NORSK LUNDEHUND


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Υποθέτω ότι ανήκει στην ομάδα μου απ' τα λίγα που έχω βρει. Έχει δει κανένας από κοντά; Μοιάζει όντως με κοντό καφέ χάσκι όπως ισχυρίστηκε ένας γνωστός;
Γνωρίζετε αν υπάρχει εκτροφείο κατά προτίμηση σε ευρωπαϊκή χώρα;
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Δεν θα ελεγα οτι μοιαζει ιδιαιτρεα.Ναι ειναι στην κατηγορια Σπιτς τα οποια προφαννως εχουνε αρκετες ομοιοοτητες αλλα δεν μπορει να χαρακτηριστει και σαν καφε Χασκυ.Παρακατω παραθετω ενα λινκ απο wikipedia σαν πρωτη πληροφορια.

Norwegian Lundehund - Wikipedia, the free encyclopedia
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
ΡΑΤΣΑ: Λούντεχουντ, Νορβηγικό Λούντεχουντ.
ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ: Νορβηγία.
ΙΣΤΟΡΙΑ: Αρκετούς αιώνες χρησιμοποιούσαν το Λούντεχουντ για το κυνήγι του θαλάσσιου παπαγάλου που ζει στις ακτές της Νορβηγίας σε φωλιές που κάνει στους βράχους. Κινδύνεψε με εξαφάνιση, από μια επιδημία σκύλων και η ράτσα διασώθηκε, αφού οι επιστήμονες έβαλαν σε ειδικό πρόγραμμα εκτροφής τα λίγα σκυλιά που επέζησαν.
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Το Λούντεχουντ έχει ύψος που κυμαίνεται από 31 μέχρι 39 εκ. και βάρος περίπου 6 κιλά. Είναι το μοναδικό σκυλί που έχει πέντε δάχτυλα, ανεπτυγμένα πλήρως. Το κεφάλι είναι σφηνοειδές, με ελαφρά καμπύλο κρανιακό θόλο. Τα μάτια είναι αρκετά λοξά. Τα αυτιά είναι τριγωνικά, μέτρια, στητά και μπορεί να τα κλείσει τελείως, όταν χρειαστεί να κολυμπήσει, ώστε το μην μπαίνει νερό στο αυτί. Ο λαιμός είναι δυνατός. Η ουρά βρίσκεται ψηλά, έχει μέτριο μήκος και είναι καλυμμένη με πλούσιο τρίχωμα. Το τρίχωμα αποτελείται από μαλακό υπόστρωμα, ενώ το εξωτερικό είναι πυκνό και τραχύ. Το χρώμα είναι μαύρο, γκρι, καφέ-κίτρινο ή καφέ-κόκκινο με μαύρες άκρες ή με λευκά ή σκούρα σημάδια.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ: Δεν εκπαιδεύεται εύκολα, είναι ζωηρό, ανεξάρτητο και βρίσκεται σε επιφυλακή,
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΛΟΥΝΤΕΧΟΥΝΤ: Είναι σκυλί που συναντάμε σπάνια ακόμη και στην Νορβηγία. Ανήκει στα σκυλιά που μπορούν να κοιμηθούν εκτός σπιτιού. Χρειάζεται καθημερινή άσκηση και μέτρια ποσότητα τροφής. Το τρίχωμά του θέλει βούρτσισμα.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Σ' ευχαριστώ John Pit για τις πληροφορίες, τα έχω διαβάσει βέβαια, αλλά σ' ευχαριστώ.

Θα μ' ενδιέφερε ο σκύλος για κάποιο δικό μου πρόσωπο και η ''θεωρητική'' μη εκπαιδευσιμότητα προσωπικά δε με τρομάζει με δύο Χάσκι κι ένα Μάλαμιουτ στο ενεργητικό μου, άλλωστε όποιος είχε πραγματική επαφή με την ομάδα 5 ξέρει ότι τα πάντα είναι σχετικά.
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Παρακαλω!!!Οι πληροφοριες μπαινουνε και για να υπαρχουνε στο μελλον και για αλλους!Χαρα στο κουραγιο σου με την ομαδα που "εμπλεξες"!!!!Και εγω Χασκυ εχω!ΒΑΣΑΝΟΟΟΟ!
Για εκτροφεια στην Ευρωπη ριξε μια ματια εδω

http://www.eurobreeder.com/breeds/norsk_lundehund.html
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Μια από τις φυλές που με εντυπωσιάζουν πάρα πολύ!!
Πανέμορφα ζωα και ξεχωριστά!

Σκέφτεσαι να πάρεις??
Πάρε πάρε :D
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Σ' ευχαριστώ John Pit για τις πληροφορίες, τα έχω διαβάσει βέβαια, αλλά σ' ευχαριστώ.

Θα μ' ενδιέφερε ο σκύλος για κάποιο δικό μου πρόσωπο και η ''θεωρητική'' μη εκπαιδευσιμότητα προσωπικά δε με τρομάζει με δύο Χάσκι κι ένα Μάλαμιουτ στο ενεργητικό μου, άλλωστε όποιος είχε πραγματική επαφή με την ομάδα 5 ξέρει ότι τα πάντα είναι σχετικά.
Γριφος το ξεκλειδωμα του μυαλου της ομαδας 5.Να υποθεσω, απο αυτο το νικνειμ σου?
Δυστυχως και εγω κατοχος παλια ενος χασκυ δεν καταφερα να λυσω τον γριφο αν και με ελαχιστες γνωσεις τοτε....:rolleyes:
σορυ για το οφ τοπικ.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ανήκει στην ομάδα 5 αλλά στο Section 2 : Nordic Hunting Dogs

Δεν θα το έλεγα κοντό καφέ χασκι. Χαρακτηριστικά της φυλής είναι η ευελιξία και κάποιες ανατομικές ιδιαιτερότητες χρήσιμες για ένα κυνηγό στα fjords. Έχουν το λιγότερο 6 δάχτυλα και στα τέσσερα πόδια, ιδιαίτερη ευελιξία στο λαιμό και στις αρθρώσεις των ισχίων και μπορούν να κλείσουν τα αυτιά τους.



Στην Ολλανδία υπαρχου περιπου 70, παγκοσμίως υπολογίζουν τον πληθυσμό τους στα +/- 1.500
 
Last edited:


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Παραθέτω και εδώ το post της FrenchieFan
Τα Lundehund ειναι ειδηκα κυνηγοσκυλα για την/τα Fratercula arctica που ονομαζονται και Lunde.
Αυτα τα πουλια φωλιαζουν σε τρυπες σε βραχια.
Ο σκυλος αυτος εχει μια ειδικη ιδιοτητα/κατασκευη στους ομους τους- μπορει να γυρσει τα μπροστινα του ποδια σε 90μοιρες απο το σωμα του και το κεφαλη του μπορει να το γυρισει- μεχρι να ακουμπαει στην πλατη.
Ετσι μπαινει στης φωλιες τον Λουντε- και μπορει να γυρισει επιτοπου- τα ψευδονυχα τον βοηθουνε σε αυτην την επιτοπια στροφη.
Για να μην τραυματιζουν τα Λουντε υπερβολικα, τους λειπουν μεχρι και 8 δονται (σε συνκριση με αλλα σκυλια).
Τα αυτια τους εχουν επισης την δυνατοτητα να κλεινουν εντελος, με τους χοντρους, εμποδιζοντας να μπει νερο μεσα.

Και αλλη μια ιδιαιτερορτητα που εχουν αυτα τα σκυλια ειναι, οτι κανονικα τρεφονταν απο πουλια και ψαρια. Κανονικη "σκυλοδιατροφη" με πρωτεινες απο θυλαστηκα μπορουν να προκαλεσουν σοβαρα προβληματα- μεχρι και θανατο, κατι το οποιο ονομαζεται και "συνδρομο λουντεχουντ" (Lundehund gastroenteropathy}.
Αυτο οφειλεται σε μια δυσλειτουργια του εντερου, οπου καποιες πρωτεινες, βιταμηνες και ληπη δεν μπορουν να αφομιονονται σωστα.
Δεν αφορα ΟΛΑ τα δειγματα της φυλης- αλλα γενικος υπαρχει μια γενετικη προδιαθεση.
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Υπαρχει εκτροφειο στην Αυστρια απο οτι ειδα.
Στις φωτογραφιες φαινονται πολυ μικροτερα απο χάσκυ.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αν κατάλαβα καλά γιατί η γλώσσα μου είναι άγνωστη, έχουν προγραμματισμένη γέννα μέσα στο 12 Pups επειδή δε μου φαίνεται ανανεωμένο το site έστειλα mail και θα περιμένω απάντηση.
Το άλλο στην Αυστρία που πέφτει και πιο κοντά, έχει site;
 






Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Πολύ όμορφα σκυλιά, απαιτητικά πολύ σε ό,τι αφορά την άσκηση. Κ ειδικά την πνευματική αφού είναι πολύ επίμονα στο να λύσουν όποιο πρόβλημα τους παρουσιαστεί (όπως το να τους κρύβεις αντικείμενα/τροφή κ να τα ανακαλύπτουν). Πολύ έξυπνα και απίστευτα ιδανικά για δύσκολες αναβάσεις σε βουνό και agility...

Δεν υπομένουν κ δε συνεργάζονται κάτω από πίεση, ενώ είναι καλά με τα παιδιά αν μεγαλώσουν από κουτάβια μαζί τους.
Θα φροντίσει να αυτοψυχαγωγηθεί (θα κρύβει τροφές κ αντικείμενα μόνο του κ.λπ.) αν δεν έχει την απαιτούμενη καθημερινή άσκηση.







Περαιτέρω πληροφορίες
:


Norwegian Lundehund Skills

The Lundehund’s unusual characteristics were very useful in a very particular kind of hunt. The may toe gave the dog a good foothold in situations when it had to balance on steep cliffs or slippery rocks.

Norwegian Lundehund Personality

Lundehunds make wonderful companions in the right homes. However, those planning to get this particular breed should think twice and consider whether Lundehunds will fit in well with their lifestyle. They are a primitive breed, which means they share several habits with wild dogs like foxes and wolves. They sometimes hide food in different parts of the house and react noisily when they detect any changes or alterations to their present environment. However, Lundehunds are also very intelligent and are a cheerful and inquisitive bunch. They can be protective of their home and their people, and rely more on barking than aggression. They are intolerant of rough treatment though they can be fine with children as long they are raised with them from puppyhood.

Exercise Needs

They are very active dogs and they need a lot of exercises and at the very least, long walks.

Living Conditions
They are active dogs who would be perfect for homes where there are things going on to keep their active minds stimulated. This is very important because when they get bored, they will amuse themselves – often at the expense of the owner’s home and belongings.

Grooming Requirements
They do not require much grooming. They only need to be brushed during shedding season, otherwise hardly at all. They do not need much bathing, as their coats seem to be resistant to dirt. Bathing once or twice a year is usually enough.

Health Issues
The lifespan of a Norwegian Lundehund is considered unpredictable because of the Lundehund Syndrome – the collective term for a group of gastrointestinal disorders that include bacterial overgrowth and protein-losing enteropathy which result in the intestine’s abnormal protein loss.
 
Last edited:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Είναι το μοναδικό σκυλί που έχει πέντε δάχτυλα, ανεπτυγμένα πλήρως.
Και η Alexia λέει 6.....
Δηλαδή διπλό παράνυχο σωστά?
Τι ισχύει?
Και τι πάει να πει ανεπτυγμένα πλήρως?
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

είναι καλά με τα παιδιά αν μεγαλώσουν από κουτάβια μαζί τους.
Νατάσσα σ' ευχαριστώ. Για παιδί πρόκειται ως κάποιας μορφής δώρο ύστερα από ένα πολύ άσκημο περιστατικό και θα βάλει όλη μου η οικογένεια χρήματα γι' αυτό και ήθελα να ξεκαθαρίσω τόσο το οικονομικό μέρος, όσο κι αν έβρισκα κάτι σε ευρωπαϊκή χώρα να πήγαινα να δω τα σκυλιά, να δω αν πράγματι ταιριάζουν σ' αυτό που έχω στο μυαλό μου, ή αν έχω κάνει λάθος.

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.



Νατάσσα σ' ευχαριστώ. Για παιδί πρόκειται ως κάποιας μορφής δώρο ύστερα από ένα πολύ άσκημο περιστατικό και θα βάλει όλη μου η οικογένεια χρήματα γι' αυτό και ήθελα να ξεκαθαρίσω τόσο το οικονομικό μέρος, όσο κι αν έβρισκα κάτι σε ευρωπαϊκή χώρα να πήγαινα να δω τα σκυλιά, να δω αν πράγματι ταιριάζουν σ' αυτό που έχω στο μυαλό μου, ή αν έχω κάνει λάθος.

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
Τίποτα ;-)

Αν δε γίνομαι αδιάκριτη, πώς καταλήξατε στα Lundehund; Επειδή έχει απαιτήσεις ως φυλή ρωτώ (π.χ., γιατί όχι ένα καβαλιέρ, ένα σέλτι (αν κ αυτό έχει μεγάλα επίπεδα ενέργειας) ή ένα κανισάκι που'ναι πιο ήπια κ ό,τι πρέπει για παιδιά; )
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και η Alexia λέει 6.....
Δηλαδή διπλό παράνυχο σωστά?
Τι ισχύει?
Και τι πάει να πει ανεπτυγμένα πλήρως?
Από το πρότυπο

Fore feet : Oval shaped, turning slightly outwards, with at least six toes - of which five must rest on the ground. Eight pads on each foot. The two inner toes, formed respectively by 3 and 2 phalanges and endowed with a ligamentary and muscular system, make the foot look solid.

....

Hindfeet : Oval shaped, turned slightly outwards, with at least six toes - four of which must rest on the ground. Seven pads on each foot, the one in the middle, the most important one by its size, being attached to the inner pads corresponding to the two inner toes. When the dog is standing up on a flat surface, the weight of the body must be evenly distributed on the pads.