Orijen


ruby

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
95
1
την φοβαμαι την barf και η γιατρος μου ειπε οχι ωμα, υπαρχει ρισκο. Φανταζομαι καπου στο forum θα υπαρχει η γραμμη υπερασπισης της barf εναντι αλλων τροφων.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καλησπέρα.

Έχω ένα Pembroke Welsh Corgi 15 μηνών του δείνω Orijen adult και εδώ και λίγο καιρό προβληματίζομαι για το τι επιπτώσεις που μπορεί να έχει η τροφή μακροπρόθεσμα πάνω του (συκώτι). Δεν έχω πρόβλημα να συνεχίσω να του δίνω την ίδια τροφή αλλά δεν θέλω να μου βγάλει κανένα πρόβλημα ο πιτσιρικάς μετά.

Θα ήθελα προσθέσω ότι τα κόπρανα μας είναι Άριστα (αν και τα κάνει 4-5 φορές τουλάχιστον την ημέρα), είναι 11,5 κιλά, το τρίχωμα του είναι άψογο, όρεξη για παιχνίδι έχει πάντα, την τροφή την εξαφανίζει σε 2-3 λεπτά από το πίατο του και γενικά δεν έχω πρόβλημα με την Orijen ως τώρα. του δείνω 200 γρ. κάθε μέρα σε 2 δώσεις. Βόλτες κάνουμε 2 περίπου 2-3 ώρες την μέρα απλά δεν τον αφήνω να τρέξει ελεύθερο παρά μόνο σε περιφραγμένο χώρο κατί που δεν γίνεται συχνά.
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ο κτηνίατρος που λέει να πάω σε τροφή με λιγότερη πρωτείνη και λίγο που το ψάχνω και άλλες απόψεις είναι 50-50.
Έχω και το ζόρι στην Ελλάδα ότι κανέις δεν ξέρει τη φυλή του. Η εκτροφέας στην μαμά του έδινε μαγειρευτό και μέχρι να τον πάρω τον πιτσιρικά έτρωγε και αυτός μαγειρευτό (τον πήρα 50 ημερών περίπου).
Ζαλίστικά, θα του δίνω τις παντόφλες μου που τις λατρεύει και τα κουκουνάρια του και θα είμαστε χαρούμενοι και οι δύο :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.051
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli