Malamute 45 ημερών








PANOS-LAB

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2010
225
0
Χανιά
Εukanuba Pupies κοτοπουλο δινω, μονο κροκετες για μωρα ειπε ο Κτηνιατρος εκτος και εαν ηθελα να δωσω σκονη γάλα για μωρα, αλλα βλεπω οτι και η μικρη δεν εχει προβλημα. Πηρα προχθες γιατι τελειωνε το πρωτο πακετο και γευση αρνι αλλα με το κοτοπουλο τρωει καλυτερα. Κανουμε τρια γευματα την ημερα. Για την φυλη διαβασα πριν να το παρω. Και εν γνωση μου δεν εξαξα σε εκτροφειο. Η αγαπη στο ζωο δεν προσφερεται μονο αμα ειναι απο εκτροφειο. Βιαζεστε και βγαζετε γρηγορα συμπερασματα. Γραφηκα στο forum θεωρωντας οτι καποιοι ιδιοκτητες τετοιας ρατσας μπορουν στην πραξη να βοηθησουν αν το επιθυμουν να μεγαλωσω ακομα καλυτερα την μικρη μου φιλη. Και το τι ειναι προφανες, σαφως και εχετε δικιο το οτι βρεθηκε στη κατοχη μου πριν να απογαλακτιστει Οχι δεν μου το χαρισανε. Ολη η γεννα εκτος απο ενα θηλυκο θα πουλιοταν αμεσα ( 2 θηλυκα και ενα αρσενικο οπως τελικα και εγινε ) στα Ιωαννινα. Επρεπε λοιπον να επιλεξω. Η θα το επαιρνα πριν η θα επαιρνα το θηλυκο που θα εμενε στο τελος. Θεμα φροντιδας δεν τιθεται. Θεμα χωρου δεν τιθεται. Και σιγουρα θεμα αγαπης δεν τιθεται. Μονο περισσοτερο γνωση ζητησα. Μακαρι να μην μοιασει τον χαρακτηρα ενος MALAMUTE ειτε ειναι καθαρο ειτε οχι και να μοιασει τον δικο μου χαρακτηρα. τοτε θα ξερω σιγουρα τι πρεπει να κανω. Ευχαριστω πολυ παντως για την ενημερωση σας
Αυτο ειναι το τραγικο οτι πηρες απο ιδιωτη οχι απλα γιατι δεν ηξερες
αλλα το εκανες και εν γνωσει σου!!!
Πολυ καλο!!!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μάλαμουτ δεν έχω ...
και την φυλή δεν ξέρω...
άρα ίσως δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτά που έχεις ανάγκη...

όμως αυτό που ξέρω με βεβαιότητα είναι οτι ...
η κάθε φυλή έχει μια μορφή...και έναν χαρακτήρα...
(με τις μικρές διαφοροποιήσεις που φέρνουνε τα διαφορετικά ζευγαρώματα...)

αν η εκτροφή δεν προσέχει ως κόρη οφθαλμού αυτά τα δύο και δεν τα διατηρεί- δεν τα εξελίσσει/βελτιώνει.....
το μόνο που κάνει είναι οτι εκφυλίζει την φυλή....
και σε αυτό συνυπεύθυνοι είναι και οι εκτροφείς -''οι εκτροφείς''-αλλά και εμείς...

καλώς ήρθες στο φόρουμ :)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλωσήρθες φίλε.

Δεν θα πω τα γνωστά γιατί πλέον έχω καταλάβει πως κάποιοι απλά δεν ενδιαφέρονται. Απλά θα σου πω να ζητάς πάντα γνώμες και απόψεις απο ανθρώπους που ξέρουν πριν κάνεις κάτι. Αυτό δεν στο λέω μόνο για τον τρόπο απόκτησης του σκύλου και γιατί έχεις επιλέξει μια φυλή η οποία στα χέρια ενός άπειρου θα σε δυσκολεύψει. Απο τώρα και στο εξής να προσέχεις τι αποφάσησεις θα πάρεις, κυρίως εκπαίδευση, ασκηση-εκτόνωση και επικοινωνία με τον σκύλο.
 


thermaikos

Member
6 Φεβρουαρίου 2012
10
0
THESSALONIKI
Αυτο ειναι το τραγικο οτι πηρες απο ιδιωτη οχι απλα γιατι δεν ηξερες
αλλα το εκανες και εν γνωσει σου!!!
Πολυ καλο!!!
Τοσο πολυ σε πειραξε που το πηρα απο Ιδιωτη και που το εκανα εν γνωση μου και το χαρακτηρισες τραγικο με 3 θαυμαστικα
Το νομισμα εχει παντα δυο οψεις
Μερικοι θα το ξαναπω για τελευταια φορα ειστε λιγο εριστικοι στις τοποθετησεις σας, και βγαζετε πολυ . γρηγορα συμπερασματα.
Να σας θυμισω ποιο ηταν το θεμα και ποια η ερωτηση μου?
Μαλλον δεν σας ενδιαφερει να απαντησετε σ αυτο που ρωτησα οπως - ευτυχως _ καναν αρκετοι εδω μεσα, αλλα να πειτε αυτο που θελετε.
Και μεις ερωτευτηκαμε αλλα δεν τρελαθηκαμε.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τοσο πολυ σε πειραξε που το πηρα απο Ιδιωτη και που το εκανα εν γνωση μου και το χαρακτηρισες τραγικο με 3 θαυμαστικα
Το νομισμα εχει παντα δυο οψεις
Μερικοι θα το ξαναπω για τελευταια φορα ειστε λιγο εριστικοι στις τοποθετησεις σας, και βγαζετε πολυ . γρηγορα συμπερασματα.
Να σας θυμισω ποιο ηταν το θεμα και ποια η ερωτηση μου?
Μαλλον δεν σας ενδιαφερει να απαντησετε σ αυτο που ρωτησα οπως - ευτυχως _ καναν αρκετοι εδω μεσα, αλλα να πειτε αυτο που θελετε.
Και μεις ερωτευτηκαμε αλλα δεν τρελαθηκαμε.
Αν υπάρχουν εξετάσεις στους προγόνους και είναι απηλλαγμένοι από κληρονομικές παθήσεις εγώ και ο οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα θα το βουλώσουμε και εγγυώμαι εγώ γι' αυτό αλλιώς καλύτερα ξεκίνα τη μελέτη μπας και μάθεις πολλά πράγματα συνειδητά και με αγάπη για την επιλογή του ν' αποκτήσεις σκύλο.
 


thermaikos

Member
6 Φεβρουαρίου 2012
10
0
THESSALONIKI
Αν υπάρχουν εξετάσεις στους προγόνους και είναι απηλλαγμένοι από κληρονομικές παθήσεις εγώ και ο οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα θα το βουλώσουμε και εγγυώμαι εγώ γι' αυτό αλλιώς καλύτερα ξεκίνα τη μελέτη μπας και μάθεις πολλά πράγματα συνειδητά και με αγάπη για την επιλογή του ν' αποκτήσεις σκύλο.
Σ ευχαριστω για την τοποθετηση σου Απλα απεχω της λογικης να διαβαζω post που ειναι ετοιμα να λιντσαρουν ανθρωπους που για την επιλογη τους ειτε συνειδητα, ειτε ασυνειδητα, απεκτησαν ενα σκυλι και δεν ηταν απο εκτροφειο. Στηριξτε την επιλογη τους, και προσφερετε τους την εμπειρια-γνωση που μπορει να εχετε ειτε επαγγελματικη ειτε προσωπικη με ευγενεια και γενναιοδωρια. Νομιζω οτι η επτυχια θα ερθει μεσα απο την αποκτηση γνωσης με τον σωστο τροπο εκμαθησης και οχι με εριστικες απαντησεις και τοποθετησεις .
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Τον σκύλο σου δεν νομίζω να υπάρξει κάποιος που να μην τον στηρίξει!!!!!
Την επιλογή σου πάλι...... έκανες λάθος...... κατάλαβε το!!!! ΦΑΟΥΛ πως το λένε!!!!!!!! Μην στηρίζεις μόνος σου την λάθος επιλογή σου...... στήριξε αγάπησε και μάθε για τον σκύλο σου!!!!!
 


PANOS-LAB

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2010
225
0
Χανιά
Τοσο πολυ σε πειραξε που το πηρα απο Ιδιωτη και που το εκανα εν γνωση μου και το χαρακτηρισες τραγικο με 3 θαυμαστικα
Το νομισμα εχει παντα δυο οψεις
Μερικοι θα το ξαναπω για τελευταια φορα ειστε λιγο εριστικοι στις τοποθετησεις σας, και βγαζετε πολυ . γρηγορα συμπερασματα.
Να σας θυμισω ποιο ηταν το θεμα και ποια η ερωτηση μου?
Μαλλον δεν σας ενδιαφερει να απαντησετε σ αυτο που ρωτησα οπως - ευτυχως _ καναν αρκετοι εδω μεσα, αλλα να πειτε αυτο που θελετε.
Και μεις ερωτευτηκαμε αλλα δεν τρελαθηκαμε.
Αγαπητε, ακριβως για μενα ειναι τοσο τραγικο γιατι ενω ηξερες τον τροπο αποκτησης ενος καθαροαιμου
σκυλου, εσυ πηγες και ΑΓΟΡΑΣΕΣ ημιαιμο απο ΙΔΙΩΤΗ και δεν πηρες μια ψυχουλα απο καταφυγιο!!!
 


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
εγω απλα 8α σου δωσω μια συμβουλη εκ πειρας... (ο πρωτος μου σκυλος ηταν απο ιδιωτη ... 32 ημερων κανε κορσο με βελγικο λυκοσκυλο ).. 6 μηνων τον σκυλο τον εδωσα γιατι αλλιως 8α ετρωγε καποιον απο την οικογενεια μου, η οποιονδηποτε τολμουσε να με σπρωξει (εστω και για πλακα).... το μονο σιγουρο ειναι πως δεν εφταιγε αυτος , αλλα εφταιγα εγω που δεν ειχα γνωση για το τι πρεπει να κανω, το οτι τα μα8ηματα που 8α παρει απο την μανα του και τα αδερφια του δεν μπορουσα να του τα δωσω εγω ουτε στο ελαχιστο και γενικα για ολη την φαση...
ελπιζω να τον προσεξεις , να ψαχτεις και οι κινησεις που 8α κανεις να ειναι πιο σωστες απο τις δικες μου για να μην καταντησει ο σκυλος σου να φυλαει μαντρα αυτοκινητων....
καλη τυχη και πολυ δουλεια χρειαζεσαι :)