MAXIMA GRAIN FREE JUNIOR


esctasos

Member
18 Σεπτεμβρίου 2015
7
0
53
Καλησπέρα και από εμένα...έχω ένα husky 3 μηνών και μου πρότεινε ο κτηνίατρος τη συγκεκριμένη τροφή..την τρώει με λαχτάρα και έχει πάρει σε 20 μέρες 3 κιλά ακριβώς,,,έχετε ακούσει κάτι για τη συγκεκριμένη τροφή?είναι καλή?...22 ευρώ τα 3 κιλά μου στοιχίζει...ευχαριστώ!!!
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Τα 1 κιλό ανά εβδομάδα σαυτη την ηλικία δεν είναι αφύσικο...
Ή τροφή εμένα δε μου αρέσει σε κάποιες λεπτομέρειες όπως το dehydrated meat γενικά κι αόριστα και επιπλέον υπερβολικά ποσοστά πρωτεινης και λίπους για ένα husky...
Για την τιμή της βέβαια 75€ τα 14kg είναι τιμια.
Φαντάζομαι να μη παίρνεις τις 3κιλες συσκευασιες!!!!
 
  • Like
Reactions: esctasos and aem50


esctasos

Member
18 Σεπτεμβρίου 2015
7
0
53
Πήρα για πρώτη φορά την 3κιλη γιατί δεν ήξερα αν θα την τρώει...τώρα πρέπει να αποφασίσω αν θα συνεχίσω αυτή παίρνοντας τη μεγάλη συσκευασία ή να δοκιμάσω κάποια άλλη...έχετε να προτείνεται κάτι? Ευχαριστώ για την απάντηση.
 


aem50

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2015
133
32
35
Οντως, το dehydrated meat & τα υψηλα ποσοστα πρωτεινης ειναι καπως ανησυχητικα....δεν την ξερω να πω την αληθεια την συγκεκριμενη τροφη, αλλα δεν ειναι αφυσικο που πηρε κιλα τοσο γρηγορα, ειναι στους μηνες της τωρα, αναπτυσσεται πιο γρηγορα απο ποτε!
Καλη η τιμη, αλλα να προτιμας το 14κιλο, οχι τα 3κιλα..

Υ.Γ. Μια μικρη διορθωση: Δεν υπαρχει καλη & κακη τροφη, υπαρχει τι ταιριαζει στο στομαχι του καθε σκυλου. Υπαρχει πιθανοτητα η πιο ακριβη & φημισμενη τροφη να μην ταιριαζει στον σκυλο σου & να του κανει η πιο φτηνιαρικη..Κανεις ερευνα πρωτου καταληξεις σε μια συγκεκριμενη, ανταλλαζεις αποψεις και εν τελει αποφασιζεις. Δεν λεω πως παιρνεις την πιο φτηνιαρα αν αυτη της ταιριαζει, αλλα ψαχνεις για την μεση λυση. Αυτο που συμβαινει, ειναι οτι οι πολυ φτηνιαρικες, ανωνυμες τροφες κατα πασα πιθανοτητα οδηγουν σε εμμετους, διαρροιες κλπ. ενω οι πιο ακριβες εχουν καλυτερα συστατικα & ειναι περισσοτερες οι πιθανοτητες να ταιριαξουν στον σκυλο...υπαρχουν ομως και οι εξαιρεσεις..! Αποκλειεται να της ταιριαζει μονο μια, απ'τις τοσες στην αγορα, ψαξε και για αλλες, δες αν υπαρχει καποια που προτιμαει.
Μην ακους μονο τι σου λεει ο κτηνιατρος, οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι απο τροφες..
 
  • Like
Reactions: esctasos


esctasos

Member
18 Σεπτεμβρίου 2015
7
0
53
Η συγκεκριμένη πάντως το γεμίζει ενέργεια, Δεν προλαβαίνω να το βάλω στο πιάτο της και το αδειάζει, εμετούς και διάρροια καθόλου.....δεν πρόκειται να πέσω σε χάλια τροφή ποτέ...θα συνεχίσω άλλο ένα μήνα μάλλον την ίδια πριν Και αν πάω σε άλλη τροφή...σαν κουτάβι τώρα μάλλον της ταιριάζει
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Εγώ θα αισθανομουν καλύτερα στην ηλικία που βρίσκεται με μια τροφή με μέγιστη πρωτεινη 30% ... Από την άλλη καλό είναι ότι και να επιλέξεις να το κανείς άμεσα και εφόσον ταιριάξει στο σκύλο σου να μείνεις εκεί...
Εγώ είχα ξεκινήσει στην κουταβα μου με Fromm LBP μέχρι τους 4 μήνες.. Καλά τα πήγαινε αλλά μετά από πολύ διάβασμα και μελέτη επέλεξαν να περάσω στη Farmina N&D low grain Adult που περιέχει παραπάνω ζωικά συστατικά και πρωτεινη σε ποσοστό 93% επί της συνολικής πρωτεινης... Από τότε μέχρι σήμερα που πλησιάζουμε τα 2 χρόνια αυτή τρώμε σε συνδυασμό με μαγειρευτο τους τελευταίους 8 μήνες.
 
  • Like
Reactions: esctasos and aem50


esctasos

Member
18 Σεπτεμβρίου 2015
7
0
53
MAXIMA-αναλυτικα-1.png
Εδώ είναι τα χαρακτηριστικά της τροφής...εγώ είμαι καινούργιος και δεν ξέρω και πολλά και τι είναι καλό ακόμα
 


aem50

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2015
133
32
35
Η συγκεκριμένη πάντως το γεμίζει ενέργεια, Δεν προλαβαίνω να το βάλω στο πιάτο της και το αδειάζει, εμετούς και διάρροια καθόλου.....δεν πρόκειται να πέσω σε χάλια τροφή ποτέ...θα συνεχίσω άλλο ένα μήνα μάλλον την ίδια πριν Και αν πάω σε άλλη τροφή...σαν κουτάβι τώρα μάλλον της ταιριάζει
Ωραια, καλο αυτο....Τσεκαρε και τα κοπρανα της, αυτο κυριως. Αν ειναι σφιχτα, λιγα & μικρα, ολα καλα, αλλιως παει να πει οτι δεν γινεται και τοσο υψηλη αφομοιωση...
Θα δεις και στην πορεια αν της ταιριαζει οντως, αλλαζουν τα πραγματα. Εγω τον ταιζα Brit για πολλους μηνες & ενω ολα μια χαρα, ξαφνικα αρχισαν τα πολυ μαλακα κοπρανα με εντονη μυρωδια & τον αλλαξα. Πιστευα αρχικα πως κατι αλλο φταιει, αλλα και αλλοι φιλοι που ταϊζαν Μπριτ παρατηρησαν τα ιδια με τους σκυλους τους- Μπαρφ ταιζω πλεον...Να ελεγχεις παντα τα συστατικα & την ποσοτητα στην οποια περιεχονται, αποφευγε γενικα κρεαταλευρα & καλαμποκια, προκαλουν αλλεργιες, δυσπεψιες κλπ....!
 
  • Like
Reactions: esctasos


aem50

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2015
133
32
35
View attachment 53016
Εδώ είναι τα χαρακτηριστικά της τροφής...εγώ είμαι καινούργιος και δεν ξέρω και πολλά και τι είναι καλό ακόμα
Κατσε να φερω τα γυαλια μου γιατι δεν βλεπω και πολλα!:LOL:
παντως, εχει πολυ υψηλη πρωτεϊνη, χρειαζεται περιπου 10% λιγοτερο κατα την γνωμη μου & εχει και πολυ λιπος, ακαταλληλο για ενα Χασκυ...
 


aem50

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2015
133
32
35
Πήρα για πρώτη φορά την 3κιλη γιατί δεν ήξερα αν θα την τρώει...τώρα πρέπει να αποφασίσω αν θα συνεχίσω αυτή παίρνοντας τη μεγάλη συσκευασία ή να δοκιμάσω κάποια άλλη...έχετε να προτείνεται κάτι? Ευχαριστώ για την απάντηση.
Πρεπει παντοτε να ελεγχεις τα συστατικα. Προτασεις υπαρχουν αρκετες, το θεμα ειναι τι επιτρεπει το πορτοφολι σου. Η Brit ειναι κατα την αποψη μου μια πολυ καλη τροφη για την τιμη της. Ο δικος μου & τα κηνυγοσκυλα κατι φιλων που την ετρωγαν, τυχαινει να εχουν ευαισθητο στομαχι & οποιαδηποτε μιξη/ξαφνικη διατροφικη αλλαγη τα διαταρρασει.... Ξερω πολλους που ειναι απολυτα ικανοποιημενοι, η Brit (καλης ποιοτητας) κοστιζει 40€ -42€ το 15κιλο & πραγματικα προσφερει πολλα για τοσο χαμηλη τιμη...Τωρα, δεν ξερω αν ενδιαφερεσαι για Μπαρφ...
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
41% πρωτείνη στη junior είναι υπερβολικό!!! Δε μένουμε στη Σιβηρία για να κάψει τόση πρωτείνη το ζωντανό.

Θα μπορούσες να ψάξεις κάποιον άλλο κωδικό (hypo fish/hypo lamb) της ίδιας εταιρείας που είναι στα 27-28 %.
Οι υπόλοιποι κωδικοί έχουν πάρα πολύ υψηλά ποσοστά.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
2κοτοπουλα 1 κιλό καστανό ρύζι 2 κιλά γλυκοπατάτα 1 χούφτα αρακά 2 καρότα και ότι άλλο λαχανικό υπάρχει + λίγο σκόρδο τζίντζερ κουρκουμα 1κουταλακι πελτε. Αυτή είναι ή βάση! Sorry για το offtopic
 
  • Like
Reactions: aem50


aem50

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2015
133
32
35
Καλα λεει η Lavernne. παραειναι υψηλα τα ποσοστα πρωτεινης, ποσο μαλλον για junior & δεν ειμαστε Βορρας, ειμαστε στην ζεστη Ελλαδιτσα, που να την καψει τοση πρωτεινη το ζωο ;; :eek:
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
2κοτοπουλα 1 κιλό καστανό ρύζι 2 κιλά γλυκοπατάτα 1 χούφτα αρακά 2 καρότα και ότι άλλο λαχανικό υπάρχει + λίγο σκόρδο τζίντζερ κουρκουμα 1κουταλακι πελτε.
Αφού έκανες ένα καλό, πες και αναλογία, ημερήσια ποσότητα/κιλά σκύλου .... Thanks.
 
  • Like
Reactions: aem50




aristoula

Active Member
30 Ιανουαρίου 2016
38
38
www.aristoulabeti.com
Την τρώει κι εμένα με ιδιαίτερη όρεξη την τροφή αυτή...
Αλλάξαμε όμως πριν λίγες μέρες (από Happy Dog)

άρχισε διάρροια
στις πόσες μέρες να ανησυχήσω;
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf