Oστεοαρθρίτιδα σε 3 σπονδύλους!!!






cpnm

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2009
41
0
Ierapetra
www.aquahobby.gr
Τις ενοχλήσεις τις έχει περίπου 3-4 μήνες.
Την αιτία την βρήκαμε 18/12 και ενώ την Πέμπτη 24/12 ήταν καλά (με την ένια ότι περπάταγε κανονικά) από την Παρασκευή 25/12 το πρωί δεν μπορεί να ελέγξει τα πίσω πόδια του. Είναι σαν να έχει παραλύσει από την μέση και κάτω έχει την αίσθηση του πόνου και στην πλάτη και στα πόδια. Επίσης τεντώνει τα πίσω πόδια και βάζει και κάποια σχετική δύναμη, αλλά δεν μπορεί να τα κινήσει.
 




raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
Εχθές που το συζητήσαμε μου είπε ότι προφανώς είναι κάποιου είδους δισκοσπονδυλίτιδας αλλά 1) δεν ξέρουμε τι ακριβώς και 2) για όλα αυτά η θεραπεία (εκτός της χειρουργικής οδού) είναι η κορτιζόνη.
Η θεραπεία της δισκοσπονδυλίτιδας σαφώς δεν ειναι η κορτιζόνη.

Δες αυτό http://petsurgery.com/discospondylitis.html


Θα σου στείλω email όταν πάρω τις ακτινογραφίες.
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Μπορεί ίσως να μην έχει σχέση με το συγκεκριμένο πρόβλημα, αλλά επειδή μίλησε πριν κάποιος φίλος για ζελατίνη και ενίσχυση των αρθρώσεων θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση (αν δεν το γνωρίζετε ήδη) γύρω από το θέμα.
Αφενός ζελατίνη σε φακελάκια έχει στο super market (ο ΑΒ σίγουρα έχει, για τις υπόλοιπες αλυσίδες δε γνωρίζω), είναι της Knox και αν θυμάμαι καλά η χάρτινη συσκευασία έχει μέσα 4 ή 5 φακελάκια μια χρήσης (είναι για γλυκά).
Αφετέρου, για παθήσεις αρθρώσεων, χόνδρων κλπ ένα από τα καλύτερα προϊόντα είναι αυτό http://www.flexicose.com/
Όπως μπορείτε να δείτε υπάρχει και σε κτηνιατρική έκδοση και έχοντάς το χρησιμοποιήσει εγώ αλλά και γνωστοί μου, μπορώ να σας πω ότι κάνει θαύματα σε περιπτώσεις εκφυλισμού/τραυματισμού/προβλήματος των αρθρώσεων/συνδέσμων/χόνδρων κλπ.
Δεν το έχω δοκιμάσει σε σκυλιά αλλά δε μπορώ να φανταστώ ότι δε θα δουλεύει, πιθανολογώ δε, ότι θα είναι ακόμα καλύτερο το αποτέλεσμα αν προσθέσουμε σε κάθε δόση και ένα φακελάκι ζελατίνη.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά με το σκυλάκι σου και γρήγορα να ξεπεράσει το πρόβλημά του, καλή δύναμη και σε σένα...
 






omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οχι ζελατινη ζαχαροπλαστικης,αυτη που ειχα παρει στην Γερμανια ειναι σε ραφι με βιταμινες και τετοια πραγματα.
Ζελατινη εχουμε ολοι στις αρθρωσεις μας,αν βρασεις κοκκαλα με αρθρωσεις και το βαλεις στο ψυγειο και το βγαλεις την αλλη μερα στην επιφανεια υπαρχει μια κρουστα λιπους την πετας και απο κατω εχεις ζελε(ζελατινη η πατσα:D),σε χαπια ομως αποροφατε απο τον οργανισμο καλυτερα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ζελατίνη(κολλαγόνο) υπάρχει παντου, όχι μόνο στις αρθρωσεις!
Το ζήτημά μου είναι πως μπορεί να βοηθαει;
Συμβαλει στον επανασχηματισμό των αρθρικων επιφανειων ας πούμε;
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μαλλον οχι,αλλα σιγουρα καταπραυνει πονους των αρθρωσεων,και μαλλον ενισχυει οχι τους χονδρους αλλα αυτο το ζελατινε υλικο των αρθρωσεων,οτι κανει και με τους ηλικιωμενους.
 


cpnm

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2009
41
0
Ierapetra
www.aquahobby.gr
Έπειτα από συζήτηση που είχα με τον raul_vet, του έστειλα τις ακτινογραφίες του Gucci και ανακαλύψαμε τη έχει.

Σας παραθέτω απόσπασμα από το e-mail του Αλέξανδρου. (ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα).
“Ο σκύλος σου δεν έχει δισκοσπονδυλίτιδα. Έχει κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου στον Ο1-Ο2. (Vertebral herniation)
Αυτό συμπιέζει τις ρίζες των νεύρων και προκαλεί πόνο αρχικά, αστάθεια και τελικά μπορεί να οδηγήσει σε παράλυση. Η θεραπεία μπορεί να είναι συντηρητική ή χειρουργική.

Η συντηρητική θεραπεία περιλαμβάνει prezolon και αυστηρό περιορισμό. Δηλαδή ο σκύλος σε κλουβί όλη τη μέρα και τον βγάζεις αγκαλιά μόνο για τις ανάγκες του. Αυτό για 2-3 εβδομάδες. Σημειωτέον ότι αν εμφανίσει αιφνίδια παράλυση πρέπει να χειρουργηθεί εντός 24 ωρών αλλιώς μπορεί να παραλύσει μόνιμα. Επίσης η συντηρητική θεραπεία μπορεί να έχει από καλό αποτέλεσμα έως ανύπαρκτο. Όσο τον αφήνεις εκτός κλουβιού η κατάσταση χειροτερεύει. “

Μιας που ο Gucci έχει ήδη παραλύσει, η μόνη λύση είναι η συντηρητική οδό για 2-3 εβδομάδες και βλέπουμε.

Ευχαριστώ πολύ τον Αλέξανδρο που αν και ούτε με γνωρίζει, ούτε και κάποια οικονομική απολαβή είχε ασχολήθηκε με το θέμα του Gucci.

Ας ελπίζουμε ότι όλα θα πάνε καλά...

PS omarock:Από εχθές του κάνω εντριβές με οινόπνευμα. Δείχνει να το απολαμβάνει.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ως παθούσα περί τους μεσοσπονδύλιους δίσκους (τρεις έχω που έχουν γ@μηθεί στο λαιμό μου), θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις συντηρητική θεραπεία για το σκύλο και βλέπεις. Δεν ξέρω αν κάνουν και φυσιοθεραπεία όπως στους ανθρώπους, αλλά κάνε Ο,ΤΙ μπορείς συντηρητικά που ναι, περιλαμβάνει και το μασσάζ. Όπως λένε οι γιατροί, οι εγχειρίσεις σε σπονδυλική στήλη έχουν ένα κακό: βγάζουν φασούλια αργότερα....:(:(:(

Περαστικά....

Υ.Γ. Φοίβο: οι δίσκοι έχουν μια ζελατινέ υφή, όπως και το υλικό ανάμεσα στις αρθρώσεις. Έτσι και καταστραφεί κατά οιοδήποτε τρόπο αυτό, την έκατσες....:(:(:(:(:(
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αυτο το ασπρο πραγμα που ειναι στο τελος καθε κοκαλου κοντα στους συνδεσμους,ειναι το γρασσο της κλειδωσης για να καταλαβεις.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το ζελατινώδες υλικό που λες είναι οι μεσοσπονδύλιο δίσκοι!
Σε ποιες αρθρώσεις υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Επίσης, το μασάζ θέλει προσοχή κι απο γνώστη γιατί μπορεί αντί για καλό να κάνει κακό!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αυτο το ασπρο πραγμα που ειναι στο τελος καθε κοκαλου κοντα στους συνδεσμους,ειναι το γρασσο της κλειδωσης για να καταλαβεις.
Αυτό είναι ο χόνδρος!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι, Φοίβο, εννοεί και κείνο το υλικό ανάμεσα σε αρθρώσεις εκτός του χόνδρου, άστα, είμαι παθούσα.... :(
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ποσα prezolon σου ειπαν την ημερα???

Σεμιας φιλης μου το σκυλο που ειχε παρομοιο προβλημα του δινανε 8 την ημερα και μετα σιγα σιγα το μειωσανε ωσπου το κοψανε. Τωρα ο σκυλακος ειναι καλα!

Ευχομαι και o Gucci να παει καλυτερα με την θεραπεια!!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αυτο που ειπεη Σαρα,καλα κοκκαλα αγελαδας δεν εχεις δει?ας πουμε γονατο,δεξια αριστερα συνδεσμοι και πανω κατω χονδροι,εκει αναμεσα πρεπει να υπαρχει λιπαντικο,αυτο ειναι η ζελατινη(οχι μονο).