ORIJEN ξηρα τροφη


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Η δικη μου προταση για διατροφη, ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ BARF!

ORIJEN
Φτιαγμενη στα προτυπα της BARF, το εχουν μετασκευασει σε BARK--> biologically appropriate real-food kibble βιολογικα καταλληλη με αληθινο φαγητο ξηρα τροφη

Φρεσκα καναδεζικα συστατικα όπως κοτοπουλο και λαχανικα, φρεσκα whitefish βορειες λιμνες, σολωμος, φιγγια(cranberries) και μηλα από τα νερα του Ειρηνικου και από οπωρόνες.
Χρησιμοποιωντας πολύ ελεγχομενες, χαμηλης θερμοκρασιας(90) μεθοδους παρασκευης, τα φρεσκα συστατικα δε χανουν τη διατροφικη τους αξια και τη γευση τους.

ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΙΤΗΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
70% κτηνιατρικα επιθεωρημενα κρεατα
30% φρουτα, λαχανικα, βοτανα
0% σιτηρα

περιεχει φυσικη ποικιλια από αιθερια ελαια από σολωμο, ρεγγα, αντσουγιες (anchovy), ηλιελαιο, λιναροσπορος και λιπος κοτοπουλου. Omega 3 και omega 6 λιπαρα οξεα απαραιτητα για την καλη υγεια, επισης DHA και EPA για τον εγκεφαλο και για τον αμφιβληστροειδή.

Φρεσκα ολοκληρα αυγα, ΟΧΙ αποξηραμενα
Βοτανα
Προβιοτικα
ΚΑΘΟΛΟΥ αλλεργιογονα συστατικα

Πληροφοριες αναλυτικα
www.championpetfoods.com
www.dogfoodanalysis.com στα reviews

Y.Γ. Καποιες μεταφρασεις ισως να τις σκοτωσα, ισως και όχι.
Περιμενουμε με αγωνια και άλλες τετοιες τροφες να ερθουν στην Ελλαδα.
Κατά τα αλλα, BARF και παλι BARF! :wink:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ωραιο site ....ωραια και η πρωτη σελιδα ....ωραιο και το λογοτυπο....

boxer ξερεις τιμες? και σε τι συσκευασιες βγαινει?
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ενα παιδι που την πηρε τωρα προσφατα μου ειπε οτι αρχικα πηρε το δοκιμαστικο πακετο και μετα του αφαιρεσαν 10 ευρω με κατι κουπονια. αρχικη τιμη ειναι 69 ευρω τα 13,5 κιλα. τσιμπημενη αλλα αξιζει...

απο ο,τι βλεπω βγαζει 400γρ, 2,5 κιλα, 7 κιλα και 13,5 κιλα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα 69 Ευρο μπορεί να ακούγονται τσιμπημένα, αλλα η τροφή αυτη έχει σαν κυριό συστατικό το κρέας.
Αν την συγκρίνουμε με άλλες επώνυμες (Hills, Pro Plan, Royal Canin), οι οποιες έρχονται στα 50 ευρώ "περιπου" για 15 κιλά, και περιέχουν σαν πρώτο συστατικό το καλάμποκι (η αλλο δημητριακο) θεωρώ σχετικα "δικιαολογιμενι" την τιμή αυτήν.
Και ενα κιλο κρεας ειναι πιο ακριβο απο ενα κιλο Κορν Φλακες , οπος και να το κανουμε.

ωραιο site ....ωραια και η πρωτη σελιδα ....ωραιο και το λογοτυπο....
@Oscar
με αυτα τα κριτιρια επιλεγεις τι τροφη αγοραζεις?

Εμενα παντος τα συστατικα με πειθουν:
φρεσκο κρεας απο κοτοπουλο, αλευρα απο κοτοπουλο και γαλοπουλα, πατατα στον ατμο, λευκο ψαρι, λιποσ κοτοπουλο, ολοκληρα φρεσκα αυγα, αλευρι σολομου, κλπ. (τα υπολοιπα ασ τα μεταφρασει αλλος) :

Fresh chicken meat, chicken meal (low ash), turkey meal, steamed russet potato, fresh-caught Northern Whitefish, chicken fat, fresh whole eggs, salmon meal, salmon and anchovy oils, tapioca, chicken broth, sunflower oil, flaxseed, Atlantic kelp, steamed carrots, spinach, peas and tomatoes, sun-cured alfalfa, apple fiber, psyllium seed, rosemary extract, yeast extract (MOS), glucosamine HCl, cranberries, black currants, chondroitin sulfate.

Τα πρώτα 3 συστατικά είναι ζωηκής "προελευσης", μετά ένα φυτικό και πάμε πάλι με ζωηκές πρωτεΐνες.
Δεν εχω δει καμια αλλη τροφη με τετια αναλυση εδω στην ελλαδα!
 


S

SwkDoG

Guest
Διάβασα για την τροφή στην σελίδα της και με την πρώτη ματιά θα έλεγα και εγώ πως "Να μια πολύ καλή τροφή!"....είναι όμως έτσι?!...

Ας πάρουμε ως δεδομένο ότι χρησιμοποιεί τα υλικά που αναγράφει (που όμως αφού αμφιβάλουμε για τις άλλες γιατί να μην αμφιβάλουμε και για αυτήν!...).
Θερμοκρασία παρασκευής λέει 90 βαθμοί Κελσίου για 3-5 λεπτά...Πιστεύετε ότι αν αναμείξετε όλα αυτά τα υλικά και τα κάνετε κροκέτες θα "ψηθούν" και θα πάρουν την μορφή που έχει η κροκέτα της συσκευασίας αν τα ψήσετε για 3-5 λεπτά στους 90 βαθμούς?!
Εγώ λέω πως όχι.

Σαν όλες τις άλλες κροκέτες έχει και αυτή μια μακρά διάρκεια (ημερομηνία λήξης που φτάνει ή και ξεπερνά τον 1 χρόνο)...Αυτό πως το καταφέρνει χωρίς συντηρητικά?!...Και κουλουράκια να ψήσετε στους 180 βαθμούς για 1 ώρα,που δεν περιέχουν κρέας και άλλα πιο "ευκολοαλλοίωτα" συστατικά,μετά από το πολύ 1 μήνα δεν θα τρώγωντε και κατά 90% θα έχουν μουχλιάσει...

Χρησιμοποιεί διάφορα βότανα για τις αντιοξυδοτικές και άλλες αρετές τους...Τα βότανα θέλουν συγκεκριμένες διεργασίες για συγκεκριμένα αποτελέσματα...Αν αντί να πιείτε ένα χαμομήλι,το "τρίψετε" μέσα σε ένα μπιφτέκι μάλλον δεν θα βοηθήσει την κοιλιά σας να "ηρεμήσει"!...Όπως και τα βότανα και τα χόρτα που επιλέγει να φάει ο σκύλος,αν του τα κόψεις και του τα βάλεις στο φαΐ του μέτα από κανά δίμηνο,δεν θα έχουν την ίδια αξία.

Υπάρχουν και άλλα στοιχεία που θα μπορούσα να σταθώ αλλά θα πάω κατευθείαν στην τιμή.
Εξηνταεννέα ευρώ...69 ευρώ τα 13.5 κιλά...δηλαδή 5.11 ευρώ το κιλό!!
Θεωρώ την τιμή τουλάχιστον υπερβολική.
Η B.A.R.F. που την θεωρούσαμε ακριβή,τώρα μοιάζει οικονομικότατη!!...Και βέβαια δεν συγκρίνετε σε ποιότητα μια που είσαι σίγουρος για το τι χρησιμοποιείς και πώς.
Για μια φορά στο τόσο,αν δεν προλαβαίνω να ετοιμάσω το B.A.R.F. γεύμα ή ότι άλλο,προτιμώ να δώσω μια άλλη junk-premium τροφή που θα είναι και πιο προσιτή σαν τιμή.
Είναι σαν να κάνω εγώ υγειηνή διατροφή και μια φορά στο τόσο που θέλω να φάω ένα σουβλάκι,αντί να πάρω ένα "συμβατικό" με 1.5 ευρώ να παίρνω "βιολογικό σουβλάκι" με 3.5 ευρώ...δεν είναι λίγο βλακεία?!


Σε τελική ανάλυση βέβαια "μια δοκιμή θα μας πείσει" αλλά και με Pro-plan ξέρω σκύλους που μακροημέρευσαν και ήταν υγιέστατοι και με Hills και με Eukanuba και με Royal canin...ακόμα και τσοπανόσκυλα στο χωριό με πιτιά και ξεροκάρβελο ξέρω που είναι θηρία και δουλεύουν κιόλας...οπότε δύσκολα τα πράγματα....
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Εξηνταεννέα ευρώ...69 ευρώ τα 13.5 κιλά...δηλαδή 5.11 ευρώ το κιλό!!
Θεωρώ την τιμή τουλάχιστον υπερβολική.
Η B.A.R.F. που την θεωρούσαμε ακριβή,τώρα μοιάζει οικονομικότατη!!...Και βέβαια δεν συγκρίνετε σε ποιότητα μια που είσαι σίγουρος για το τι χρησιμοποιείς και πώς.
Εξαρταται τι ειδους BARF κανει κανεις… αν κανεις ολοκληρωμενη ισορροπημενη BARF, που σημαινει ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΡΕΑΤΩΝ(όχι μονο 1-2 ειδη) και προσθετεις λαδια, βοτανα, λαχανικα και αλλα πολλα, τοτε δε φανταζει καθολου οικονομικοτατη μπροστα στα 69 ευρω της orijen. Εγω παντως τα 70 τα παταω χαλαρα σχεδον κάθε μηνα για την BARF. Και όταν δεν τα παταω, είναι γιατι εχω προβλημα οικονομικο και δε μπορω να κανω αλλιως. Διαφορετικα, αν μπορουσα κάθε μηνα θα ξοδευα ισως και παραπανω για ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ 100% BARF.

Για μια φορά στο τόσο,αν δεν προλαβαίνω να ετοιμάσω το B.A.R.F. γεύμα ή ότι άλλο,προτιμώ να δώσω μια άλλη junk-premium τροφή που θα είναι και πιο προσιτή σαν τιμή.
Εγω προτιμω από τη στιγμη που το σκυλι μου είναι BARFER να το ταιζω κάθε μερα BARF και να μην ταιζω ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΡΑ ξηρα τροφη. Δεν υπαρχει κανενας λογος. Ή κανεις κατι σωστα, ή όχι. Φροντιζω να εχει κάθε μερα αυτό που πρεπει να φαει και δε χρειαζεται να παιρνω και ξηρα τροφη. Αλλα ΑΝ επαιρνα, θα προτιμουσα χιλιες φορες να παιρνω μια high quality εστω και για 4 φορες το μηνα, και όχι junk! Σε καμμια περιπτωση!!!

Σε τελική ανάλυση βέβαια "μια δοκιμή θα μας πείσει" αλλά και με Pro-plan ξέρω σκύλους που μακροημέρευσαν και ήταν υγιέστατοι και με Hills και με Eukanuba και με Royal canin...ακόμα και τσοπανόσκυλα στο χωριό με πιτιά και ξεροκάρβελο ξέρω που είναι θηρία και δουλεύουν κιόλας...οπότε δύσκολα τα πράγματα....
Ε και? Και εγω ξερω σκυλια που εχουν ζησει πολλα χρονια τρωγοντας ξηρα τροφη ελεεινη και τρισαθλια. Ή σκυλια που τρεφονταν με αποφαγια!
Ξαφνικα από τις εξαιρεσεις θα βγαλουμε συμπερασμα ότι friskies, pedigree, pro plan, royal canin, hill’s, κλπ ότι είναι καλες?????????????????? Ή ότι δεν προκαλουν προβληματα?????
Ε όχι,.. μην τρελαθουμε!

Ας πάρουμε ως δεδομένο ότι χρησιμοποιεί τα υλικά που αναγράφει (που όμως αφού αμφιβάλουμε για τις άλλες γιατί να μην αμφιβάλουμε και για αυτήν!...).
Θερμοκρασία παρασκευής λέει 90 βαθμοί Κελσίου για 3-5 λεπτά...Πιστεύετε ότι αν αναμείξετε όλα αυτά τα υλικά και τα κάνετε κροκέτες θα "ψηθούν" και θα πάρουν την μορφή που έχει η κροκέτα της συσκευασίας αν τα ψήσετε για 3-5 λεπτά στους 90 βαθμούς?!
Εγώ λέω πως όχι.

Σαν όλες τις άλλες κροκέτες έχει και αυτή μια μακρά διάρκεια (ημερομηνία λήξης που φτάνει ή και ξεπερνά τον 1 χρόνο)...Αυτό πως το καταφέρνει χωρίς συντηρητικά?!...Και κουλουράκια να ψήσετε στους 180 βαθμούς για 1 ώρα,που δεν περιέχουν κρέας και άλλα πιο "ευκολοαλλοίωτα" συστατικά,μετά από το πολύ μήνα δεν θα τρώγωντε και κατά 90% θα έχουν μουχλιάσει...
Το αν πιστευει κανεις οσα λενε οι εταιρειες αυτό είναι ένα άλλο θεμα…
Αλλωστε ενας από τους κυριους λογους που επιλεγει κανεις την ΒΑRF σε άλλες χωρες, που υπαρχουν επιλογες καλων ξηρων τροφων, είναι ότι ξερεις 100% με τι τρεφεται το κατοικιδιο σου. Ενώ με μια καλη ξηρα τροφη μπορει να πεφτεις θυμα εν μερει, μπορει και όχι.
Η παρουσιαση της orijen εγινε γιατι υπαρχει μια καλη εναλλακτικη πλεον ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, όχι γιατι είναι η μοναδικη εταιρεια που λεει την αληθεια. Δεν το ξερω αυτό!

Χρησιμοποιεί διάφορα βότανα για τις αντιοξυδοτικές και άλλες αρετές τους...Τα βότανα θέλουν συγκεκριμένες διεργασίες για συγκεκριμένα αποτελέσματα...Αν αντί να πιείτε ένα χαμομήλι,το "τρίψετε" μέσα σε ένα μπιφτέκι μάλλον δεν θα βοηθήσει την κοιλιά σας να "ηρεμήσει"!...Όπως και τα βότανα και τα χόρτα που επιλέγει να φάει ο σκύλος,αν του τα κόψεις και του τα βάλεις στο φαΐ του μέτα από κανά δίμηνο,δεν θα έχουν την ίδια αξία.
Πώς ξερεις σε τι μορφη προσθετουν μεσα τα βοτανα? Εγω παντως δεν ξερω. Αλλα αν καποιος πιστευει στη βοτανολογια πραγματικα, μπορει καλλιστα να μην αφεθει στους ισχυρισμους της τροφης, αλλα να το ψαξει αναλυτικα και να βρει ο ιδιος σιγουρους τροπους να τα παρεχει στο ζωο του.

και στο φιναλε.... εγω πληρωνα 58 ευρω την holistic select της eagle pack, οταν εδινα ξηρα τροφη, μιας και ηταν σαφως καλυτερη απο hill's, royal canin,κλπ
απο 58 θα εδινα 69 για την orijen, μιλαμε δηλαδη για μια διαφορα τιμης που ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ (μην πω και ΣΙΓΟΥΡΑ!) θα τα εδινα για ενα σωρο ιατρικα προβληματα που θα προεκυπταν.
 


S

SwkDoG

Guest
Θα ήταν τουλάχιστον κουτό από μέρους μου να ζητάω απαντήσεις στα παραπάνω από εσένα boxer που δεν είσαι ούτε ιδιοκτήτης,ούτε εκπρόσωπος της εταιρείας,ούτε καν χημικός,διατροφολόγος ή κτηνίατρος.
Είμαι σίγουρος για τις δικές σου αγνές προθέσεις και μακάρι όλα τα σκυλιά να είχαν έναν σύντροφο/ιδιοκτήτη που να προσπαθούσε τόσο πολύ για αυτά όπως εσύ για το δικό σου.

Τα παράπανω είναι "παρατηρήσεις" δικές μου και εκφρασμένες και "'φιλτραρισμένες" με τις δικές μου απόψεις και εμπειρίες.
 


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
Ξαφνικα από τις εξαιρεσεις θα βγαλουμε συμπερασμα ότι friskies, pedigree, pro plan, royal canin, hill’s, κλπ ότι είναι καλες??????????????????
απο 58 θα εδινα 69 για την orijen, μιλαμε δηλαδη για μια διαφορα τιμης που ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ (μην πω και ΣΙΓΟΥΡΑ!) θα τα εδινα για ενα σωρο ιατρικα προβληματα που θα προεκυπταν.
Θα μου επιτρέψετε να πάρω τον λόγο και εγώ, η άσχετη?
Δεν θέλω να υποστηρίξω καμία ξηρά τροφή και γι'αυτό δεν θα αναφέρω καμία μάρκα.

Παλιότερα είχε η οικογενιά μου ένα κανίς.... Ο σκύλος έζησε 18 (ναι, 18 ολόκληρα χρόνια!!!) τρώγοντας ξηρές τροφές της τάξεως "όσο πάρεις 2 Ευρώ" κτλ.... 18 χρόνια λοιπόν που θυμάμαι αυτόν τον σκύλο δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Οκ... οι ωτίτιδες που πάθαινε κατα καιρούς δεν νομίζω να οφείλονταν στην τροφή του!
Ο δικός μου σκύλος (Υorkshire terrier), που πλέον έγω αποφασίζω τι θα τον ταιζώ, τον πρώτο καιρό έτρωγε την ταδε ξηρά τροφή (από τις καλύτερες που συστήνουν οι γιατροί, 6,95 Eur/kg), Ε! κάθε μέρα είχαμε εμετούς και να μην θυμηθώ τους "τόννους" περιττωμάτων... Την άλλαξα λοιπόν και πήρα μια εξίσου ακριβή και βλέπω τεράστια διαφορά στα περιττώματα (ελπίζω να ισχύει το όσο λιγότερα, τόσο καλύτερα :shock: )και φυσικά σταμάτησαν και οι εμετοί.

Που θέλω να καταλήξω. Καλό θα ήταν να μην προδιαγράφουμε ότι ο σκύλος θα αρρωστήσει αν τρώει την τάδε τροφή ενώ αν έτρωγε την άλλη δεν θα πάθαινε ποτέ τίποτα.... Νομίζω (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι παίζει ρόλο και ο εκάστοτε σκύλος και το πως θα αποδεχθεί την εκάστοτε τροφή.

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ αυτά που γράφω, δεν είμαι εναντίον κανενος, αλλα νομίζω ότι είναι καλύτερα να αποφευγουμε τις ακρότητες και να μην φανατιζόμαστε.

Φιλικά
Χριστίνα
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Τις απόψεις μου περί BARF τις έχω πει και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τις ξαναπώ.
Περί ORIJEN.
ΈΤΥΧΕ να γνωρίζω για αυτήν την τροφή από τον Ιούνιο (πρίν δηλαδή βγεί στην αγορά).
Όταν λοιπόν βγήκε το site της CHAMPION PET FOOD (κατασκευάστρια εταιρεία της ORIJEN KAI AKANA) ‘κατέβασα’ το white paper (το διαφημιστικό φυλλάδιο ουσιαστικά) της τροφής περίπου τρείς μήνες πριν.
Το διάβασα ΠΟΛΥ προσεκτικά και το έδωσα και στους δύο κτηνιάτρους τους οποίους γνωρίζω και σε ένα γνωστό μου διατροφολόγο.
Οι απόψεις και των τριών (πλήν εμού δηλαδή) είναι ότι πρόκειται για μια πολύ ωραία διαφημιστική προώθηση ενός καινούργιου προιόντος (δεν θυμάμαι τι συστατικά και πως πλασάρεται η INNOVA και βαριέμαι να ψάξω).
Κατά τα άλλα μια από τα ίδια. Μια πάρα πολύ καλή ξηρά τροφή.
Οι ΑΠΟΨΕΙΣ μου.
Ακόμα είμαι σκεπτικός.
Όσοι έχουν ασχοληθεί λίγο σοβαρά με γυμναστήρια και διατροφή θα ξέρουν ότι προκειμένου να πάρεις το 100% της πρωτείνης θα πρέπει η πρωτείνη να παρέχεται από ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ κρέατος (π.χ. μόνο κοτόπουλο ή μόνο γαλοπούλα ή μόνο μοσχάρι) ανά γεύμα.
Η MERICK διαφήμιζε ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ. Ότι επειδή πολλές μορφές διαταραχών οφείλονται στις μίξεις διαφορετικών κρεάτων και λιπών από διαφορετικά ζώα ,όλες οι τροφές της είναι ΜΟΝΟΠΡΩΤΕΙΝΙΚΕΣ (κρέας και λίπος από το ίδιο ζώο).
Η ίδια η κατασκευάστρια εταιρεία CHAMPION PET FOOD στο ίδιο site αλλά στη ACANA lamb and rice αναφέρει τα οφέλη της μονοπρωτεινικής δίαιτας και πώς και γιατί είναι υποαλλεργική (σε σκυλιά που ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ή είναι ευαίσθητα σε ορμονικές διαταραχές).
Άρα ΠΟΣΟ καλό είναι ότι η ORIJEN έχει τόση μεγάλη ποικιλία κρεάτων????????
Τα περί τρόπου κατασκευής και βοτάνων δεν ξέρω και δεν απαντώ.
Περί τιμής????
καλύτερα με λιγότερα λεφτά να ΄δώσεις κοτόπουλο από SUPER MARKET.
Παρόλα αυτά πρέπει να ξέρεται ότι κάθε ράτσα και κάθε σκύλος ξεχωριστά έχουν διαφορετικό οργανισμό άρα διαφορετικές ανάγκες.
Μια τροφή που είναι άψογη σε ένα σκύλο σε ένα άλλο μπορεί να μην κάνει τίποτα.
Μια τροφή μπορεί να κριθεί από παρατήρηση σε πολλά σκυλιά τα οποία ζούν στο ίδιο περιβαλλόν με τους ίδιους ρυθμούς και όχι ανεξάρτητα.
Γιαυτό και ΟΛΕΣ οι τροφές πρίν βγουν στην αγορά ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ οι οποίοι ταίζουν την τροφή και λένε στην εταιρεία τα συμπεράσματα-απόψεις τους.

Θα ήθελα να μάθω από την boxer (εάν θέλει) πώς βγαίνει το κοστολόγιο των 70 ευρώ μίνιμουμ (όπως γράφει) αναλυτικά (εάν γίνεται).

Ευχαριστω.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παλιότερα είχε η οικογενιά μου ένα κανίς.... Ο σκύλος έζησε 18 (ναι, 18 ολόκληρα χρόνια!!!) τρώγοντας ξηρές τροφές της τάξεως "όσο πάρεις 2 Ευρώ" κτλ.... 18 χρόνια λοιπόν που θυμάμαι αυτόν τον σκύλο δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Οκ... οι ωτίτιδες που πάθαινε κατα καιρούς δεν νομίζω να οφείλονταν στην τροφή του!
Αυτό που περιγράφεις είναι όμως εξαίρεση του κανόνα!
Δεν γίνονται όλα τα σκυλιά τόσο μεγάλα, με Junk-ξηρή τροφή.
Όπως μάλλον λίγοι θα έμεναν υγειές, τρώγοντας μονο και αποκλειστικά σουβλάκια και Mac Ντόναλντς.

Εμείς είχαμε μια ζωή σκυλιά!
Πριν 30 χρονια έτρωγαν κύριος τροφές τις EFFEM.
(Σήμερα Waltham). Τότε κορυφή στα Pet Foods.
Αλλα άντεξαν και πέθαιναν σε μεγάλη ηλικία, αλλα πάθαιναν διαφορα πράγματα.
Συκώτι, νεύρα κύριος!

Σήμερα δουλεύω σε κτηνιατρείο.
Ο αριθμός σκύλων με προβλήματα στα νεύρα, στο συκώτι, στο pankreas και με αλλεργιες είναι ανησυχητικά μεγάλος.
Και μάλιστα αυξάνεται, όσο τα σκυλιά άυτα ταΐζονται μονο με ξερή τροφή.

Σκυλιά τα οποια τρώνε "ανάμεικτη" τροφή είναι συνήθως υγιέστερα.
Στατιστικά πάντα και κατά την δικη μου "ερευνα"!
 


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
Το ξέρω πως είναι η εξαίρεση του κανόνα (και δεν είμαι και καθόλου υπερήφανη για την διατροφή που του έκαναν, αλλα αυτό είναι άλλη κουβέντα...)
Αυτό που ήθελα να ζητήσω ήταν να αποφευγονται οι φανατισμοί και να μην προδιαγράφουμε καταστάσεις του τύπου:

μιλαμε δηλαδη για μια διαφορα τιμης που ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ (μην πω και ΣΙΓΟΥΡΑ!) θα τα εδινα για ενα σωρο ιατρικα προβληματα που θα προεκυπταν.
 


S

SwkDoG

Guest
boxer αν γράψεις το κοστολόγιο της διατροφής που ακολουθεί ο σκύλος σου,κάνε το σε παρακαλώ σε ξεχωριστό θέμα ("Διαιτολόγιο-κοστολόγιο μιας B.A.R.F. διατροφής"..π.χ.) για να γράψουμε και άλλοι πάνω στο θέμα.
Νομίζω θα είναι καλύτερο...Ευχαριστώ!... :)
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Παλιότερα είχε η οικογενιά μου ένα κανίς.... Ο σκύλος έζησε 18 (ναι, 18 ολόκληρα χρόνια!!!) τρώγοντας ξηρές τροφές της τάξεως "όσο πάρεις 2 Ευρώ" κτλ.... 18 χρόνια λοιπόν που θυμάμαι αυτόν τον σκύλο δεν έπαθε ποτέ τίποτα.
Παιδια εμενα αυτό δε μου κανει καμμια εντυπωση, ουτε και το θεωρω ιδιαιτερη εξαιρεση… ισα ισα. Τα κανις είναι μια ρατσα που προσωπικα τη θεωρω χαρα της μακροβιοτητας. Αν μου λεγες τουλαχιστον για καμμια μεγαλοσωμη φυλη(ή καποιες άλλες φυλες εν πασει περιπτωσει,ακομα και μικρες), ενταξει θα ηταν εξαιρεση να μην εχει παθει τιποτα 18 χρονια με αθλια διατροφη. Παντως για κανις ξερω πολλες περιπτωσεις που εχουν ζησει ένα σωρο χρονια. Και στα κτηνιατρεια(που εχω καταληξει να κανω παααααααρα πολύ συχνες επισκεψεις) θυμαμαι φασεις ολοι να γκρινιαζουμε για τα προβληματα των σκυλων μας και οι ιδιοκτητες κανις να λενε «εμενα δεν εχει παθει τιποτα τοσα χρονια», όπως επισης και ένα βιβλιο που εχω, στα κανις δινει μεσο ορο διαρκειας ζωης 15-16 χρονια.

Ο δικός μου σκύλος (Υorkshire terrier), που πλέον έγω αποφασίζω τι θα τον ταιζώ, τον πρώτο καιρό έτρωγε την ταδε ξηρά τροφή (από τις καλύτερες που συστήνουν οι γιατροί, 6,95 Eur/kg), Ε! κάθε μέρα είχαμε εμετούς και να μην θυμηθώ τους "τόννους" περιττωμάτων... Την άλλαξα λοιπόν και πήρα μια εξίσου ακριβή και βλέπω τεράστια διαφορά στα περιττώματα (ελπίζω να ισχύει το όσο λιγότερα, τόσο καλύτερα )και φυσικά σταμάτησαν και οι εμετοί.
Το ότι στη συστησε ο κτηνιατρος δε σημαινει ότι είναι και καλη… ο σκυλος σου μαλιστα εβαλε και τη σφραγιδα του σε αυτό! Και ναι, οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα.

Που θέλω να καταλήξω. Καλό θα ήταν να μην προδιαγράφουμε ότι ο σκύλος θα αρρωστήσει αν τρώει την τάδε τροφή ενώ αν έτρωγε την άλλη δεν θα πάθαινε ποτέ τίποτα.... Νομίζω (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι παίζει ρόλο και ο εκάστοτε σκύλος και το πως θα αποδεχθεί την εκάστοτε τροφή.

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ αυτά που γράφω, δεν είμαι εναντίον κανενος, αλλα νομίζω ότι είναι καλύτερα να αποφευγουμε τις ακρότητες και να μην φανατιζόμαστε.
Αν σου φαινεται ακροτητα και φανατισμος το ότι εγω δεν προκειται να ρισκαρω να δινω σκουπιδια στο σκυλο μου, θελοντας να δω ΑΝ θα του κανουν κακο ή ΑΝ ΔΕΝ θα του κανουν τιποτα, τι να σου πω? Εγω δεν το θεωρω καθολου ακροτητα. Και το ιδιο συστηνω και σε ολους τους αλλους. ΝΑ ΜΗ ΡΙΣΚΑΡΟΥΝ ΠΟΤΕ!
Και προσωπικα σου λεω ότι ο σκυλος μου εχει βαλει και αυτος τη σφραγιδα του ότι καποιες τροφες(royal canin,κλπ) κανουν φοβερο κακο! Και ενας ακομα επιπλεον λογος να μη ρισκαρω, είναι ότι εχω μια πολύ ευαισθητη φυλη, και έναν ακομα πιο ευαισθητο εκπροσωπο της φυλης αυτης.

Άρα ΠΟΣΟ καλό είναι ότι η ORIJEN έχει τόση μεγάλη ποικιλία κρεάτων????????
Από ο,τι βλεπω η orijen βαζει κοτοπουλο, γαλοπουλα και ψαρι. Εσυ ποια τροφη χρησιμοποιεις? Μιας και δεν εισαι BARFER. Αυτή που χρησιμοποιεις εχει μονο ένα ειδος κρεατος?
Οσο για τα γυμναστηρια που λες, στο θεμα ΥΓΕΙΑ δεν πρεπει να συγχεουμε ανθρωπους με ζωα. Αλλα παραδεχομαι ότι ΔΕΝ ξερω τι συστηνεται σε αυτους που κανουν γυμναστικη για να κανουν μυς κλπ, οσων αφορα τη μια ποικιλια κρεατος που λες. Ενας φιλος που ξερω που ασχολειται με αυτά, θυμαμαι ότι ετρωγε κοτοπουλο, μοσχαρι, χοιρινο, αυγα. Και αυτά συμφωνα με ο,τι τον συμβουλευε αυτος που ειχε το γυμναστηριο. Και παλι επαναλαμβανω ότι δεν ξερω από αυτά.

Περί τιμής????
καλύτερα με λιγότερα λεφτά να ΄δώσεις κοτόπουλο από SUPER MARKET.
Κάθε μερα να δινεις κοτοπουλο από σουπερ μαρκετ? Και τιποτα άλλο? Και τι ειδους ισορροπημενη διατροφη θα είναι αυτή?? Εκτος ΑΝ εννοεις για τον swkdog που ειπε ότι μια στο τοσο δινει ξηρα τροφη.

Θα ήθελα να μάθω από την boxer (εάν θέλει) πώς βγαίνει το κοστολόγιο των 70 ευρώ μίνιμουμ (όπως γράφει) αναλυτικά (εάν γίνεται).
boxer αν γράψεις το κοστολόγιο της διατροφής που ακολουθεί ο σκύλος σου,κάνε το σε παράκαλώ σε ξεχωριστό θέμα ("Διαιτολόγιο-κοστολόγιο μιας B.A.R.F. διατροφής"..π.χ.) για να γράψουμε και άλλοι πάνω στο θέμα.
ΜΑΚΗΣ θα σου απαντησω σε πμ πανω σε αυτό, πρωτον γιατι είναι ασχετο με αυτό εδώ το ποστ, και δευτερον γιατι μου φαινεται χαζο να αρχισω ένα τοπικ και να λεω τι ακριβως αγοραζω και ποσα πληρωνω για το κάθε τι και από πού παιρνω ακριβα από πού φθηνα,κλπ.
Αλλα αν πιστευετε ότι εχει ενδιαφερον, να κανουμε ένα τοπικ καινουριο να ξαναρχισουμε τη συζητηση για BARF παρα πολύ ευχαριστως. και εκει μπορουμε να πουμε οι BARFERS τι χρησιμοποιουμε, ποσα ξοδευουμε, και πολλες αλλες λεπτομερειες για την BARF που δεν ειχαν ειπωθει στο αλλο τοπικ που κλειδωθηκε.
 


S

SwkDoG

Guest
Αλλα αν πιστευετε ότι εχει ενδιαφερον, να κανουμε ένα τοπικ καινουριο να ξαναρχισουμε τη συζητηση για BARF παρα πολύ ευχαριστως. και εκει μπορουμε να πουμε οι BARFERS τι χρησιμοποιουμε, ποσα ξοδευουμε, και πολλες αλλες λεπτομερειες για την BARF που δεν ειχαν ειπωθει στο αλλο τοπικ που κλειδωθηκε
Και βέβαια έχει ενδιαφέρον η BARF (πιστεύω...) και για όσους την γνωρίζουν αλλά περισσότερο μάλλον για αυτούς που πρώτη φορά την ακούν.
Καλό είναι να "ανοίγονται" συγκεκριμένα θέματα,όπως π.χ. "Συνταγές BARF","Διαιτολόγια BARF" και γιατί όχι και κοστολόγια,ο καθένας για το σκύλο του αλλά και γενικές συμβουλές.

Το άλλο θέμα κλειδώθηκε γιατί είχε φτάσει σε "αδιέξοδο"...νομίζω,χωρίς αυτό να σημαίνει πως "απαγορεύετε" να ξαναμιλήσουμε για BARF.... :)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Από ο,τι βλεπω η orijen βαζει κοτοπουλο, γαλοπουλα και ψαρι. Εσυ ποια τροφη χρησιμοποιεις? Μιας και δεν εισαι BARFER. Αυτή που χρησιμοποιεις εχει μονο ένα ειδος κρεατος?
Οσο για τα γυμναστηρια που λες, στο θεμα ΥΓΕΙΑ δεν πρεπει να συγχεουμε ανθρωπους με ζωα. Αλλα παραδεχομαι ότι ΔΕΝ ξερω τι συστηνεται σε αυτους που κανουν γυμναστικη για να κανουν μυς κλπ, οσων αφορα τη μια ποικιλια κρεατος που λες. Ενας φιλος που ξερω που ασχολειται με αυτά, θυμαμαι ότι ετρωγε κοτοπουλο, μοσχαρι, χοιρινο, αυγα. Και αυτά συμφωνα με ο,τι τον συμβουλευε αυτος που ειχε το γυμναστηριο. Και παλι επαναλαμβανω ότι δεν ξερω από αυτά
Ολα μου τα σκυλιά τρώνε ΑCANA. σε όλες τις τροφές της η ΠΗΓΗ τις πρωτείνης είναι ΜΙΑ.

Η MERICK ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΟΥΤΕ Η ACANA.
Διάβασε τι λένε ΑΥΤΟΙ για τις μονοπρωτεινικές δίαιτες

Δεν έχει να κάνει με την υγεία μόνο αλλά με την αφομίωση της πρωτείνης από τον οργανισμό.

ο φιλός σου έτρωγε όλα αυτα αλλά ΟΧΙ ΜΑΖΙ.

Σε κάθε γεύμα ΜΙΑ ΠΗΓΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ.
αυτο σημαίνει ότι δεν μπέρδευε π.χ. κοτόπουλο μαζί με μοσχάρι στο ΙΔΙΟ ΓΕΥΜΑ
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Ενας φιλος που ξερω που ασχολειται με αυτά, θυμαμαι ότι ετρωγε κοτοπουλο, μοσχαρι, χοιρινο, αυγα. Και αυτά συμφωνα με ο,τι τον συμβουλευε αυτος που ειχε το γυμναστηριο.
Ο άνδρας μου κάποτε είχε σοβαρό κόλλημα με την γυμναστική, έπαιρνε μέρος στις αγώνες fitness gym, και τι έτρωγε κάθε μέρα – μόνο βραστό κοτόπουλο (χωρίς πέτσα). (Σήμερα δεν μπορεί να δει στα μάτια το κοτόπουλο) :wink:
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Η MERICK ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΟΥΤΕ Η ACANA.
Διάβασε τι λένε ΑΥΤΟΙ για τις μονοπρωτεινικές δίαιτες
Ξερω πολύ καλα τι είναι η acana και η merrick να εισαι σιγουρος.

Καταρχην δεν μπαινω στον «κοπο» να μιλησω ουτε για τη merick ουτε για την innova(την ειχες αναφερει και αυτην) διοτι απλουστατα ΔΕΝ υπαρχουν στην Ελλαδα. Ακομα!!!!

Οσο για την acana, ειχα διαβασει τα συστατικα της και δε μπορω να πω ότι μου εκανε καλυτερη εντυπωση από την οριτζεν. Οσο για μονοπρωτεινικες μονιμες διαιτες, εγω δε συμφωνω, οσοι συμφωνουν μπορουν καλλιστα να την προτιμησουν από καποια άλλη που χρησιμοποιει πανω από μια πηγη πρωτεινης.
Εκτος από το ότι χρησιμοποιει μονο μια πηγη πρωτεινης, πιστευεις ότι υπερεχει(συμφωνα με δικα σου κριτηρια) και σε αλλους τομεις? Μπορεις να γραψεις ακριβως τα συστατικα της φορμουλας που εσυ χρησιμοποιεις, ώστε να κανουμε συγκριση?
Γιατι εγω από ο,τι βλεπω γενικα για την acana, χρησιμοποιει
steamed oatmeal
ground whole rice
chicken fat (preserved with mixed tocopherols, citric acid and rosemary)
beet pulp
dried whole egg
κ.ά.


καθολου εντυπωσιακα δηλαδη σε σχεση με orijen

και δεν ειμαι εναντιον της acana. Για την ακριβεια, ΠΡΙΝ την αναφερεις, ειχε τυχει να την προτεινω στην bulldy ως τροφη αμεσως κατωτερη της orijen.

ο φιλός σου έτρωγε όλα αυτα αλλά ΟΧΙ ΜΑΖΙ.
ναι δεν τα ετρωγε ολα μαζι, αλλα ετσι που το ειπες νομισα οτι εννοουσες γενικα η διατροφη να περιλαμβανει μονο μια πηγη πρωτεινης.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Αλλα αν πιστευετε ότι εχει ενδιαφερον, να κανουμε ένα τοπικ καινουριο να ξαναρχισουμε τη συζητηση για BARF παρα πολύ ευχαριστως. και εκει μπορουμε να πουμε οι BARFERS τι χρησιμοποιουμε, ποσα ξοδευουμε, και πολλες αλλες λεπτομερειες για την BARF που δεν ειχαν ειπωθει στο αλλο τοπικ που κλειδωθηκε

boxer ξεκινατο και ακολουθω...εαν και εχω σταματησει εδω και καιρο την Barf....θα προσπαθησω να βρω το διαιτολογιο που ακουλουθουσα εκεινο τον καιρο...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
είπα

Η MERICK ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΟΥΤΕ Η ACANA.
Διάβασε τι λένε ΑΥΤΟΙ για τις μονοπρωτεινικές δίαιτες
είπες

Καταρχην δεν μπαινω στον «κοπο» να μιλησω ουτε για τη merick ουτε για την innova(την ειχες αναφερει και αυτην) διοτι απλουστατα ΔΕΝ υπαρχουν στην Ελλαδα. Ακομα!!!!
Δυστηχώς δε έχω ούτε πιο πρόσφατο τεύχος ούτε πιο παλαιό (η μικρή μου κόρη τα έχει σκίσει όλα).
DOGS MARKET τεύχος έτους 2003.
διαφήμιση MERRICK . αντιπρόσωπος BALLISTIC ε.π.ε. Χαλάνδρι.
τηλ 210 6775226.
η ΜERRICK ήρθε στην Ελλάδα τουλάχιστον πριν 5 χρόνια.
υπάρχει ακόμη στην Ελληνική αγορά??????? δεν ξέρω!!!!!!!!!

δεν σου ζήτησα να μιλήσεις. να ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ σου ζήτησα
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Δυστηχώς εάν τα πράγματα ήταν έτσι απλά

Μπορεις να γραψεις ακριβως τα συστατικα της φορμουλας που εσυ χρησιμοποιεις, ώστε να κανουμε συγκριση
Τώρα δε θα μιλάγαμε για τέτοια πράγματα.
Οι ετικέτες είναι για να διαβάζοντε και να δίνουν μια πρώτη ιδέα για το τι ΠΕΡΙΠΟΥ αγοράζεις (εγώ προσωπικά 100% σίγουρος δεν είμαι).
Εγώ έχω την ‘πολυτέλεια’ να έχω πολλά σκυλιά (5) όλων των ηλικιών 9 ½ χρ-7 ½χρ-3 ½ χρ-2 χρ-9 μηνών και των δύο φύλων και δύο διαφορετικών ρατσών.
Επίσεις καλώς ή κακώς έχω έναν κύκλο γνωριμιών με πολλά και διαφορετικών φυλών σκυλιά και πιστεύω ότι τα συμπεράσματα μου είναι πιο ‘ασφαλή’.
Όταν δίνω μια τροφή την εξετάζω σε βαθός χρόνου (τουλάχιστον 6 μήνες) και ύστερα αποφασίζω για αυτήν.
Αναλόγα την εποχή και το τι ζητάω από το κάθε σκυλί δίνω και την ανάλογη τροφή.
Το κουτάβι Dobermann της γυναίκας μου τρώει την puppy large breed.
To 2 χρονών αρσενικό έτρωγε την premium adult και τώρα είμαι στην αλλαγή με την sport ME4650.
Το 3 ½ χρονών θυληκό μου έτρωγε όλο το καλοκαίρι την lamb and rise και τώρα λόγω χειμώνα τρώει την premium adult.
Τα δύο ‘υπερήλικα’ ένα θυληκό και ένα αρσενικό το καλοκαίρι έτρωγαν την senior light και τώρα και αυτά λόγω χειμώνα τρώνε την premium adult.
Εκτός από το Dobermann για το οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος στα άλλα σκυλιά είμαι πολυ ευχαριστημένος.
Η ποσότητα του φαγητού που τρώνε είναι περίπου ¾ από τις τροφές που έδινα πρίν και είναι υγιέστατα.
Όρεξη-περιτώματα-τρίχωμα-διάθεση σε πολυ υψηλά επίπεδα.
Εάν είχα μόνο το Dobermann σίγουρα δεν θα ήμουν ευχαριστημένος από αυτήν την τροφή
Άλλωστε όπως είπα στο πρώτο post

Παρόλα αυτά πρέπει να ξέρεται ότι κάθε ράτσα και κάθε σκύλος ξεχωριστά έχουν διαφορετικό οργανισμό άρα διαφορετικές ανάγκες.
Μια τροφή που είναι άψογη σε ένα σκύλο σε ένα άλλο μπορεί να μην κάνει τίποτα.
Σύντομα (εντός του μήνα) θα του αλλάξω τροφή (Dobermann).
Ακόμη δεν ξέρω τι θα του δώσω πάντως η orijen είναι από τις πρώτες μου επιλογές.
Ποτέ δεν την κατηγόρησα.
Απλά είπα ότι η τιμή της είναι ΠΟΛΥ υψηλή και ότι είμαι σκεπτικός.