Pedigree


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Πηρα χθες στα χερια μου το pedigree του σκυλου μου και παρατηρησα κατι πολυ περιεργο.Η ημερομηνια γεννησης του
σκυλου μου που αναγραφεται στο pedigree
διαφερει 3 μηνες απο την ημερομηνια που
αναγραφεται στο βιβλιαριο του.Ο σκυλος μου γραφει στο βιβλιαριο πως γεννηθηκε 20-2-2012 ενω το pedigree γραφει 1-5-2012.Εγω τον σκυλο μου τον παρελαβα 19-6-2012 σε ηλικια 4 μηνων.Το ονομα του σκυλου μου στο βιβλιαριο αντιστοιχει στο ονομα του σκυλου στο pedigree

Το ονομα των γονιων των σκυλων μου δεν υπαρχει πουθενα στο ιντερνετ ουτε καν στην σελιδα του εκτροφεα αλλα οι αλλοι προγονοι ειναι ευκολο να βρεθουν.Τι πιστευετε πως συμβαινει στην συγκεκριμενη περιπτωση εκτος του οτι με δουλευει ο αλλος
 
















Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
τοτε τηλ στον εκτροφεα σου να το λυσετε.
Εγω ειμαι καπως καχυποπτος με το θεμα γιατι δεν πιστευω να εγινε λαθος απο
τον ΚΟΕ με τοσους μηνες διαφορα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Rottweil θα σου πρότεινα, να κάνεις λίγη υπομονή και να μιλήσεις πρώτα με τον εκτροφέα σου.
Να σου εξηγήσει ότι απορίες έχεις.
Υποτίθεται τον έψαξες και τον εμπιστεύτηκες, να μοιραστείς μαζί του, την αγάπη σας για την φυλή.

Για μένα, κακώς ανοίγεις θέμα, χωρίς να έχεις στην διάθεσή σου όλες τις απαραίτητες πληφορορίες, για να μην αρχίσουμε όλοι πάλι εδώ, τις ατελείωτες εικασίες, χωρίς να μπορούμε να ακούσουμε πάλι την άλλη άποψη.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
τοτε τηλ στον εκτροφεα σου να το λυσετε.
Εγω ειμαι καχυποπτος με το θεμα γιατι δεν νομιζω να εκαναν λαθος στον ΚΟΕ με
την ημερομηνια γεννησης με διαφορα τοσων μηνων και επιπλεον να μην μπορω να
βρω τους γονεις του σκυλου πουθενα
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εγω ειμαι καχυποπτος με το θεμα γιατι δεν νομιζω να εκαναν λαθος στον ΚΟΕ με
την ημερομηνια γεννησης με διαφορα τοσων μηνων και επιπλεον να μην μπορω να
βρω τους γονεις του σκυλου πουθενα
Mπορει να δηλωσε τη γεννα αργοτερα, μπορει να σου εστειλε λαθος πεντιγκρι, μπορει.. μπορει..
Μιλησε του πρωτα.
α ενημερωσε μας κιολας .
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Rottweil θα σου πρότεινα, να κάνεις λίγη υπομονή και να μιλήσεις πρώτα με τον εκτροφέα σου.
Να σου εξηγήσει ότι απορίες έχεις.
Υποτίθεται τον έψαξες και τον εμπιστεύτηκες, να μοιραστείς μαζί του, την αγάπη σας για την φυλή.

Για μένα, κακώς ανοίγεις θέμα, χωρίς να έχεις στην διάθεσή σου όλες τις απαραίτητες πληφορορίες, για να μην αρχίσουμε όλοι πάλι εδώ, τις ατελείωτες εικασίες, χωρίς να μπορούμε να ακούσουμε πάλι την άλλη άποψη.
Ναι ειχα ψαξει και ειχα μιλησει μαζι του και ειχαμε συναντηθει αλλα ειναι τοσα πραγματα που
δεν κολλανε και δεν ειναι τοσο οι εικασιες αλλα να μου πει καποιος αν του εχει συμβει κατι
παρομοιο

Ειχα ανοιξει και παλιοτερα ενα θεμα που αφορουσε τον εκτροφεα και τον εκπαιδευτη του
σκυλου μου που κατηγορουσαν ο ενας τον αλλο και απο εκεινη την στιγμη ειμαι πολυ
καχυποπτος μαζι του

Τον πηρα αλλες 3 φορες σημερα τωρα και παλι δεν το σηκωνει
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
20/2/2012 επίβαση
20/4/2012-1/5/2012 γέννα(>2μήνες δεν νομίζω να κυοφορεί η σκύλα), αλλά μπορεί να άργησε να δηλώσει την γέννα!
20/6/2012 παραλαβή κουταβιού

Δεν έχει να κάνει τόσο με την δήλωση της γέννας όσο με την διαφορά ημερομηνίας βιβλιαρίου-pedigree!

Μπορεί στο βιβλιάριο αντί για ημερομηνία γέννησης την σωστή να έβαλε την ημερομηνία επίβασης!Ποιος ξέρει...

Μπορείς και όντως κάτι να παίζεται...ένα ενδεχόμενο είπα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Τον πηρα αλλες 3 φορες σημερα τωρα και παλι δεν το σηκωνει
Μπορεί να μην μπορεί ο άνθρωπος.
Κάνε μου την χάρη και μην μας προδιαθέτεις αρνητικά απέναντί του.
Ξέρεις ότι είμαστε ζωηροί τύποι, και δεν θέλουμε και πολύ να φουντώσουμε :)
Δώστου χρόνο, να σου δώσει τις απαντήσεις που χρειάζεσαι πρώτα, και μετά το συζητάμε αν εξακολουθείς να πιστεύεις ότι υπάρχει λόγος. Και βεβαίως, να μας ενημερώσεις γι'αυτές τις εξηγήσεις, για να υπάρχει και για μας "δεδικασμένο". Να ξέρουμε δηλαδή, πότε μπορεί να συμβεί μια τέτοια ανακολουθία. Αν, μπορεί δηλαδή να συμβεί και να έχει και λογική εξήγηση.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
20/2/2012 επίβαση
20/4/2012-1/5/2012 γέννα(>2μήνες δεν νομίζω να κυοφορεί η σκύλα), αλλά μπορεί να άργησε να δηλώσει την γέννα!
20/6/2012 παραλαβή κουταβιού

Δεν έχει να κάνει τόσο με την δήλωση της γέννας όσο με την διαφορά ημερομηνίας βιβλιαρίου-pedigree!

Μπορεί στο βιβλιάριο αντί για ημερομηνία γέννησης την σωστή να έβαλε την ημερομηνία επίβασης!Ποιος ξέρει...

Μπορείς και όντως κάτι να παίζεται...ένα ενδεχόμενο είπα!
Το σκυλι μεχρι την ημερομηνια που τον παρελαβα ηταν 4 μηνων οποτε
οτι γραφει το βιβλιαριο ισχυει γιατι ειχε κανει και ολα τα εμβολια του
και τις αποπαρασιτωσεις

Να εξηγησω αναλυτικα

20-2-2012 εγινε η γεννα

11-4-2012 εγινε ο πρωτος εμβολιασμος

5-5-2012 εγινε ο δευτερος εμβολιασμος

1-6-2012 εγινε ο τριτος εμβολιασμος

το pedigree γραφει ημερομηνια γεννησης 1-5-2012

10-3-2012 εγινε η πρωτη αποπαρασιτωση

25-3-2012 εγινε η δευτερη αποπαρασιτωση

10-4-2012 εγινε η τριτη αποπαρασιτωση

19-6-2012 εγινε η τεταρτη αποπαρασιτωση

14-9-2012 εγινε η πεμπτη αποπαρασιτωση απο εμενα

Ακομα και αν εγινε μπαχαλο με τις ημερομηνιες υπαρχει το θεμα
των γονιων του σκυλου που ειναι ανυπαρκτοι

Ο σκυλος επισης δεν ειχε microchip οταν τον παρελαβα

Μπορεί να μην μπορεί ο άνθρωπος.
Κάνε μου την χάρη και μην μας προδιαθέτεις αρνητικά απέναντί του.
Ξέρεις ότι είμαστε ζωηροί τύποι, και δεν θέλουμε και πολύ να φουντώσουμε :)
Δώστου χρόνο, να σου δώσει τις απαντήσεις που χρειάζεσαι πρώτα, και μετά το συζητάμε αν εξακολουθείς να πιστεύεις ότι υπάρχει λόγος. Και βεβαίως, να μας ενημερώσεις γι'αυτές τις εξηγήσεις, για να υπάρχει και για μας "δεδικασμένο". Να ξέρουμε δηλαδή, πότε μπορεί να συμβεί μια τέτοια ανακολουθία. Αν, μπορεί δηλαδή να συμβεί και να έχει και λογική εξήγηση.
Ξερεις κι εγω προσπαθω να βρω μια λογικη απαντηση αλλα δεν βρισκω.Δεν θελω να σας
δημιουργησω αρνητικη προδιαθεση επιτηδες αλλα ξερετε επειδη αγαπω τρομερα τον σκυλο
μου δεν θελω να ξερω πως προκειται για προιον εκμεταλευσης
 
Last edited by a moderator:








st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν έγινε η γέννα τότε 20/2/2012 έχει προθεσμία 30 μέρες να δηλώσει την γέννα άρα και να βγάλουν Pedigree!
Άρα μέχρι 20/3/2012 έπρεπε να έχουν φύγει τα χαρτιά από τον εκτροφέα για ΚΟΕ!

Ή που έγινε λάθος από πλευράς ΚΟΕ ή που έγινε λάθος από πλευράς εκτροφέα!

Πάντως από πλευράς εκτροφής έχει επιλέξει αξιόλογα εκτροφεία όπως του Μίκι(Scarvas Strand) και της Krina (Krina Strand)!

Επικοινώνησε μαζί του και συζητήστε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.128
Μηνύματα
895.991
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps