"Pet Shop" ταινία μικρού μήκους - Ένα πολυδιάστατο βίντεο!


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Εννοώ ότι κάποιου του χάριζαν γάιδαρο και αυτός τον κοίταζε στα μάτια ενώ κάποιος άλλος που τον ήθελε περισσότερο κίνησε γη και ουρανό για να τον αποκτήσει. Υπάρχει μια κατηγορία ανθρώπων η οποία υιοθετεί ένα ζώο μόνο και μόνο επειδή είναι τζάμπα χωρίς να αναλογιστεί τις ευθύνες. Ενώ κάποιος ο οποίος δίνει πολλά χρήματα από την τσέπη του συνήθως σκέφτεται και ξανασκέφτεται το πόσο τελικά θέλει ένα σκύλο. Είμαι κατά της αισχρής εμπορευματοποίησης που υπάρχει στα πετ σοπς καθώς και σε πολλά εκτροφεία. Είμαι κατά του ζώου βυτρίνα. Όσο αφορά το χαρακτηρισμό 'ελαττωματικό ζώο' εάν διάβασες δεν το ανέφερα εγώ αλλά ο καταστηματάρχης

.

Προφανώς δεν κατάλαβες την ταινία. Δεν στραβώνω που δεν σου αρέσει (δεν είσαι και ο πρώτος αλλά ούτε μπορεί να αρέσει και σε όλους) στραβώνω που δεν μπορείς να την καταλάβεις. Και για αυτό πίστεψε με δεν έχω μεγάλη ευθύνη. Ο καθένας βλέπει ότι θέλει και είναι προφανές ότι εσύ δεν θέλεις να δεις κάτι παραπάνω από ότι ήδη βλέπεις. Η ταινία δεν έχει να κάνει με πετ σοπ παπυ μιλλ αλλά με την ίδια την κοινωνία. Ότι συμβαίνει στο πετ σοπ για ένα ζώο το ίδιο συμβαίνει και στην κοινωνία για εμάς. Αν νομίζεις ότι εσύ δεν έχεις ταμπελάκι από πάνω σου τότε ζεις σε άλλο πλανήτη. Το παιδί χαρακτηρίζεται πρώτα σαν ανάπηρο και έπειτα σαν παιδί και αυτό είναι ένα βάρος που κουβαλάει μέσα του. Έπρεπε να δώσει τα χρήματα του για να πάρει ένα φίλο με αξία (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο σκύλος θα είναι ράτσας). Δεν ήθελε να του τον χαρίσουν. Και όταν συνειδητοποίησε ότι το ζώο είχε το ίδιο πρόβλημα με αυτό ήθελε να δώσει ότι είχε και δεν είχε δίνοντας έτσι αξία και στον εαυτό του. Αν καταλάβεις αυτά καταλαβαίνεις γιατί όλη η δράση διαδραματίστηκε στο πετ σοπ αλλά και γιατί λέγεται έτσι η ταινία.
Δεν καταλαβάτε ή δεν θέλετε, το έγραψα ξεκάθαρα "ΚΑΙ λάθος μηνύματά".
Το κεντρικό μήνυμα είναι όντως πολύ συγκινητικό, η ένσταση μου βρίσκεται στο μέσο που χρησιμοποιήσατε, το ζώο από το πετ σοπ.
Αν έπρεπε το παιδί να δώσει χρήματα να δημιουργούσατε ένα άλλο σκηνικό.
Αν καταλαβετε αυτά.....:

http://www.youtube.com/watch?v=RIV5l4gd_Oo

http://www.youtube.com/watch?v=UW4cp0AvC4w

http://www.youtube.com/watch?v=2HM8UmHM8Uo

για να μην γεμίσω 10 σελίδες, search "puppy mill" στο youtube αν αντέχει το στομάχι σας.






.....θα καταλάβετε γιατί το μέσο δεν αγιάζει το σκοπό πάντα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αγαπητέ MGZenelis για εμένα το τι θέλει να πει ο καλλιτέχνης τελειώνει την στιγμή που το "λέει"!
Από κει και πέρα ξεκινάει το τι "ακούει" ο θεατής!Κι αυτό που ακούει είναι πάντα αλήθεια γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές προσλαμβάνουσες!
Αντί λοιπόν να μας κατηγορείς ότι δεν σε "ακούσαμε" καλό είναι να προβληματιστείς κι εσύ λίγοι σχετικά με το τι ακούσαμε και το γιατί το ακούσαμε!
 


MGZenelis

Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
7
0
Παιδια δεν κατηγορώ κανένα σας και πραγματικά δεν με πειράζει η καλόβουλη κριτική της ταινίας. Εχω καποιο προβλημα όμως με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς και με πράγματα τα οποία δεν στέκουν. Ιδιαίτερα στενάχωρο ειναι οτι την ταινια την εχουν δει πανω απο 100.000 ανθρωποι σε Ελλαδα και εξωτερικό και πρώτη φορά παρατηρώ οτι αυτονόητα πράγματα δεν γινονται κατανοητά (οχι απο εναν αλλά) απο ενα σύνολο ανθρώπων. Δηλαδή ειναι απιστευτο οτι κάποιοι ισχυρίζονται οτι διαφημιζω κροκέτες και οι αλλοι να συμφωνουν. Απο που προκύπτει αυτό? Μου χρεώνεται λάθος μηνυματα επειδή η δράση ειναι μεσα σε πετ σοπ. Αυτό τι σημαίνει οτι διαφημιζω πετ σοπ? Μα το μηνυμα ολης της ταιίας ειναι τοσο ξεκαθαρα αντιθετο με το παζάρεμα ζωντανών ψυχών. Και ταινία οπου ο μικρος θα έφτυνε το κατάστημα να είχα πάλι θα λέγατε οτι το μηνυμα δεν ειναι ξεκάθαρο."Γιατί να φανει το πετ σοπ?" "Ο μικρός φτύνει το ζώο και οχι το κατάστημα" "Το παιδί δεν ειναι φιλόζωο" "Το παδι καθαρίζει το τζαμι για να δει καλύτερα το ζωο"και άλλα πολλά.
 


MGZenelis

Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
7
0
Στην περιοχη που ζω υπάρχει ενα τετοιο καστάστημα και έχουμε κάνει ματαια πολλά παράπονα. Τώρα κάνουμε κατι αλλο περνάμε ολοι μας απο εκεί με τα ζωα μας επιδεικτικα χωρίς να αγοράζουμε ή κρατώντας ψώνια απο άλλο κατάστημα (σκυλοτροφές κτλ) πιστεύοντας οτι κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης θα καταλάβει οτι τα έσοδά του θα ηταν περισσότερα εαν δεν πουλούσε ζώα. Φυσικά εσεις μια τετοια κινηση θα την επικρίνατε. Θα λέγατε οτι αυτό ειναι διαφήμιση για το κατάστημα στα ματια καποιου άσχετου. Εαν εσεις ζούσατε δίπλα σε ενα τέτοιο κατάστημα να υποθέσω οτι θα κάνατε κύκλο για να πάτε σπιτι σας
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Προφανώς μας έχετε παρεξηγήσει!

Το φόρουμ και οι άνθρωποι που το απαρτίζουν έχουν μια Χ φιλοσοφία!Είναι άτομα μπασμένα και με γνώσεις όσον αφορά τον σκύλο!Δεν επικρίνει κάνεις τίποτα!Αυτοί που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο σκύλος,ξέρουν και εντόπισαν τι κατά την γνώμη τους είναι λάθος!Ωστόσο άνθρωποι που δεν έχουν αρκετές γνώσεις,και πιστέψτε με είναι πολλοί οι άνθρωποι αυτοί,για τον σκύλο θα δουν αυτό που περιγράφετε σε όλα πας τα ποστ!Θα δουν την "κοινωνική πλευρά της ζωής και πως αντιμετωπίζεται ένα τέτοιο πρόβλημα"!Η αλήθεια είναι ότι την είδαμε και εμείς αυτην την πλευρά,απλώς είδαμε και κάτι πάρα πάνω!

Είμαι αυτός που ανέρτησε το βίντεο σας σε αυτό τον ιστότοπο και αν ξαναβγάλετε και άλλο βίντεο θα το ξαναναρτήσω!

Και επειδή είστε από τους ελάχιστους,μην πω ο μοναδικός που έχει καταπιαστεί για να δείξει τέτοιες "λεπτές" πλευρές της ζωής είτε αφορά ανθρώπινα προβλήματα είτε ζωικά όπως ο σκύλος στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ προσωπικα θα σας συγχαρώ για το βήμα σας αυτό,και να συνεχίσετε!

Νομίζω ότι δεν χρειάζονται παραπάνω επεξηγήσεις ούτε από την πλευρά σας ούτε από την πλευρά των παιδιών εδώ!Όλοι καταλάβαμε πολύ καλά τα μυνήματα της ταινίας!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Στην περιοχη που ζω υπάρχει ενα τετοιο καστάστημα και έχουμε κάνει ματαια πολλά παράπονα. Τώρα κάνουμε κατι αλλο περνάμε ολοι μας απο εκεί με τα ζωα μας επιδεικτικα χωρίς να αγοράζουμε ή κρατώντας ψώνια απο άλλο κατάστημα (σκυλοτροφές κτλ) πιστεύοντας οτι κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης θα καταλάβει οτι τα έσοδά του θα ηταν περισσότερα εαν δεν πουλούσε ζώα.

Πολύ καλή ιδέα !!! Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ...

Φυσικά εσεις μια τετοια κινηση θα την επικρίνατε. Θα λέγατε οτι αυτό ειναι διαφήμιση για το κατάστημα στα ματια καποιου άσχετου.

Κάνετε λάθος. Οντως μας έχετε παρεξηγήσει.

Εαν εσεις ζούσατε δίπλα σε ενα τέτοιο κατάστημα να υποθέσω οτι θα κάνατε κύκλο για να πάτε σπιτι σας
Προσωπικά, κοντοστέκομαι στις βιτρίνες, με ξυνισμένα μούτρα, λες και το εκτεθειμένο εμπόρευμα, είναι κουραδίτσες.
Μέσα δεν μπαίνω εννοείται, εδώ και πολλά χρόνια. Τίποτα περισσότερο δεν μπορώ να κάνω δυστυχώς, σε αυτό το επίπεδο.

Προτείνω κε.Ζενέλη, να παραμείνετε στο φόρουμ. Να μας συστήσετε τον σκύλο σας και να παρακολουθείτε που και που τα θέματά μας. Θα δείτε, ότι είμαστε καλά παιδιά με ένα κοινό κουσούρι, για το οποίο κάποιοι φτάνουμε και στα άκρα. Την αγάπη μας, για τα ταλαίπωρα αδέσποτα :)




 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Προτείνω κε.Ζενέλη, να παραμείνετε στο φόρουμ. Να μας συστήσετε τον σκύλο σας και να παρακολουθείτε που και που τα θέματά μας. Θα δείτε, ότι είμαστε καλά παιδιά με ένα κοινό κουσούρι, για το οποίο κάποιοι φτάνουμε και στα άκρα. Την αγάπη μας, για τα ταλαίπωρα αδέσποτα :)

Συμφωνω! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95