"Marvin" (Yorkshire Terrier)




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εχει και στοχαστικό βλέμμα!

Δεν το ειχα προσεξει το θεμα αυτό και δεν τα ειχα δει τα σκυλάκια σας. Να σας ζήσουν!
Εχω απορίες για το τρίχωμα και τη βολτα του μικρου. Τον χτενιζετε αμέσως μετα από καθε βόλτα; δεν μαζευει τα παντα απο κάτω; και τις μερες που βρέχει; Ρωταω γιατι ειδα τη φωτο στο δρομο που εχει το μαλλί κατω.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
ΑΠιθανο σκυλι!!!!! τι τριχωμα ειναι αυτο μεχρι το πατωμα!! Τρομερο ειναι!!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ομορφος ο μικρος σας! :)

betty coltrane τις ημερες που δεν βγαινει φωτογραφια οπως χθες ή πηγαινει σε εκθεση ειναι τυλιγμενος οπως ρωτησα πιο πριν αν τον τυλιγουν.


και φανταζομαι οτι οταν βρεχει κι ειναι φρεσκομπανιαρισμενος δεν βγαινει εξω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Betty ο μικρός δεν είναι καθημερινά με το μαλλάκι του κάτω, οπότε δεν έχουμε θέμα με καθημερινά χτενίσματα.


Καθημερινά ο μικρός μας είναι έτσι




Και χωρίς το ειδικό ρουχαλάκι είναι έτσι



Το τύλιγμα έχει σαν σκοπό αφενός να κρατάει δέρμα και τρίχα ενυδατωμένα και προστατευμένα και αφετέρου αφήνει τον σκύλο να κινείται ελεύθερα, να τρέχει, να παίζει και να κάνει ό,τι κάνουν όλα τα σκυλιά, χωρίς να τον ενοχλεί το μαλλί. Τόσο μακρύ μαλλί είναι πάρα πολύ δύσχρηστο και για τον ίδιο τον σκύλο. Και στην βόλτα του, αλλά και μέσα στο σπίτι, στην καθημερινότητά του. Βγαίνει καθημερινά 3-4 βόλτες εκτός αν βρέχει.

Ξετυλίγεται, μπανιάρεται και ξανατυλίγεται 1 φορά την εβδομάδα. Την Κυριακή έπρεπε να τριμάρουμε το τρίχωμα - να κόψουμε δηλαδή γύρω στους 5-6 πόντους που περίσσευαν από το πάτωμα και γενικά ό,τι τον ενοχλεί στο περπάτημα - και έτσι τον μπανιάραμε χωρίς να λαδώσουμε. Τον έφτιαξε η γυναίκα μου σχεδόν εκθεσιακά για να δούμε το μάκρος κλπ και ήταν μια καλή ευκαιρία να δούμε το χρώμα του και την εξέλιξή του.



 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σίγουρα δείχνει διαφορετικά και είναι και ένα θέαμα "ξένο" για πολλούς και "ταμπού" για κάποιους άλλους.
Κερδίζει όμως πολλά άλλα πράγματα, πολύ πιο σημαντικά για τον ίδιο, χωρίς να μπαίνει το μαλλί στη μέση.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν θα κρυψω οτι με ξενιζει η εικονα του σκυλου ετσι τυλιγμενου. Δεν το φανταζομουν δηλαδη. Ειμαι σιγουρη οτι το προσεχετε οπως πρεπει αλλά να ... γνωριζοντας ποσο τρελαινεται ο δικος μου να κυλιεται στα γρασιδια, στα χωματα και να σκαβει τρυπες (και δεν ειναι καν τερριε), αισθανομαι οτι χανει ετσι μεγαλο κομματι της διασκεδασης του να εισαι σκυλος.
Δεν συμμετεχουν κουρεμενα σκυλια στις εκθεσεις;
Επισης ποια ειναι τα σχεδια σας για τον Marvin. (Πολυ μου αρέσει το ονομα btw)
Θελω να πω, εχετε πλανο για τη συνεχεια; ή απλως συμμετεχετε για διασκεδαση; θελετε να μπει σε αναπαραγωγη;
Και μεχρι ποια ηλικία διαγωνιζεται ενας σκύλος; υπαρχει όριο;
Ανακριση!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βασικά τον έχουμε σχεδόν χύμα!
Κάνει ό,τι θέλει και του συμπεριφερόμαστε σαν έναν φυσιολογικό σκύλο.
Σαφέστατα τρώει το λούκι του γκρούμινγκ 1 φορά την εβδομαδα, αλλά τον μάθαμε από μικρό με αγάπη να είναι απόλυτα συνεργάσιμος και να κάθεται. Φανταστείτε πως κατά τη διάρκεια του τυλίγματος κοιμάται...
Καθημερινά κάνει τις βόλτες του, παίζει, τρέχει, ξύνεται, τρίβεται, συναναστρέφεται με τα φιλαράκια του, συναντάει άπειρο κόσμο, κάνει γενικά ό,τι κάνουν όλοι οι άλλοι σκύλοι.

Ολα αυτά τα αναφέρω γιατί κατά την άποψή μου, ένα show dog πάνω από όλα πρέπει να είναι σκύλος και μετά όλα τα άλλα.
Χώρια που ο χαρακτήρας και η ψυχολογία ενός χαρούμενου σκύλου που ζει και δεν είναι μαντρωμένος ή κενελιασμένος ή η ζωή του είναι γεμάτη ΜΗ για χάρη των τριχών, γίνεται άμεσα αντιληπτή. Οι τρίχες μακραίνουν, αλλά η ψυχολογία στιγματίζεται.

Στις εκθέσεις δεν συμμετέχουν κουρεμένα γιόρκι γιατί είναι πρακτικά εκτός τύπου. Το πρότυπο ζητάει συγκεκριμένα πράγματα και το μαλλί των γιόρκι είναι πρακτικά το σήμα κατατεθέν τους και δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτόν τον τομέα. Είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο.
Ανάλογα την ηλικία βλέπεις παραδοσιακά και το ανάλογο μάκρος - ιδιαίτερα των μουστακιών - γιατί το μαλλί στον κορμό έχει φτάσει πάτωμα από νεαρή ηλικία (ανάλογα βέβαια την ποιότητα και την περιποίηση).

Σχετικά με τα σχέδιά μας, θέλουμε να συνεχίσουμε με τις εκθέσεις, αν φυσικά μας το επιτρέψουν και τα γονίδια του μικρού μας όσον αφορά το χρώμα του και την εξέλιξή του. Είμαστε ακόμα νέοι, μαθαίνουμε, ακούμε και προσπαθούμε.... Ενας σκύλος μπορεί να μετάσχει και στην κατηγορία των Βετεράνων - που μετέχουν σκύλοι από 8 ετών και πάνω. Αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει όριο προς τα πάνω. Γνωρίζω δηλαδή περίπτωση (νομίζω 14 χρονου) σκύλου (λασα) που κατεβαινε κανονικά και τους είχε εκπλήξει όλους!

Σχετικά με το ζευγάρωμα δεν έχουμε τέτοια πρόθεση. Είμαστε ιδιώτες - δεν είμαστε εκτροφείς και τα γονίδια τα αφήνω σε ανθρώπους που γνωρίζουν καλύτερα από εμένα και έχουν φυσικά και τις ανάλογες προθέσεις. Πάνω από όλα είναι η φυλή και μετά το ΕΓΩ.
 
  • Like
Reactions: mareco


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Αυτό που βλέπω πολύ μου αρέσει αν και ξέρω πως αν έπρεπε να κάνω grooming τέτοιου τύπου κάθε βδομάδα θα'χα παλαβώσει, χαρά στο κουράγιο σας Yorkaddict.. :rolleyes:

Όσο για το τελευταίο σου σχόλιο μπράβο και πάλι μπράβο =D>
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ευχαριστούμε πολύ Annie!
Πάνω από όλα έχει εξελιχθεί σε ένα υπέροχο πλάσμα! Ο χαρακτήρας του δηλαδή είναι για μένα ιδανικός.

Το grooming είναι πακέτο και θέλει μεράκι, αφοσίωση και φυσικά κάποιον να σου δείξει. Σε εμάς στάθηκαν δίπλα μας υπέροχοι άνθρωποι που μας έδειξαν, μας καθοδήγησαν και είχαμε πάντα την αμέριστη βοήθειά τους. Σε αποζημιώνει και το αποτέλεσμα βέβαια που σου δίνει έναυσμα να συνεχίσεις. Εμείς επίσης σταθήκαμε τυχεροί με τον μικρό που έχει πολύ καλής ποιότητας μεταξωτό μαλλάκι.

Και μια σημερινή φώτο την ώρα της εξάσκησης

 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ευχαριστούμε πολύ Annie!
Πάνω από όλα έχει εξελιχθεί σε ένα υπέροχο πλάσμα! Ο χαρακτήρας του δηλαδή είναι για μένα ιδανικός.

Το grooming είναι πακέτο και θέλει μεράκι, αφοσίωση και φυσικά κάποιον να σου δείξει. Σε εμάς στάθηκαν δίπλα μας υπέροχοι άνθρωποι που μας έδειξαν, μας καθοδήγησαν και είχαμε πάντα την αμέριστη βοήθειά τους. Σε αποζημιώνει και το αποτέλεσμα βέβαια που σου δίνει έναυσμα να συνεχίσεις. Εμείς επίσης σταθήκαμε τυχεροί με τον μικρό που έχει πολύ καλής ποιότητας μεταξωτό μαλλάκι.

Και μια σημερινή φώτο την ώρα της εξάσκησης

Αυτή η χαρά που κάνουν όταν τρέχουν δίπλα/fuss/τι λέει ο καθένας είναι άλλο πράγμα!
Yorkaddict, σε παραδέχομαι και για το μεράκι και για την αφοσίωση και για την αγάπη που του έχεις :D
Αν δεις τα καμάρια μου, και τα 4 είναι πολύ έως λίγο κοντότριχα, βγάζεις άνετα συμπέρασμα :p
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κι εγώ τρελαίνομαι να βλέπω χαρούμενα σκυλάκια.

Για να είμαστε ειλικρινείς το λούκι το τρώει η γυναίκα μου. Εκείνη γκρουμάρει, εκείνη τον δείχνει, εκείνη τρέχει. Εγώ λειτουργώ....επικουρικά και απλά μοιραζόμαστε την ίδια τρέλα...
και στις εκθέσεις βέβαια κουβαλάω και ψάχνω να βρω πρίζες. Αυτό έλειπε θα μου πεις... Να κάνω κι εγώ κάτι :mrgreen:

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια.
Θα μπω να θαυμάσω και τα καμάρια σου ;-)
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Eιναι υπεροχος *agapoylas**agapoylas**agapoylas*

Yorkaddict να τον χαιρεστε!!
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Σχετικά με το ζευγάρωμα δεν έχουμε τέτοια πρόθεση. Είμαστε ιδιώτες - δεν είμαστε εκτροφείς και τα γονίδια τα αφήνω σε ανθρώπους που γνωρίζουν καλύτερα από εμένα και έχουν φυσικά και τις ανάλογες προθέσεις. Πάνω από όλα είναι η φυλή και μετά το ΕΓΩ.
:)