Pemphigus Vulgaris


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
827
953
28
Τον ποναει? τον ενοχλει? Πολλες ερωτησεις κανω
δεν πειραζει, εδω ειμαι να απανταω ολες τις ερωτησεις, καθως μαθαινω και εγω μαζι με ολους σας
ναι, ποναει αρκετα. χρειαστηκε νοσηλεια μιας μερας για να παρει ορο επειδη δεν μπορουσε να φαει. και εχει τρομερη σιελορροια και στοματικη κακοσμια
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
827
953
28
γνωριζουμε παιδια ποια η διαφορα των ενεσεων glucantim που ερχονται απο ιταλια και ποια η διαφορα του σκευασματος antishmania? ιδιο πραγμα ειναι. μιλαμε καθαρα για οικονομικη διαφορα?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
827
953
28
ξεκινησαμε χθες τις ενεσεις για το καλαζαρ, και συνεχιζουμε με το apoquel, το οποιο αυξησαμε δωση απο μισο πρωι μισο βραδυ, σε ενα πρωι ενα βραδυ, διοτι δεν βλεπουμε ιδιαιτερο αποτελεσμα. η μονη βελτιωση ειναι πως οι πατουσες προσπαθουν να επουλωθουν.
IMG_20240131_165809.jpg
(αυτο το ασπρο περιγραμμα ειναι σημαδι πως η πληγη προσπαθει να κλεισει)

αν συνεχιζουμε να μην βλεπουμε δραστικη διαφορα, αναγκαστικα παμε σε κυκλοσπορινη
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orjo and Mava


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
827
953
28
update: καλησπερα σε ολους, σημερα ειναι η 16η μερα glucantime. χθες καναμε εξετασεις αιματος για να δουμε συκωτι και νεφρα, και τα αποτελεσματα ηταν αριστα! εφυγε ενα τεραστιο βαρος απο πανω μου. αιμοδιαγραμμα επισης ολα τελεια, μονο λιγο χαμηλα αιμοπεταλια αλλα αυτο ειναι λογω της λεισμανιασης.
παμε τωρα στο κομματι πεμφιγα. παιρνει εδω και 2 βδομαδες 1 apoquel πρωι ενα βραδυ, υπαρχει προοδος και ειναι σταθερος. η δερματολογος ειπε πως θα συνεχισουμε ετσι μεχρι να τελειωσει η θεραπεια του καλαζαρ, και απο εκει και περα θα παμε σε κυκλοσπορινη. υποθετω δεν ειναι 100% ικανοποιημενη με τα αποτελεσματα, αλλα τουλαχιστον ειναι σε σταθερη πορεια προς το καλυτερο. για να ειμαι ειλικρινης, δε μου αρεσει η ιδεα της ανοσοκαταστολης, αλλα τι να κανουμε. αν πρεπει, θα γινει. ετσι και αλλιως ηδη τον προσεχω πολυ, δεν τον παω σε βρωμικα μερη, ουτε ερχεται σε επαφη με ξενα σκυλια που δεν ξερω αν ειναι υγειη. το μονο που με αγχωνει ειναι το κομματι αδεσποτα γατια, απο τα οποια εχουμε μιλιουνια στη γειτονια. θα τα δουμε ολα οταν ερθει η ωρα ομως. προς το παρον ολα καλα ολα ανθηρα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
843
699
update: καλησπερα σε ολους, σημερα ειναι η 16η μερα glucantime. χθες καναμε εξετασεις αιματος για να δουμε συκωτι και νεφρα, και τα αποτελεσματα ηταν αριστα! εφυγε ενα τεραστιο βαρος απο πανω μου. αιμοδιαγραμμα επισης ολα τελεια, μονο λιγο χαμηλα αιμοπεταλια αλλα αυτο ειναι λογω της λεισμανιασης.
παμε τωρα στο κομματι πεμφιγα. παιρνει εδω και 2 βδομαδες 1 apoquel πρωι ενα βραδυ, υπαρχει προοδος και ειναι σταθερος. η δερματολογος ειπε πως θα συνεχισουμε ετσι μεχρι να τελειωσει η θεραπεια του καλαζαρ, και απο εκει και περα θα παμε σε κυκλοσπορινη. υποθετω δεν ειναι 100% ικανοποιημενη με τα αποτελεσματα, αλλα τουλαχιστον ειναι σε σταθερη πορεια προς το καλυτερο. για να ειμαι ειλικρινης, δε μου αρεσει η ιδεα της ανοσοκαταστολης, αλλα τι να κανουμε. αν πρεπει, θα γινει. ετσι και αλλιως ηδη τον προσεχω πολυ, δεν τον παω σε βρωμικα μερη, ουτε ερχεται σε επαφη με ξενα σκυλια που δεν ξερω αν ειναι υγειη. το μονο που με αγχωνει ειναι το κομματι αδεσποτα γατια, απο τα οποια εχουμε μιλιουνια στη γειτονια. θα τα δουμε ολα οταν ερθει η ωρα ομως. προς το παρον ολα καλα ολα ανθηρα.
Πολυ ευχαριστα αποτελεσματα! Τα γατια γιατι σε αγχωνουν για τα δερματοφυτα? Ψυλλους? Η εχει καμια αρρωστεια που μεταδιδεται και δεν την ξερω.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
827
953
28
Πολυ ευχαριστα αποτελεσματα! Τα γατια γιατι σε αγχωνουν για τα δερματοφυτα? Ψυλλους? Η εχει καμια αρρωστεια που μεταδιδεται και δεν την ξερω.
δε με αγχωνουν για τα δερματοφυτα, με αγχωνουν γιατι χεζουν και κατουρανε παντου, και επισης μπορει να εχουν μολυνσεις του ανω αναπνευστικου που ειναι μεταδοτικες και στους σκυλους. ομως γενικα ο ντελον, παρολο που συμπαθει τις γατες, δεν ερχεται σε πολυ κοντινη επαφη μαζι τους, ουτε τρωει τα κακα τους. απλως αγχωνομαι μη γινει καμια στραβη. μιλησα λιγακι και με την κτηνιατρο και μου ειπε πως τα βασικα ειναι να μην τρωει ωμα φαγητα, να μην ερχεται σε επαφη με ανεμβολιαστα ζωα, ή με ζωα με λοιμωδη νοσηματα. περαν αυτου θα μπορει να ειναι ακομα ενα φυσιολογικο σκυλι. λιγο πιο επιρρεπης σε ουρολοιμωξεις και αναπνευστικα, αλλα αυτα φτιαχονται ευκολα.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
843
699
δε με αγχωνουν για τα δερματοφυτα, με αγχωνουν γιατι χεζουν και κατουρανε παντου, και επισης μπορει να εχουν μολυνσεις του ανω αναπνευστικου που ειναι μεταδοτικες και στους σκυλους. ομως γενικα ο ντελον, παρολο που συμπαθει τις γατες, δεν ερχεται σε πολυ κοντινη επαφη μαζι τους, ουτε τρωει τα κακα τους. απλως αγχωνομαι μη γινει καμια στραβη. μιλησα λιγακι και με την κτηνιατρο και μου ειπε πως τα βασικα ειναι να μην τρωει ωμα φαγητα, να μην ερχεται σε επαφη με ανεμβολιαστα ζωα, ή με ζωα με λοιμωδη νοσηματα. περαν αυτου θα μπορει να ειναι ακομα ενα φυσιολογικο σκυλι. λιγο πιο επιρρεπης σε ουρολοιμωξεις και αναπνευστικα, αλλα αυτα φτιαχονται ευκολα.
Δεν το ηξερα αυτο με τις μολυνσεις του αναπνευστηκου αλλα αφου δεν ερχεται σε επαφη μια χαρα θα ειναι σιδερενιος!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.241
7.797
Οι μολυνσεις του ανω αναπνευστικου της γατα και τα λοιμωδη νοσηματα γενικα που φερουν οι αδεσποτες γατες οφείλονται σε ιους που ΔΕΝ μεταδίδονται στο σκυλο .
Η φιλοξενουμενη μου που ειναι στην ιδια φαση οσον αφορα την προσοχη, ζει μαζι με γατες με ιους του αναπνευστικου και λοιμωδη.
Γενικα αν δε μενουν στον ιδιο χωρο δεν εχεις θεμα ουτε με μυκητες, ψυλλους κτλ επειδη απλα περπατανε και ζουν στον ιδιο δρομο, μακρια και αγαπημενα απλα.
 
  • Like
Reactions: Orjo and Estranged


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
843
699
Οι μολυνσεις του ανω αναπνευστικου της γατα και τα λοιμωδη νοσηματα γενικα που φερουν οι αδεσποτες γατες οφείλονται σε ιους που ΔΕΝ μεταδίδονται στο σκυλο .
Η φιλοξενουμενη μου που ειναι στην ιδια φαση οσον αφορα την προσοχη, ζει μαζι με γατες με ιους του αναπνευστικου και λοιμωδη.
Γενικα αν δε μενουν στον ιδιο χωρο δεν εχεις θεμα ουτε με μυκητες, ψυλλους κτλ επειδη απλα περπατανε και ζουν στον ιδιο δρομο, μακρια και αγαπημενα απλα.
Α για αυτο δεν το ηξερα ειπα και εγω πως μου ξεφυγε αρρωστεια τι σκατα υποχονδρια ειμαι :LOL:
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
827
953
28
Update: τελειωσαμε 6 μαρτη τις glucantime. ολα καλα, δεν εχουν πειραχτει νεφρα και συκωτι απο το φαρμακο. τιτλο δεν εχουμε τεσταρει ακομη γιατι θελει να περασει πρωτα ενα διαστημα να γινει δουλεια, παντως ολα πανε προς το καλυτερο. οι πληγες στις πατουσες εχουν ολες σχεδον κλεισει, η μυτη την παλευει ακομα αλλα εχει τεραστια βελτιωση. και παμε τωρα και στην πεμφιγα: παιρνουμε μεχρι και σημερα και για αλλη μια βδομαδα ακομη 2 apoquel 5.4mg την μερα, και πριν 2 εβδομαδες αρχισαμε την κυκλοσπορινη. καταφεραμε επιτελους να κοψουμε και το baytril που επαιρνε κοντα 3 μηνες διοτι μεσα σε ολα ειχε πιασει και pseudomonas aeruginosa. εχει φτασει σχεδον στο φυσιολογικο του βαρος των 6.5 κιλων, ειναι καπου στα 6.3 και προχωραμε δυναμικα. εχω επισης δει τεραστια διαφορα στην διαθεση του. απο εκει που ειχε να παιξει με παιχνιδι 3 μηνες, απο μονος του πλεον δειχνει ενδιαφερον και φερνει παιχνιδι για να παιξουμε φετς. μπορει να μασησει τα παιχνιδια του. μπορει πλεον χωρις φοβο μην πονεσει να τρωει ξηρα τροφη και λιχουδιες, και γενικα απο διαθεση ειναι τελειος. μεσα στο στομα δεν υπαρχει ακομα καποια βελτιωση, ολα ειναι κοκκινα, υπαρχει δυσοσμια και σιελοροια, αλλα ειναι φυσιολογικο, διοτι οι βλεννογονοι θελουν ενα διαστημα για να φτιαξουνε τελειως. παραθετω καποιες φωτος προοδου για οσους ενδιαφερονται.

image_2024-04-04_173035313.png

image_2024-04-04_174916166.png
 
Last edited:


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
827
953
28
γνωριζουμε παιδια ποια η διαφορα των ενεσεων glucantim που ερχονται απο ιταλια και ποια η διαφορα του σκευασματος antishmania? ιδιο πραγμα ειναι. μιλαμε καθαρα για οικονομικη διαφορα?
να απαντησω και σε αυτη μου την απορια αν καποιος την ειχε επισης: με βαση οσα συζητησα και με την κτηνιατρο και διαβασα γενικα, οι ενεσεις glucantim που ειναι και οι "οριτζιναλ", δεν προκαλουνε συχνα πονο και scar tissue. σε αντιθεση με τις antishmania, οι οποιες προκαλουνε και πονο και συχνο σχηματισμο scar tissue. και η δερματολογος ειπε πως βλεπει πολυ συχνα περιστατικα απο σκυλια που τους εγιναν antishmania στο καταφυγιο πριν υιοθετηθουν επειδη σαφως ειναι πιο φτηνες, και εχουν απιστευτο scar tissue.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
827
953
28
update: μολις γυρισαμε απο την κτηνιατρο, οπου του πηραν αιμα για βιοχημικες, και η δερματολογος πηρε επιχρισμα απο τους λεμφαδενες συν ενα πλακακι απο τα κακαδια στο αυτι του.
τα νεα ειναι πολυ καλα! στο αυτι υπηρχε μονο μια λεισμανια, και στο υγρο του λεμφαδενα υπηρχαν πολυ λιγες, και ηταν αδυναμες! η κτηνιατρος πιεσε να γινουν εκεινη τη στιγμη και οι εξετασεις αιματος, και τα αποτελεσματα ειναι τελεια, με εξαιρεση την γλυκοζη που ειναι ανεβασμενη, αλλα αυτο μαλλον ειναι λογω στρες. επειδη ομως μπορει να εχει προκληθει και απο την κυκλοσπορινη, θα κανουν και αλλη μια εξεταση να το σιγουρεψουν.
περαν αυτου, πηραμε και αλλα λιγα γραμμαρια, ειναι πλεον στα νορμαλ του κιλα, 6.5. η πεμφιγα εχει παραμεινει σε ενα στασιμο σταδιο, που ουτε πολυ χειροτερεψη ειδαμε, αλλα ουτε και αλλη βελτιωση, οποτε ξαναβαζουμε στο πλανο το αποκουελ, ενα χαπι την ημερα αρχικα, και ανεβαζουμε κυκλοσπορινη στα 0.5μλ την ημερα, και επισης ανεβαζουμε ζυλαπουρ απο ενα χαπι των 100 την ημερα χωρισμενο μισο πρωι μισο βραδυ, σε 3/4 πρωι και βραδυ, και αρχιζουμε ξανα και το λεισγκαρντ.