Orijen vs Acana


Jimbo13fe

Active Member
31 Ιουλίου 2010
29
0
Καλησπέρα σε όλη την παρεα!!!
Εδω και 4-5 μηνες, ταΐζω την Indie μου, westy που ειναι 1 ετους, την τροφή της Orijen(στην αρχή την puppy, μετα για λιγο την 6 fish, και εδω και 2 περιπου μηνες την Adult) για μικρα σκυλιά. Ομως, καθως γενικά απ' ότι εχω καταλαβει δεν της πολυαρέσει, αν και στο τελος την τρωει, αναρωτιόμουν μ΄πως θα ήταν καλυτερα να δοκιμασω να της δωσω την Acana Adult Small Breed, για την οποια γενικα εχω ακούσει καλα λογια. Συνεπως, εαν καποιος ειχε καποιο παρομοιο προβληματισμο ή εχει καποια παραπανω γνωση περι τροφων, θα ηθελα να μου δωσει τα φωτα του.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Δημήτρης
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Στο κάθε σκυλί ταιριάζει διαφορετικά κάθε τροφή..ή δε ταιριάζει και καθόλου,αυτό θα το καταλάβεις απο τα κόπρανα,το τρίχωμα και γενικά την κατάσταση του σκύλου σου.Πρέπει να βρείς ποια τροφή της ταιριάζει..Και οι δύο πάντως θεωρούνται καλές τροφές..
 


kobi

Active Member
5 Ιουνίου 2011
42
0
Jimbo η Orijen απο οτι ξερω δεν ειναι για μικροσομα σκυλακια γιατι εχει αρκετη πρωτεινη γι'αυτο εχει βγαλει κ την acana. Επεισης ο κτηνιατρος μου μου ειπε οτι μετα απο 1 ετους δεν πρεπει να την τρωει( κ εγω Orijen δινω στο θηριο μου αλλα ειναι 5 μηνων ακομα.). Έχω δοκιμασει κ την acana κ την θεωρω καλυτερη, με την Orijen τα κοπρανα του δεν ειναι κανονικα.
 






Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Στο κάθε σκυλί ταιριάζει διαφορετικά κάθε τροφή..ή δε ταιριάζει και καθόλου,αυτό θα το καταλάβεις απο τα κόπρανα,το τρίχωμα και γενικά την κατάσταση του σκύλου σου.Πρέπει να βρείς ποια τροφή της ταιριάζει..Και οι δύο πάντως θεωρούνται καλές τροφές..
θα το ρωτήσω κατ αηδιαστικό :p:p απο
τα κόπρανα πως το καταλαβαίνουμε ? δλδ πως πρέπει να είναι ?
 


kobi

Active Member
5 Ιουνίου 2011
42
0
Από ότι ξέρω δεν πρέπει να είναι μαλακά. Πρέπει να είναι κανονικά! Δεν ξέρω αν σε κάλυψα......... Επιμένω πάντως ότι η Orijen δεν είναι για μικρόσωμα σκυλάκια γιατί έχει πολύ πρωτεΐνη! Άλλωστε η acana είναι ίδια εταιρία με την Orijen...
 


Jimbo13fe

Active Member
31 Ιουλίου 2010
29
0
Και δηλαδή για ένα westy 1 έτους ποιος κωδικός της Acana είναι ο καλυτερος?
 


kobi

Active Member
5 Ιουνίου 2011
42
0
Δεν ξερω εμεις ειμαστε μικροι ακομα κ δεν εχω ρωτησει τον κτηνιατρο
 




mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Jimbo η Orijen απο οτι ξερω δεν ειναι για μικροσομα σκυλακια γιατι εχει αρκετη πρωτεινη γι'αυτο εχει βγαλει κ την acana.
Καλό θα είναι, όταν εκφέρουμε μια γνώμη,η οποία δεν στηρίζεται στην εμπειρία μας αλλά σε υποτιθέμενη γνώση, να μπορούμε να την στηρίξουμε. Που το έχεις δει αυτό που υποστηρίζεις? (αν γι'αυτό έχει βγάλει την acana όπως λες, τότε γιατί υπάρχει η acana puppy/adult LARGE breed?)
 


kobi

Active Member
5 Ιουνίου 2011
42
0
Στους 3 κτηνιατρους που εχω ρωτησει.. Εννοειται οτι λεω την γνωμη μου αλλωστε κ γι΄αυτο ειναι κ το forum. Κ απο πρωσοπικη εμπειρια το ειπα επειδη εχω μικροσωμο σκυλο κ του εχω δοκιμασει κ τις δυο. Επεισης δες στο http://www.dogfoodanalysis.com/... Απλά την γνωμη μου ειπα.
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Στους 3 κτηνιατρους που εχω ρωτησει.. Εννοειται οτι λεω την γνωμη μου αλλωστε κ γι΄αυτο ειναι κ το forum. Κ απο πρωσοπικη εμπειρια το ειπα επειδη εχω μικροσωμο σκυλο κ του εχω δοκιμασει κ τις δυο. Επεισης δες στο http://www.dogfoodanalysis.com/... Απλά την γνωμη μου ειπα.
Δεν ξέρω τι σου είπαν οι κτηνίατροι (αλήθεια ήταν διατροφολόγοι?) πάντως το dogfoodanalysis δεν λέει αυτά που υποστηρίζεις, μάλλον τα αντίθετα (όχι ότι έχει σημασία τι λέει το dogfoodanalysis):
Εσύ λες: "η Orijen απο οτι ξερω δεν ειναι για μικροσωμα σκυλακια γιατι εχει αρκετη πρωτεινη" ενώ το dogfoodanalysis λέει "the high protein content makes it suitable only for adult dogs particularly in the case of large breeds", δηλαδή λέει ότι η υψηλή της πρωτεϊνη την κάνει ακατάλληλη για κουτάβια μεγαλόσωμων φυλών.
Επίσης λες: "μετα απο 1 ετους δεν πρεπει να την τρωει", ενώ στο dogfoodanalysis λέει όπως παρέθεσα παραπάνω ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή ότι δεν είναι κατάλληλη για ΚΟΥΤΑΒΙΑ μεγαλόσωμων φυλών (επομένως είναι κατάλληλη για ενήλικα σκυλιά).
Επαναλαμβάνω ότι δεν ασπαζομαι αυτά που λέει το dogfoodanalysis, απλά τα παραθέτω γιατί προφανώς τα έχεις καταλάβει λάθος.

Φιλικά
 


kobi

Active Member
5 Ιουνίου 2011
42
0
Μπορει να μην ειναι διατροφολογοι αλλα ειναι κτηνιατροι κ λογικα ξερουν( κ δεν πουλανε τροφες για να πω οτι εχουν κ συμφερον) Επιτρεψε μου να εμπιστευομαι αυτους κ οχι εσενα. κ εχω δει τα αποτελεσματα της orijen. Εγω απλα ειπα οτι ξερω. κανε κ εσυ το ιδιο.
 


isohos

Active Member
22 Ιουνίου 2011
34
0
Athens
www.bostonterriers.gr
Δοκίμασε την Puppy and Junior της Acana. Οι κροκέτες της είναι στο κατάλληλο μέγεθος για το σκύλο που έχεις και δεν είναι grain free για να έχεις επιπλοκές με αραιά κόπρανα.
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Φυσικά και πρέπει να εμπιστεύεσαι όποιον νομίζεις (και φυσικά όχι εμένα αφού δεν με ξέρεις αλλά πολύ περισσότερο αφού δεν σου πρότεινα και τίποτα). Απλά σου είπα ότι φάσκεις και αντιφάσκεις καθώς αναφέρεις σαν πηγή των απόψεών σου (και) το dogfoodanalysis, το οποίο όπως σου απέδειξα γράφει τα αντίθετα από αυτά που λες. Το να λες όμως και να συμβουλεύεις σε ένα δημόσιο φόρουμ ότι η orijen δεν κάνει για μικρόσωμα σκυλιά, πρέπει κάπου να το στηρίζεις (το ίδιο και οι κτηνίατροί σου). Όπως επίσης το ότι δεν κάνει για σκυλιά άνω του έτους (!!!). Όποιος στο είπε αυτό είναι απλά άσχετος, σόρρυ. (προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν πουλάω τροφές)
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Να ρωτήσω τώρα κάτι εγώ η άσχετη με τις τροφές... όταν μία τροφή έχει υψηλά επίπεδα πρωτεϊνης δεν ενδείκνυται για σκυλιά με μεγάλα επίπεδα ενέργειας ή σκυλιά που αθλούνται ή κάτι ανάλογο?
Εάν έχεις ένα σιχ τσου ή πεκινουά που δεν βγαίνει τις τρελες βόλτες ή δενέχει τα φοβερά επίπεδα ενέγειας στυλ Τζακ Ράσελ... προσφέρει κάτι η τόση πρωτεϊνη της κροκέτας ή μήπως κάνει και κακό...???

Γενικά η άποψη αυτή κυκλοφορεί και θέλω να το διευκρινήσω.
 




kobi

Active Member
5 Ιουνίου 2011
42
0
Δικιο εχεισ για το link sorry απλα ο φιλος μου το ειχε διαβασει κ μου μετεφερε λαθως. Δεν εννοουσα οτι πουλας εσυ τροφες για τον κτηνιατρο το ειπα. Απο οτι ξερω αν μια τροφή εχει πολυ πρωτεινη αναπτυσεται ο σκυλος αλλα ο σκελετος οχι τοσο γρηγορα.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
τι να πουμε και μεις οιπρωτεινακιδες δηλαδη?
μια χαρα ειναι η οριτζεν και η πρωτεινη αρκει να τη μεταβαλει ο οργανισμος του σκυλου σου απο κει και περΑ περι ορεξεως..