pedigree dogs exposed


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
αν δεν υπήρχε inbreeding θα είχαμε σήμερα .... πχ βέλγικους ποιμενικούς, ακόμα και βέρνης, και διάφορες άλλες που δεν θελω επι του παρόντος να αναφέρω , γιατί έχουμε μελτέμια και είμαστε σε επικύνδινη περίοδο για φωτιές.
Το μόνο που έχω να πώ είναι ότι το εργαλείο το κάνεις χρήση σύμφωνα με τα πρέποντα, το κατσαβίδι πχ είναι για τις βίδες, αν το κατσαβίδι το κάνεις χρήση για να σκοτώσεις το γείτονα, δεν φταίει το κατσαβίδι, ο χρήστης φταίει, που το έκανε εργαλείο για φόνο.
Και το inbreeding είναι ενα εργαλείο, και πρέπει να γίνεται η χρήση του κάτω απο προυποθέσεις, και σαφώς γνωρίζουν οι εκτροφείς, ότι κάνοντας χρήση αυτού, πολαπλασιάζουν τις πιθανότητες εμφάνισης προβλημάτων , που μπορεί στους γεννήτορες να είναι σε λανθάνουσα κατάσταση
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Μα τώρα βρε κοκονι σοβαρολογείς ότι κάποιος που κάνει inbreeding θα το κάνει ελεγχόμενα; Και τι θα πει ελεγχόμενο inbreeding, πες μου εσύ που έχεις διαβάσει παραπάνω από μισό σχετικό βιβλίο γιατί εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό; Και αν δεν δημιουργεί πρόβλημα γιατί χώρες όπως η Σουηδία το έχουν σταματήσει πλέον;

Kαι όσο για το Inbreeding που παρατηρείται σε αγέλες λύκων ποιός είπε ότι δεν δημιουργεί προβλήματα;
Tο ξέρεις ότι το πρόβλημα γονιμότητας στα Panda έχει να κάνει με το συνεχές inbreeding που επιδίδονταν στην φυσική ζωή τους;
Υπάρχει περίπτωση στα panda, με τον αριθμό που σήμερα υπάρχει ανα τον κόσμο να μην γίνει inbreeding?
Υπάρχει περίπτωση panda ελεύθερο στη φύση, να πάει σε άλλη αλη περιοχή, που μπορεί να υπάρχουν μη συγκενικά ζώα, και στη διάρκεια της μετανάστευσης να βρίσκει baboo για τροφή?
Και βέβαια δεν μιλαμε για τα υπάρχοντα σε πάρκα, και κύρια στα εκτός Κίνας, ελαχιστότερα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
δεν ξέρω τι απαγόρευσαν στην Σουηδία ,ούτε θεωρώ τις σκανδιναβικές χώρες τίποτα σπουδαίο στον χώρο (δες τα ban φυλών)
Έγω έχω πάλι αντίθετη άποψη σχετικά με τις σκανδιναβικές χώρες και την εκτροφή σκύλων, όσο για τα ban των φυλών είναι άσχετα με το θέμα μας και μόνο να δημιουργήσουν εντυπώσεις μπορούν, ωστόσο για την ιστορία και εγώ διαφωνώ,ban άχρηστων κατόχων σκύλων έπρεπε να γίνεται αλλά δυστυχώς είναι αδύνατο.

Όσο για το inbreeding, επειδή έχει μεγάλο ενδιαφέρον θα στρωθώ να διαβάσω να δω τι γίνεται πέρα από τα συμπεράσματα ενός ντοκυμαντέρ που στο τέλος τέλος δεν μπορώ να τα υιοθετήσω 100% αν δεν διαβάσω όσο περισσότερο μπορώ για να βγάλω και κάποια δικά μου .

Αλλά ας μην το αφορίζουμε (το ντοκυμαντέρ εννοώ) γιατί καλό θα ήταν μην ξεχνάμε όλοι εμείς που μιλάμε για τον ηθικό Eκτροφέα με Ε κεφαλαίο ότι καμιά φορά τα φαινομένα απατούν και εκτροφείς με χρόνια στην εκτροφή , εμπειρία και ιστορία πισω τους ενδιαφέρονται μόνο για την μορφολογία και τα βραβεία και παραβαίνουν κάθε κανόνα ηθικό και επιστημονικό για τα χρήματα.

Και επειδή συνηθίζουμε να μιλάμε με μελανά χρώματα για την ελλάδα, όχι χωρίς καλούς λόγους πολύ συχνά, φανταστείτε ότι όλα αυτά που εκτυλίσονται στο Pde αφορούν την αγγλία με όλη την ιστορία στην κυνοφιλία που θεωρούμε ότι έχει ως χώρα.
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Κοκκονι χωρις να θελω να εκφερω τη δικια μου γνωμη περι ντοκυμαντερ ή εκτροφεων FCI inbreeding κ.ο.κ. μπορεις να μου λυσεις μια μονο απορια που δεν απαντησες σε προηγυμενο ποστ? Τα παγκ εχουν τοσα προβληματα λογω μη υπαρξης μουσουδας (για να το πω κ χαριτωμενα οσο γινεται).. Ενας σωστος εκτροφεας παγκ λοιπον τι θα πρεπει να κανει? να ''φτιαξει'' τη φυλη εκτος προτυπου αλλα υγιεστερη με μουσουδα (που σημαινει οτι δεν θα κρινονται αξια αναπαραγωγης τα δειγματα του απο τις εκθεσεις) η να συνεχισει να αναπαραγει τα ιδια σκυλια με τα ιδια προβληματα?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Aπό το κατά FCI πρότυπο, (copy-paste)

Muzzle: Relatively short, blunt, square, not upfaced. Eyes or nose never adversely affected or obscured by over nose wrinkle.

Ακριβως έτσι το βρήκα. To relatively short δε σημαίνει και μη ύπαρξη... Το αν κρίνονται άξια αναπαραγωγής pug με απουσία μουσούδας δε σημαίνει ότι ο σωστός εκτροφέας βγαίνει με σκυλιά εκτός προτύπου. (Εκτός κι αν το πρότυπο ηταν διαφορετικό κι άλλαξε τώρα)
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Aπό το κατά FCI πρότυπο, (copy-paste)

Ακριβως έτσι το βρήκα. To relatively short δε σημαίνει και μη ύπαρξη... Το αν κρίνονται άξια αναπαραγωγής pug με απουσία μουσούδας δε σημαίνει ότι ο σωστός εκτροφέας βγαίνει με σκυλιά εκτός προτύπου. (Εκτός κι αν το πρότυπο ηταν διαφορετικό κι άλλαξε τώρα)
Τωρα αληθεια μερικα χιλιοστα θα κανουν τη διαφορα? αφου βλεπεις ολα τα παγκ να εχουν αναπνευστικα προβληματα προφανως αν εχουν πολυ κοντη η καθολου μουσουδα δεν αλλαζει κατι! τελοσπαντων απλα καπου δεν μπορω να διαχωρισω στο μυαλο μου ποιος ειναι καλος κ ποιος κακος εκτροφεας με ολα αυτα που εχω δει κ ακουσει! ρε αδεσποτο forever!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εγω παντως ειμαι της αποψης να μποικοταρουμε φυλες που εμπορευματοποιηθηκαν για κερδος εις βαρος της υγειας των σκυλιων,για μενα ειναι το ιδιο να παιρνεις απο πετ σοπ με το να παιρνεις παγκ και καβαλιερ απο εκτροφεα,μη σου πω το δευτερο σεναριο ειναι χειροτερο!

ή να παιρνεις εκθεσιακη γραμμη εργασιακης φυλης,και να γ@@ας τους κοπους αλλων επειδη θες μαλινουα για να κανεις το τετραγωνο! αντε να πουμε....
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
εγω παντως ειμαι της αποψης να μποικοταρουμε φυλες που εμπορευματοποιηθηκαν για κερδος εις βαρος της υγειας των σκυλιων,για μενα ειναι το ιδιο να παιρνεις απο πετ σοπ με το να παιρνεις παγκ και καβαλιερ απο εκτροφεα,μη σου πω το δευτερο σεναριο ειναι χειροτερο!

ή να παιρνεις εκθεσιακη γραμμη εργασιακης φυλης,και να γ@@ας τους κοπους αλλων επειδη θες μαλινουα για να κανεις το τετραγωνο! αντε να πουμε....
Σωραιοςςς.. :D +1
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Τα παγκ όπως και δεκάδες άλλες φυλές πάσχουν από το ίδιο ''σύνδρομο'' που λέγεται υπερτυπισμός.
Όσο λοιπόν θα υπάρχει η τάση από τους εκτροφείς να εκτρέφουν προς λάθος κατεύθυνση,έτσι θα υπάρχει και η τάση από τους κριτές να κρίνουν προς την ίδια κατεύθυνση, όποτε καταλήγουμε σε φαύλο κύκλο.

Δυστυχώς αυτά παθαίνουν οι φυλές που ανοίγουν προς το ευρύ κοινό,δεν είναι τυχαίο πως σχεδόν όλες οι διαδεδομένες φυλές πάσχουν από κοινά προβλήματα.
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Παλι, ολο και καποιος θα με πει φανατικο και υπερβολικο...αλλα δεν μαμιεται...
Τελικα ο καλος εκτροφεας ειναι αυτος που ακολουθει το προτυπο ,και κακος ειναι αυτος που δεν ακολουθει το προτυπο? (ρητορικη ερωτηση)
Το προτυπο τελικα...τι σχεση εχει με την υγεια και την λειτουργικοτητα...και ποιο υπερισχυει των αλλων?

Μηπως γι'αυτο τελικα δεν πειθεται ο κοσμος και περνει απο πετ-σοπ/ΒΥΒ ,μιας και τελικα η μονη διαφορα ειναι στο ποσο πιστα ακολουθειται το προτυπο (και στα χαρτια...και στη τιμη...)...αφου η υγεια εχει παει προ πολλου περιπατο???

(Ναι, τσουβαλιαζω...γιατι αναφερομαι στην πλειοψηφια...)

[video=youtube;Hex00WjSobE]https://www.youtube.com/watch?v=Hex00WjSobE&list=PL54F65FB1EAAC392F&index=14[/video]



Και πριν κανεις ασχετος και ημιμαθεις ξαναμιλησει για inbreeding στη φυση...και ιδιατερα στους λυκους...
ας διαβασει πρωτα αυτο
 








Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και ποιος μας εγκυαται οτι τα σκυλια του βιντεο ακολουθουν το προτυπο?
Crufts champion?

Η αλήθεια νομίζω είναι κάπου στη μέση. Κατ' αρχάς πρέπει να σταματήσουμε την αναλογία με το λύκο.. Ο σκύλος έχει εξημερωθεί εδώ και χιλιάδες χρόνια.. Ο σκύλος δεν είναι λύκος. Πολλοί είναι οι εκτροφείς δυστυχώς που σκέφτονται πάνω απ' όλα να δημιουργήσουν το "τέλειο" σκύλο σύμφωνα με το πρότυπο... βάζουν την υγεία του σκύλου σε δεύτερη μοίρα. Με τόσες κληρονομικές ασθένειες που εμφανίζουν τα εκτροφικά σκυλιά πιστεύω πως είναι το πρώτο που πρέπει να τους αφορά. Και ο χαρακτήρας βέβαια.

Απ' την άλλη όμως δεν καταλαβαίνω γιατί κλέγονται όλοι που ένα κηνυγόσκυλο πχ έχει καταντήσει να έχει μακριά τρίχα και κοντά πόδια.. Αφού πλέον είναι πολύ λίγοι που χρησιμοποιούν τα σκυλιά για τον αρχικό τους σκοπό (ποιος χρησιμοποιεί ένα πιτμπουλ για σκυλοκαβγάδες;; ) και οι περισσότεροι το θέλουν για πετ (τα σκυλιά είναι πλέον μέλη της οικογένειας) δεν εκπλήσσει λοιπόν που έχουν αλλάξει τα τελευταία 100 χρόνια.
 


Ektoras P.

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
78
1
Πεντέλη
Αρα το προβλημα ξεκιναει απο το προτυπο. Αυτο που οριζεται ως το τελειο δειγμα φυλης και αλλαζει αναλογα με τη μοδα. Το μεγαλυτερο ποσοστο ευθυνης για τα προβληματα που βλεπουμε κατα τη γνωμη μου το εχουν οι αρμοδιοι για τη συνταξη των προτυπων φορεις και ενα καθολου ασημαντο ποσοστο εχουν και οι ιδιοκτητες. Απο τη μια πλευρα οι ιδιοκτητες λενε πχ τι ωραια κλιση στη ραχη του ΓΠ και απο την αλλη οι φορεις αλλαζουν το προτυπο και αντι να αποκλεισουν τα πασιφανως παρα φυση σκυλια λενε δωστε κλιση στο λαο.
Θεωρητικα το προτυπο υπαρχει για να διασφαλιζεται η μη αλλοιωση και ο εκφυλισμος της καθε φυλης αλλα σε πολλες περιπτωσεις εχουμε το αντιθετο αποτελεσμα.
Απο εκει και περα μπορει να θελει καποιος να παρει μια φυλη και να την εχει για πετ, αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει η φυλη να εχει γινει μεσω της εκτροφης εγκυκλοπεδεια γεννετικων ασθενειων. Ισως ενω το παιξαμε ηδη θεουληδες και δημιουργησαμε ολες αυτες τις ρατσες, θα μπορουσαμε τουλαχιστον ειτε να καταργησουμε τις εκθεσιακες γραμμες ειτε να τις διαχωρισουμε απο τις εργασιακες αλλα με γνωμονα την υγεια και την ισορροπια της με την μορφολογια και οχι την υπερβολη.