O πάπας Φραγκίσκος ευλόγησε σκύλο-οδηγό τυφλoύ


demis

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
55
1
Ν. Φάληρο
Όταν ο πάπας Φραγκίσκος ευλόγησε σκύλο-οδηγό τυφλού!


Αξιωματούχοι και δημοσιογράφοι από ολόκληρο τον κόσμο βρέθηκαν, το Σαββατοκύριακο, στο Βατικανό με την ελπίδα να δουν από κοντά και να πάρουν την ευλογία του νέου προκαθημένου της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας. Ένα λαμπραντόρ ριτρίβερ ήταν, έστω και εν αγνοία του, μεταξύ των τυχερών.
Το περιστατικό σημειώθηκε το Σάββατο, κατά τη συνάντηση του πάπα Φραγκίσκου με εκατοντάδες δημοσιογράφους, οι οποίοι κάλυπταν τις διεργασίες του κονκλαβίου που οδήγησαν στην εκλογή του. Ανάμεσά τους ήταν και ο Αλεσάντρο Φορλάνι, ο οποίος εργάζεται για το ραδιόφωνο της RAI. Ο Φορλάνι είναι τυφλός και η Άζια, ένα πανέμορφο λαμπραντόρ με χρυσαφένιο τρίχωμα, είναι ο πιστός οδηγός του.




«Περιμένοντας στη σειρά μου για να μπω στην αίθουσα, οι φρουροί μου είπαν ότι το πιθανότερο ήταν να μη μου επιτραπεί η είσοδος με το σκύλο», έγραψε ο ιταλός δημοσιογράφος στη σελίδα του στο Facebook. «Μετά από λίγα λεπτά όμως, αξιωματούχοι του Βατικανού μου έδωσαν το πράσινο φως και ένας ελβετός φρουρός με συνόδευσε στην αίθουσα των ακροάσεων. Με άφησαν να καθίσω στην πρώτη σειρά.»
Μετά το πέρας της ομιλίας, επετράπη σε μια ομάδα δημοσιογράφων διαπιστευμένων να καλύπτουν τα τεκταινόμενα στην Αγία Έδρα να προσεγγίσουν τον πάπα για να τον γνωρίσουν από κοντά και να πάρουν την ευλογία του. Τότε αξιωματούχοι του Βατικανού πλησίασαν το Φορλάνι και τον ενημέρωσαν ότι ο ποντίφικας επιθυμούσε να συναντήσει τον ίδιο και την Άζια.
Ο φωτογραφικός φακός κατέγραψε τη στιγμή που ο σκύλος ανέβηκε στη σκηνή και πλησίασε το Φραγκίσκο για να τον μυρίσει, ενώ ο ίδιος έσκυψε για να χαϊδέψει την Άζια χαμογελώντας. «Ζήτησα την ευλογία του για τη σύζυγο και την κόρη μου που με περίμεναν στο σπίτι», αφηγήθηκε ο δημοσιογράφος στο Discovery News. «Εκείνος μου είπε 'να μια ειδική ευλογία και για το σκύλο σου'. Παραβίασε τους κανονισμούς του τελετουργικού καθώς η παρουσία μου στη σκηνή με την Άζια δεν ήταν προγραμματισμένη.»

Πηγή : Όταν ο πάπας Φραγκίσκος ευλόγησε σκύλο-οδηγό τυφλού | Κόσμος | naftemporiki.gr

photo.jpg
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το βρίσκω πολύ θετικό σε σχέση με την πρόσβαση των ζώων σε διάφορα μέρη. Φυσικά εδώ μιλάμε για σκύλο - οδηγό αλλά δίνει ενα πολύ ενθαρρυντικό μήνυμα :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το βρίσκω πολύ θετικό σε σχέση με την πρόσβαση των ζώων σε διάφορα μέρη. Φυσικά εδώ μιλάμε για σκύλο - οδηγό αλλά δίνει ενα πολύ ενθαρρυντικό μήνυμα :)
Έτσι ακριβώς, και ενώ οι σκύλοι οδηγοί σε όλες τις χώρες είναι πολίτες και έχουν πρόσβαση παντού, στην Ελλάδα ανατρέπουμε για άλλη μια φορά τα αυτονόητα.
 




Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Αρα το όνομα Φραγκίσκος που επέλεξε που έχει μεγάλη σημασία, το δείχνει και με τις πράξεις του ότι το νιώθει. Χαίρομαι ιδιαίτερα.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
πολύ επικοινωνιακός ο νέος παπας πιο ανθρώπινος και όχι τόσο απρόσωπος.

sorry για το off
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Στην Ιταλία ειδικά οι σκύλοι οδηγοί τυφλών μπαίνουν παντού.....
γιατί να γίνεται θέμα? ο σκύλος δεν είναι κατά τους πιστεύοντας δημιούργημα του θεού? δεν θα έπρεπε να αποτελεί είδηση...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκύλος αυτός είναι πολίτης!!!

Ο σκύλος είναι ον και έχει την ευλογία όπως την έχουμε και εμείς!!!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Στην Ιταλία ειδικά οι σκύλοι οδηγοί τυφλών μπαίνουν παντού.....
γιατί να γίνεται θέμα? ο σκύλος δεν είναι κατά τους πιστεύοντας δημιούργημα του θεού? δεν θα έπρεπε να αποτελεί είδηση...
Θα συμφωνήσω στο πρώτο σκέλος... ναι, στην Ιταλία, οι σκύλοι - οδηγοί τυφλών μπαίνουν παντού και αυτό δεν αποτελεί είδηση... όμως:

Επειδή είναι ο πρώτος πάπας (αν δεν κάνω κάποιο λάθος άγνοιας), που έσκυψε - άγγιξε - ευλόγησε το σκύλο... και
Επειδή η Καθολική Εκκλησία αριθμεί πολλά εκατομμύρια πιστών, διασπαρμένα σε πολλές χώρες, σε διάφορες ηπείρους... λέω, τώρα, εγώ:

Η κίνηση αυτή αποτελεί τεράστια σημειολογία... ακόμα και για μένα, που δεν είμαι καθολικός...

Υ.Γ. Ας μην ξεχνάμε ότι πολλοί χριστιανοί (και, όσο πιο κοντά στην "εκκλησία", τόσο εντονότερα) θεωρούν το σκύλο "μολυσμένο" - "βρώμικο"... και από αυτή τη θεώρηση, πηγάζουν πολλά δεινά του σκύλου...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Υ.Γ. Ας μην ξεχνάμε ότι πολλοί χριστιανοί (και, όσο πιο κοντά στην "εκκλησία", τόσο εντονότερα) θεωρούν το σκύλο "μολυσμένο" - "βρώμικο"... και από αυτή τη θεώρηση, πηγάζουν πολλά δεινά του σκύλου...
Πόσους χριστιανούς τόσο κοντά στην εκκλησία έχεις γνωρίσει που θεωρούν το σκύλο "μολυσμένο" - "βρώμικο" ?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πόσους χριστιανούς τόσο κοντά στην εκκλησία έχεις γνωρίσει που θεωρούν το σκύλο "μολυσμένο" - "βρώμικο" ?
Αρκετούς... τόσους, ώστε να "βλέπω" στατιστικό δείγμα...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τα στατιστικά παρατίθενται
Ειδικά όταν αναφέρονται σε υπάρχουσες "θεωρίες" η παράθεση θα έπρεπε να είναι εύκολη.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι εγώ αυτήν την εικόνα έχω για το ποίμνιο της Ελληνορθόδοξης Εκκλησίας.......
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Τα στατιστικά παρατίθενται
Ειδικά όταν αναφέρονται σε υπάρχουσες "θεωρίες" η παράθεση θα έπρεπε να είναι εύκολη.
Υπάρχει καλύτερη παράθεση από την καθημερινότητα? Μη περιμένεις κάθε φορά επίσημα νούμερα και links από μελέτες.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Δεδομενου οτι δεν ειμαι και πολυ κοντα στην εκκλησια δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερως παντως μου εχουν πει κορες παπα (διαφορετικου παπα) οτι συμφωνα με την ορθοδοξη θρησκεια τα ζωα (αρα και οι σκυλοι) δεν εχουν ψυχη.
Αρα μου φαινεται λογικο αυτο που λεει ο johnk οτι οσο πιο κοντα στην εκκλησια θεωρουν αρκετοι τον σκυλο ακαθαρτο. Δεδομενου οτι πιστευουν οτι δεν εχει ψυχη το να κανουν ενα βημα παραπερα δεν ειναι δυσκολο.

Για το θεμα του πάπα και του σκυλου. Δε νομιζω οτι θα αλλαξει κατι ιδιαιτερο στις ζωες των σκυλων αλλα δεν παυει να ειναι ενα θετικο βημα.
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Η 4η Οκτωβρίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα Ζώων, επειδη συμπίπτει με τον εορτασμό της μνήμης του Αγίου Φραγκίσκου της Ασίζης, που έχει αναγορευτεί από την Καθολική Εκκλησία ως προστάτης των ζώων και του περιβάλλοντος.

Ο Αγίος Φραγκίσκος της Ασίζης κήρυξε την ισότητα, την ειρήνη, την περιφρόνηση του πλούτου και την υπεροχή της φτώχειας, την αγάπη προς όλα τα δημιουργήματα του Θεού, έμψυχα και άψυχα, τη στοργή στους λεπρούς.

 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
α) Δεν υπάρχει ακάθαρτο στο Χριστιανισμό.Το ακάθαρτο είναι Εβραική αντίληψη που έχει περάσει στον μουσουλμανισμό.
Το να είναι κάποιοι ταλιμπάν και απολίτιστοι, δεν σημαίνει ότι τους έκανε ο Χριστιανισμός.
β) Η αντίληψη της αθάνατης ψυχής είναι νεοπλατώνική, πέρασε ΚΑΙ στον χριστιανισμό, αλλά δεν υπάρχει ψυχή χωρίς σώμα και σώμα χωρίς ψυχή...το όλο είναι άνθρωπος. Ότι ο άνθρωπος είναι στην κορυφή της δημιουργίας είναι σαφώς διδασκαλία της εκκλησίας. (αλλά νομίζω και της επιστήμης)
γ) Όταν μιλάμε για κατηγορίες ανθρώπων "όσο πιο κοντά πάνε...τόσο πιο πολύ τον θεωρούν ακάθαρτο" σαφώς και θέλω στοιχεία, καθώς εδώ υποστηρίζεται σαφώς ότι η προσέγγιση οδηγεί νομοτελειακά σε τέτοιες αντιλήψεις.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το να είναι κάποιοι ταλιμπάν και απολίτιστοι, δεν σημαίνει ότι τους έκανε ο Χριστιανισμός.
Εδώ είναι το κρίσιμο στοιχείο. Σε μια χώρα όπου ο Χριστιανισμός αποτελεί την κυρίαρχη θρησκεία με συντριπτικό ποσοστό επί του πληθυσμού, είναι φυσιολογικό, σχεδόν όλες οι κακοποιήσεις ζώων να προέρχονται από αυτούς.

Δεν είναι ο Χριστιανισμός το αίτιο για τις εγκληματικές συμπεριφορές αλλά αυτό που λέει ο sea-mol
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Το να είναι κάποιοι ταλιμπάν και απολίτιστοι, δεν σημαίνει ότι τους έκανε ο Χριστιανισμός...

...Όταν μιλάμε για κατηγορίες ανθρώπων "όσο πιο κοντά πάνε...τόσο πιο πολύ τον θεωρούν ακάθαρτο" σαφώς και θέλω στοιχεία, καθώς εδώ υποστηρίζεται σαφώς ότι η προσέγγιση οδηγεί νομοτελειακά σε τέτοιες αντιλήψεις.
Στο πρωτο σκέλος θα συμφωνήσω, Κώστα...

Οσον αφορά στο δεύτερο σκέλος... επειδή εσύ "θέλεις", αλλά εγώ "δεν προλαβαίνω" (και δεν θέλω, σε ένα βαθμό, να βγω τόσο πολύ off-topic)... να πω εν ολίγοις, ότι ο "φουκαράς" είπα μόνο ότι γνωρίζω αρκετούς... τόσους, που να μου δίνουν την εντύπωση ότι υπάρχει "correlation" (όπως λέμε στη στατιστική εμείς οι Ελληνες)... και σε οποιαδήποτε περίπτωση, δεν υποστήριξα (και, μάλιστα, σαφώς) ότι "η προσέγγιση αυτή οδηγεί νομοτελειακά σε τέτοιες προσεγγίσεις"...

Αν "θέλεις", λοιπόν, την επόμενη φορά που θα είσαι Αθήνα, να πάμε μιά βόλτα ακόμα και σε (περισσότερα του ενός) σχετικά σχολεία (όχι μαζί με τον Πύρρο, αλλά με ένα επιλεγμένο - καλόβολο - ισορροπημένο - εκπαιδευμένο - φιλικό προς όλους - μικρόσωμο σκυλάκι), όπου οι δασκάλες θα σου πουν ευγενέστατα "σας παρακαλώ, δεν θέλω να το αγγίξω, είναι ακάθαρτο"... τι όσμωση, άραγε, γίνεται στα παιδιά?

...Δεν είναι ο Χριστιανισμός το αίτιο για τις εγκληματικές συμπεριφορές αλλά αυτό που λέει ο sea-mol
Και σε αυτό συμφωνώ απόλυτα... δεν θα έπρεπε κάν να αναφερθεί αυτό!

Υ.Γ. Και, γι' αυτό, το συγκεκριμένο μου απόσπασμα, περί ού ο λόγος, γράφτηκε σαν υστερόγραφο...
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU