Labrador ή κάτι ενδιάμεσο;


ΝΙΚΟΣ LAB

Active Member
20 Απριλίου 2011
39
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Για σας και απο μενα παιδια ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα να σας ευχαριστησω που υπαρχουν τοσα θεματα και αποριες για να λυθουν!!!

Η ερωτηση μου ειναι αν το σκυλακι ειναι ημιαιμο ή ειναι καθαροαιμο οχι οτι με πειραζει αλλα απο περιεργεια...γιατι το αγορασα απο εναν σε ενα χωριο στην στεραια ελλαδα και καλα σαν λαμπραντορ αλλα βλεπω πολλες φωτο και μπερδευομαι λιγο.:confused:

Εδω καποιες φωτο του κουταβιου μου:









 
Last edited by a moderator:




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Γενικα..
Αν δεν έχεις το pedigree του σκυλου,
τον γεννεολογικό χάρτη δηλαδη, που επιβεβαιώνει
ποιοι ήταν οι γονεις, οι γονεις των γονέων, κοκ,
τοτε δεν μπορουμε να μιλησουμε για καθαροαιμια.

Αν καταλαβα καλα δεν έχεις pedigree,
όποτε αυτο που ζητας είναι να σου πουμε αν
μοιαζει εμφανισιακα πολυ με λαμπραντορ
ή αν μοιαζει λίγο.

Προσωπικα θα έλεγα ότι μοιαζει λίγο :)



Να σου ζησει ειναι όμορφος.
:)
 
Last edited:


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Γενικα..
Αν δεν έχεις το pedigree του σκυλου,
τον γεννεολογικό χάρτη δηλαδη, που επιβεβαιώνει
ποιοι ήταν οι γονεις και οι γονεις των γονέων ,
τοτε δεν μπορουμε να μιλησουμε για καθαροαιμια.

Αν καταλαβα καλα δεν έχεις pedigree,
όποτε αυτο που ζητας είναι να σου πουμε αν
μοιαζει εμφανισιακα πολυ με λαμπραντορ
ή αν μοιαζει λίγο.

Προσωπικα θα έλεγα ότι μοιαζει λίγο :)



Να σου ζησει ειναι όμορφος.
:)
Αυτό ακριβως εννοούσα με το τι να πω;

Για το "κούκλος" ε, ναι!!! Είναι γλυκούλης

Με υγεία
 


ΝΙΚΟΣ LAB

Active Member
20 Απριλίου 2011
39
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ευχαριστω για τις απαντησεις και τα καλα σας λογια....pedigree οχι δεν εχω οπως σας ειπα χυμα τον πηρα απο το χωριο......λογικα εχει απο λαμπραντορ γιατι ειναι παρα πολυ εξυπνο.....μεσα σε 5 λεπτα του εμαθα να δινει το χερι και τωρα του εχω μαθει παρα πολλα να κανει και ειναι μολις 3,5 με 4 μηνων!!!
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Η εξυπναδα δεν ειναι μονο χαρακτηριστικο των λαμπραντορ... :)

Να φανταστω οτι αυτος που σου τον πουλησε σου τον πουλησε για καθαροαιμο? Ποσα πληρωσες, αν επιτρεπεται?

Να σου ζησει, ειναι κουκλακι!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Η αλήθεια είναι ότι εξαπατήθηκες
μιας και πληρωσες για κάτι που μπορεις να βρεις δωρεαν.
Γεματος ο κοσμος απο ημίαιμα κουτάβια που μοιαζουν σε λαμπραντορ..

Ριξε μια ματια στα παρακατω
για να ξερεις για την επομενη φορα αλλα και γενικοτερα.

Πώς διαλέγω εκτροφέα;

[URL="http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?4953-Εμπειρίες-από-pet-shops-bybs"] Εμπειρίες από pet shops / bybs


Θέλω κουτάβι ράτσας...αλλά
[/URL]


Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:

Γιατι ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σε εξαπάτησε ο τύπος γιατί θεωρώ ότι ειναι εντελώς ανήθικο να πουλάς ημίαιμα κουτάβια.
Κατά τα άλλο είναι λαμπραντοροειδές και πολύ όμορφο και να τον χαίρεσαι. :)
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Όντως σε εξαπάτησε ο γελοίος. :mad: Κρίμα ! Κατά τα άλλα έχεις ένα πανέμορφο σκυλάκι, το οποίο εύχομαι να σου ζήσει πολλά χρόνια και να σου δώσει πολλές χαρές. Καλώς ήλθες !
 


ΝΙΚΟΣ LAB

Active Member
20 Απριλίου 2011
39
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Η εξυπναδα δεν ειναι μονο χαρακτηριστικο των λαμπραντορ... :)

Να φανταστω οτι αυτος που σου τον πουλησε σου τον πουλησε για καθαροαιμο? Ποσα πληρωσες, αν επιτρεπεται?

Να σου ζησει, ειναι κουκλακι!
Ετσι ελεγε οτι ηταν καθαροαιμο.....100 ευρωπουλα το πηρα, δεν με πειραζει σιγα τουλαχιστον πιστευω οτι το σκυλι ειναι σε καλα χερια!!!
 
Last edited:


ΝΙΚΟΣ LAB

Active Member
20 Απριλίου 2011
39
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Εμενα ασχετο αν ειναι ημιαιμο δεν με πειραζει καθολου εξαλου μια χαρα σκυλι ειναι εξυπνο ειναι, κηνυγαει καμια γατα οταν τον βγαζω βολτα και που και που γαβγιζει σε μερικες αλλα ποτε επιθετικοτητα παντα για να παιξει..........ασχετο αυτο μια μερα του ειχαν επιτεθει 2 γατες μια εγκυος και ενας αρσενικος και το εριξαν κατω και τον γρατζουνισαν και αυτος ειχε φοβηθει και εγω πηγα και τις κλοτσαγα να φυγουν μην του βγαλουν και κανα ματι.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν θα σχολιάσω που κλότσαγες έγκυο γατούλα!!! Μπορείς να διώξεις πολύ εύκολα μια γάτα χωρίς βία!!! Και να μην ξαναφήσεις ποτέ τον σκύλο σου να του επιτεθούν γάτες, είναι πολύ επικίνδυνο.
To microchip εμένα μου το είχε χρεωσει 50 ευρώ ο γιατρός , αντιπαρασιτικά δεν ξέρω γιατί μου τα χρεώνει μαζί με τα εμβόλια.
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Ετσι ελεγε οτι ηταν καθαροαιμο.....100 ευρωπουλα το πηρα, δεν με πειραζει σιγα τουλαχιστον πιστευω οτι το σκυλι ειναι σε καλα χερια!!!
Εμενα ασχετο αν ειναι ημιαιμο δεν με πειραζει καθολου εξαλου μια χαρα σκυλι ειναι εξυπνο ειναι, κηνυγαει καμια γατα οταν τον βγαζω βολτα και που και που γαβγιζει σε μερικες αλλα ποτε επιθετικοτητα παντα για να παιξει..........ασχετο αυτο μια μερα του ειχαν επιτεθει 2 γατες μια εγκυος και ενας αρσενικος και το εριξαν κατω και τον γρατζουνισαν και αυτος ειχε φοβηθει και εγω πηγα και τις κλοτσαγα να φυγουν μην του βγαλουν και κανα ματι.

???????????:eek::confused::confused::confused::confused::confused:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ημίαιμο είναι, οι λόγοι διάφοροι: μορφολογικά - στη μουσούδα και στα πόδια μού φαίνεται πως βλέπω βούλες (?), ψευδόνυχας στα πίσω πόδια (δεν έχω δει εκτροφικά κουτάβια με 5 νύχια στα πίσω πόδια...), μορφολογικά το σκυλί μοιάζει με λάμπραντορ αλλά το κεφάλι είναι πιο μικρό, τα αφτιά έχουν περίεργη θέση, η μουσούδα πιο μακριά) και πρακτικά - σκύλος χωρίς pedigree δεν θεωρείται καθαρόαιμος. Απαράδεκτος ο τύπος που σου πούλησε το κουτάβι.
 


ΝΙΚΟΣ LAB

Active Member
20 Απριλίου 2011
39
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Δεν θα σχολιάσω που κλότσαγες έγκυο γατούλα!!! Μπορείς να διώξεις πολύ εύκολα μια γάτα χωρίς βία!!! Και να μην ξαναφήσεις ποτέ τον σκύλο σου να του επιτεθούν γάτες, είναι πολύ επικίνδυνο.
To microchip εμένα μου το είχε χρεωσει 50 ευρώ ο γιατρός , αντιπαρασιτικά δεν ξέρω γιατί μου τα χρεώνει μαζί με τα εμβόλια.
Θα παω να βαλω αν ειναι να ειναι και νομιμο.....τωρα για τις γατες τι να πω εγω απ τον δρομο περναγα και του επιτεθηκε επειδη ηταν εγκυος δεν εφευγε με τιποτα την τρομαξα χτυπαγα τα ποδια μου κατω να φυγει αλλα δεν, ε τι να κανα να την αφηνα να βγαλει κανα ματι του σκυλιου μου!!!
 


ΝΙΚΟΣ LAB

Active Member
20 Απριλίου 2011
39
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ημίαιμο είναι, οι λόγοι διάφοροι: μορφολογικά - στη μουσούδα και στα πόδια μού φαίνεται πως βλέπω βούλες (?), ψευδόνυχας στα πίσω πόδια (δεν έχω δει εκτροφικά κουτάβια με 5 νύχια στα πίσω πόδια...), μορφολογικά το σκυλί μοιάζει με λάμπραντορ αλλά το κεφάλι είναι πιο μικρό, τα αφτιά έχουν περίεργη θέση, η μουσούδα πιο μακριά) και πρακτικά - σκύλος χωρίς pedigree δεν θεωρείται καθαρόαιμος. Απαράδεκτος ο τύπος που σου πούλησε το κουτάβι.
Δεν ηξερα και εγω γιατι δεν το πηρα αυτοπροσωπος ο ξαδερφος μου το πηρε και μου το δωσε αν το ειχα δει απο την αρχη θα το ειχα ψαξει και δεν θα το παιρνα. Αλλα τωρα σιγα τουλαχιστον του προσφερα ενα σπιτι γιατι ποιος ξερει τι θα γινοτανε μετα αυτο.
 


giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
Δεν ηξερα και εγω γιατι δεν το πηρα αυτοπροσωπος ο ξαδερφος μου το πηρε και μου το δωσε αν το ειχα δει απο την αρχη θα το ειχα ψαξει και δεν θα το παιρνα. Αλλα τωρα σιγα τουλαχιστον του προσφερα ενα σπιτι γιατι ποιος ξερει τι θα γινοτανε μετα αυτο.
δεν ειναι λογικη αυτο φιλε μου...
και οπως κ να χει πληρωσες κιολας γ σκυλο που δεν ειδες?δλδ αν ο σκυλος ειναι αρρωστος?

νομιζω οτι με τοσο ιντερνετ στο 2011 και με τοση ενημερωση που μπορεις να βρεις παντου μου φενεται δυσκολο να μην ψαχτει κανεις εστω κ για λιγο,να δει 2 πραγματακια....δλδ αν ειναι να παρεις αυτοκινητο ,αντε βρηκες ενα σ ενα χωριο σε καλη τιμη, αντε το πηρες?
 
Last edited:


ΝΙΚΟΣ LAB

Active Member
20 Απριλίου 2011
39
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Συγνωμη που δεν το διευκρινησα απο την αρχη αλλα ο ξαδερφος μου το πηρε πρωτα, τα 100 ευρωπουλα τα εδωσε αυτος και οχι εγω οποτε.....στην αρχη μαζι πηγαμε και το ειδαμε και μας ειπε οτι ειναι λαμπραντορ (εγω δεν καθησα να το ψαξω γιατι δεν θα το επαιρνα) και αυτος το πηρε και το αγορασε... αλλα του ετυχε κατι με το παιδι του και δεν μπορουσε να το κρατησει και το πηρα εγω τσαμπε!!!
 


giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
Συγνωμη που δεν το διευκρινησα απο την αρχη αλλα ο ξαδερφος μου το πηρε πρωτα, τα 100 ευρωπουλα τα εδωσε αυτος και οχι εγω οποτε.....στην αρχη μαζι πηγαμε και το ειδαμε και μας ειπε οτι ειναι λαμπραντορ (εγω δεν καθησα να το ψαξω γιατι δεν θα το επαιρνα) και αυτος το πηρε και το αγορασε... αλλα του ετυχε κατι με το παιδι του και δεν μπορουσε να το κρατησει και το πηρα εγω τσαμπε!!!
Τοτε δεν παει γ σενα αυτο που εγραψα ,παει γ τον ξαδερφο σου!!δεν σου κανω επιθεση ,μην το παρεις σε καμια περιπτωση ετσι αλλα οπως την ειδα την ιστορια μου εκανα καπως..!