Kαρκίνος και επιληπτικές κρίσεις


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
καλησπερα παιδια... εχω ενα θηλυκο χασκυ... ειναι 13 χρονων. το σαββατο το βραδυ προς ξημερωματα κυριακης παρατηρηθηκε επιληπτικη κριση. ηρθε κτηνιατροσ στο σπιτι κ τησ εκανε αντιδοτο για φολεσ κτλ κ για επιληψια. μεχρι τοτε νομιζαμε πωσ κατι την ειχε πειραξι. την επομενη μερα παλι τα ιδια. η φριντα με αφρουσ στο στομα να εχει ασταθεια κ να κουτουλαει... τα χειροτερα ηρθαν το απογευμα τησ κυριακησ. 3 κρισεισ μεγαλεσ ανα 45λεπτο περιπου. το σκυλι στο πλαι να κανει ποδηλατισμουσ να φωναζει κ να προσπαθει η γλωσσα να γυρισει..να σημειωθει εδω πωσ πριν τισ κρισεισ ειχε παρει τογκρατελ τον 400 για δευτερη φορα εκεινη την μερα... την επομενη μερα δηλαδη δευτερα το πηγαμε σε μια κλινικη στον πειραια οπου εκανε εξετασεισ. απο το αιμα διαπιστωθηκε πωσ δν υπαρχει θεμα. μασ ειπε η κτηνιατροσ πωσ η επιληψια ειναι η λογο ηλικιασ η λογο ογκου στο κεφαλι. η φριντα μ λοιπον εχει ιστορικο καρκινου. εχει κανει 2 επεμβασεισ. στην μητρα κ στο στηθοσ. αλλα δν εδειχνε πωσ ειχε τπτ απο τοτε.. απο την δευτερα το σκυλι παιρνει τα gardenal των 100. ενα πρωι ενα βραδυ. δν εχει παρουσιασει κρισι αλλα απο την δευτερα το μεσημερι μεχρι κ την τριτη το βραδυ εκλαιγε συνεχεια σε καθε αναπνοη.σαν γλυκο παραπονο.τωρα δειχνει πωσ δν εχει πληρη αντιληψη ακομα. επισις εχει αυξημενη ορεξη κ διψα. ενασ γιατροσ μασ ειπε πωσ υπαρχει περιπτωση να εχει καρκινο στο παγκρεασ κ να δινει τοξινεσ στον εγκεφαλο. οταν την ψηφιλαφισε αλλοσ γιατροσ στο στομαχι η φριντα εκλαιγε πολυ. μασ προτεινε ευθανασια. δν θα τα παρατησω γτ την εχω 13 χρονια. μαζι τησ μεγαλωσα . συγνωμη αν δν εγραψα στο σωστο σημειο το θεμα μ. ειμαι πολυ χαλια . με νιωθετε κ ειμαι σιγουροσ. σασ ευχαριστω προκαταβολικα παιδια... μακαρι να βρουμε μια ακρη. θα προσπαθησω να ανεβασω μια φωτο τησ να την δειτε την ομορφια μ :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Είναι δύσκολο να σε καλωσορίσει κάποιος με τέτοια εισαγωγή. Που να βρεις τα λόγια... Είμαι σίγουρη ότι θα κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για το παρεάκι σου, ώστε να μην υποφέρει. Να σου ευχηθώ μόνο, ότι καλύτερο και να σου στείλω ένα χαμόγελο :)
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
τι εννοεις? ....οσο περναει η ωρα κ διαβαζψ κ αλλα στο ιντερνετ τρελαινομαι. τωρα διαβασα πωσ μπορει να μην ειναι επιληψια αλλα απλεσ κρισεισ. κ αυτο γτ το σκυλι μ αφου παθει την κριση ειναι χαμενο κ ψιλοκουτουλαει κ δν συνερχετε 100% .
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
κ αναφερει ασθενειεσ οπωσ καλαζαρ τοξικωσεισ κτλ. η αληθεια ειναι πωσ βαφαμε το σπιτι εδω κ 10 μερεσ. μακαρι να ειναι αυτο . αλλα η κτηνιατροσ ρε γαμωτο δν θα το ειχε αντιληφτει ? :(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το internet είναι εργαλείο αλλά δεν κάνει διαγνώσεις. Μην μπεις στο τριπάκι να αμφισβητείς τους γιατρούς μόνο εξ' αιτίας όσων διαβάζεις. Κάνε όσες εξετάσεις σου πουν και πάρε και άλλες γνώμες αν δεν έχεις κάπου εμπιστοσύνη.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
δεν έχω καμία γνώση για το θέμα αλλά ευχομαι καλό κουράγιο.... αν δεις οτι το σκυλί υποφέρει όμως και δεν μπορείτε να κάνετε κάτι γι'αυτό, δυστυχώς θα πρεπει να ξανασκεφτείτε το θέμα της ευθανασίας....:(:(:( Ευχομαι να βρείτε γρήγορα απο τι προέρχεται και να είναι αντιμετωπίσιμο.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τι να σου πω καλη μου? Ευχομαι το καλυτερο για την κουκλά σου και κουραγιο! Να σκεφτεις ομως οτι η ηλικια της ειναι προχωρημενη και η υγεια της βεβαρημενη...αν τη βλεπεις και ταλαιπωρειται ισως να σκεφτεις και το ενδεχομενο να τη λυτρωσεις:(:(
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Λυπάμαι πολύ όταν διαβάζω τέτοια...και φαντάζομαι και τη δική σας ψυχολογία. Μακάρι να μην είναι τίποτα και να το ξεπεράσει. :):)
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
οπα αγορι ειμαι !!! χαχαχα ! εχω βαλει φριντα γτ ετσι λενε το μωρο μ!!! ¨σασ ευχαριστω κ παλι!!!
 






Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ. ΧΑΡΛΕΜΗΣ ΛΕΓΕΤΕ ΑΧΡΙΑΣΤΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ. ΕΔΩΣΕ 95% ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΓΚΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ 5% ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΞΟΝΙΚΗ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ. ΔΝ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ 5% ΝΑ ΜΕ ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΙΑ 400 ΕΥΡΩ. ΠΑΙΔΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΖΩΩΝ ? ΣΤΟ GOOGLE ΔΝ Μ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ...
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
φερλεμησ λεγεται ο κτηνιατροσ. απο την συγχηση το γραψα λαθοσ
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Νομίζω ότι στη κλινικη στο Πικέρμι έχει μαγνητικό τομογράφο. Αλλά είσαι σίγουρη ότι το σκυλί θα αντέξει τη νάρκωση. Ο κτηνίατρος τι σου είπε?
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
την εξετασε σχολαστικα . κινηση με τα ποδια ψηλα στο πλαι κτλ. την τσεκαρε τα ματια τα αυτια τα παντα. πολυ σχολαστικοσ. κ μασ ειπε πωσ απο τα ερεθισματα π βλεπει και πωσ απο την εμπειρια του θεωρει πωσ ειναι ογκοσ στο κεφαλι. εχει κ ιστορικο με ογκουσ... εγω ομωσ δν τα παραταω. πρωτα θα δω οτι αυτο ειναι κ μετα θα προβω στην οποια κινηση. βασικα λεω αν αυριο κατα την διαρκεια τησ εξετασησ διαπιστωθει πωσ ειναι ογκοσ να μην την αφησω να ξυπνησει. να παει στον ζουγκλοπαραδεισο...
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eγώ θα έλεγα πριν πάρεις κάποια απόφαση να το εξαντλήσεις το θέμα..και να πάρεις και μια γνώμη ακόμα..

Αν πιστεύεις και διαπιστωθεί πως σίγουρα βασανίζεται τότε ναι..:(:(