Online σχολή εκπαιδευτών σκύλων!


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Ο Δοκτωρ της Ομιχλης,αυτο που δηλωσε στο προφιλ του"Dog Behaviourist"ειναι στα Γερμανικα λαθος το σωστο ειναι"Behaviorist"ειναι μια θεωρια μονο και οχι ειδικοτητα μελετης αναμεσα στον ανθρωποκαι τον σκυλο,
Δεν είναι μόνο θεωρία το Animal/Dog Behavior Training γιατί στις σπουδές που κάνω τώρα, πέρα απο Dog Training (για να γίνω εκπαιδευτής) μαθαίνω και Dog Behavioral problems and solutions. Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα υπάρχει αυτό, αλλά η σχολή μου είναι αμερικάνικη και στο πτυχείο δεν θα γράφει απλά Dog Trainer, αλλά και Dog Behaviorist.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Είναι η νέα μόδα.... θα έρθουν κι άλλοι όμορφοι όροι στο μέλλον και πιο ευρηματικοί!
Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει ούτε ένας σωστός εκπαιδευτής σκύλων συντροφιάς που ΔΕΝ είναι και συμπεριφεριολόγος.
Μα βασικά ΑΥΤΟ είναι. Αν δεν έχει πολλές γνώσεις κι εμπειρία με προβλήματα συμπεριφοράς (και πως ξεχωρίζονται από τα ιατρικά!) απλά δεν είναι ακόμη καλός εκπαιδευτής σκύλων.

Darkpaladin σε ποιά σχολή σπουδάζεις; Είναι αναγνωρισμένη από το Αμερικάνικο κράτος; Στο λέω αυτό γιατί υπάρχουν μυριάδες "κομπογιανήτικες" σχολές στην Αμερική. Το πρώτο κρητήριο να τις αποφύγεις είναι το αν είναι αναγνωρισμένη (όχι πως όλες οι αναγνωρισμένες είναι ίδιας ποιότητας βέβαια).

Επίσης, θέλω καιρό να σου πω να αλλάξεις το αβατάρ σου. Προσπαθώ να αδυνατίσω.....
ΤΙ ΓΛΥΚΑ Θέε μου!

Όσο για την Δέσποινα ανυπομονώ να ακούσω τις εντυπώσεις τις από τα πρώτα μαθήματα.
 
Last edited:


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Καλησπέρα Dr.Zhivago, ναι η σχολή είναι αναγνωρισμένη απο το Αμερικάνικο κράτος και θα λάβω απο την σχολή και τα κατάληλα διπλώματα (CAAB & CPDT) όπου με αυτά τα διπλώματα αν θέλω μπορώ να γραφτώ και στο APDT (Association of Pet Dog Trainers). Είναι σχολή που μου την συνέστησε φίλος αμερικάνος και για αυτό την διάλεξα. (Αλλά ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ, χε χε χε).

Κοίτα να κόψεις την γλύκα της Ζήβας, δύσκολο, κόψε λίγο τα παγωτά και τα γλυκά και απόλαυσε ΖΗΒΑ. χε χε
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Eπειδή λίγο μπερδεύτηκα.....
Η σχολή αν κατάλαβα, είναι στην Αμερική, εσύ είσαι στην Ελλάδα....πως παρακολουθείς τα μαθήματα;
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Online μαθήματα. Μα που ζείς foibos? Η τεχνολογία έχει εξελιχθεί, ακόμα στις γραφομηχανές είσαι εσύ? χε χε χε (just kidding)
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα ειχε ενδιαφερον να μας εξηγησει την διαδικασια. Οι βολές μπορουν να πεσουν μετα.
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν υπάρχει ονλάιν σχολή εκπαιδευτών που αναγνωρίζεται από το Αμερικάνικο κράτος.
Λυπάμαι πολύ αλλά πιάστηκες κορόιδο (όπως φοβόμουν).

Κύκλωμα απάτης είναι και το APDT (και την γιαγιά μου βάζουν αν πληρώσει), και στην ουσία δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. ¨
Λυπάμαι πολύ....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οφείλω να ομολογήσω ότι κι εμένα μου κίνησες την περιέργεια!
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες!
Τι περιλαμβάνουν τα μαθήματα αυτά;ΒΥ;Κάτι επιπλέον;
Πως γίνονται τα μαθήματα;
Πως κάνεις εξάσκηση;
Πως οι διδάσκοντες ελέγχουν αυτά που έχεις μάθει;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eπίσης, υπάρχει εξέταση στο τέλος? Με το δικό σου σκύλο ή με κάποιον καινούριο που καλείσαι να εκπαιδεύσεις εκεί?
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Η σχολή περιλαμβάνει απο ότι ξερω αρκετά μαθήματα και βοηθήματα για εκπαιδευτές, ανάλoγα με ποια μαθήματα θες να παρακολουθήσεις βγαίνουν και τα ανάλογα δίδακτρα. Εγώ διάλεξα τα εξής courses (Dog behaviorist & Dog Trainer). Τα μαθήματα γίνονται online μέσω ιστοσελίδας και με έξτρα βοήθειας απο MSN ή Skype (πάντα δηλαδή έχεις κάποιο άτομο live όπου μιλάτε). Έχεις βέβαια και διάβασμα να κάνεις απο μόνος σου μέσω βιβλίων (pdf) και videos που σου αποστέλνουν ή που έχεις πρόσβαση μέσω της ιστοσελίδας, αλλά πρέπει να δείξεις και αυτά που έχεις μάθει. Αν σπούδαζα εκεί θα το έδειχνα σε σκυλιά που θα φέρναμε εκεί ειδικά για εκπαίδευση και σε σκυλιά αδέσποτα που φέρνουν στην σχολή με προβλήματα για να τα επιλύσουμε και να δουν αν θα τα καταφέρεις. Στην δική μου περίπτωση μου ζητήθηκε να αναλάβω ένα σκυλάκι εξ αρχής (δηλαδή χωρίς να έχει καμία εκπαίδευση) και 1 φορά την εβδομάδα δείχνουμε τι έχει μάθει online. Επίσης υπάρχουν και online tests που έχεις multiple choice questions και αναλυτικές απαντήσεις στο τι θα έκανες για κάποια συγκεκριμένη περίπτωση, κλπ κλπ. Οι σπουδαστές τις σχολής απαιτούνται επίσης να παραδίδουν δωρεάν μαθήματα βασικής εκπαίδευσης καθόλη την διάρκεια της "σχολικής περιόδου" όπου τα άτομα αυτά βαθμολογούν τον "σπουδαστή/εκπαιδευτή", ειναι κάτι σαν extra credit αυτό. βέβαια όπως πολοί με ρώτησαν "καλά, και αν εσύ πάρεις μόνος σου και γράψεις ψέφτικα ονόματα και δηλώσεις ότι τα πήγες τέλεια αυτοί που θα το ξέρουν?", λοιπόν το ρώτησα αυτό και εγώ και η απάντηση ήταν ότι καλούνται τηλεφωνικά τα άτομα αυτά απο την σχολή (αν είναι δυνατόν) αλλά το γενικό θέμα είναι ότι αν εγώ πάω να κοροιδέψω την σχολή τότε ποτε δεν θα μάθω και ποτε δεν θα γίνω καλός εκπαιδευτής και θα έχω σπαταλίσει πολλά λευτά για το τίποτα. Σε πολλές online εκπαιδευσεις που έχουν βγεί κατα καιρό, πολύς κόσμος αν θέλει μπορεί να "κλεψει" και να πάρει ένα δίπλωμα για ξένη γλώσσα, γνώσεις πληροφορικής, κλπ κλπ αλλά εν τέλει αν δεν έχεις μάθει τίποτα τότε ποτε δεν θα πετύχεις στο μέλλον σου στη δουλειά αυτή.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Διάβασε λίγο αυτές τις ερωτήσεις/απαντήσεις :

http://nk9.com/SFDT.aspx?sn=faq#question01

(Σε καμία περίπτωση δεν διαφημίζω αυτήν την σχολή, απλά παρουσιάζω την σελίδα σαν ένα παράδειγμα μιάς σχολής που είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αναγνωρισμένη κι ελεγχόμενη από τις αρχές).

Darkpaladin, αν επιμένεις να χαλάς την ώρα σου, τουλάχιστον συνεργάσου και με έναν από τους καλούς εκπαιδευτές στην πόλη σου. Θα σου μάθει πολύ περισσότερα (ιδίως αν αυτός έχει σπουδάσει σε "πραγματική" σχολή κι έχει και πολλά χρόνια εμπειρία).

Σχολές όπως περιγράφεις πάνω υπάρχουν πολλά χρόνια τώρα. ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει μάθει κάτι από αυτές κι όλοι τις βρίζουν χυδαία. Στους κύκλος των εκπαιδευτών, γίνεσαι αυτόματα ρεζίλι αν αναφέρεις κάτι παρόμοιο....

...δηλαδή αν αποφασίσεις να "τελειώσεις την σχολή" μην το πεις πουθενά, κράτα το μέσα σου + προσπάθησε μετά να αυξήσεις τις γνώσεις σου με πρακτική πλάι σε κάποιον έμπειρο.

Αλλιώς, είναι απολύτως βέβαιο πως θα αποτύχεις.
Ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος.
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Με ανεπιθύμητες συμπεριφορές θα ασχοληθείς;
Σε αυτά πως μπορείς να κάνεις εξάσκηση;
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Αγαπητέ Δρ.

Εγώ διάβασα αυτό που γράφει η σχολή και πιστεύω ότι δεν λένε ψέματα

(για να μην διαφημίσω την σχολή δεν θα γράψω το όνομα)

is a private vocational school approved under California Education Code Sections 94915 and Title 5 of the California Code of Regulations.

Το ότι διδάσκομαι απο εκεί δεν συμαίνει ότι αυτές θα είναι οι μοναδικές μου σπουδές. Προς θεού, εγώ ήδη έχω αγοράσει και άλλα πολλά βιβλία για να μάθω πολλές μεθόδους και διαφορετικούς τρόπους εκπαίδευσης για να έχω ένα ανοιχτό μυαλό μιας και δεν ποιανεί ΠΑΝΤΑ μια ολόιδια εκπαίδευση σε όλα τα σκυλια. Λατρέυω πολύ τα σκυλιά και θέλω να γίνω ένας καλός εκπαιδευτής.

foivos οι ανεπιθύμητες συμπεριφορες είναι μέσα στα μαθήματα που κάνω. Πως θα κάνω εξάσκηση? Ήδη και τα 2 σκυλάκια που έχω αναλάβει έχουν ήδη θέματα κυριαρχίας (που οι ιδιοκτήτες δεν τα είχαν αναγνωρίσει) και πιστεύω ότι πάμε καλά μέχρι στιγμής.

Όταν τελειώσω με τις σπουδές μου στην σχολή θα συνεχίσω να ψάχνω πολλούς εναλακτικούς τρόπους εκπαίδευσης ώστε να ευρίνω τις γνώσεις μου και να μην κολάω μόνο σε στερεότυπες διαδικασίες που μία σχολή μόνο μου έμαθε. Νομίζω κάθε καλός εκπαιδευτής αυτό κάνει. Έτσι δεν είναι Dr.?
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ διάβασα αυτό που γράφει η σχολή και πιστεύω ότι δεν λένε ψέματα

(για να μην διαφημίσω την σχολή δεν θα γράψω το όνομα)

is a private vocational school approved under California Education Code Sections 94915 and Title 5 of the California Code of Regulations.
Γιατί να μην την διαφημίσεις?? Δεν απαγορεύεται η αναφορά του ονόματος! Πόσο μάλλον όταν είναι σε άλλη χώρα! :)

Είμαι περίεργη! Για πες?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αυτό σημαίνει απλά πως έχει άδεια λειτουργίας (πληρώνει φόρους).

Τις λέξεις "State Recognised College" θέλεις για να ΑΡΧΙΣΕΙΣ να παίρνεις μία Αμερικάνικη σχολή στα σοβαρά....

Τώρα, αν θέλεις να αγοράσεις απλά το χαρτί από το νετ (γιατί μην κοροϊδευόμαστε αυτό κάνεις) για να έχεις κάτι να λες στους πελάτες, μην αμελήσεις και να κάνεις πρακτική (έστω λίγους μήνες) πλάι σε έμπειρο επαγγελματία.

Να ανοίξω κι εγώ μία τέτοια ον-λαίν σχολή να χεστ@ στο τάληρο;
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί (πόσο μάλλον εγώ που ΈΧΩ και αναγνωρισμένο δίπλωμα!).

Τι κρίμα που έχω συνείδηση κι αρχές...
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν είναι καλή ή όχι η σχολή δεν έχω την παραμικρή ιδέα!
Θεωρώ όμως ότι η απουσία μεγάλης πρακτικής εξάσκησης παρουσία έμπειρου εκπαιδευτή που θα διορθώνει τα λάθη σου είναι μεγάλο μειονέκτημα στην εκπαίδευσή σου!
Θεωρώ λοιπόν, ότι αυτό που πρέπει να κάνεις επιπλέον είναι να πας να δουλέψεις στο πλάι ενός καλού εκπαιδευτή!
πέρα από τις όποιες θεωρητικές γνώσεις μπορείς να αποκτήσεις από αυτές τις διάφορες πηγές η πρακτική εξάσκηση στο πεδίο είναι ανεκτίμητη!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αυτό σημαίνει απλά πως έχει άδεια λειτουργίας (πληρώνει φόρους).

Τις λέξεις "State Recognised College" θέλεις για να ΑΡΧΙΣΕΙΣ να παίρνεις μία Αμερικάνικη σχολή στα σοβαρά....

Τώρα, αν θέλεις να αγοράσεις απλά το χαρτί από το νετ (γιατί μην κοροϊδευόμαστε αυτό κάνεις) για να έχεις κάτι να λες στους πελάτες, μην αμελήσεις και να κάνεις πρακτική (έστω λίγους μήνες) πλάι σε έμπειρο επαγγελματία.
Υπάρχουν αναγνωρισμένες σχολές με αμιγως διαδικτυακά προγράμματα??
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95