τον Πέρη μας και χαίρομαι που τελικά τον πήραμε (όχι από pet shop, αλλά από εκτροφείο) Είναι μόλις 2 μηνών και χθες περάσαμε το πρώτο βράδυ στο σπίτι. Ομολογώ πως είναι ένα πολύ καλόβολο σκυλάκι και έξυπνο. Έμαθε πολύ γρήγορα να τα κάνει στην πανούλα του.

Το μόνο που με ψιλοαγχώνει είναι ότι ξυπνούσε κάθε 2 ώρες και έκλαιγε. Το ξέρω ότι είναι μωρό ακόμα και ότι θέλει πολύ υπομονή τώρα. Αλλά αν δεν πάω κοντά του να το χαϊδέψω για να σιγουρευτεί ότι είμαι εκεί κοντά του, δεν σταματάει το κλάμα. Ξύπνησα στης 1.30, στις 4, στις 6.30 και στις 8 που και τελικά σηκώθηκα. Δεν με ενοχλεί να σηκώνομαι. Με αγχώνει όμως που έχουμε γείτονες και η ηχομόνωση του σπιτιού μας δεν είναι και η καλύτερη. Φοβάμαι μην μου πουν τίποτα. :(

Τι μπορώ να κάνω για να μην κλαίει τόσο πολύ; Μήπως του λείπει η μαμά του και τα αδέρφια του και είναι ακόμα νωρίς για τέτοιες απαιτήσεις; :rolleyes:
 


gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
jack Rassel

Τα jack Rassel θέλουν πολύ προσοχή και να ασχοληθεί μαζί τους δεν τα πάνε καλά σε διαμέρισμα, εάν έχεις διαμέρισμα τότε να μην τον πάρεις. Πάρε ένα Πεκίνούα
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Τα jack Rassel θέλουν πολύ προσοχή και να ασχοληθεί μαζί τους δεν τα πάνε καλά σε διαμέρισμα, εάν έχεις διαμέρισμα τότε να μην τον πάρεις. Πάρε ένα Πεκίνούα
Μια χαρά τα πάνε σε διαμέρισμα με την εκτόνωση που πρέπει!
 


OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
Τα jack Rassel θέλουν πολύ προσοχή και να ασχοληθεί μαζί τους δεν τα πάνε καλά σε διαμέρισμα, εάν έχεις διαμέρισμα τότε να μην τον πάρεις. Πάρε ένα Πεκίνούα
Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι έγραψα, τότε δεν θα απαντούσες έτσι. Και προσοχή του δίνω και ασχολούμε μαζί του και ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΑ! Μένω σε διαμέρισμα και είσαι ο πρώτος που μου λέει "εαν έχεις διαμέρισμα μην τον πάρεις!!" Τι σαχλαμάρες είναι αυτές;

Άλλο ρώτησα εξυπνάκια....
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι έγραψα, τότε δεν θα απαντούσες έτσι. Και προσοχή του δίνω και ασχολούμε μαζί του και ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΑ! Μένω σε διαμέρισμα και είσαι ο πρώτος που μου λέει "εαν έχεις διαμέρισμα μην τον πάρεις!!" Τι σαχλαμάρες είναι αυτές;

Άλλο ρώτησα εξυπνάκια....
Υπομονή χθες το πήρες είναι σε καινούριο περιβάλλον, λογικό είναι να είναι αγχωμένο θα στρώσει, πάντως εγώ θα σου έλεγα να μην του δίνεις σημασία όταν στα κάνει αυτά γιατί θα τον συνηθίσεις έτσι και θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα μετά, θα κάνει λίγη φασαρία στην αρχή ενημέρωσε του γείτονες και τους γονείς σου και μετά από λίγο θα στρώσει.

Και εκτόνωση όχι υπερβολική είναι ακόμα μωρό.

Να σου ζήσει ο μικρός.
 


OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
Υπομονή χθες το πήρες είναι σε καινούριο περιβάλλον, λογικό είναι να είναι αγχωμένο θα στρώσει, πάντως εγώ θα σου έλεγα να μην του δίνεις σημασία όταν στα κάνει αυτά γιατί θα τον συνηθίσεις έτσι και θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα μετά, θα κάνει λίγη φασαρία στην αρχή ενημέρωσε του γείτονες και τους γονείς σου και μετά από λίγο θα στρώσει.

Και εκτόνωση όχι υπερβολική είναι ακόμα μωρό.

Να σου ζήσει ο μικρός.
Ευχαριστώ πολύ! Με κάλυψες :)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Είναι 2 μηνών. Τι εκτόνωση χρειάζεται εκτός το παιχνίδι, εφόσον δεν μπορεί να βγει ακόμα έξω, μόνο με 2 εμβόλια..;
Να τον χαίρεσαι τον δαίμονα! Αρχικά ότι σου είπε ο chris, ξεκίνα όμως να ενημερώνεσαι για την φυλή τα χαρακτηριστικά και τις ιδιαιτερότητές της αν δεν το έχεις κάνει μέχρι στιγμής
 


OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
Να τον χαίρεσαι τον δαίμονα! Αρχικά ότι σου είπε ο chris, ξεκίνα όμως να ενημερώνεσαι για την φυλή τα χαρακτηριστικά και τις ιδιαιτερότητές της αν δεν το έχεις κάνει μέχρι στιγμής
ουουου! Όλη μέρα αυτό κάνω! :cool: Απ'τη μία τον χαζεύω που κοιμάται, κι από την άλλη προσπαθώ να "τον γνωρίσω καλύτερα" μέσω του φόρουμ!

Όμως δε μπορώ να τον αφήνω να κλαίει όλο το βράδυ γιατί ακριβώς δίπλα κοιμάται το παιδάκι της γειτόνισσάς μου. Δεν θέλω να έχω πρόβλημα. Μετά του 4-5 μήνες θα σταματήσει να κλαίει;
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Κοίτα αν δεν δείξεις αδιαφορία το έχασες το κορμί πατριώτη!!!!! είναι ένα θέμα με τις πολυκατοικίες και την ενόχληση το καταλαβαίνω

Δεν είναι θέμα μηνών να το κόψει πρέπει να μάθει με υπομονή!
Η δικιά μου είναι 3 χρονών και αν δεν κοιμηθούμε μαζί θα σκούξει γιατί έτσι έχουμε μάθει (εγώ το ήθελα)
πάντως να ξέρεις ότι είναι χαρακτηριστικό της φυλής να είναι ξεροκέφαλα και πολύ επίμονα!

βάλε του μια μπλούζα με την μυρωδιά σου, ένα ραδιάκι χαμηλά να ακούει κάτι και δες
 


gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι έγραψα, τότε δεν θα απαντούσες έτσι. Και προσοχή του δίνω και ασχολούμε μαζί του και ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΑ! Μένω σε διαμέρισμα και είσαι ο πρώτος που μου λέει "εαν έχεις διαμέρισμα μην τον πάρεις!!" Τι σαχλαμάρες είναι αυτές;

Άλλο ρώτησα εξυπνάκια....
;Εγω παντώς οπότε την πηγαίνω την Ήρα στο διαμέρισμα στο πειραία στενοχορίεται αυτή είναι αν το αγόρασες κα τα πάει κάλα τότε εντάξει.
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κοίτα αν δεν δείξεις αδιαφορία το έχασες το κορμί πατριώτη!!!!! είναι ένα θέμα με τις πολυκατοικίες και την ενόχληση το καταλαβαίνω

Δεν είναι θέμα μηνών να το κόψει πρέπει να μάθει με υπομονή!
Η δικιά μου είναι 3 χρονών και αν δεν κοιμηθούμε μαζί θα σκούξει γιατί έτσι έχουμε μάθει (εγώ το ήθελα)
πάντως να ξέρεις ότι είναι χαρακτηριστικό της φυλής να είναι ξεροκέφαλα και πολύ επίμονα!

βάλε του μια μπλούζα με την μυρωδιά σου, ένα ραδιάκι χαμηλά να ακούει κάτι και δες
Αμα λέω εγώ ότι εισαι δικιά μου....

Όλγα, αγνόησε το κλάμα στην αρχή για να μην το εχεις μετά. Εσύ δεν εχεις αγνοησει ποδοβολητα και φασαρία γειτόνων? ε το ίδιο θα κάνουν και αυτοι. Θα δειξουν κατανόηση και αν γκρινιάξει κάποιος εξηγησε τους, ότι είναι ενα ελάχιστο μέρος αυτο για να γλυτώσουν μελλοντική φασαρία!
Η εκτόνωση δεν ειναι απαραίτητα να τρέχει πανω κάτω, να καβαλάει κρεβάτια και τραπέζια. Εκτονωση προσφέρεται και με πνευματική άσκηση, πχ κάποιες εντολές βασικης υπακοής που μπορει να μάθει, το όνομα του κλπ και να παίζεται κιόλας παράλληλα με τα μασουλητήρια του, με μπαλάκια κλπ. Αλλά προσπάθησε να τα κάνεις αυτά πάνω σε χαλι/μοκέτα. Αν δεν εχεις, τότε προσπάθησε να παίζετε πανω σε κρεβάτι. Για να μην εχεις μελλοντικά θεμα με τα κοκκαλάκια του.


Α και μην ξεχνάς, ειναι τεριέ... εκ φύσεως πεισματάρικα και ξεροκέφαλα... αλλά και "ομιλητικα"
 


OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
Αμα λέω εγώ ότι εισαι δικιά μου....

Όλγα, αγνόησε το κλάμα στην αρχή για να μην το εχεις μετά. Εσύ δεν εχεις αγνοησει ποδοβολητα και φασαρία γειτόνων? ε το ίδιο θα κάνουν και αυτοι. Θα δειξουν κατανόηση και αν γκρινιάξει κάποιος εξηγησε τους, ότι είναι ενα ελάχιστο μέρος αυτο για να γλυτώσουν μελλοντική φασαρία!
Η εκτόνωση δεν ειναι απαραίτητα να τρέχει πανω κάτω, να καβαλάει κρεβάτια και τραπέζια. Εκτονωση προσφέρεται και με πνευματική άσκηση, πχ κάποιες εντολές βασικης υπακοής που μπορει να μάθει, το όνομα του κλπ και να παίζεται κιόλας παράλληλα με τα μασουλητήρια του, με μπαλάκια κλπ. Αλλά προσπάθησε να τα κάνεις αυτά πάνω σε χαλι/μοκέτα. Αν δεν εχεις, τότε προσπάθησε να παίζετε πανω σε κρεβάτι. Για να μην εχεις μελλοντικά θεμα με τα κοκκαλάκια του.


Α και μην ξεχνάς, ειναι τεριέ... εκ φύσεως πεισματάρικα και ξεροκέφαλα... αλλά και "ομιλητικα"
Πάντως χθες βράδυ ξύπνησε μόνο 2 φορές. Μία στις 2 και άλλη μία στις 6. Από παιχνίδια και εκτόνωση άλλο τίποτα. Καλά πάμε νομίζω. Δεν θα με νοιάξει αν θα είναι "ομιλητικός" σκύλος όταν μεγαλώσει. Αυτό το έψαξα και πρωτού τον αγοράσω.Αργά το βράδυ μόνο δεν θέλω να κάνει φασαρία, όλη την υπόλοιπη μέρα δεν με νοιάζει καθόλου! :)
 


OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
Κοίτα αν δεν δείξεις αδιαφορία το έχασες το κορμί πατριώτη!!!!! είναι ένα θέμα με τις πολυκατοικίες και την ενόχληση το καταλαβαίνω

Δεν είναι θέμα μηνών να το κόψει πρέπει να μάθει με υπομονή!
Η δικιά μου είναι 3 χρονών και αν δεν κοιμηθούμε μαζί θα σκούξει γιατί έτσι έχουμε μάθει (εγώ το ήθελα)
πάντως να ξέρεις ότι είναι χαρακτηριστικό της φυλής να είναι ξεροκέφαλα και πολύ επίμονα!

βάλε του μια μπλούζα με την μυρωδιά σου, ένα ραδιάκι χαμηλά να ακούει κάτι και δες
Σκέφτηκα κι εγώ να το μάθω όπως εσύ, να κοιμάται στο κρεβάτι. Αλλά έχω διαβάσω και το βλέπω και τώρα δηλαδή, ότι τα κοντότριχα ρασελάκια μαδάνε αρκετά. Ακόμα και στον καναπέ δεν το παίρνω τόσο συχνά για να μην κακομαθαίνει. :?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Να τον χαίρεσαι τον ράσσελλο!!
Έχε κατά νου ...ότι γενικά είναι σκυλιά που γαυγίζουν ...οπότε αν είσαι σε πολυκατοικία καλό θα είναι να περιοριστεί με κάποιο τρόπο...!!
Σου εύχομαι ότι καλύτερο για το μικρό....και καλές αντοχές για αργότερα!:)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
τα κοντότριχα ρασελάκια μαδάνε αρκετά. Ακόμα και στον καναπέ δεν το παίρνω τόσο συχνά για να μην κακομαθαίνει. :?
Όλα τα σκυλιά μαδάνε. Κι εγώ κάποτε πίστευα ότι τα κοντότριχα είναι προτιμώτερα, αλλα η τρίχα τους είναι σαν καρφίτσα. Μπήγεται μέσα στο ύφασμα και δε φεύγει ούτε με ρολό. Ενώ τα μακρύτριχα μαδάνε μεν, αλλά η τρίχα τους πέφτει κάτω και σκουπίζεται πολύ εύκολα.
 


OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
Όλα τα σκυλιά μαδάνε. Κι εγώ κάποτε πίστευα ότι τα κοντότριχα είναι προτιμώτερα, αλλα η τρίχα τους είναι σαν καρφίτσα. Μπήγεται μέσα στο ύφασμα και δε φεύγει ούτε με ρολό. Ενώ τα μακρύτριχα μαδάνε μεν, αλλά η τρίχα τους πέφτει κάτω και σκουπίζεται πολύ εύκολα.
Ναι όντως. Αλλά για μένα τα κοντότριχα είναι ακόμα πιο όμορφα, και ήμουν προετοιμασμένη για το "σκληρό τρίχωμά" του. Πάντως τώρα που είναι 2 μηνών είναι σαν βαμβάκι! :rolleyes:
 


gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
Την στεναχώρια πως την καταλάβαινες?
Απλα στην μονοκατικια τρεχει συνεχεια ,στο διαμερισμα εχει κατεβασμενει την ουρα ετσει το καταλαβαινω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95