"Marvin" (Yorkshire Terrier)




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είχαμε με τους άλλους 2 παρενέργειες με την Advantix και φοβήθηκα να δοκιμάσω στον Μάρβιν. Σε συζήτηση με τον κτηνίατρο μου πρότεινε την stronghold που είναι πιο ήπια και ιδιαίτερα αποτελεσματική με τους ψύλλους (και τα αβγά τους) στα οποία εκτίθεται περισσότερο στις βόλτες του. Από μικρούλη αυτήν βάζουμε αν και σκέφτομαι και την frontline combo που πιάνει και τσιμπούρια.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εχω ακούσει πως η έκθεση στον ήλιο επηρεάζει, έχω ακούσει επίσης ακόμα και για το νερό που πλένεις τον σκύλο.

Οσον αφορά ζέστη - κρύο, στον Μάρβιν έχω παρατηρήσει διαφορά στην συσσώρευση χρωστικής στη ρίζα της τρίχας τους χειμερινούς μήνες και ψιλοάνοιγμα τους καλοκαιρινούς. Δεν ξέρω με βεβαιότητα πως εξηγείται ή αν ήταν τυχαίο 2 συνεχόμενους χειμώνες ή αν ακόμα το χρώμα εξελίσσεται μέχρι να φτάσει το προγραμματισμένο από τα γονίδιά του.

Ακόμα ψάχνω και ερευνώ και ελπίζω να μην έχω εξαντλήσει την βιβλιογραφία που υπάρχει.

Εντωμεταξύ όλη η βιβλιογραφία - ή τουλάχιστον όση μέχρι στιγμής έχω βρει - βασίζεται σε παρατηρήσεις της Joan Gordon και της αδελφής της Janet Bennett η οποία έχει γράψει μια φανταστική διατριβή πάνω στο θέμα. Η συγκεκριμένη διατριβή με τίτλο "What colors a Yorkie" βασίζεται πάνω σε μια μελέτη του χρώματος των αλόγων από τον καθηγητή Green η οποία όμως είναι παλιά και από τότε έχουν ανακαλυφθεί νέα πράγματα που έρχονται σε αντίθεση με τους ισχυρισμούς του Green. Οχι βέβαια επι της ουσίας, αλλά και πάλι δεν μπορείς να βασιστείς με σιγουριά πάνω τους.
Επιπρόσθετα υπάρχει και το περιβόητο βιβλίο του Malcolm Willis που αναφέρει μεταξύ άλλων και το Graying Gene στους σκύλους , το οποίο πιθανότατα φέρει το Yorkie, αλλά ακόμα δεν έχει μελετηθεί σε βάθος και δεν ξέρουμε πως ακριβώς λειτουργεί. Από ότι έμαθα ψήνεται έρευνα και είναι στα σκαριά, όχι βέβαια για γιόρκι που πολύ θα ήθελα :(, αλλά για άλλες φυλές που πιθανόν το έχουν, όπως τα poodle πχ ή τα havanese.
Ελπίζω σε αυτή τη ζωή να μάθω :LOL::)
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
καυσαερια/σκονες τετοια δηλαδη δεν παιζουν ρολο ?
και στο παρελθον τετοιο χρωμα ειχαν η μετα αλλαξε ?

το λεω γιατι και εγω για αλογα ειδα διαφορα στο νετ,οπως το αλογο στη νορβηγια-βικιγκς πριν 2000 χρονια,και σε αναπαραστασεις τοιχογραφιες κτλ πριν 30 000 χρονια..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Είχαμε με τους άλλους 2 παρενέργειες με την Advantix και φοβήθηκα να δοκιμάσω στον Μάρβιν. Σε συζήτηση με τον κτηνίατρο μου πρότεινε την stronghold που είναι πιο ήπια και ιδιαίτερα αποτελεσματική με τους ψύλλους (και τα αβγά τους) στα οποία εκτίθεται περισσότερο στις βόλτες του. Από μικρούλη αυτήν βάζουμε αν και σκέφτομαι και την frontline combo που πιάνει και τσιμπούρια.
Συνήθως το προτείνουν σε περιπτώσεις παρασιτικής δερματιτιδας και σαρκοπτικης ψώρας. Για ψύλλους, ψείρες και σκουλήκια ειναι οκ, αλλά δεν πιάνει τσιμπούρια και σκνίπες, που ειναι πιο επικίνδυνα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
To ξέρω Αλεξία και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, απλά επειδή έχουμε μεγάλο θέμα με ψύλλους εδώ που μένω και τους μαζεύουν σαν παλαβά στις βόλτες τους, προτίμησα κάτι πιο εξειδικευμένο και δραστικό σε αυτόν τον τομέα.
Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν στους μεγάλους και άλλες αμπούλες όπως την απλή την Frontline, την Efi pro και την advantix και εξακολουθούσα να βλέπω ψύλλους πάνω τους, συν βέβαια τις παρενέργειες της advantix στον έναν από τους 2. Με την stronghold, εδώ και 2 χρόνια που τη χρησιμοποιώ, δεν έχουμε δει ψύλλο και επιπρόσθετα τους έχει κάτσει καλά.
Οσον αφορά τα τσιμπούρια, έχεις δίκιο αν και δεν έχω δει ποτέ πάνω σε κανένα γιόρκι που είχα εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
Πιθανόν δεν προλαβαίνουν να πιάσουν στις βόλτες τους.
Παρόλα αυτά σκέφτομαι σοβαρά την Combo της Frontline.

καυσαερια/σκονες τετοια δηλαδη δεν παιζουν ρολο ?
και στο παρελθον τετοιο χρωμα ειχαν η μετα αλλαξε ?
Δεν νομίζω σε τόσο μεγάλο βαθμό να επηρεάζει το χρώμα τους το καυσαέριο, αν αναλογιστούμε και τη συχνότητα που κάνουν μπάνιο αλλά και πως από πάνω φοράνε ειδικό ρουχαλάκι για να μην είναι εκτεθειμένα τα wraps. Οπότε ούτε και η σκόνη νομίζω πως κάνει κάτι. Τουλάχιστον σε βαθμό που να αλλάξει το χρώμα.

Οσον αφορά το παρελθόν, το πρώτο πρότυπο της φυλής του πρώτου Yorkshire Terrier Club το 1886 ζήταγε bright steel blue όπως μπορείτε να διαβάσετε στο βιβλίο του Rawdon B Lee για τα τεριε του 1894


Το 1911 και μετά από διαμάχες υποστηρικτών της φυλής στη Βόρεια και Νότια Αγγλία αντίστοιχα μπήκε σε ισχύ το dark steel blue το οποίο ισχύει μέχρι τώρα - με εξαίρεση το Καναδικό πρότυπο που ζητάει bright steel blue.
 
  • Like
Reactions: rogerF and ntoulis


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Αυτό θα πει ενημερωμένος σκυλοπατέρας.. ;)

Το χρώμα οπότε μπορεί να αλλάξει στην πορεία , αφού απ'ό,τι κατάλαβα δεν εξαρτάται μόνο από γεννητικούς παράγοντες.
Η εποχή πιστεύω παίζει ρόλο αν κρίνω από τα δικά μου: Αφενός όταν εκτίθενται στον ήλιο πολύ η τρίχα (η μαύρη) κοκκινίζει, αφετέρου τα πύρινά τους "ανοίγουν". Τον χειμώνα είναι σαφώς πιο σκούρα γενικά, είτε είναι μέσα στο σπίτι είτε έξω (σαφώς αν ζούνε μόνο μέσα το καλοκαίρι δεν θα κοκκινίσουν, αλλά και πάλι ανοίγει το πύρινο).
Διατροφικά μπορείς να το ελέγξεις; Πχ για τα πύρινα δίνουμε 1-2 καρότα την ημέρα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Διατροφικά δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο μπορείς να ελέγξεις το χρώμα.
Λογικά θα συνεισφέρει στην υφή, αλλά πρέπει να το έχει και ο σκύλος στα γονίδιά του.

Σχετικά με το χρώμα και την αλλαγή του.
Τα γιόρκι γεννιούνται μαύρα με πύρινα σημάδια. Σαν ένα κουτάβι ροτβάιλερ στο περίπου.:D

Το μαλλάκι τους είναι σαν το ανθρώπινο, δεν υπάρχει δηλαδή υπόστρωμα και μακραίνει συνεχώς. Κάποια στιγμή (το πότε εξαρτάται από τα γονίδια) ξεκινάει το λεγόμενο breaking, αρχίζει δηλαδή από την ρίζα να βγαίνει το ενήλικο μπλε χρώμα τους με την ανάλογη υφή και αντίστοιχα το χρυσό να σκουραίνει και να παίρνει σταδιακά την θέση του στα σημεία που πρέπει.

Ετσι σταδιακά το μικρούλι μαυροτσούκαλο μεταμορφώνεται σε έναν μπλε και χρυσό πρίγκηπα. Μέχρι ακόμα και την ηλικία των 3 ετών το χρώμα μπορεί να διαμορφώνεται.
Το ενήλικο μπλε σταδιακά αρχίζει και ανοίγει (σε τονικότητα) και ανάλογα τα γονίδια μπορεί να φτάσει και μέχρι τα 6 - 7 χρόνια ο σκύλος και να έχει ένα υπέροχο χρώμα. Για αυτό αναφέρθηκα πριν στο graying Gene. Ταυτόχρονα το χρυσό σκουραίνει και πολλές φορές αν δεις το μπλε να ανοίγει ψιλογρήγορα είναι ένας "αγώνας δρόμου" ώστε το καλό χρυσό να συμπέσει με το σωστό μπλε.

Το τι χρώμα θα εξελιχθεί, πόσο θα το κρατήσει και πότε θα ανοίξει είναι καθαρά θέμα γονιδίων. Υπάρχουν σκυλάκια που 6-7 μηνών βγάλαν ένα νορμάλ μπλε και το διατήρησαν μέχρι τα 7 τους, υπάρχουν σκυλάκια που άργησε η μετάβαση και γρήγορα έχασαν το χρώμα τους, υπάρχουν σκυλάκια που 5 μηνών είχαν ήδη ανοίξει. Κάθε γιόρκι έχει και διαφορετική μετάβαση, ανάλογα τις γραμμές από τις οποίες προέρχεται.

Αυτός εδώ για παράδειγμα στη φωτογραφία είναι 8 ετών.

Toy Savoy Beckham εκτροφής Babaeva


Ολα αυτά προϋποθέτουν να γίνει η μετάβαση.
Γιατί υπάρχουν σκυλάκια που παραμένουν μαύρα και γενικά πολύ σκούρα χωρίς όμως να έχουν την απαιτούμενη ποιότητα στο τρίχωμά τους.
Και εδώ μπαίνει στο προσκήνιο η υφή και οι διάφορες διαβαθμίσεις στην ποιότητα.
Το ιδανικό - ιδεατό είναι το silky, αλλά υπάρχουν δυστυχώς τα λεγόμενα cottony, υπάρχουν τα λεγόμενα woolly, όπως επίσης και mix που είναι silky μαζί με cottony υφή. Ολα αυτά είναι αποτέλεσμα προσπάθειας δημιουργίας του επιθυμητού χρώματος βάζοντας στην αναπαραγωγή σκυλάκια με λάθος υφή και σκούρα προφανώς. Προσπαθούσαν δηλαδή να παντρέψουν σκούρο wooly ή cottony με ανοικτό silky μπας και τους βγει το σωστό, αλλά δυστυχώς έβαλαν στη γενετική δεξαμενή τη λάθος υφή. Δόθηκε περισσότερη βαρύτητα στο χρώμα και όχι στην υφή που πάνε πακέτο, πολλές φορές δημιουργώντας ρεύματα ένθερμων υποστηρικτών - αφού δυστυχώς προωθήθηκε από γνωστούς εκτροφείς (που επιβραβεύτηκαν από κριτές λόγω ονόματος) με ολέθρια αποτελέσματα για τους νεότερους που τους μιμήθηκαν θεωρώντας αυτό το σωστό.
Eχουν γραφτεί άπειρα άρθρα σε έντυπη μορφή από ρομαντικούς λάτρεις αυτής της φυλής και πάντα μα πάντα επαναλαμβάνουν τη σπουδαιότητα της υφής και πως ο μόνος τρόπος προστασίας της είναι όταν επιλέγεις να ζευγαρώσεις μόνο silky με silky. Αυτό θα σταματούσε και τις αψιμαχίες για το χρώμα. Και πως αν θες να σκουρύνεις να στοχεύεις πάντα στο χρυσό. Γιατί σκούρο χρυσό σημαίνει σκούρο μπλε και ανοικτό χρυσό σημαίνει ανοικτό μπλε. "Search for the Gold" που λέει και ο Hugo Ibanez στα άρθρα του.

Η Joan Gordon έλεγε (αλλά ποιος την άκουγε) πως αυτό είναι η καταδίκη της σωστής υφής και κατεπέκταση του σωστού χρώματος - το οποίο εξ όσων γνωρίζω ξεκίνησε από την Αμερική. Αντιφατικό... Φτιάξανε κάτι πλάτες για σεμινάριο και έδωσαν έμφαση στο show attidute αλλά ξέσκισαν το χρώμα. Και αυτό ήρθε και στην Ευρώπη. Ευτυχώς λόγω καραντίνας οι Αγγλοι έχουν στην κατοχή τους τη σωστή ποιότητα και το σωστό χρώμα, αλλά υστερούν σε άλλα σημεία, όπως πλάτες, μακριές και κατωφερής μουσούδες κλπ κλπ. Κάνουν μπαμ τα Αγγλικά - φάνηκε στα Crufts η διαφορά.

Aυτά τα ολίγα :)
 
  • Like
Reactions: d-friend and johnk


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
...

Wow.. :oops:

Μόνο, mr Yorkie, μια ένσταση..
Δηλαδής τα δικά μου τα λες μαυροτσούκαλα που παρέμειναν μαυροτσούκαλα ενώ ο δικός σου έγινε (κοκκινοφιόγκης) πρίγκηπας;;;; :p

Υπέροχο το να ασχολείσαι τόσο με τον σκύλο σου :love: (δεν μιλάω για τα χτενίσματα, τα'χουμε ξαναπεί αυτά)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Πάντα θα υπάρχει κάτι ακόμα να μάθω γύρω από τους σκύλους.. τόσες ράτσες! Τόσες οικογένειες, η κάθε μία με την ιστορία της! Γουστάρω!
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οσο μαθαίνω - ζω, λέει η υπογραφή ενός μέλους, οπότε έχουμε μέλλον ακόμα.
Εχει μεγάλο ενδιαφέρον και η ιστορία και παράδοση κάθε φυλής, ειδικά σε βιβλία κοντά στην χρονολογία δημιουργίας της, που είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.
 






Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
χαρας το κουραγιο σας ρε συ...παντως το αποτελεσμα σας δικαιωνει...δεν εχω ιδεα απο τοσο μικροσωμες φυλες,αλλα πρεπει να χει πολυ γελιο ο ομορφος...

να τον χαιρεστε για πολλα ακομη χρονια...(y)
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Reinmeister σ' ευχαριστούμε πολύ :)

Roger, η φωτογραφία είναι από την χθεσινή εθνική έκθεση της Καλαμάτας.
 
  • Like
Reactions: Reinmeister








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.928
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95