MASTINO


GRECO

Well-Known Member
3 Απριλίου 2008
103
1
WWW.MASTINO.GR
Ναι ροτι :D τουλαχιστον οσα δεν πεθαινουν την πρωτη εβδομαδα που θα το παρεις.οσα δεν εχουν δυσπλασια του αγκωνα η του ισχιου και οσα δεν υποφερουν απο πασα νοσον και μαλακια,δυλαδη ελαχιστα :lol:
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μαρεσουν πολυ περισσοτερο, αν δεν εχουν κουτσουρεμενα τα ομορφα αυτια τους!!

Ειναι ΤΕΛΕΙΑ σκυλια!! *agapoylas*
Απ οταν πρωτοειδα Mastino, ημουν καπου 7 χρονων, ελεγα, οτι καααποια μερα, οταν θα μεγαλοσω θα παρω τετιο σκυλι!

Μεγαλοσα πια- Mastino δεν εχω- και μαλλον δεν θα εχω ποτε, αν δεν αλλαξουν πολλα πραγματα στην ζωη μας (που δεν το βλεπω)! :cry: :cry: !
 






GRECO

Well-Known Member
3 Απριλίου 2008
103
1
WWW.MASTINO.GR
FRENCIE ,και εμενα μου αρεσουν πολυ τα γαλακια ,οταν γερασω λιγο ακομα και δεν μπορω να εχω μαστινια ,θα εχω ενα γαλικο :D
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
GRECO said:
FRENCIE ,και εμενα μου αρεσουν πολυ τα γαλακια ,οταν γερασω λιγο ακομα και δεν μπορω να εχω μαστινια ,θα εχω ενα γαλικο :D
Ξερω!!!
Ταχουμε πει και παλιοτερα!!
Εξαλλου μικροι μολοσσοι ειναι και τα γαλλικα- μονο το μποι τους λειπει- αλλα απο χαρακτηρα ιδια.
Γιατι λες να πηρα??
 






GRECO

Well-Known Member
3 Απριλίου 2008
103
1
WWW.MASTINO.GR
Το σωστα αναθρεμενο μαστινο ειναι ενα υπεροχο ζωο. Εχει πολυ δυνατο δεσμο με τον χωρο του και τους ανθρωπους του.αν ενα απο τα δυο απειληθει η αντιδραση του ειναι ακαριαια και βιαιη.Οποιος εχει δει ενα να επιτηθεται σε ερεθηστη καταλαβαινει τι ενοω :shock: κατα τα αλλα ειναι ησυχος ,πολυ χαδιαρης και υπακουος αν τον εχεις κερδιση.
Ειναι λοιπον ενας σκυλος εργασιας?οχι με την μοντερνα ενοια ,των κυναθληματων ,ειναι ακαταληλος για αυτα .ειναι ωστοσο με την αρχαια ενοια .O CANE DA CORTE(O SKYLOS THS AYLHS) H ΑΛΛΙΟΣ O CANE E PRESA(O ΣΚΥΛΟΣ ΣΥΛΗΨΗΣ) oπως τον αποκαλουσαν στην ναπολη ,κανει ακομα αυτο που επι αιωνες εκανε .Προστατευει τους ανθρωπους του και τον χωρο του
 




Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν σκύλοι που σκέφτονται. Και που βαριούνται το συνεχές και κατά τη γνώμη τους άσκοπο "σήκω-κάτσε". Σίγουρα δεν μπορούν να ελεγχθούν από τον καθένα και σίγουρα το μεγάλωμά τους αποτελεί πονοκέφαλο για τον μέσο ιδιοκτήτη.Έχουν στο χαρακτήρα και την κατασκευή τους καταβολές από τον canis pugnaces. Τον πολεμικό σκύλο των ρωμαίων και των σκύλων που θυσιάζονταν στις ρωμαϊκές αρένες. Το mastino δεν εκτελεί εντολές με ταχύτητα και ακρίβεια, απλά γιατί δεν θέλει.Όταν χρειαστεί, βάζει τα πράγματα στη θέση τους με πολύ αποτελεσματικό τρόπο. Έχει εξαιρετική όσφρηση, και πιστέψτε με μπορεί να κάνει φοβερή ζημιά και χωρίς full δάγκωμα, άνετα και ακόμα και χωρίς να έχει όλους του τους προγόμφιους (εμμονή ορισμένων σχολών).Άν δεν μας αρέσει αυτό, απλά επιλέγουμε μια άλλη υπέροχη φυλή και μετράμε πόντους στην υπακοή, την ιχνηλασία και την επίθεση.

Οσο για την κατασκευή του, θα έλεγα είναι μεταξύ λιονταριού και..ρινόκερου.Διαφωνεί κανείς?
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Φίλε Greco τα σκυλιά σου είναι υπέροχα , να τα χαίρεσαι και να τα προσέχεις πάντα ..
Σε παρακαλώ μας λες από σάλια τη παίζετε
:?: 8)
 


GRECO

Well-Known Member
3 Απριλίου 2008
103
1
WWW.MASTINO.GR
φιλε psara σε ευχαριστω.τα σαλια σε ενα μαστινο με σωστη αναλογια ρυνχους κρανιου δεν ειναι πολα.λιγοτερα θα ελεγα απο τις αλλες βραχυκεφαλες φυλες.οστοσο δεν παβει να ειναι ενοχλητικο και να λερωνει τα ρουχα
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
τα μαστινο ειναι αλλη μια φυλη που μου αρεσει πολυ.

εχω ομως μια ερωτηση οι ζαρες ειναι λογω λιπους; και αν ναι,δεν τους δημιουργει προβλημα τοσο λοιπος;
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Πολύ καλή ερώτηση.
Όχι.Οι ζάρες (που περιέχουν ΚΑΙ λίπος και συνδετικό ιστό), είναι σχηματισμοί πολύ εξαρτώμενοι από το γενετικό υλικό. Το θέμα "ζάρες" ή καλύτερα ρυτίδες, αποτελεί ξεχωριστό κομμάτι της μορφολογίας του mastino. Ιδιαίτερα οι ρυτίδες του κεφαλιού, πρέπει να είναι συγκεκριμένες σε διάταξη, κατανομή και ποσότητα.Σε γενικές γραμμές θα λέγαμε οτι πρέπει να έχουν αρκετό πάχος, όπως και το δέρμα του σκύλου, (το δέρμα-χαρτί, δηλαδή το πολύ λεπτό δέρμα αποτελεί ελάτωμα), ενώ άν διαβάσεις το πρότυπο, θα δείς οτι το κεφάλι του mastino δεν θα είναι απλά ζαρωμένο αλλά πρέπει να έχει ρυτίδες συγκεκριμένες σε κατανομή. Δύο πολύ σημαντικές είναι αυτές που ξεκινούν πάνω απο τα μάτια (προστατεύοντάς τα από χτυπήματα και τραυματισμούς, πολύ σημαντικό κατά τα αιματοβαμμένα χρόνια της ιστορίας της φυλής) και καταλήγουν στην γωνία των χειλιών (εκεί που το πάνω χείλος συναντάει το κάτω).Μάλιστα τα κορυφαία δείγματα έχουν τρείς ρυτίδες πάνω στο ρύγχος.
Οι δε ρυτίδες του κρανίου, πρέπει να είναι συμμετρικές, κατά το δυνατό παράλληλες, και όχι υπερβολικές στον αριθμό.
Το κεφάλι του mastino αποτελεί εξαιρετικής βαρύτητας σημείο στην εξέταση ενός δείγματος αλλά και είναι από τα πιο πολύπλοκα στην περιγραφή του. (συγκριτικά με τα πρότυπα άλλων φυλών).
Το πόσο ρυτιδωμένο είναι ένα δείγμα είνα αρκετά ανεξάρτητο από το πόσο λίπος υπάρχει στο σώμα.Ακόμη και αρκετά υποσιτισμένα ζώα διατηρούν πολύ μεγάλο μέρος των ρυτίδων τους.
Αυτά εν συντομία.
GRECO συμφωνεις;