Microchip




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Να πάρεις το ένα από τα 2 χαρτιά που σου έδωσε και να το πας να πρωτοκολληθεί στον δήμο που ανήκεις :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να πάρεις το ένα από τα 2 χαρτιά που σου έδωσε και να το πας να πρωτοκολληθεί στον δήμο που ανήκεις :)
Η κτηνιατρική υπηρεσία δεν υπάρχει πια ε;
 






Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Υπαρχει πλεον κανονικα βαση δεδομενων ; Γιατι παλιοτερα απο οτι διαβαζα επρεπε εσυ να πιεσεις τον κτηνιατρο να το περασει,διαφορετικα το σκυλι ειχε μονο ενα τσιπακι χωρις περαιτερω στοιχεια.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Υπαρχει πλεον κανονικα βαση δεδομενων ; Γιατι παλιοτερα απο οτι διαβαζα επρεπε εσυ να πιεσεις τον κτηνιατρο να το περασει,διαφορετικα το σκυλι ειχε μονο ενα τσιπακι χωρις περαιτερω στοιχεια.
έτσι μου είπαν όταν είχα πάρει στο υπουργείο... μάλιστα εγώ είμαι στην παλιά λίστα και πρέπει να περαστώ στην καινούρια αλλα δεν έχω αξιωθεί να το κάνω...
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δλδ αν έχει γίνει πχ παλιά η εγγραφή από τον κτηνίατρο...πρέπει τώρα να ξανασχοληθεί κάποιος να γίνει εκ νέου η εγγραφή στο υπουργείο ;...δεν γίνεται με κάποιο τρόπο αυτόματα ; πρέπει να πάω να πω στο κτηνίατρο κάντο ξανά ;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and vrmode


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Δλδ αν έχει γίνει πχ παλιά η εγγραφή από τον κτηνίατρο...πρέπει τώρα να ξανασχοληθεί κάποιος να γίνει εκ νέου η εγγραφή στο υπουργείο ;...δεν γίνεται με κάποιο τρόπο αυτόματα ; πρέπει να πάω να πω στο κτηνίατρο κάντο ξανά ;
ακριβώς αυτό μου είπανε... δεν ξέρω αν κάποια έχουν περαστεί αυτόματα τα δικά μου στοιχεια δεν είναι πάντως... e τουλάχιστον είμαι στην παλιά και στον δήμο η καινούρια να περιμένει βαριέμαι τώρα να ασχοληθώ και με αυτό... έλεος!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ ξέρω, ότι οι λίστες πέρασαν από τον Σύλλογο, στο Υπουργείο. Οι ιδιοκτήτες δεν υποχρεούνται, να κάνουν κάποια ενέργεια εκ νέου. Το πρόβλημα είναι του Υπουργείου πλέον. Η καταχώρηση στον Δήμο, είναι άλλο θέμα.
 




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Πήγα χθες στον Δ.Αθηναίων. Για την ακρίβεια στο 6ο Διαμέρισμα. Δεν είχαν ιδέα φυσικά. Αλλά ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικοί. Πήραν τηλέφωνο στον Δήμο, ενημερώθηκαν, μου είπαν ότι είναι τυπική η διαδικασία, έκανα μια αίτηση καταχώρησης με συνημμένα τα 2 πιστοποιητικά, πήρα αρ. πρωτοκόλλου και μου έδωσαν διεύθυνση και τηλέφωνο του τμήματος αστικής πανίδας για να μιλήσω σε καμιά εβδομάδα και να μου δώσουν τους αριθμούς καταχώρησης.
 
  • Like
Reactions: mareco


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
????? τμήμα αστικής πανίδας αριθμούς καταχώρισης... χάθηκα στην μετάφραση... εμενα δεν ήμουν τίποτα τέτοιο στον δήμο!!!
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Έχουμε και λέμε:
Στον Δήμο Αθηναίων υπεύθυνη για την καταγραφή είναι η Διεύθυνση Πρασίνου & Περιβάλλοντος και συγκεκριμένα το τμήμα Αστικής Πανίδας (Αιόλου 47, τηλ. 210-3310397).
Η αίτηση με τα συνημμένα πιστοποιητικά θα πάει σ' αυτούς. Υποτίθεται ότι θα καταγράψουν τα πιστοποιητικά, τα οποία και θα πάρουν έναν αριθμό μητρώου. Αυτόν τον αριθμό μητρώου (υποτίθεται) ότι θα μου τον δώσουν (τηλεφωνικά, με email, με ταχυδρομικό περιστέρι, δεν ξέρω) και θα τον γράψω στα βιβλιάρια των μικρών.
 








mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Σιγά μην απαντήσουν!! :LOL::LOL::whistle:
το λοιπόν... πήρα στον δήμο μας τηλ. υπεύθυνος για την καταγραφή είναι ο τομέας πρόνοιας ( σε εμάς μάλλον από δήμο σε δήμο διαφέρει) 2132014603 ο κος χαμπελος

Μίλησα λοιπόν μαζί του είχε πληρεί αγνοια (κλασσικά) και του εξήγησα ότι στον δήμο αθηναίων δίνουν και αριθμό μητρώου... μου είπε θα το κοιτάξει αλλα δεν του έχουν ξαναζητήσει κάτι αντίστοιχο... θα τον ξαναπάρω σε μια εβδομάδα...
 
  • Like
Reactions: mareco


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ώρες-ώρες γίνομαι έξαλλη.
Βγαίνει ένας νόμος. Ζητάει καταγραφή των τετράποδων & των ιδιοκτητών από τους δήμους με βάση το μικροτσιπ. Και οι δήμοι δεν έχουν ιδέα. Δεν κάνουν τίποτε. "Θα το κοιτάξουν".
Ξέρετε πόσο "δύσκολη" είναι η καταγραφή;
Όσο η δημιουργία ενός εξελόχαρτου.
Α/Μ - είδος (σκύλος/γάτα)-Φυλή-Στοιχεία Ιδιοκτήτη (ονοματεπώνυμο/διεύθυνση/τηλέφωνο)- Αριθμός μικροτσίπ και τέλος. Ούτε 5 λεπτά υπόθεση.
Άχρηστοι.