Mια ερώτηση


victoras21

Active Member
9 Μαϊου 2015
29
5
30
Νικαια
Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω τι χάπι του δίνετε του σκύλου σας για τα σκουλήκια?
Και πως τον προστατεύεται από τα τσιμπούρια ψηλούς σκνίπες?

Εγώ τώρα του έδωσα στις 1-4-2016 το χάπι Bravecto 20-40kg γιατί έχω ακούσει ότι είναι πωλεί καλό. Τώρα για την σκνίπα του βάζω κάθε απόγευμα AntiPhlebotome Citro (TAFARM). Μετά μας έμεινε κάθε τρις μήνες να του δίνουμε χάπι για τα σκουλήκια, εγώ του δεινό το Mildemax μέχρι 25kg. Ο Δίας μου τώρα έχει πάει γείρω στα 26.4kg θα τον καλύψει αυτό το χάπι? Πάντως ρώτησα σε ένα pet shop και μου είπε θα σου δώσω και ένα άλλο χαπάκι για ποιο μικρά σκυλιά για τον πιάσει στα κιλά του και να είναι καλυμμένος. Αυτά προς το πάρω.

*Για τα κιλά του θα πάω αύριο να του κάνω τα εμβόλια και αν μπορούν να το σιγήσω να δω πόσα έχει πάει?
*Και θα κάνω μια ερώτηση και τον κτηνίατρο.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Και πως τον προστατεύεται από τα τσιμπούρια ψηλούς σκνίπες?
Από τους ψηλούς γιατί θέλεις να τον προστατεύσεις; Τι σας έχουν κάνει; :D

Καλό είναι ό,τι δίνεις στον σκύλο να το δίνεις κατόπιν συζήτησης με τον κτηνίατρό σου και όχι με το forum ή το pet shop.
Για το milbemax πχ πριν αρχίσεις να το δίνεις, θα πρέπει να έχει προηγηθεί κάποια εξέταση, την έχετε κάνει;
Με το bravecto, θεωρητικά είσαι καλυμμένος για 3 μήνες από τσιμπούρια, όχι από σκνίπα, αλλά και πάλι σου λέω για όλα αυτά υπεύθυνος να σε ενημερώσει είναι καταρχάς ο γιατρός σου.

Προσωπικά δίνω milbemax ανά 2μηνο, συν scalibor & αμπούλα advantix.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
ας το ξαναπώ και εδώ:
- ενδοπαράσιτα - milbemax αυστηρά κάθε μήνα
- εξωπαράσιτα - αμπούλα vectra 3D κάθε μήνα, leisguard - Μάρτιος, Ιούλιος, Νοέμβριος, κάθε απόγευμα ψεκάζω με μείγμα από αιθέρια έλαια σε νερό.
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
ας το ξαναπώ και εδώ:
- ενδοπαράσιτα - milbemax αυστηρά κάθε μήνα
- εξωπαράσιτα - αμπούλα vectra 3D κάθε μήνα, leisguard - Μάρτιος, Ιούλιος, Νοέμβριος, κάθε απόγευμα ψεκάζω με μείγμα από αιθέρια έλαια σε νερό.
Καλησπέρα ! Αν επιτρέπεται τι περιέχει το μείγμα ; Ειναι εύκολο στην παρασκευη ; Χω απηυδήσει με αυτη τη σιτρονέλα κ τη μυρωδιά της !
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα ! Αν επιτρέπεται τι περιέχει το μείγμα ; Ειναι εύκολο στην παρασκευη ; Χω απηυδήσει με αυτη τη σιτρονέλα κ τη μυρωδιά της !
χμ, μέσα σε μισό λίτρο νερό βάζω από 3-4 σταγόνες αιθέριων ελαίων λεβάντα, ευκάλυπτο, δενδρολίβανο και... μάντεψε ΣΙΤΡΟΝΕΛΛΑ ;)