Omega 6 & 3 και τρίχωμα




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Στηριζόμενος που, το λες αυτό;
Αν εννοείς ελαιόλαδο, σε παλαιότερες συζητήσεις που έχουμε κάνει στο φόρουμ, έχει προκύψει ότι δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.
Κι εγώ που το δοκίμασα στο παρελθόν, δεν είδα επίσης, καμμία δραματική διαφορά.
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
εγω οταν ηταν μικρος ο δικος μου του εβαζα καθε μερα λαδι στην τροφη σε ολα τα γευματα 3 την ημερα και ειχα δει διαφορα αλλα μετα σταματησα να του δινω..δηλ οκ ας το πουμε ποιο απλα..τι να του κανω για να φαινετε το τριχωμα του ποιο γυαλιστερο?εγω και ολοι εδω περα.χαπια?σαρδελες?τι εχετε δοκιμασει και εχετε δει διαφορα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Εγώ θα σου πω, πολύ συχνό [καθημερινό αν γίνεται] βούρτσισμα και ένα πέρασμα στο τέλος με νωπό πανάκι, να φεύγει ότι περισσεύει.
Οτιδήποτε άλλο, δεν μπορώ να το τεκμηριώσω επιστημονικά :)
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
αυτο το κανω οσο μπορω..μονο το νωπο πανακι η μωρομαντιλο δεν το εχω κανει..πολυ σπανιος το κανω αυτο..α τον κανω και με ηλεκτρικη σκουπα..προσεκτικα παντα...και με αυτον τον τροπο φευγουν πολλα και γυαλιζει καπως...εχω μια ηλεκτρικη σκουπα για αμαξι που την χρησιμοποιω πλεον για τον σκυλο μονο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εγω οταν ηταν μικρος ο δικος μου του εβαζα καθε μερα λαδι στην τροφη σε ολα τα γευματα 3 την ημερα και ειχα δει διαφορα αλλα μετα σταματησα να του δινω..δηλ οκ ας το πουμε ποιο απλα..τι να του κανω για να φαινετε το τριχωμα του ποιο γυαλιστερο?εγω και ολοι εδω περα.χαπια?σαρδελες?τι εχετε δοκιμασει και εχετε δει διαφορα
Ιχθυέλαιο, ηλιέλαιο.., όπως και στους ανθρώπους είμαστε ότι τρώμε ..εφόσον είμαστε παθολογικά γενικά υγιείς ..
 


Sookie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2011
74
1
Αθήνα
εγώ της έδωσα αυτό http://www.lintbells.com/online-store/3/yumega-dog-250ml και έμεινα ευχαριστημένος. μόλις όμως τελείωσε πριν κανα 2-μήνο, έχω τρελλαθεί να μαζεύω τρίχες. και μιλάμε για bull terrier! τι να πω, μάλλον είναι και το καλοκαίρι που όσο να πεις μαδάνε τα άτιμα. λέω τώρα να δοκιμάσω αυτό http://lydiapet.4.icop.gr/products1.php?wh=1&lang=1&the1id=33&theid=33&open1=33&open2= γιατί έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια.
βέβαια δεν λείπουν από το διαιτολόγιο μας ούτε οι σαρδέλλες ούτε ο τόνος.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Παιδια εδωσα κι εγω yumega στα ακυλια μου γιατι ειδικα ο μικρος μαδουσε τρελα και επαθα πλακα. Το πηρε 15 μερες περιπου και δεν ειναι οτι σταματησε να μαδαει γιατι αυτο θα γινοταν ουτως η αλλως ειναι οτι το τριχωμα του ηταν σκληρο σαν βουρτσα και εγινε απαλο σαν μεταξι. Σιγουρα επαιξε ρολο οτι αλλαξε το κουταβισιο τριχωμα και εβγαλε το κανονικο αλλα τετοια αλλαγη στην ποιοτητα της τριχας δεν την περιμενα.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Παιδια εδωσα κι εγω yumega στα ακυλια μου γιατι ειδικα ο μικρος μαδουσε τρελα και επαθα πλακα. Το πηρε 15 μερες περιπου και δεν ειναι οτι σταματησε να μαδαει γιατι αυτο θα γινοταν ουτως η αλλως ειναι οτι το τριχωμα του ηταν σκληρο σαν βουρτσα και εγινε απαλο σαν μεταξι. Σιγουρα επαιξε ρολο οτι αλλαξε το κουταβισιο τριχωμα και εβγαλε το κανονικο αλλα τετοια αλλαγη στην ποιοτητα της τριχας δεν την περιμενα.
απο που το πηρες?
Kανενα λινκ να δουμε συσταση?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Απο τον εκτροφεα μας αλλα υπαρχει και στα πετ σοπ. Εχει ω3 και 6 νομιζω οτι ειναι με λιναροσπορο , δες το λινκ ατο προηγουμενο απο το δικο μου ποστ γιατι δεν το εχω εδω μαζι μου.
 






pencil

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2011
51
0
Yπάρχει και το Yumega Plus που βοηθάει, πέρα από την τρίχα, και στη φαγούρα..
ειναι συμπληρωμα διατροφης και κανει καλο στο τριχωμα? στη φαγουρα δλδ??????? ποσο περιπου κοστιζει? για 2,7 κιλα σκυλο ποσο πρεπει να δινω????
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
ειναι συμπληρωμα διατροφης και κανει καλο στο τριχωμα? στη φαγουρα δλδ??????? ποσο περιπου κοστιζει? για 2,7 κιλα σκυλο ποσο πρεπει να δινω????
Αυτά τα σκευάσματα δίνονται [αν χρειάζεται] σε υγιείς σκύλους. Ο δικός σου έχει πολύ σοβαρά προβλήματα, για τα οποία πρέπει να ολοκληρώσει την φαρμακευτική αγωγή του. Μην διανοηθείς να του δώσεις το παραμικρό, αν δεν συμβουλευθείς τον γιατρό σου.
 


rudy

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2011
155
11
θεσ-νικη
εγω του πηρα το λαδι της kronch.ειναι λαδι σολωμου κ τρωει κ την τροφη πιο ευχαριστα.(αναλυτικα:ανα 100 γραμ.ενεργεια:3750 kj/890kcal. πρωτεινες:0 gr. λιπη:99γραμ. τεφρα:0 γραμ. λιπαρα οξεα ανα 4ml: κορεσμενα λιπαρα οξεα:860mg ακορεστα:1400mg πολυακορεστα λιπαρα οξεα απο τα οποια ωμεγα-3:1050mg ωμεγα 6:150mg)19 ευρω.εχω δει μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα της τριχας δεδομενου οτι ο μικρος αλλαζει το παιδικο τωρα κ εχει περιορισει το προβλημα με το παρασιτο που εχει στο τριχωμα.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Βοηθατε χριστιανοι!:mrgreen: Ζεστανε ο καιρος και πνιγηκαμε στη τριχα!
Το furminator απο μονο του δε φτανει!

Οποτε, λεω να δοκιμασω καποιο συμπληρωμα.. ειμαι αναμεσα σε viacutan( Viacutan Plus ) , yumega ( YUMEGA DOG ) salmopet (SALMO PET)

αλλα ποιο να διαλεξω?:neutral:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Μόνο το yumega έχω χρησιμοποιήσει και είναι θαυματουργό. Κάνει πολύ όμορφο τρίχωμα και λαμπερό. Αρχίσατε να μαδάτε ε;
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Παρα πολυ, σκεψου οτι μπορει να τη κανω 2 συνεχομενες μερες με το furmi, και παρολαυτα να βγαζει ενα καρο
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τελικα ολα αυτα τα σκευασματα βοηθουν και στην ελαττωση του μαδηματος ή τελικα μονο στην ποιοτητα της τριχας? Ακομα δεν εχω καταλαβει...
Παντως με αυτη την αποτομη αλλαγη του καιρου φετος εχουμε και μεις απιστευτο μαδημα το οποιο ξεκινησε εν μια νυχτι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.051
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli