O γερμανος μου φοβαται


5 Σεπτεμβρίου 2013
14
0
Καλησπερα! προσφατα υιοθετησα εναν γερμανικο ποιμενικο 3 χρονων που ζουσε μεχρι τοτε δεμενος και οι ιδιοκτητες του δεν του εδιναν σημασια.. Ο λογος που τον πηρα ηταν αρχικα επειδη αγαπω τα σκυλια αλλα και για ασφαλεια..Τον εχω εδω και 2 μηνες και πραγματικα με προβληματιζει η συμπεριφορα του,δεν τρωει το φαι του,φοβαται τους ανθρωπους δεν δειχνει ιχνος επιθετικοτητας,σε γενικες γραμμες δεν ειναι ο φυλακας που περιμενα ,αλλα εχω δεθει πολυ μαζι του...Μπορει να αντιστραφει αυτο?

Υ.Γ
1.Δεν τον εχω παει ακομα σε εκπαιδευτη
2.Τα αυτια του δεν τα εχω δει ποτε σηκωμενα
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
KΑλως ηρθες και συνχαρητηρια , εσωσες ενα ταλαιπωρημενο σκυλι το οποιο απο οσο καταλαβαινω τρια χρονια το κακοποιουσαν , πρεπει να του δωσεις χρονο και υπομονη για να το επαναφερεις σε καλη ψυχικη κατασταση και μαλλον θα πρεπει να συμβουλευτεις εναν εκπαιδευτη .
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Καλησπέρα,

Μπράβο για την πράξη σου. Η επιθετικότητα (όποιος περνάει μπροστά μου το γαβγίζω μανιασμένα ή/και τον δαγκώνω αν μπορώ χωρίς λόγο) με τη φύλαξη (παρεμβαίνω μόνο αν απειλείται το σπίτι ή η αγέλη μου) είναι διαφορετικά πράγματα. Θα πρέπει να χαίρεσαι που ο σκύλος σου δεν είναι επιθετικός. Κοινωνικοποίησέ τον, βάλτου το λουρί και βγάλτον έξω, στο κέντρο της πόλης σου, σε μαγαζιά, σε πάρκα, έξω απο σουπερ μαρκετ, σε πλατείες, να γνωρίσει πολλούς ανθρώπους και να αρχίσει να ξεθαρρεύει (σιγά σιγά ε, όχι όλα μαζί) . Δούλεψε τη σχέση σου μαζί του, άρχισε να παίζεις μαζί του παιχνίδια, να του μαθαίνεις βασικές εντολές (υπάρχει άφθονο υλικό στο διαδίκτυο για να σε βοηθήσει) και η φύλαξη θα έρθει αργότερα. Προς το παρόν προέχει να χτίσεις μια καλή σχέση με τον σκύλο έτσι ώστε αργότερα να θελήσει ο ίδιος να κάνει φύλαξη.

ΥΓ1: Θα σε βοηθήσει πολύ αν τον πας όμως :)
ΥΓ2: Αν εννοείς ότι τα έχει προς τα πίσω σημαίνει διάφορα πράγματα. Αν εννοείς πως το αυτί πέφτει μπροστά (δλδ δεν είναι τελείως όρθιο) δε θα σηκωθεί.
 


5 Σεπτεμβρίου 2013
14
0
Ευχαριστω πολυ, ψυχολογικα μου φαινετε καλα, απο την πρωτη εβδομαδα δεθηκε παρα πολυ πηδαει απο την χαρα του οποτε γυριζω σπιτι ..Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν δειχνει ενθουσιασμο η περιεργια οταν συμβαινει κατι γυρω του πχ ενα συρσιμο στους θαμνους,η αν του πεταξω ενα ξυλο ουτε που σκεφτετε να κουνηθει... σε εκπαιδευτη θα τον παω σιγουρα ,για τα αυτια που ειναι στο πλαι δεν εχω προβλημα
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Καλώς ήρθες. Να είσαι καλά που γλίτωσες το σκυλί. Βάλε καμιά φώτο. Από αυτά που γράφεις συμπεραίνω ότι το σκυλί δεν έχει περάσει τόσο καλά στην ζωή του(παραμέληση,ξύλο, κτλ). Φρόντισε τουλάχιστον η ζωή του από τώρα και μετά να είναι όπως πρέπει. Προσπάθησε να χτίσεις την σχέση ανάμεσα σε σένα και στο σκυλί. Σε κτηνίατρο το πήγες; Σε πειράζει που(μάλλον) δεν είναι Γ.Π.;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλησπερα! προσφατα υιοθετησα εναν γερμανικο ποιμενικο 3 χρονων που ζουσε μεχρι τοτε δεμενος και οι ιδιοκτητες του δεν του εδιναν σημασια.. Ο λογος που τον πηρα ηταν αρχικα επειδη αγαπω τα σκυλια αλλα και για ασφαλεια..Τον εχω εδω και 2 μηνες και πραγματικα με προβληματιζει η συμπεριφορα του,δεν τρωει το φαι του,φοβαται τους ανθρωπους δεν δειχνει ιχνος επιθετικοτητας,σε γενικες γραμμες δεν ειναι ο φυλακας που περιμενα ,αλλα εχω δεθει πολυ μαζι του...Μπορει να αντιστραφει αυτο?

Υ.Γ
1.Δεν τον εχω παει ακομα σε εκπαιδευτη
2.Τα αυτια του δεν τα εχω δει ποτε σηκωμενα
Μπράβο σου που τον πήρες!

Τα θέματα σου είναι τα εξής:

• Δεν σημαίνει ότι επειδή φέρνει σε Γερμανικό Ποιμενικό θα έχει και τον χαρακτήρα του. Άρα πολύ πιθανόν ο χαρακτήρας του να είναι πολύ μαλακός, πάρα πολύ μαλακός.
• Η φοβία προς τους ανθρώπους είναι επειδή δεν τους..."άγγιξε" ποτέ!Ξέρεις τι είναι να είσαι στην αλυσίδα και να μην έχεις γνωρίσει τίποτα?Η περίπτωση σου είναι τρανό παράδειγμα ενός σκύλου που από την αλυσίδα(πιθανόν να γάβγιζε κιόλας) έχει βρεθεί έξω από τα νερά του και είναι σαν χεσμένη γάτα. Σκυλιά που είναι στην αλυσίδα Σταύρο είναι νευρικά. Και όταν βρεθούν μπροστά σε αυτό που γαβγίζουν τότε είναι λες και ήρθαν από άλλο πλανήτη. Και δεν ξέρουν τι να κάνουν. Δεν ξέρουν γιατί ποτέ δεν έμαθαν. Ήξεραν μόνο να ζουν στην αλυσίδα και τίποτα άλλο.
• Το σήκωμα των αυτιών είναι γενετικό θέμα!Αν δεν τα έχει σηκωμένα δεν πρόκειται να τα σηκώσει!

Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν να δουλέψω μαζί με τον σκύλο στα διάφορα προβλήματα που θα αντιμετώπιζα όπως η φοβία που αναφέρεις. Θα προσπαθούσα να κοινωνικοποιώ κάθε μέρα τον σκύλο με τις καταστάσεις τις οποίες στερήθηκε. Η φύλαξη δεν θα πρέπει να σε ενδιαφέρει. Η ικανότητα και το καθήκον της φύλαξης απαιτούν καθαρό μυαλό, γερά νεύρα, δυνατό χαρακτήρα, υψηλό ταπεραμέντο. Είναι η πρώτη ύλη για να αρχίζεις να φτιάχνεις έναν σκύλο φύλακα.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι!Τι σε έκανε να λες ότι δεν είναι ο φύλακας που περίμενες?Τον έχεις εκθέσει σε ερεθίσματα?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς ήρθες. Να είσαι καλά που γλίτωσες το σκυλί. Βάλε καμιά φώτο. Από αυτά που γράφεις συμπεραίνω ότι το σκυλί δεν έχει περάσει τόσο καλά στην ζωή του(παραμέληση,ξύλο, κτλ). Φρόντισε τουλάχιστον η ζωή του από τώρα και μετά να είναι όπως πρέπει. Προσπάθησε να χτίσεις την σχέση ανάμεσα σε σένα και στο σκυλί. Σε κτηνίατρο το πήγες; Σε πειράζει που(μάλλον) δεν είναι Γ.Π.;
Η φοβία δεν είναι απαραίτητο να προέρχεται από κακοποιήση άμεση(ξύλο)!

Πολλές φορές(για να μην πω τις περισσότερες) προέρχεται από όχι καλό χαρακτήρα. Προέρχεται από φοβικού χαρακτήρες. Η μετάδοση φοβιών είναι εκτροφικό χαρακτηριστικό, όχι μόνο επίκτητο. Τα χαρακτηριστικά είναι δυνατόν να τα περάσει η μια γεννιά στην άλλη.
 


5 Σεπτεμβρίου 2013
14
0
Ξυλο δεν ετρωγε ειναι σιγουρο. Ειναι καθαρος γερμανικος,ξερω τους γονεις του,τον εχω παει και στον κτηνιατρο και τον πηγαιναν και οι προηγουμενοι .Φοβαται τους ανθρωπους αυτο με κανει να λεω οτι δεν ειναι ακομα φυλακας ..1234429_10201122748209796_43416779_n.jpg
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σταύρο η καθαροαιμία απαιτεί συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, μορφολογικά και χαρακτήρα!
Η καθαροαιμία έπεται από κανονισμούς και κριτήρια!
Δεν σημαίνει ότι επειδή είναι οι γονείς ίδιοι σαν ράτσα θα είναι καθαρόαιμο και το κουτάβι.

Το ότι φοβάται τους ανθρώπους δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην βγάλει φύλαξη!
Αλλά σου ξαναλέω ότι αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί σε πρώτη φάση είναι να κοινωνικοποιήσεις τον σκύλο σε καταστάσεις που έχει στερηθεί.

Ο σκύλος είναι πολύ όμορφος, και κοιτάζοντας την γλώσσα σώματος πρέπει να είναι πολύ όμορφος ως χαρακτήρας. Κρίμα που έζησε έτσι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ Σταύρο.

Ο μικρός σου χρειάζεται χρόνο, να συνηθίσει τις νέες συνθήκες της ζωής του. Μην περιμένεις προς το παρόν τίποτα από αυτόν. Αφησέ τον, να εγκλιματιστεί σιγά-σιγά και με την ησυχία του. Με τους δικούς του ρυθμούς. Το φαγητό του, το νερό του, τον ύπνο του, τις βόλτες του και παιχνίδι μαζί σας. Αυτά πρέπει να είναι τα μόνα στάνταρ της ζωής του, για αρκετό καιρό. Και σιγά-σιγά, θα σου δείχνει από μόνος του, πότε θα είναι έτοιμος για το επόμενο βήμα. Μην ξεχνάς ότι είναι ένας ενήλικος σκύλος, με διαμορφωμένο ήδη χαρακτήρα. Συμφωνώ με τον Στέλιο, οτι δείχνει να είναι καλού και ήπιου χαρακτήρα. Θα είσαι πολύ τυχερός αν είναι όντως έτσι και μην προσπαθήσεις καν να το αλλάξεις, με ημίαιμο σκύλο του οποίου δεν ξέρεις τα γονίδια, τι συμπεριφορές έχουν μεταφέρει. Ομως, τον πραγματικό του χαρακτήρα, να ξέρεις ότι θα αργήσει πολύ να τον ξεδιπλώσει. Μπορεί ακόμη και χρόνο μετά.

Υποθέτω απ'όσα γράφεις, ότι τον πήρες εξ'αρχής, με την προοπτική της φύλαξης. Γιατί φανταζόσουν, ότι μπορεί να είναι καλός φύλακας; Εβλεπες καθημερινή συμπεριφορά του, που τώρα δεν την βλέπεις; Η παρασύρθηκες, απ'το ότι μοιάζει με γερμανικό ποιμενικό;
 


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Και απο μενα συγχαρητηρια. Οτι σκυλι και να εχεις Γ.Π καθαροαιμο ή οχι , οταν αποκτησει αυτοπεποιθηση απο την αγαπη που θα του δώσεις και νιωσει το σπιτι σου σπιτι του να εισαι σιγουρος οτι θα του βγουν τα ένστικτα φυλαξης .Ισως να μην ειναι αυτα που θα θελεις εσυ και να χρειαστει να τα ενισχυσεις με εναν εκπαιδευτη ή να γκουγκλαρεις βιντεακια και να σε βοηθησει κανενας φιλος.Σπανια ενα σκυλι ειναι τοσο ταλαιπωρημενο ψυχικα που δεν μπορει να ανακάμψει και να μην του βγουν τα ένστικτα φυλαξης. Μπορει να μην σου βγει Κ9 αλλα κατι θα κανει.Εστω προειδοποιηση.Απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγάλο. Προς τον παρον οποιον ξέρεις που αγαπα τα σκυλια να τους καλεις σπιτι σου να τον κοινωνικοποιησεις αλλα δεν θα ανοιγουν μονοι τους την αυλη και θα μπαινουν, θα βλεπει οτι θα την ανοιγετε μαζι για να καταλάβει οτι αυτος ειναι ο μονος αποδεκτος τροπος για να μπει καποιος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν βγάζουν όλα τα σκυλιά ένστικτα φύλαξης. Μπορεί, ούτε καν, προειδοποίησης.
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Μπράβο σου που έσωσες αυτό το σκυλάκι.
Το σκυλί θέλει χρόνο να περνάτε καλά, να δεθείτε, να ανέβει η αυτοπεποίθησή του και να αγαπήσει εσένα και το χώρο που είναι τώρα το καινούριο του σπίτι. Όταν γίνουν αυτά τότε ενδεχομένως να δεις και συμπεριφορές 'φύλαξης'.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Πολυ ομορφος σκυλακος και με "καθαρο" βλεμμα παρολο που λες οτι περασε οσα περασε! Δωστου αγαπη και φροντιδα για να δεθειτε και θα δεις πραγματα πολυ πιο πολυτιμα απο αυτο που ονειρευοσουν ως φυλαξη. ;-)
 


5 Σεπτεμβρίου 2013
14
0
Καλώς ήρθες στο φόρουμ Σταύρο.

Ο μικρός σου χρειάζεται χρόνο, να συνηθίσει τις νέες συνθήκες της ζωής του. Μην περιμένεις προς το παρόν τίποτα από αυτόν. Αφησέ τον, να εγκλιματιστεί σιγά-σιγά και με την ησυχία του. Με τους δικούς του ρυθμούς. Το φαγητό του, το νερό του, τον ύπνο του, τις βόλτες του και παιχνίδι μαζί σας. Αυτά πρέπει να είναι τα μόνα στάνταρ της ζωής του, για αρκετό καιρό. Και σιγά-σιγά, θα σου δείχνει από μόνος του, πότε θα είναι έτοιμος για το επόμενο βήμα. Μην ξεχνάς ότι είναι ένας ενήλικος σκύλος, με διαμορφωμένο ήδη χαρακτήρα. Συμφωνώ με τον Στέλιο, οτι δείχνει να είναι καλού και ήπιου χαρακτήρα. Θα είσαι πολύ τυχερός αν είναι όντως έτσι και μην προσπαθήσεις καν να το αλλάξεις, με ημίαιμο σκύλο του οποίου δεν ξέρεις τα γονίδια, τι συμπεριφορές έχουν μεταφέρει. Ομως, τον πραγματικό του χαρακτήρα, να ξέρεις ότι θα αργήσει πολύ να τον ξεδιπλώσει. Μπορεί ακόμη και χρόνο μετά.

Υποθέτω απ'όσα γράφεις, ότι τον πήρες εξ'αρχής, με την προοπτική της φύλαξης. Γιατί φανταζόσουν, ότι μπορεί να είναι καλός φύλακας; Εβλεπες καθημερινή συμπεριφορά του, που τώρα δεν την βλέπεις; Η παρασύρθηκες, απ'το ότι μοιάζει με γερμανικό ποιμενικό;

Ευχαριστω για τις συμβουλες ..Δεν τον εβλεπα καθε μερα, μια φιλοζωη γειτονισσα τον προηγουμενων ιδιοκτητων, μου τον προτεινε για να τον "γλιτωσει" και ηδη της ειχα πει οτι ηθελα σκυλο. Μαλιστα μου ειπε οτι ηταν παρα πολυ αγριος...Ξερω την ρατσα του ρε παιδια και τα γονιδια του μανα καθαρη γερμανιδα και πατερας μισος γερμανος και μισος ελληνικος ποιμενικος ,εχει χαρτια το σκυλι κανονικα. Σημερα τα εβλεπα, δεν το βρηκα στο δρομο!!..Τι σας κανει ολους να αμφιβαλεται?:confused:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οταν λες "χαρτιά", τι εννοείς;
Πες μας, για να σου πούμε, τι δεν ξέρεις :)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ευχαριστω για τις συμβουλες ..Δεν τον εβλεπα καθε μερα, μια φιλοζωη γειτονισσα τον προηγουμενων ιδιοκτητων, μου τον προτεινε για να τον "γλιτωσει" και ηδη της ειχα πει οτι ηθελα σκυλο. Μαλιστα μου ειπε οτι ηταν παρα πολυ αγριος...Ξερω την ρατσα του ρε παιδια και τα γονιδια του μανα καθαρη γερμανιδα και πατερας μισος γερμανος και μισος ελληνικος ποιμενικος ,εχει χαρτια το σκυλι κανονικα. Σημερα τα εβλεπα, δεν το βρηκα στο δρομο!!..Τι σας κανει ολους να αμφιβαλεται?:confused:
Μα μόνος σου το είπες. Ο πατέρας μισός γερμανός μισός ελληνικός. πως γίνεται να είναι καθαρός γερμανικός;;;;;;; Και ο πατέρας σαν ημιαιμος τι χαρτιά έχει;;;;;
 




5 Σεπτεμβρίου 2013
14
0
Μα μόνος σου το είπες. Ο πατέρας μισός γερμανός μισός ελληνικός. πως γίνεται να είναι καθαρός γερμανικός;;;;;;; Και ο πατέρας σαν ημιαιμος τι χαρτιά έχει;;;;;
σημερα εμαθα οτι ο πατερας ηταν μισος ελληνας αρα ειναι 3/4 γερμανικος , και δεν πιστευω οτι ειναι κακη μιξη
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Απο την γενηση και απο επισκεψεις σε κτηνιατρο


φίλε τα χαρτιά όταν λέμε δεν είναι όπως το αυτοκίνητο που γράφουμε κάθε πότε το πάμε για σερβις!!!!

για pedigree μιλάει η mareco.
να αγαπάς και να προσέχεις το σκυλάκι σου και όλα θα γίνουν και δε νομιζω αυτα να αλλαζουν απο το γεγονος οτι δεν ειναι καθαροαιμο το σκυλι!
κι εγω ημιαιμο εχω και μια χαρα τα περνάμε :)