Mετάβαση απο Puppy σε Junior τροφή.


Alex D

Member
21 Μαρτίου 2024
9
2
31
Χαίρεται!

Αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό, ήρθα να πω και επίσημα ένα "γεια" καθώς τώρα δημιούργησα λογαριασμό.

Έχουμε ένα Λαμπραντρόρ 3 μηνών, έτρωγε Royal Canin Medium Puppy αλλά ξεκινήσαμε πάρα πολύ αργή μετάβαση σε Brit Care Puppy Salmon & Potato. Κάπου στα μισά, παρουσιάστηκαν κάποια εντερικά θεματάκια (οχι λόγω της αλλαγής) και η κτηνιατρος μάς έδωσε την Brit Gastrointestinal για 2 βδομάδες περιπου όπου ευτυχώς λύθηκαν όλα και είμαστε υγιείς και μέσα στην ενέργεια. Έπειτα ξεκινήσαμε πάλι αργή μετάβαση απο την κλινική Brit στην Salmon & Potato και όλα κυλούν ομαλά, όπως πρέπει. Τα παραπάνω τα αναφέρω ώστε να υπάρχει μια γενική εικόνα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, μιας και στο site της brit αναφέρει πως στους 4 μήνες πρεπει να μεταβεί σε Junior τροφή, θεωρώ πως είναι νωρίς να γίνει πάλι μετάβαση σε άλλη τροφή και θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό. Σκέφτομαι να συνεχίσω puppy! Τι μου προτείνετε;

Εδώ είναι και το κορίτσι:cool:
1711017254653.jpeg
 
Last edited:
  • Love
Reactions: Mava


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Χαίρεται!

Αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό, ήρθα να πω και επίσημα ένα "γεια" καθώς τώρα δημιούργησα λογαριασμό.

Έχουμε ένα Λαμπραντρόρ 3 μηνών, έτρωγε Royal Canin Medium Puppy αλλά ξεκινήσαμε πάρα πολύ αργή μετάβαση σε Brit Care Puppy Salmon & Potato. Κάπου στα μισά, παρουσιάστηκαν κάποια εντερικά θεματάκια (οχι λόγω της αλλαγής) και η κτηνιατρος μάς έδωσε την Brit Gastrointestinal για 2 βδομάδες περιπου όπου ευτυχώς λύθηκαν όλα και είμαστε υγιείς και μέσα στην ενέργεια. Έπειτα ξεκινήσαμε πάλι αργή μετάβαση απο την κλινική Brit στην Salmon & Potato και όλα κυλούν ομαλά, όπως πρέπει. Τα παραπάνω τα αναφέρω ώστε να υπάρχει μια γενική εικόνα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, μιας και στο site της brit αναφέρει πως στους 4 μήνες πρεπει να μεταβεί σε Junior τροφή, θεωρώ πως είναι νωρίς να γίνει πάλι μετάβαση σε άλλη τροφή και θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό. Σκέφτομαι να συνεχίσω puppy! Τι μου προτείνετε;

Εδώ είναι και το κορίτσι:cool:
View attachment 77976
γιατι δεν δινεις την ιδια τροφη σε junior?
 


Alex D

Member
21 Μαρτίου 2024
9
2
31
γιατι δεν δινεις την ιδια τροφη σε junior?
Ευχαριστω για την απάντηση.

Στην ίδια σε junior πέφτουμε στα 28% πρωτεΐνη και ανεβαίνουμε στα 250 γραμμάρια ημερησίως. Να σημειώσω πως στην puppy ήδη δίνω 30-40 γραμμάτια παραπάνω ημερησίως καθώς με τα προτεινόμενα 170 γραμμάρια ημερησίως δεν χορταίνουμε με τίποτα.

Δεν ξέρω, γι αυτό και θα ήθελα τη γνώμη σας
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Ευχαριστω για την απάντηση.

Στην ίδια σε junior πέφτουμε στα 28% πρωτεΐνη και ανεβαίνουμε στα 250 γραμμάρια ημερησίως. Να σημειώσω πως στην puppy ήδη δίνω 30-40 γραμμάτια παραπάνω ημερησίως καθώς με τα προτεινόμενα 170 γραμμάρια ημερησίως δεν χορταίνουμε με τίποτα.

Δεν ξέρω, γι αυτό και θα ήθελα τη γνώμη σας
Θα μπορούσες να απευθυνθείς σε ένα διατροφολόγο εγω στο δικο μου που εδινα farmina ειχε η εταιρεια και μου εβγαλε πλανο βαση ρατσας .βολτας ηλικια κτλ
 
  • Like
Reactions: Alex D


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
απο ποτε βγηκε και τριτο μεσαιο σταδιο τροφης???? εγω ηξερα για κουταβι και στους 8-9 μηνες πας ενηλικο. μαρκετινγκ μου μυριζει.... εγω δεν θα αλλαζα αν ειναι οκ με την τροφη που τρωει τωρα. οι πολλες αλλαγες μονο προβληματα μπορει να προκαλεσουν.
 
  • Like
Reactions: Alex D and Ans




Alex D

Member
21 Μαρτίου 2024
9
2
31
απο ποτε βγηκε και τριτο μεσαιο σταδιο τροφης???? εγω ηξερα για κουταβι και στους 8-9 μηνες πας ενηλικο. μαρκετινγκ μου μυριζει.... εγω δεν θα αλλαζα αν ειναι οκ με την τροφη που τρωει τωρα. οι πολλες αλλαγες μονο προβληματα μπορει να προκαλεσουν.
Απ΄ ότι κατάλαβα, η βασική αλλαγή είναι το μέγεθος της κροκέτας, γίνεται πιο μεγάλη. Η εταιρεία δεν δινει δοσολογια στην puppy πέρα των 3 μηνών, αυτος είναι ο προβληματισμός μου.

Και η Junior πάλι η ιδια πρωτεινη θα είναι (σολωμός) αλλά και πάλι η αλλαγή είναι αλλαγή.

1711093365468.png
 


Alex D

Member
21 Μαρτίου 2024
9
2
31
Με την Brit δεν τα πήγαμε καθόλου καλά, δεν του έκατσε καθόλου του δικού μου.
Εμάς δείχνει ότι έχει κάτσει, βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμα για να το πω με σιγουριά αλλά μόνο θετικά βλέπουμε.

Η τουαλέτα μας είναι πολύ καλή, το τρίχωμα μας δεν μυρίζει καθόλου και δεν έχουμε σχεδόν καθόλου πτώση τρίχας. (Θα μου πεις 3 μηνών κουτάβι είναι, ούτε θα μύριζει τόσο, ούτε τρίχα θα έριχνε :giggle:)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ετρωγε την puppy περιπου 1 μήνα, ηταν σχετικά εντάξει, μετά αλλάξαμε σε junior, ξεκίνησε καλούτσικα αν και είχε λίγο πιο μαλακά κόπρανα, μετά ξεκίνησε διάρροιες που μου πήρε μερικές εβδομάδες να καταλάβω από τι είναι γιατί δεν τις έκανε συνέχεια. Σταμάτησα την Brit και όλα καλά πλέον... οπότε κάτι τον πήραξε στην τροφή. Και δεν πιστεύω ότι είναι ο σολωμός μιας και του δίνω σολωμό φρέσκο και είναι μια χαρά, μάλλον κάποια αρακάς βλακεία τον πειράζει.
 


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Στην ίδια σε junior πέφτουμε στα 28% πρωτεΐνη και ανεβαίνουμε στα 250 γραμμάρια ημερησίως. Να σημειώσω πως στην puppy ήδη δίνω 30-40 γραμμάτια παραπάνω ημερησίως καθώς με τα προτεινόμενα 170 γραμμάρια ημερησίως δεν χορταίνουμε με τίποτα.

Δεν ξέρω, γι αυτό και θα ήθελα τη γνώμη σας
Δεν χορταίνουν αυτά. :)
 


Alex D

Member
21 Μαρτίου 2024
9
2
31
Ετρωγε την puppy περιπου 1 μήνα, ηταν σχετικά εντάξει, μετά αλλάξαμε σε junior, ξεκίνησε καλούτσικα αν και είχε λίγο πιο μαλακά κόπρανα, μετά ξεκίνησε διάρροιες που μου πήρε μερικές εβδομάδες να καταλάβω από τι είναι γιατί δεν τις έκανε συνέχεια. Σταμάτησα την Brit και όλα καλά πλέον... οπότε κάτι τον πήραξε στην τροφή. Και δεν πιστεύω ότι είναι ο σολωμός μιας και του δίνω σολωμό φρέσκο και είναι μια χαρά, μάλλον κάποια αρακάς βλακεία τον πειράζει.
Οπότε στην Junior καταλάβατε οτι δεν του κάθεται. Τώρα τι τρώει αν επιτρέπεται;
 


Alex D

Member
21 Μαρτίου 2024
9
2
31
Δεν χορταίνουν αυτά. :)
Καλά αυτό είναι δεδομένο :ROFLMAO: Ξεκίνησα λίγο παραπάνω καθώς μου το είπε και η κτηνιατρος καθώς με την κλινική που έτρωγε λιγότερο "μάζεψε" το καημένο.
 




Alex D

Member
21 Μαρτίου 2024
9
2
31
Χαίρεται και πάλι.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την τουαλέτα. Εχω παρατηρήσει πως οταν πάμε το πρωί μετά απο 6-7 ώρες ύπνο τα κακά μας είναι πολύ σωστά (σφιχτά, σχηματισμένα και σχεδόν αοσμα). Αφού φάμε και ξαναβγούμε σε 2-3 ώρες τα κακά μας εινια πιο μαλακά και όχι τόσο σχηματισμένα και η μυρωδιά αυξάνεται. Γενικά ισχύει αυτός ο κανόνας οσο περναει η μέρα να γίνονται πιο μαλακά κλπ ή κοιτάξω προς άλλη τροφή μιας και προκαλείται απο αυτό;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Εχω παρατηρήσει πως οταν πάμε το πρωί μετά απο 6-7 ώρες ύπνο τα κακά μας είναι πολύ σωστά (σφιχτά, σχηματισμένα και σχεδόν αοσμα). Αφού φάμε και ξαναβγούμε σε 2-3 ώρες τα κακά μας εινια πιο μαλακά και όχι τόσο σχηματισμένα και η μυρωδιά αυξάνεται. Γενικά ισχύει αυτός ο κανόνας οσο περναει η μέρα να γίνονται πιο μαλακά κλπ ή κοιτάξω προς άλλη τροφή μιας και προκαλείται απο αυτό;
ισχυει! μεσα σε 7 ωρες φυσικα και εχει προλαβει να γινει η πεψη. μεσα σε 3 ωρες οχι! ο δικος μου τρωει 3 φορες τη μερα και βγαινει ανα 5 με 6 ωρες. κανει και στις 3 βολτες την αναγκη του. η τριτη ειναι παντα πιο... φαρμακερη! απολυτα φυσιολογικο. οταν μεγαλωσει και η δικια σου και παει βολτα και εκεινη ανα εξαωρο, θα φτιαξουνε. αλλα προς το τελος της μερας να περιμενεις να ειναι ισως λιγο πιο μαλακα.
 
  • Like
Reactions: Alex D


Alex D

Member
21 Μαρτίου 2024
9
2
31
ισχυει! μεσα σε 7 ωρες φυσικα και εχει προλαβει να γινει η πεψη. μεσα σε 3 ωρες οχι! ο δικος μου τρωει 3 φορες τη μερα και βγαινει ανα 5 με 6 ωρες. κανει και στις 3 βολτες την αναγκη του. η τριτη ειναι παντα πιο... φαρμακερη! απολυτα φυσιολογικο. οταν μεγαλωσει και η δικια σου και παει βολτα και εκεινη ανα εξαωρο, θα φτιαξουνε. αλλα προς το τελος της μερας να περιμενεις να ειναι ισως λιγο πιο μαλακα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Οποτε βαδίζουμε καλά με την τροφή!
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Ευχαριστώ για την απάντηση. Οποτε βαδίζουμε καλά με την τροφή!
εγω Νομιζω οτι ναι μεν του κάθεται αλλά όχι και τέλεια.δες πως πάει και κρίνεις.εκτος αν του πέφτει πολύ η ποσότητα
 


Alex D

Member
21 Μαρτίου 2024
9
2
31
εγω Νομιζω οτι ναι μεν του κάθεται αλλά όχι και τέλεια.δες πως πάει και κρίνεις.εκτος αν του πέφτει πολύ η ποσότητα
Σε οτι αφορά την ποσότητα, τρώει γυρω στα 50 γραμμάρια παραπάνω μεσα στη μέρα.

Για να είμαι ειλικρινής, σκεφτόμουν να αλλάξω τον επόμενο μήνα σε Brit Fresh® Dog Chicken Junior Healthy Growth γιατι μου άρεσει περισσότερο απο την Brit Care Puppy Salmon & Potato που τρωει τώρα. Βεβαια και εδώ αναφέρει πως είναι για σκύλους εως 25 κιλά (adult) και πάλι δεν αναφέρει δοσολογια, έστειλα ενα email στην εταιρεία, περιμένω απάντηση.
 
  • Like
Reactions: Mava


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU