Nέες τροφές Earthborn Holistic?


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Καλημέρα,

Επειδη ψαχνω λίγο το θέμα των τροφών τελευταια βρηκα οτι προσφατα ηρθαν στην Ελλαδα καποιες τροφες απο ΗΠΑ. Λεγονται EARTHBORN HOLISTIC και ειναι βιολογικες, απ' οτι μου ειπαν.

Ενδεικτικα κανω copy - paste τα συστατικα για να μου πειτε τη γνωμη σας, διοτι δεν γνωριζω ακομα πολλα και προσωπικως μου φαινονται ολα ιδια ακομα :):

______________________________________
Κρέας Λευκού Ψαριού, Βρώμη, Κριθάρι, Καστανό Ρύζι, Αλεύρι σίκαλης, Πατάτα, Γλυκοπατάτα, Λίπος Κοτόπουλου (συντηρημένο με μίγμα από τοκοφερόλες , πηγή Βιταμίνης Ε), Έλαια Κανόλας(συντηρημένα με μίγμα από τοκοφερόλες , πηγή Βιταμίνης Ε), Πολτός τομάτας, Λιναρόσπορος, Μήλο, Μύρτιλα, Καρότα, Μπιζέλια, Σπανάκι, Σκόρδο, Εκχύλισμα Γιούκας, Ταυρίνη, L - Λυσίνη, DL-Μεθιονίνη, Υδροχλωρική Γλυκοζαμίνη, Θειική Χονδροιτίνη, β-Καροτίνη, Ανθρακικό Ασβέστιο, Οξείδιο του Ψευδαργύρου, Πρωτεινικό Μαγνήσιο, Φωσφορικός Χαλκός, Οξείδιο του Μαγγανίου, Νιασίνη, Παντοθενικό Οξύ Ασβεστίου D, Συμπλήρωμα Βιταμίνης Α, L- Καρνιτίνη, Συμπλήρωμα βιταμίνης Β12, Ασκορβικό Οξύ, Φωσφορικός Σίδηρος, Βιοτίνη, Ριβοφλαβίνη(Βιταμίνη Β2), Υδροχλωρική Θειαμίνη (Βιταμίνη Β1), Ιωδιούχο Ασβέστιο, Υδροχλωρική Πυριδοξίνη (Βιταμίνη Β6), Συμπλήρωμα Βιταμίνης D3, Φολικό Οξύ, Πρωτεινικό Μαγγάνιο, Πρωτεινικός Σίδηρος Πρωτεινικός Ψευδάργυρος, Πρωτεινικός Χαλκός, Προβιωτικά Lactobacillus Plantarium , Προβιωτικά Enterococcus Faecium , Προβιωτικά Lactobacillus Casei, Προβιωτικά Lactobacilus Acidophilus προιόντα ζύμωσης.
_____________________________________
Τα παραπάνω συστατικα απευθύνονται σε κουταβια.
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Το φυλλάδιο γραφει επανω:

ANΑΛΥΣΗ:
Ακατέργαστη Πρωτείνη 28%
Ακατέργαστο Λίπος 20%
Ακατέργαστες Ίνες 5%
Υγρασία 10%
Ασβέστιο 1.20%
Φώσφορος 0.80%
Βιτμινη Ε 200IU/Kg
DHA 0.10%
Λιπαρα Ω6 2.80%
Λιπαρα Ω3 1.00%
β-καροτινη 5mg/kg

Δεν ξέρω αν σε βοηθαει αυτο...

Ευχαριστω για την απαντηση anyway.

To σκαναρα κιολας μηπως και ξεχασα κατι.
 

Attachments





Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Βρώμη, Κριθάρι, Καστανό Ρύζι, Αλεύρι σίκαλης, Πατάτα, Γλυκοπατάτα

αναγραφη πουθενα ποσοστα για αυτά ?
θα βοηθουσε αν σε αυτα τα συστατικα υπηρχε ποσοστο να καταλαβουμε σε τι ποσοτητα ειναι το καθενα....οχι στη χημικη αναλυαη....
 






Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Οχι δεν ψαχνω grain free (δεν ειμαι πεπεισμενος ακομη οτι -τα pet τουλάχιστον- εχουν αναγκη απο τοση πρωτεϊνη).
Απλά μου φανηκαν καλες στα συστατικα τους.
Θα ρωτησω βεβαια και την τιμη και βλέπουμε.

Σας ευχαριστω. :)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Οχι δεν ψαχνω grain free (δεν ειμαι πεπεισμενος ακομη οτι -τα pet τουλάχιστον- εχουν αναγκη απο τοση πρωτεϊνη).
Απλά μου φανηκαν καλες στα συστατικα τους.
Θα ρωτησω βεβαια και την τιμη και βλέπουμε.

Σας ευχαριστω. :)
Πανω που ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η βασικη διαφορα....πραγματι...πολλη πρωτεινη...
 








FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μην ξεγελειεστε με πολυ εξωτικα συστατικα!

Για μενα δεν λεει αυτη η τροφη! Αλλη μια κουνελοτροφη- αυτην την φορα με γευση ψαριου- αντι για κρεατος- ειναι.
Τα ποσοστρα τον συστατικων δεν εχουν και τοση σημασια- αναγραφονται στην σειρα με το τι περιεχεται πιο πολυ.
Εδω ειναι το ψαρι- που οστοσο, οταν αναγραφεται "κρεας ψαριου" εννοει "φρεσκο ψαρι".
ΑΛΛΑ- αυτο το ψαρι περιεχει 70% νερο- αφου ειναι φρεσκο- και γινοντας κροκεττα, χανει αυτο το νερο και βαρος και ετσι πεφτει στην λιστα πολυ πιο πισω - μετα απο ολα αυτα τα δημιτριακα και φυτικα πρωιοντα που περιεχει αυτη η τρφη(
Βρώμη, Κριθάρι, Καστανό Ρύζι, Αλεύρι σίκαλης, Πατάτα, Γλυκοπατάτα)-. Και ουτε μετα δεν εχει αλλο "ειδος ζωηκης προελευσεως- παρα μονο "Λιπος Κοτοπουλου".

Αυτη η συσταση δεν ειναι τροφη για σαρκοφαγο ζωο!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Scarlett οταν μάθω ποιος τις φέρνει θα το ποσταρω.

FrenchieFan εχει κι αλλες γευσεις εκτος απο ψαρι. Στο ψαρι παιζει να εχεις και δικιο...
Ομως τα υπολοιπα συστατικα με μια πρωτη ματια μου φαινονται αρκετα αθωα σε σχεση με τις κλασικες τροφες που ολοι ξερουμε (εκτος Orijen - Acana). Aπο κει και περα βασικο ρολο θα παιξει και η τιμη.

Thanx again! :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το grain free δεν είναι αναγκαστικά με πολύ πρωτείνη
μπορεί να έχει λαχανικά και φρούτα και φύκια και τα λοιπά
δεν είναι μόνο η orijen

δεν πειθόμαστε για το πόσο πρωτείνη θέλει
αλλά πως πειστήκαμε ότι θέλει δημητριακά?
το είδαμε να μασάει καρπό απο την ταίστρα της κατσίκας ? :lol:
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
οποιος ξερει που μπορουμε να της δοκιμασουμε ενδιαφερουσα περιπτωση μου φαινετε ας ποσταρει .
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
υπαρχει πολιτικα απο οτι εμαθα σε ενα καταστημα στην γλυφαδα που ομως εγω δεν παω αφου πουλαει ζωντανα .
ειναι μια ακομα προσπαθεια της propac αν την θυμαστε να βγαλει ολιστικη τροφη .
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
υπαρχει σε ενα καταστημα στην γλυφαδα που ομως πουλαει ζωα και εγω δνε μπορω να παω .
μου ειπαν πως τους ειπε ο πωλητης πως εχει ερθει πιλοτικα και πως ειναι της propac και πως εχει δυο σειρες και η μια ειναι grain free αλλα δεν θα ερθει στην ελλαδα .
η τιμη της ειναι κοντα σε αυτη της orijen απο οτι
εμαθα .
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Τη συγκεκριμένη τροφή τη βρήκα στο Pet Spot του Αγ. Στεφάνου, το οποίο εγγυημένα δεν πουλάει ζώα.... έχει όλους τους κωδικούς natural και natural grain free.

Η μικρή την πάει κάτω αμάσιτη... απλά κοιτάω να φτάσει η φάση αλλαγής της τροφής της μικρής να πάμε κατευθείαν στην small breed και όχι την puppy σε συνδυασμό με τη grain free που εχει υψηλά ποσοστά πρωτείνης για της μέρες που θα πρέπει να συμπληρώσουμε ενέργεια.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μικρότερο σακί της είναι τεράστιο για μας (με το μισόκιλο της royal περνάμε 10 μέρες) και πρέπει να βρω τρόπο να την αποθηκεύσω σωστά να μη μου χαλάσει.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λοιπόν αν και είναι νωρίς για να κρίνω, οι πρώτες εντυπώσεις από την τροφή είναι καλές...

Έχουμε και λέμε. Από την Πέμπτη που μας πέρασε έχω ξεκινήσει στη μικρή τη σταδιακή αλλαγή από Royal Canin Junior Υorkshire Terrier σε Earthborn Puppy Vintage.
Δεν μου έκανε καμία διάρροια ή εμετούς και γενικά την τρώει με όρεξη... τα κακά προς το παρόν είναι καλά έως και ελαφρώς καλύτερα από τη Royal (όσο κι αν σας φαίνεται παράξενο μειώθηκε η ποσότητα αλλά και η ... μυρωδιά!!).

Θα σας πω περσσότερα μετά το μήνα που θα μπορώ σίγουρα να πω αν έκατσε καλά στη μικρή και αν υπήρξε βελτίωση στο θέμα της τρίχας που μας πονάει...

Κατά τα άλλα το μόνο σίγουρο και με βεβαιότητα καλό είναι ότι η κροκέτα είναι πιο μεγάλη από εκείνη της Royal σχεδόν διπλάσια (αλλά όχι τόσο μεγάλη όσο της arden) και η μικρή επιτέλους αναγκάζεται να μασάει (αληλούια) και όχι να τις καταπίνει όπως έκανε με τη Royal, κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα δεδομένης της ροπής των μικρών σε οδοντικά προβλήματα...

Από ενέργεια είναι στο μάξιμουμ και όλα δείχνουν καλά.... τα λέμε πάλι σε ένα μήνα!