Parvo σε εμβολιασμένο κουτάβι


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τι κάνετε αγαπημένοι μου? Εμείς δεν είμαστε καθόλου καλά...Καταρχήν, να σας πω ότι απέκτησα καινούργιο κουτάβι...Golden εννοείται...Ο Μπούμπου...που αν θέλει ο Θεός και γίνει καλά , θα σας τον παρουσιάσω επίσημα...
Ο Μπούμπου είναι σχεδόν 4 μηνών και αυτή τη στιγμή που μιλάμε χαροπαλευει στον Κέστη από τύφο...!!! Ακριβώς, πως κόλλησε έφόσον ήταν εμβολιασμένος....κανείς δεν γνωρίζει. Αλλα δεν είναι μόνο αυτό...ο σκύλος και εγώ έχουμε φάει γερή μούτζα...

Πριν μία εβδομάδα ακριβώς ο Μπούμου ξεκίνησε απίστευτες διάρροιες (χωρίς αίμα). Μιλάμε για νερό. Τη περασμένη Τετάρτη το πρωί και ενώ μιλούσα στο τηλέφωνο με τον κτηνίατρο, ξαφνικά ο μικρός έκανε εμετό τα κακά του. Ιλεός...τον βούτηξα επί τόπου και πήγαμε στον Κέστη. Μετά από ακτινογραφίες, υπέρηχους και βάριο , τη Πέμπτη το πρώι ο μικρός μπήκε χειρουργείο και ο γιατρός του έβγαλε 3 κάλτσες που είχαν σφηνώσει στον πυλωρό. Έλεος!!! Ευτυχώς δεν είχε νεκρωθεί κομμάτι από το έντερο του. Το απόγευμα της Πέμπτης ,μόλις συνήλθε από τη νάρκωση ξεκίνησαν οι αιμοραγικές διάρροιες και οι εμετοι και η διάγνωση ήταν τύφος. Από τη Πέμπτη ο μπέμπης είναι με ορό 24/24, έχει σταματήσει τους εμετούς ,του κάνουνε force feeding , αλλά οι αιμοραγικές διάρροιες συνεχίζονται.΄Πριν από 10 λεπτά μίλησα με τον Κέστη και θα του κάνει ανθρώπινη αλμπουμίνη σε ένεση γιατί έχει ζημιά στο έντερο. Το ρίσκο με αυτή την ένεση είναι να πάθει ο σκύλος αναφυλακτικό σοκ....Οπότε απλά προσεύχομαι. Αυτά.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κατερινα προσευχομαστε και μεις μαζι σου να τα καταφερει το μικρακι...:(:(
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πολυ δυσκολες ωρες. Ευχομαι οτι καλυτερο.

Sent from my Galaxy S II using Tapatalk
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τύφος σε εμβολιασμένο ζωάκι ε;
Μακάρι να τα καταφέρει ο μικρός, πολλές ατυχίες μαζεμένες γμτ..
Καλή τύχη να έχει από δω και πέρα εύχομαι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τι γίνεται ρε γαμώτο;
Αυτές τις μέρες είναι ανάδρομο το σύμπαν.

Μαζί σου ρε Κατερίνα κι εμείς προσευχόμαστε.
Μακάρι να πάει καλά ο μικρούλης.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν ξέρω ρε Μαρία. Τέτοια γκαντεμιά δεν μου έχει ξανά τύχει... Πήγα χθές και τον είδα και με έπιασαν τα κλάμματα. Είναι σε άθλια κατάσταση. Πρησμένα τα πόδια του από τον ορό....πρησμένα τα μάτια του και κατακόκκινα. Ούτε που με αναγνώρισε το μωρό μου. Μια σταλιά ψυχούλα μέσα στους ορούς. Ούτε να κουνηθεί δεν μπορεί. Απλά σε κοιτάει με ένα ύφος που σου ραγίζει τη καρδιά.
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Ολα μαζεμένα πέσανε στο καημενούλη! Ευχομαι με όλη μου τη καρδιά να είναι περαστικά και να γυρίσει και πάλι στο σπίτι του.Ενημέρωνε μας για τη κατάσταση του.
Κάνε κουράγιο και μη χάνεις τις ελπίδες σου!!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Eκανε το puppy , μετά στους 2 μήνες και μετά ξανά στους 3 μήνες. Και τα 3 εμβόλια είχαν μέσα το parvo. Δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι έχει γίνει.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ακόμα και ένα εμβόλιο να έχει κάνει ο σκύλος τον πιάνει...αλλά 3? Και τώρα είμαι στημένη πάνω από το τηλέφωνο και περιμενω να με πάρει ο Κέστης να μου πει αν έκανε την ένεση...
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όταν έχουν αντισώματα από το μητρικό γάλα πολλές φορές δεν πιάνει το εμβόλιο, παρά μόνο μετά τις 14-16 εβδομάδες.
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Περαστικα και αγυριστα καλη μου. Να σας πανε ολα καλα...
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Περαστικά, Κατερίνα!

Όταν έχουν αντισώματα από το μητρικό γάλα πολλές φορές δεν πιάνει το εμβόλιο, παρά μόνο μετά τις 14-16 εβδομάδες.
Άρα έπρεπε να ξανακάνει εμβόλια πριν φύγει από το εκτροφείο;
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Παιδιά, ευχαριστώ για τις ευχές σας. Μίλησα με τον γιατρό και μέχρι στιγμής ο μικρός δεν έχει παρουσιάσει συμπτώματα αλλεργικού σοκ από την αλμπουμίνη. Αύριο θα δείξει αν θα έχει σταθεροποιηθεί κάπως...
Ελπίζω αύριο τα νέα να είναι καλύτερα...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ρε συ Κατερίνα είχα καιρό να μάθω νέα σου και στεναχωρέθηκα τώρα!

Τι να πω...εύχομαι το μικράκι να ξαναπατήσει στα πόδια του και να είναι γερό και δυνατό!
Μην το βάζεις κάτω...γίγαντας θα αποδεχθεί ο μικρός!

Ολόψυχα περαστικά...
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
ειναι στα χερια του καλυτερου.... εγω δε φοβαμαι!!! να δεις που θα στον σωσει!!!!!!!