Pedigree Document για Γερμ.Ποιμενικό


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
με το
microchip
οκ, δεν με καταλαβαινετε..
παιρνω ενα γερμανικο , του βαζω νουμερο στο σβερκο και γραφω και το νουμερο στο χαρτι.. so what/?
τελος παντων, αυτα ειναι τα λιγοτερα:rolleyes:
 


borthel

Member
14 Αυγούστου 2008
16
0
Αττικη
Αν ο σκυλος ειναι εισαγωγης χρειαζεσαι export pedigree για να τον γραψεις στον ΚΟΕ. Αν ειναι δικης μας εκτροφης χρειαζεσαι απλο. ΑΝ ΔΕΝ θελεις να τον γραψεις στον ΚΟΕ, όντας εισαγωγης κ θελεις το χαρτι μονο για να ξερεις το γεν.δενδρο κ τις δυσπλασιες σου αρκει απλο pedigree της χωρας που σου εστειλε το σκυλο.
Οι εισαγωγεις ομως ΔΕΝ πληρωνουν τιποτα στη χωρα εκτροφης για το απλο αρα κακως το χρεωνουν.
θα καταλαβεις τελειως κοιτωντας εδω:
http://www.vdh.de/en/imports.php
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
να συνοψίσουμε λοιπόν

θες ενα σκύλο και προτίμησες να το πάρεις από pet shop το οποίο τα φέρνει από καποια ΄εταιρεία΄(βλέπε puppy mill) και δεν το παίρνεις από Ελληνα εκτροφέα γιατί

α) είναι εκφυλισμένα ενώ είναι γνωστό ότι τα σκυλιά των puppy mills ελέγχοντε διεξοδικά στο θέμα χαρακτήρα

β) είναι απατεώνες και έχουν πλαστά χαρτιά ενω το pet shop έχει γνήσια (τα οποία βέβαια δεν δίνει αλλά λέμε τώρα) και δίνει και εγγύηση 2 ημέρες.

αν σου αρώστενε την τρίτη βράστα χαράλαμπε.

και γιατί φίλε μου δεν πας πάλι Γερμανία να φέρεις ένα κουτάβι σωστό και όπως το θέλεις???
 






borthel

Member
14 Αυγούστου 2008
16
0
Αττικη
Ας μη ξεχυλωσουμε το θεμα μεταξυ μας.
Εν κατακλειδει θελω να εφιστησω την προσοχη των πιθανων αγοραστων σκυλων απο petshop να αγοραζουν ΜΟΝΟ οτι υπαρχει ΗΔΗ στο καταστημα κ οχι κατι που ΘΑ εισαχθει, να μη δινουν προκαταβολες και να ελεγχουν τους τιτλους στα pedigree και pet passport πριν πληρωσουν στελνοντας ενα απλο mail στο εκτροφειο παραγωγης και στον Κ.Ο της χωρας εισαγωγης.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ πάλι θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή στο να μην αγόραζουμε σκυλιά από πετ σοπ.

καλή τύχη στο επόμενο κουτάβι σου
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ρε μακη τι καθεσε και συζητας
να συνοψίσουμε λοιπόν

θες ενα σκύλο και προτίμησες να το πάρεις από pet shop το οποίο τα φέρνει από καποια ΄εταιρεία΄(βλέπε puppy mill) και δεν το παίρνεις από Ελληνα εκτροφέα γιατί

α) είναι εκφυλισμένα ενώ είναι γνωστό ότι τα σκυλιά των puppy mills ελέγχοντε διεξοδικά στο θέμα χαρακτήρα

β) είναι απατεώνες και έχουν πλαστά χαρτιά ενω το pet shop έχει γνήσια (τα οποία βέβαια δεν δίνει αλλά λέμε τώρα) και δίνει και εγγύηση 2 ημέρες.

αν σου αρώστενε την τρίτη βράστα χαράλαμπε.

και γιατί φίλε μου δεν πας πάλι Γερμανία να φέρεις ένα κουτάβι σωστό και όπως το θέλεις???
αναρωτιομουνα τοση ωρα γιατι δεν τα ειχες γραψει, με τα οποια συμφωνω 200%




Ας μη ξεχυλωσουμε το θεμα μεταξυ μας.
Εν κατακλειδει θελω να εφιστησω την προσοχη των πιθανων αγοραστων σκυλων απο petshop να αγοραζουν ΜΟΝΟ οτι υπαρχει ΗΔΗ στο καταστημα κ οχι κατι που ΘΑ εισαχθει, να μη δινουν προκαταβολες και να ελεγχουν τους τιτλους στα pedigree και pet passport πριν πληρωσουν στελνοντας ενα απλο mail στο εκτροφειο παραγωγης και στον Κ.Ο της χωρας εισαγωγης.

καλε μου φιλε! πρωτη φωρα βλεπω ανθρωπο να ξερει τι ειναι export pedigree και να μην ξερει οτι δεν ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΣΚΥΛΙ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ. το γιατι το μαρτυραει η ιστορια σου. το να λες οτι εχει εκφυλιστει η εκτροφη και παιρνω σκυλι απο πετ σοπ ειναι τουλαχιστον .............ηλιθιο.


μιας και ηρθες! ακυρωσε την παραγγελια παρε τα λεφτα σε τροφες και ψαξε να βρεις εναν εκτροφεα που να γουσταρεις. αν δεν εχεις λεφτα για σκυλι απο εκτροφεα υπαρχουν τοσα αδεσποτα.

δεν ειναι προσωπικο το θεμα, απλα εισαι εκτος. καλητερα να διαβασεις γιατι δεν αγοραζουμε σκυλι απο πετ σοπ και να ψαξεις να δεις τι εστι puppy mills.
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
γιατί είστε τόσο ενάντια στα πετ σοπ?
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ PUPPY MILLS.

ΟΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ PUPPY MILLS ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΑ ΙΔΙΩΤΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ (ΚΑΙ ΠΟΥΛΟΥΝΤΑΙ Ως ΤΕΤΟΙΑ) ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΝ

ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΖΕΙ 10ΔΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΑΝ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ ΜΕ ΠΑΡΒΟ, ΤΥΦΟ ΚΛΠ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
 


zako

Member
15 Ιουλίου 2008
9
0
Ωραία όλα αυτά ,όμως δεν υπάρχουν εκτροφεις για όλες τις φυλές στην χώρα μας ,εγω πχ τι πρεπει να κανω?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
να ψαχτεις στο εξωτερικο. το οποιο εγω γενικα ειμαι θιασωτης ακομα και εαν υπαρχουν εκτροφεις στην ελλαδα. οχι οτι οι ξενοι εχουν κατι περισοτερο η λιγοτερο απο τους ελληνες εκτροφεις.

αλλα ναι αν δεν υπαρχει ψαξου εξω ειτε σε ομιλους ειτε κατευθειαν σε ιδιωτες.

το pet shop δεν ειναι λυση οτι προβλημα και εαν αντιμετωπιζεις.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
θα ψάξεις από εξωτερικό ΞΕΡΟΝΤΑΣ ότι το κόστος θα είναι υψηλότερο αλλά εξίσου υψηλ'ότερο θα είναι και το επίπεδο σε σχέση με ένα πετσοπάτο.

όταν έχεις καταλήξει σε μια φυλή το έχεις κάνει για κάποιους λόγους

δεν πρέπει λοιπόν να πάρεις αυτό που θα πληρώσεις???
 


zako

Member
15 Ιουλίου 2008
9
0
Προσωπικά εγω θελω ενα ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ σκυλάκι συντροφιάς τίποτε άλλο.

Οχι ομως ρε παιδιά και να το πληρώσω 1200 η 1500€ ημαρτον στο δρομο τα βρισκουμε? γιατι τοσο μου ειπαν για εξω !
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς τον λόγο που θέλεις ένα ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ σκυλάκι για συντροφιά???
 


zako

Member
15 Ιουλίου 2008
9
0
εσυ τωρα θα μου πεις αφού θες καθαρόαιμο πληρώστε το ετσι δεν ειναι ?

Για μενα δεν ειναι έτσι, αλλα δεν βλέπω να βγάζουμε άκρη ...ας το αφήσουμε :)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
όχι δεν θα σου πω αυτό

θέλω να μου πεις τον λόγο ή τους λόγους για τον οποίους θέλεις καθαρόαιμο.

απλή ερώτηση και δεν είναι παγίδα
 


zako

Member
15 Ιουλίου 2008
9
0
δεν υπάρχει κανενας ιδιαίτερος λογος, απλα θελω να ειναι ενα σκυλι της ρατσας που θελω .Δεν μπορω να σε καταλάβω ?

Πες μου εσυ τι λογους εχεις που εχεις καθαρόαιμο σκυλο(αν εχεις)?

Ισως προβληματιστώ απο τους δικού σου λόγους :(
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
@ Galazio
Αν στείλεις στον ΚΟΕ το pedigree μπορεί να διαπιστώσει αν είναι ορίτζιναλ.
Αλλα και πάλι χρειάζεται export pedigree (το οποίο δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορά με το απλό).
Το είχαμε ξανασυζητήσει σε άλλο μήνυμα.
1) Το αν είναι γνήσιο ένα pedigree ή όχι (ότι δηλαδή έχει όντως εκδοθεί από τον αντίστοιχο Κυνολογικό Όμιλο της χώρας προέλευσης), μπορεί ο καθένας (ιδιώτης, ερευνητής, χασοχρόνης, κλπ) πολύ εύκολα να διαπιστώσει στέλνοντας ένα σαρωμένο αντίγραφο ή ένα τηλεομοιότυπο του στον Όμιλο αναφοράς. Σε δεύτερη επικοινωνία (εντός ελαχίστων ημερών, αν όχι ωρών) ο Όμιλος θα ενημερώσει τον ερωτούντα, για το κατά πόσο το pedigree που έχει (ή πρόκειται να αποκτήσει) είναι αυθεντικό, και όχι αντίγραφο μονταρισμένο, pedigree-πιστοποιητικό από Όμιλο Φυλής που δεν έχει ισχύ (επειδή ο συγκεκριμένος Όμιλος δεν δύναται να εκδίδει ή να συντάσει pedigree (και αυτό μπορεί να το ρωτήσει ο ενδιαφερόμενος - αν δηλαδή οι Όμιλοι Φυλής της συγκεκριμένης χώρας μπορούν να εκδίδουν ή όχι pedigree)). Σε μερικές δε περιπτώσεις, ίσως αρκεί ο αριθμός του pedigree (το αντίστοιχο του ΒΕΚ δηλαδή της χώρας προέλευσης) για να διαπιστωθεί αν ανταποκρίνεται σε πραγματικό σκυλί, και άν αυτό το πραγματικό σκυλί είναι αυτό που ενδιαφέρεται να αγοράσει ο ενδιαφερόμενος). Αυτά για τη γνησιότητα. Ολογράμματα, Υδατογράμματα, Ανάγλυφες σφραγίδες κλπ, δε πιστοποιούν 100% την αυθεντικότητα του pedigree (πχ έχω ένα κολλιτάρι στον Όμιλο, φεύγοντας ένα βράδυ μου φέρνει και 20 ατύπωτα pedigree για όταν τα χρειαστώ, ή είμαι και γατόνι με τα φωτοτυπικά και με το photoshop και σου βγάζω εγώ ότι θέλεις...:cool: )

2) Όταν ένα σκυλί γεννιέται σε μία χώρα, αποκτά pedigree της χώρας γέννησης, αφού η γέννα είναι δηλωμένη σε εκείνη τη χώρα (μη με αρχίσετε τώρα για το αν ήταν δηλωμένα όλα τα κουτάβια, ή και έξτρα... άλλο θέμα). Το pedigree δηλώνει ότι είναι γραμμένο στο Κυνολόγιο της χώρας, βάσει του ΒΕΚ (του αντίστοιχου LOI, Met., κλπ) του. Όσο το σκυλί είναι γραμμένο στα κυνολόγια της χώρας προέλευσης, καμιά αλλαγή στα στοιχεία της δε γίνεται. Θεωρητικά, τελεί ακόμη υπό τη κυριότητα του αρχικού εκδότη του pedigree (του εκτροφέα).

Όταν το σκυλί αλλάζει ιδιοκτήτη (πωλείται), ο οποίος είναι κάτοικος άλλης χώρας, ο Κυνολικός Όμιλος οφείλει να περάσει την κυριότητα του σκύλου στον νέο Εθνικό Κυνολογικό Όμιλο. Η διαδικασία αυτή ξεκινάει με τη διαγραφή του σκύλου από το Κυνολόγιο της χώρας προέλευσης και με την επανέκδοση του pedigree του με εμφανή το χαρακτηρισμό EXPORT (συνήθως με κόκκινα γράμματα) πάνω του. Όσο το pedigree είναι EXPORT το σκυλί δεν ανήκει σε κανένα Εθνικό Κυνολογικό Όμιλο, είναι δηλαδή στον "αέρα". Στη συνέχεια, το επόμενο βήμα είναι η εγγραφή του σκύλου στα Κυνολόγια της χώρας διαμονής του νέου ιδιοκτήτη, υπό τα δικά του στοιχεία. Όταν το pedigree μεταπίπτει από κανονικό σε EXPORT, ο Κυνολογικός Όμιλος προέλευσης, πρέπει να ζητήσει τα πλήρη στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη για να τα τυπώσει στην αντίστοιχη θέση του EXPORT pedigree..... και εκεί είναι το πρόβλημα... που ξέρει το puppy mill τα στοιχεία των μελλοντικών ιδιοκτητών; Μαντικές ικανότητες να είχε δε θα τα πετύχαινε... οπότε τα pedigree δε μπορούν να γίνουν EXPORT και τα κουτάβια φεύγουν με κανονικά pedigree.... και έτσι αρχίζει η Οδύσσεια των πανταχού νέων ιδιοκτητών, να βρουν άκρη.. και να πληρώσουν λίγα Ευρά ακόμα... μειώνοντας ακόμα λίγο την απόσταση της τιμής που τελικά θα τους κοστίσει το pet shop κουτάβι τους, από το Εκτροφικό....

Κόστη:
1) Ο Εκτροφέας πληρώνει Χ Ευρώ το pedigree (το ίδιο για όλα τα κουτάβια του)
2) Για κουτάβια που πάνε σε άλλη χώρα, ο Εκτροφέας ξαναπληρώνει Χ ευρώ για να βγει το EXPORT pedigree
3) Ο Νέος Ιδιοκτήτης, για να ξαναεγράψει το σκύλο του στη χώρα διαμονής του πληρώνει Ψ ευρώ (συνήθως Χ & Ψ = 20-30 Ευρά - έκαστο)

Και κάπου εδώ θα τελείωνε η δικιά μου συνεισφορά στο θέμα, μέχρι που ξαναδιάβασα πιό προσεκτικά το post......:mad:

borthel said:
Το πηγα πισω οπως προβλεποταν απο τις οδηγιες τους [λογω 48αωρου] κ τωρα περιμενω νεο.
Γνωρίζεις ότι το parvo έχει χρόνο επώασης από 6 μέχρι 15 ημέρες;

borthel said:
Ξερεις απο parvo....

Εσύ όμως φαίνεται να μη ξέρεις τελικά....
Ξέρεις ότι το parvo δεν μπορεί να εξαλειφθεί από ένα χώρο; Ότι ΟΣΟ και αν απολυμάνεις δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος ότι έχει καταστραφεί ο ιός του parvo;
Ξέρεις ότι τα τραχιά υλικά, όπως η Ένδυση, δε μπορούν θεωρητικά να απαλαγούν από parvo, παρά μόνο αν καούν;
Ξέρεις ότι τα παπούτσια σου πλέον, είναι κινητές μονάδες εξάπλωσης του ιού του parvo;

borthel said:
Αν ο σκυλος ειναι ανω των 2 μηνων κ τουλαχιστον 7μερες πριν την εισαγωγη εμβολιασμενος για parvo δεν κινδυνευει κ ας εκτεθει.....
Ξέρεις ότι το ανοσοποιητικό των νεαρών σκυλιών αρχίζει να ωριμάζει από 2 μηνών και τελειοποιείται μετά από τους 4;
Ξέρεις εσύ ποιό πλάνο εμβολιασμών ακολούθησαν στη χώρα προέλευσης (αν ακολούθησαν) - δηλ 24ημ-12ημ-12ημ-12ημ ή 30ημ-20ημ (4 εμβόλια στη μία περίπτωση, 2 στην άλλη);
Ξέρεις εσύ ποια σκευάσματα χρησιμοποίησαν;
Ξέρεις αν η παρτίδα δεν είχε αλλοιωθεί από άνοδο της θερμοκρασίας κατά την αποθήκευση, καταστώντας το εμβόλιο ανενεργό;
Ενήλικα σκυλιά και δε είσαι σίγουρος ότι σε 10 ημέρες έχουν αναπτύξει ανοσία μετά από εμβολιασμό;
Ξέρεις σε τι στέλεχος parvo έχει εκτεθεί το κουτάβι (κανονικό ή επιθετικό);
Ξέρεις όλα αυτά τα στοιχεία και μπορείς να εξάγεις συμπέρασμα για το αν μπορεί να ταξιδέψει ή όχι;

borthel said:
που πηγα ειδα οτι ειχαν εκφυλιστει τα σκυλια απο την υπερβολικη αναπαραγωγη......
Οι πληθυσμοί δεν εκφυλίζονται από την υπερβολική αναπαραγωγή.... Εκφυλίζονται από την ομοζυγωτία....
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν υπάρχει κανενας ιδιαίτερος λογος, απλα θελω να ειναι ενα σκυλι της ρατσας που θελω .Δεν μπορω να σε καταλάβω ?

Πες μου εσυ τι λογους εχεις που εχεις καθαρόαιμο σκυλο(αν εχεις)?

Ισως προβληματιστώ απο τους δικού σου λόγους :(
γιατί θέλεις να είναι της ράτσας που θέλεις??

για να είναι περίπου τόσα κιλά

για να έχει αυτά τα χρώματα

για να έχει αυτή την εμφάνιση

για να έχει αυτό τον χαρακτήρα

και σε ερωτώ

θέλεις αυτά τα σκυλιά να είναι οι γονείς του κουταβιού σου???

http://www.thecouncilclaw.ca/images/puppy%20mill%20cage%2011.jpg

τι χαρακτήρα θα κληρονομήσουν??

η καλύτερα να πω

τι προβλήματρα θα δώσουν???

http://stoppuppymills.org/

δες τα βίντεο και προβληματίσου μόνη σου

http://www.canismajor.com/dog/puppymil.html

και επειδή δεν είμαι χθεσινός στο forum

ναι θα σώσεις ένα αλλά με τα λαφτά που θα δώσεις χρηματοδοτείς αυτό το πράγμα και ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=38&highlight=σκυλιά+shop