Oστεοαρθρίτιδα σε 3 σπονδύλους!!!




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κοίτα, φαντάζομαι ότι σε έχουν ενημερώσει οι γιατροί για το πως γίνεται.

Στην μυελογραφία γίνεται μια ενδορραχιαία έγχυση ενός σκιαγραφικού υγρού και μέσω ειδικού βίντεο γίνεται απεικόνιση της σπονδυλικής στήλης.Η όλη διαδικασία κρατάει περίπου 30' με 45'.

Τώρα,απο την στιγμή που το σκυλί σου θα είναι ναρκωμένο σίγουρα δεν θα καταλάβει τίποτα. Μετά θα είναι λίγο ζαλισμένο και μάλλον θα κοιμηθεί πολύ. Πάντως ο δικός μου δεν έδειξε να πονάει.

Αυτό όμως που μου είπαν όλοι οι γιατροί και που το είδα και εγώ, είναι ότι όλα τα συμπτώματα μετά την μυελογραφία προσωρινά χειροτερεύουν.Υπομονή....

Καλή επιτυχία και κράτα μας ενήμερους.:)
 


cpnm

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2009
41
0
Ierapetra
www.aquahobby.gr
Ευχαριστώ.

Ο Gucci έχει αρχίσει σιγά σιγά να ανακτά τον έλεγχο των πίσω ποδιών του. Από προχθές έχει κινητικότητα στο δεξί περίπου 45% με 50% ενώ σήμερα είδα ότι έχει αρχίσει και στο αριστερό κάποια κίνηση.
Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά και θα επανέλθει.

Παρατήρησα ότι τις τελευταίες μέρες τρώει την τροφή του με περισσότερη διάθεση (για να μην πω λαίμαργα).
 




cpnm

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2009
41
0
Ierapetra
www.aquahobby.gr
Σ' ευχαριστώ.

Θα συνεχίσουμε ακόμα μέχρι την Δευτέρα την ίδια ποσότητα prezolon (κορτιζόνη) και μετά θα την μειώνουμε σταδιακά.
Πραγματικά εν περίμενα ούτε να πιάσουν τα φάρμακα, αλλά ούτε ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να τον κρατάμε ήρεμο και ακίνητο.
Όσο είναι σπίτι και λείπω είναι ξαπλωμένος και βλέπει τηλεόραση ή κοιμάται. Μόλις ακούσει το αμάξι γίνετε χαμός. Εχθές δεν πρόλαβε να τον πιάσει η γυναίκα μου και ήρθε μέχρι την πόρτα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μπράβο, αυτά είναι πολύ ευχάριστα!!!! Υπομονή και υπομονή...:)

θα κάνει τελικά μυελογραφία?
 


cpnm

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2009
41
0
Ierapetra
www.aquahobby.gr
Θα δούμε την εξέλιξη της πορείας της υγείας του και θα δούμε.
Έχοντας όμως ως δεδομένο ότι ο εδώ γιατρός δεν έχει ξανακάνει ποτέ, και θα πάρει οδηγίες – πληροφορίες από το τηλέφωνο, αν όλα πηγαίνουν καλά, θα το αφήσω να κάνει αργότερα στην Αθήνα που θα τον ανεβάσουμε τον Μάρτι.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
η μυελογραφία είναι μια εξέταση που γίνεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απο ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΓΙΑΤΡΟ σε ένα ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ.

εαν ο κτηνίατρος σου δεν είναι ορθοπαιδικός και δεν ειδικεύεται σε τέτοιου είδους εξετάσεις....μη σου περνάει καν απο το μυαλό να την κάνεις σε αυτόν!!!!

η εξέταση δεν είναι καθόλου απλή, απεναντίας ενέχει πολλούς κινδύνους όταν γίνεται απο μη ειδικούς.
Πρόσεχε πολύ...
 




raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
Η μυελογραφία γίνεται από κτηνίατρους που έχουν εμπειρία σ'αυτή την εξέταση. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κτηνίατρος που δέχεται να κάνει μυελογραφία χωρίς εμπειρία. Επιπλέον χρειάζεται και κάποια υλικοτεχνική υποδομή.

Ο κτηνίατρος που θα την κάνει πρέπει να έχει και τη δυνατότητα να κάνει χειρουργείο στην σπονδυλική στήλη (αλλιώς ποιο το νόημα να κάνεις μυελογραφία; απλά για διάγνωση; δεν νομίζω...)

Και κάτι τελευταίο που το έχω διαβάσει πολλές φορές εδωμέσα. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ορθοπαιδικοί κτηνίατροι, δηλαδή με δίπλωμα εξειδίκευσης όπως οι ιατροί. Υπάρχουν κτηνίατροι με εμβάθυνση γνώσεων στο αντικείμενο, αλλά όχι ειδικοί ορθοπαιδικοί.
Τα μέλη της ΕΚΕΟΤ είναι απλά κτηνίατροι-μέλη ενός επιστημονικού σωματίου.:)
 


cpnm

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2009
41
0
Ierapetra
www.aquahobby.gr
20 ημέρες μετά την απόλυα ελέγχου των πίσω ποδιών και 15 από την έναρξη της θεραπείας με κορτιζόνη (prezolon), o Gucci έχει πλέον επανέλθει κατά 80% στο περπάτημα του.

Είναι σε αυστηρό περιορισμό κινήσεων και πατάει έδαφος μόνο για να κάνει τις ανάγκες του. Περπατάει πλέον αρκετά καλά, αλλά δεν έχει ακόμα πλήρη έλεγχο των κινήσεων του.

Μέχρι το τέλος της εβδομάδος θα ανεβάσω και κάνα videάκι.
 










Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Μπραβο σας ;)

Συγχαρητηρια σου δινω για οσα εκανες και κανεις για το σκυλακι σου =D>
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Μπράβο...Ας ακούμε μόνο καλά από εδώ και πέρα...και όλο τον αρνητισμό να τον έχουμε μακριά....Αντε σιγά σιγά καλές βόλτες να έχετε!!!!:)