Lovey - Μία ΜΕΓΑΛΗ... τεμπέλα


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Με αφορμη το topic της Kyveli για τον elvis, θελω την αποψη σας για την Λαμπραντορίνα μου.

Η kyveli λεει οτι o elvis δεν βαζει κωλο κατω. Η Berna λεει οτι μεταμορφωνεται σε Mr. Hyde. Η δικη μου ρε παιδια κοιμαται ολη τη μερα!

Επιτρέψτε μου ν' αναφερω το τυπικο ημερησιο προγραμμα της μηπως κανω κατι λαθος:
1. Ξυπναει η γυναικα μου στις 6.30 για να παει για δουλεια. Την βγαζει 5' μολις, ισα ισα για χοντρο και ψιλό. Επιστρεφουν σπιτι. Η γυναικα μου φευγει για δουλεια και η Lovey ξαναρχεται διπλα μου (εγω ακομα κοιμαμαι) και ριχνει ξανα εναν υπνο μεχρι τις 8 που ξυπναω εγω. Μιλαμε δεν ενοχλει καθολου.
2. Στις 8 λοιπον ξυπναω κι εγω. Τρωω πρωϊνο, βλεπω λιγο ειδησεις και κατα τις 8.30 παμε για βολτα η οποια διαρκει περιπου 30'.
3. Επιστρεφω σπιτι την βαζω crate με ενα KONG να απασχολειται και φευγω για δουλεια κατα τις 9.30. Ουτε κλαμα ουτε τιποτα μεχρι τις 15.00 που γυρναει η γυναικα μου. Τερας ηρεμιας!
4. Γυρναει η γυναικα μου λοιπον την κατεβαζει κανα 30λεπτο (απλό περπατημα και μυρωδιες μην φανταστειτε).
5. Και η τελευταια βολτα της ειναι γυρω στις 23.00 το βραδυ που θα βγει να τα κανει (βολτα κανα 15') και θα την παω για 5' να τρεξει στο γκαζον με το μπαλακι.

Kαι αρκετες φορες που δουλευω απο το σπιτι αυτο το προγραμμα ακολουθω. Εκεινη -παρολο που ειμαι σπιτι ολη μερα- θα καθεται απεναντι και θα με κοιταει ξαπλωμενη...

Αυτη ειναι η καθημερινη δραστηριοτητα της. Συνολικα οι βολτες της ειναι περιπου 1 ωρα βολτα-περπατημα και κανα 5' τη μερα τρέξιμο στο γκαζον.

Μερικες ακομη πληροφοριες:
- Ετσι ηταν απο την αρχη
- οταν βγαινουμε βολτα ειναι μες την καλη χαρα
- Σπανια θα πλησιασει με το παχνιδι της στο στομα να στο προσφερει για να παιξουμε.
- Οταν γυρναμε σπιτι κανει χαρες αλλα τιποτα το ιδιαιτερο.
- Η ψυχολογια της ειναι καλη αλλα για να παιξει θα πρεπει κι εμεις να την τσιγκλισουμε.
- Οταν πρωτοηρθε στο σπιτι και πειραζε τα επιπλα κλπ της λεγαμε "μη" αλλα οχι τιποτα ιδιαιτερο. Ασε που δεν πειραξε ποτε τιποτα απο μονη της.

Ειμαι τοσο τυχερος ή εχει κατι ο σκυλος; :D

*Ειχα ζητησει το πιο ηρεμο της γεννας αλλα αυτο παραπάει... :p

(Σορρυ για το μακροσκελες μηνυμα.)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Νομίζω το είχε γράψει και ο Γιώργος (George A) κάπου, υπάρχουν και τεμπέλικα λάμπραντορ :) (όπως και τα υπερδραστήρια) Ο δικός μου είχε μούρλα από την αρχή, 5 μηνών χαλούσε τον κόσμο και μας έβγαζε τα χέρια, τώρα 5 χρονών ησύχασε λίγο αλλά είναι ακόμα ο πιο τρελός σκύλος στη γειτονιά
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έχουμε στη γειτονιά ένα λαμπ που το μόνο που κάνει είναι να γαυγίζει. Νόμιζα ότι δεν εκτονώνεται αρκετά, αλλά μια χαρά βόλτες πηγαίνει τελικά, μια χαρά τον παίζουν οι ιδιοκτήτες του.. Όμως, δε συμφωνώ καθόλου μ' αυτά που τρώει (είναι του σουβλατζίδικου). Παρ΄όλα αυτά δεν ξέρω αν έχει σχέση η διατροφή του.
Αν είχα ανησυχίες για το σκυλί μου θα έκανα ιατρικές εξετάσεις καταρχήν, θα έψαχνα κατά πόσο τον καλύπτει η διατροφή του και, αν όλα ήταν οκ, θα έπαιρνα απόφαση ότι δεν έχω και το πλέον ζωηρό σκυλί στον κόσμο (κάτι που έχει φυσικά πολλά πλεονεκτήματα).
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Γενικά τα λαμπς δεν ''μιλάνε'' πολύ;


Πάντως, η μικρή σου έτσι όπως την περιγράφεις, lovey the lab, λατρέψιμη μού φαίνεται, σωστή κυρία ;-)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Αν κάνω μια ντεκαπάζ στον Ελβις και τα ανταλλάξω όταν λείπετε για δουλειά θα το καταλάβεις λες ε;;

Είσαι πολύ τυχερός!!!! Δεν νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα η υγεία της γιατί έτσι ήταν πάντα, απλά είναι ένα λαχείο, το 1 στο 1000000 ήσυχο λαμπ έτυχε σε σένα!!!!\\:D/\\:D/\\:D/
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Δεν είναι γαβγισιάρικα σκυλιά.
Μάλλον τότε θα'χει τύχει, γιατί στο πλοίο για Ιταλία αλλά κ για Μαρμάρι έχω συναντήσει κάμποσα λαμπς που τους αρέσει να μιλάνε αρκετά, όπως κ όταν είχαμε πρωτοξεκινήσει agility με το κατσίκι είχαμε 2 στην ομάδα κ 4 ώρες που ήμασταν εκεί κάθε φορά είχαν ανάπτυξη στο Κυπριακό.:p:D



Πέρα από την πλάκα, είχα διαβάσει αυτό κάποια στιγμή, κ θεώρησα ότι γενικότερα είναι γαβγισιάρικα σκυλιά.
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Chloe μήπως ο σκύλος ζει σε αυλή/μπαλκόνι; Είναι αρκετές ώρες μόνος;
Αυτη ειναι πολυ καιρια ερωτηση. Εχω δει καποια σε αυλες παντως που γαυγιζαν αρκετα, αλλα το θεωρω φυσιολογικο να γαυγιζει ο σκυλος οταν περναει κατι.


Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Δεν ξέρω γενικά αλλά νομίζω ότι δεν θεωρούνται γαυγησιάρικα σκυλιά , ο Ελβις γαυγίζει μόνο σε μια περίπτωση που απομακρύνομαι και αυτός είναι περιορισμένος στο σκυλόπαρκο . Αλλά όσα έχω ακούσει και γαυγίζουν πολύ έχουν ενα εκνευριστικό γαύγισμα-γκρίνια θα το έλεγα, ευτυχώς ο δικός μας δεν το κάνει.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Αλλά όσα έχω ακούσει και γαυγίζουν πολύ έχουν ενα εκνευριστικό γαύγισμα-γκρίνια θα το έλεγα, ευτυχώς ο δικός μας δεν το κάνει.
Ναι, στο λινκ που παρέθεσα κ είχα διαβάσει αυτό που γράφεις το αναφέρει ως anxious barking.
Απλώς νόμιζα ότι είναι χαρακτηριστικό της φυλής, γι' αυτό ρώτησα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι, στο λινκ που παρέθεσα κ είχα διαβάσει αυτό που γράφεις το αναφέρει ως anxious barking.
Απλώς νόμιζα ότι είναι χαρακτηριστικό της φυλής, γι' αυτό ρώτησα.
Δεν είναι.

Labradors are not usually barkers

Labradors in general do not bark except as a warning to let you know something is different. If confined outside alone all day some have been known to become excessive barkers. As watch dogs they will alert to an intruder but thats about all. Don't expect your Labrador to be a guard dog. They will also bark while playing but on the average are a pretty quiet breed.
http://k9dejavu.com/LFAQ.htm
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όχι δεν ζει σε αυλή-μπαλκόνι. Απλά έχει πρόσβαση σε μπαλκόνι (που είναι και απέναντι απ' το σπίτι μου) και όποτε θέλει βγαίνει. Συχνά, λοιπόν, είναι εκεί και γαυγίζει. Δεν ξέρω από πού τον πήραν :)
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Σας ευχαριστω ολους!

Το ξερω οτι δεν εχει κατι το σκυλακι. Το νιωθω. Απλως το ποσταρα μηπως και δεν κανω κατι καλα. Ας πουμε φοβαμαι οτι τη βγαζω πολυ ωρα βολτα γιατι εχω διαβασει για κατι 5 λεπτα/μηνα και συμφωνα με αυτο θα επρεπε να βγαινει 25'/μερα και εγω τη βγαζω καμια ωρα +. Και αναρωτιεμαι: "μηπως την κουραζω πολυ για την ηλικια της γι' αυτο ειναι τεζα ολη μερα;"

Βασικα δε με ενοχλει που ειναι τοσο ηρεμη. Μεσα στο διαμερισμα και ολη μερα μαζι μας οτιδηποτε αλλο θα ηταν προβλημα.

*Εξετασεις θα της κανω τον Σεπτεμβριο. Προληπτικα.

:)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Ναι υπάρχουν και τεμπέλικα λαμπ, αλλά αυτό είναι σχεδόν τόσο κακό όσο το υπερδραστήριο, και εξηγούμε, επειδή τα λαμπραντορ εχουν ταση στην λαιμαργία ενα δραστήριο λαμπ, θα κάψει τις θερμίδες, ενώ ενα καναπεδίσιο θα τις αποθηκευσει με οτι αυτό συνεπάγεται.

Αρα συνιστώ να προσπαθήσεις να του κάνεις πλύση εγκεφάλου με το μπαλάκι για να μπορείς να το γυμνάζεις, αλλιώς είναι πολύ πιθανό να εχεις αργότερα ενα τεμπέλικο υπερβαρο σκυλί. (σε μερικούς τους αρέσει αυτό πάντως - αλλά δεν είναι καλό για την υγεία του)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
"μηπως την κουραζω πολυ για την ηλικια της γι' αυτο ειναι τεζα ολη μερα;"
Επίσης όχι δεν την κουράζεις πολύ για την ηλικία της. Εμένα είναι έξω σύνολικά τρεις ώρες. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι τρέχει 3 ώρες, ξεκουράζεται όποτε θέλει, δεν τον πιέζω, την δραστηριότητά του την καθορίζει ο ίδιος.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
χμ.. Καταλαβα...
Δεν ειναι οτι δεν σηκωνεται με τιποτα απο το πατωμα. Αν εκει που αραζει της δειξω το μπαλακι, πεταγεται λες και τη τσιμπησε ταραντουλα!
Αλλα αν δεν την πειραξεις, σπανια θα ερθει για παιχνιδι. Θα ερθει μεν αλλα απλως για να ξαπλωσει διπλα μας (δεν μας αφηνει ουτε λεπτο απο τα ματια της). Ειναι στο χερι μας δηλαδη ποτε και ποσο θα εκτονωθει.

Αυτο ειναι κακο?

Τελος, θελω να πω οτι στο θεμα φαγητου ειμαι αυστηρος. Ουτε extra ουτε παραπανω ξηρα. Το προβλεπομενο ακριβως.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
εισαι τυχερος που οταν λειπετε καθεται ησυχη!

Γενικα ομως μη βολευεσαι με αυτη την κατασταση για να μη καταληξεις με ενα σκυλι που βαριεται που ζει. Ως Λαμπ πρεπει να εχει ορεξη για παιχνιδι-τρεξιμο. Θαλασσα την εχεις παει καθολου? θα ξετρελαθει!

Εμενα η δικια μου ενα διαστημα που δε μπορουσα λογω υγειας να τη πηγαινω μεγαλες βολτες, ετρεχε πανω κατω στο σπιτι μονη της. Οχι πολυ, αλλα μου εδειχνε οτι χρειαζεται εκτονωση.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Θαλασσα προς το παρον εχει παει μονο Λευκαδα, Ωρωπο, Αιγινα, Πορτο Ραφτη και το μεθεπομενο ΣΚ την ετοιμαζω ψυχολογικα για Ανδρο!
Καλα δεν ειναι; :)

Tωρα που το σκεφτομαι ι γι' αυτο καθεται τοσο ησυχη τις καθημερινες. Φορτιζει μπαταριες για το ΣΚ για θαλασσινη εξορμηση! :)

*Aυτο με τα σπριντ στο σπιτι το κανε και εμενα στις αρχες αλλα με το που αρχισε να βγαινει βολτες σιγα-σιγα το κοψε.
 




fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Κοιτα και εμας οταν ειμαστε μαζι της καθεται(μεσα στο σπιτι)παντα διπλα μας!!Αλλα μολις βγουμε π.χ στον κηπο τρεχει να βρει την μπαλα και οτι παιχνιδι υπαρχει για να παιξουμε!!!Στην βολτα δε εχω καταφερει να παιξω μαζι της,το πολυ 1-2 φορες πεταω το μπαλακι και στην 3 το παραταει ενω στο σπιτι παιζουμε ακρετη ωρα!!Εξω της αρεσει να μυριζει οποτε την παω αρκετες μεγαλες βολτες και μυριζει και καμια φορα ψιλο κανουμε και τυπου τζοκιν!!!
Οσο για το τρεξιμο,εμενα ακομα το κανει οταν χαιρεται πολυ ή μετα απο μπανιο!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22