Pet shop της ντροπης




Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Γιατί πιστεύεις οτι οι γονεις ξέρουν όλοι τι κανουν τα παιδιά τους?Δίνουν ενα χαρτζιλικι και τα αφήνουν τα σουλατσάρουν...αλλα το θέμα μας ειναι άλλο...αντι για rent a car ο τύπος βρήκε κατι καινουργιο...rent a dog!!!Θέλετε ενα σκυλάκι αλλα οι γονεις δεν σας αφήνουν?Η μαμά σας φρικάρει στην ιδεα του σκύλου μεσα το σπίτι?Δεν εχετε χρονο να φροντίσετε ενα σκύλο?Τώρα υπαρχει λύση!Rent a dog!Συντομα και στην περιοχή σας!!!!!Tα κάνουμε ολα εμείς για εσας!!!!!(τα αφήνουμε ατάιστα,απότιστα,ανεμβολίαστα και στις ιδανικότερες συνθήκες!)Ε ρε ξύλο και τιμωρία που χρειάζεται να πέσει...αλλα που??????
 
Last edited:


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
εννοειται πως αναφερομαι στον κυριο petshopa κ την πατεντα του!σου λεει, αφου δεν τα πουλαω δεν τα νοικιαζω??!!τι να πω.....
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
ο τύπος βρήκε κατι καινουργιο...rent a dog!!!
Δεν νομίζω ότι είναι καινούριο. Αν δείς το παρακάτω link ήδη γίνετε στην Ιαπωνία απο το 2008 σύμφωνα με το πότε γράφτηκε το post αυτό

http://www.boingboing.net/2008/03/31/tokyo-dogrental-serv.html

Όταν δεν έχει ο άνθρωπος καρδιά σιγά μην νοιαστεί για το τι κάνει σε μερικές μικρές ψυχούλες μπρος στο κέρδος του.
 


slink

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
52
1
Αντιγράφω...
Ε ρε ξύλο και τιμωρία που χρειάζεται να πέσει...αλλα που??????
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
απορω γιατι δεν παει κανεις να παρει τα σκυλια για δειθεν βολτα και να μην τα ξανα δει ο καραγκιοζης!
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
απορω γιατι δεν παει κανεις να παρει τα σκυλια για δειθεν βολτα και να μην τα ξανα δει ο καραγκιοζης!
Λοιπόν τώρα έθεσες ωραίο θεματακι....και με εβαλες σε πειρασμο....λες??????Λοιπόν...κανουμε ολοι ενα ντου....τα περνουμε και φευγουμε!!!!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Νομίζω ότι και οι Άγγλοι έχουν ένα παρόμοιο σύστημα. Μάλιστα μια Αγγλίδα φίλη μου με είχε συμβουλέψει να ... νοικιάσω το Μουφ στην αρχή που το πήρα διότι, λέει, με έβλεπε να τα έχω παίξει αφού δεν είχα σκύλο στο παρελθόν!! Εννοείται ότι ούτε κατά διάνοια δε σκέφτηκα ποτέ μου να ακολουθήσω τη συμβουλή της.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Κάτι μου λέει ότι θα κρατούνται τα στοιχεία του ατόμου που νοικιάζει το σκυλί, κάτι όπως και στις ενοικιάσεις αυτοκινήτων. Άρα το πάμε ντού να τα πάρουμε δεν νομίζω να είναι εφικτό (αν και δεν θα με χάλαγε να του το κάναμε αυτό το χάζι). :)
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Κάτι μου λέει ότι θα κρατούνται τα στοιχεία του ατόμου που νοικιάζει το σκυλί, κάτι όπως και στις ενοικιάσεις αυτοκινήτων. Άρα το πάμε ντού να τα πάρουμε δεν νομίζω να είναι εφικτό (αν και δεν θα με χάλαγε να του το κάναμε αυτό το χάζι). :)

Και στα παιδάκια που τα νοικιάζει οπως λεει το κείμενο,τι κραταει?Ταυτότητες????Μου φαινεται λιγο περίεργο...Λοιπον ετοιμασου....αρματωσου και φύγαμε!!!!Θα παρουμε μαζι και Ζήβα.Δια και ολη την σκυλοπαρέα και ετσι και πει και τπτ....ααααχ!Μαυρο σκυλί..(φιδι) που τον εφαγε!!!!!!
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Βρε μονο αυτο του χρειαζεται...σιγα μη πας με παιδακι και αρνηθει ο τυπος...μολις δει το μαρουλι θα το δωσει κατευθειαν...αλλα μετα μην τον ειδατε τον παναγη... χρειαζεται τη καζουρα του!!!
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Και στα παιδάκια που τα νοικιάζει οπως λεει το κείμενο,τι κραταει?Ταυτότητες????Μου φαινεται λιγο περίεργο...Λοιπον ετοιμασου....αρματωσου και φύγαμε!!!!Θα παρουμε μαζι και Ζήβα.Δια και ολη την σκυλοπαρέα και ετσι και πει και τπτ....ααααχ!Μαυρο σκυλί..(φιδι) που τον εφαγε!!!!!!
Μα το θέμα είναι να πάμε χωρίς σκυλιά, ώστε και καλά ότι πάμε να "νοικιάσουμε". Αν και νομίζω ότι κάτι ή κάποια στοιχεία θα κρατάει κάπως. Για παράδειγμα, ένα παιδάκι δεν μπορεί να πάει σε ένα βιντεο κλαμπ και να νοικιάσει κάτι αν δεν έχει γραφτεί ο μπαμπάς ή μαμά στο βίντεο κλάμπ. Εγώ μικρός μπόρεσα να γραφτώ σε βίντεο κλαμπ έχοντας την ταυτότητα του πατέρα μου και έναν λογαριασμό ΔΕΗ. Αλλά αν όντος ο τύπος δεν ζητάει στοιχεία, πάμε βούρ να τα πάρουμε ΟΛΑ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αν καταλαβα καλα, συζητατε δημοσια να πατε να κλεψετε τα σκυλια? Η διαχειρηση γνωριζει αυτη την συζητηση?
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Το ότι συζητιέτε κάτι δεν συμαίνει ότι θα γίνει κιόλας, απλά κάτι που θα θέλαμε να κάνουμε αλλά δεν γίνετε για πολλούς και νομικούς τρόπους, δεν νομίζω ότι κανένας απο εμάς να θέλει να βρεί τον μπελά του με αστυνομίες και νόμους. Μην αρπάζεσε απο το τίποτα αγαπητέ harryf3.

Σε πολλά θέματα συζητιούνται πράγματα του στύλ "θα θελά να του κάνουμε αυτό, και εκείνο και το άλλο" δεν σημαίνει ότι το κάνουν κιόλας τα παιδιά που το συζητάνε. Πόσα θέματα έχουν ανοιχτεί που παιδιά μιλάνε για σκυλιά δεμένα και λένε να πάνε να τα "κλέψουνε" απο τους άκαρδους ιδιοκτήτες (όπου και σε μερικά όντος έγινε νομίζω) αλλά σπάνια γίνετε αυτό χωρίς βοήθεια απο φιλοζωική η κάποια νομική υπηρεσία.
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καταρχην δεν αρπαζομαι καθολου.
Στο λινκ υπαρχει η ακριβης διεύθυνση του συγκεκριμενου πετ σοπ.
Μεταξυ αστειου και σοβαρου συζητιεται κλοπή.
Μπορει καποιος που δεν μετεχει στη συζητηση να παρει ιδεες, ειτε από ζωοφιλια ειτε για να αποκτησει σχεδον τζαμπα σκυλο.
Ακομα και αν δεν υπάρχει φοβος νομικων κυρωσεων του φορουμ, σιγουρα δυσφημιζεται.

Φυσικα και δεν διωκεται καποιος επειδη σκεφτηκε κατι, αλλιως θα ειμασταν ολοι φυλακη για διαφορους λογους και πρωτος από ολους εγω.
Υπαρχει ομως η ηθικη αυτουργια και η παραίνεση.

Αν είναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις τα παραπανω όπως και τις προθεσεις μου, ζητω συγνωμη για την παρεμβαση.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Προς θεού. Τις προθέσεις σου τις καταλαβαίνω και καλά και ρωτάς, απλά και εγώ υπέθετα ότι είναι κοινό γνωστό ότι κάτι τέτοιες συζητήσεις είναι "απλές σκέψεις θυμού" και όχι κάτι που θα γίνει στην πραγματικότητα. Όλα όσα λέμε και σε αυτό το θέμα και σε άλλα με τέτοιο θέμα είναι πάντα ένα μεγάλο ΑΝ και τίποτα παραπάνω. Θέλω να πιστεύω ότι οποιοσδήποτε νοήμον άνθρωπος σκεφτόταν ποτέ να κάνει μία τέτοια μεγάλη "πατάτα" δεν θα το συζήταγε σε ένα μέρος που μπορεί ο οποιοσδήποτε να το διαβάσει. Είναι σαν να έχεις ένα ληστή ή δολοφώνο να γράφει απο πρίν τι πρόκειτε να κάνει πριν το κάνει ενώ έχει ήδη επίσης μαρτυρήσει όλα του τα στοιχεία, δεν στέκει.

Anyway, αν κανείς νομίζει ότι αυτό που συζητήθηκε παραπάνω είναι ένα "έγκλημα εκ προμελέτης" ας τους διορθώσω λέγοντας ότι δεν πέζει τέτοιο σενάριο και ότι είναι απλά λόγια του αέρα.
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Καταρχην δεν αρπαζομαι καθολου.
Στο λινκ υπαρχει η ακριβης διεύθυνση του συγκεκριμενου πετ σοπ.
Μεταξυ αστειου και σοβαρου συζητιεται κλοπή.
Μπορει καποιος που δεν μετεχει στη συζητηση να παρει ιδεες, ειτε από ζωοφιλια ειτε για να αποκτησει σχεδον τζαμπα σκυλο.
Ακομα και αν δεν υπάρχει φοβος νομικων κυρωσεων του φορουμ, σιγουρα δυσφημιζεται.

Φυσικα και δεν διωκεται καποιος επειδη σκεφτηκε κατι, αλλιως θα ειμασταν ολοι φυλακη για διαφορους λογους και πρωτος από ολους εγω.
Υπαρχει ομως η ηθικη αυτουργια και η παραίνεση.

Αν είναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις τα παραπανω όπως και τις προθεσεις μου, ζητω συγνωμη για την παρεμβαση.

Αρη καλά εκανες και παρενέβεις,αλλα ξέρεις οτι μεταξύ αστειου και σοβαρού εγινε η κουβέντα.Προσωπικά μακάρι να μπορούσα να το κάνω...αλλα δεν γίνεται για τους λόγους που αναφέρατε.Τωρα σε οτι αφορα το να το δει καποιος μεσα στο φορουμ και να του βαλουμε ιδέες....καθημερινα δινονται διάφορες ιδέες...το αν κάποιος παει και κανει κατι τετοιο..κακο δικο του...Ο τυπος τον κυνηγάει νομικά και τελιώνει το παραμύθι "απόκτησα τσάμπα σκύλο".Δεν νομίζω να φτάσαμε στην δυσφήμιση του φόρουμ...αν εγινε κατι τετοιο..τοτε sorry παιδια...
 


frosita

Well-Known Member
11 Μαρτίου 2009
60
6
Κιλκίς
Αν καταλαβα καλα, συζητατε δημοσια να πατε να κλεψετε τα σκυλια? Η διαχειρηση γνωριζει αυτη την συζητηση?
Αν κατάλαβα κι εγώ καλά ξεκίνησε ένα θέμα όπου γίνεται δημόσια καταγγελία για σκυλιά που κακοποιούνται, μια και δεν λαμβάνουν τη σωστή φροντίδα. Για να μην αναφέρουμε καν την ανηθικότητα των πράξεων του "κυρίου" petshopa....Νομίζω τα σενάρια περί δυσφήμισης του forum και ηθικής αυτουργίας σε κλοπή είναι περιττά. Αν γνωρίζεις το νομικό καθεστώς που μπορεί να επικαλεστεί κάποιος ιδιώτης ώστε να σώσει μερικά από αυτά τα κουτάβια χωρίς να παραβεί νόμους τότε ναι, αυτό πραγματικά θα βοηθούσε!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tο θέμα δεν είναι εμείς τι συζητάμε.., αλλά τι καταλαβαίνει ο κόσμος που διαβάζει..και στον γραπτό λόγο μερικές φορές η διαφορά μεταξύ αστείου και σοβαρού είναι δυσδιάκριτη.

Οπότε καλό είναι τέτοια "αστεία" σε δημόσιες συζητήσεις να αποφεύγονται.

;)
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Συγνώμη βρε kango, αλλά δώσε μου να καταλάβω σε παρακαλώ κάτι. Σε παλιότερα και υπάρχοντα post που και εσύ και άλλα άτομα έχετε προτρέψει κόσμο (εντελός σοβαρά και όχι μεταξύ αστείου και σοβαρού) να πάει και να "Κλέψει" σκύλο απο ιδιωτικό χώρο (αυλή, οικόπεδο, κλπ κλπ) αυτά δεν είναι τότε εξίσου το ίδιο όπου βάζουμε ιδέες? Δεν προσπαθώ να βγώ απο πάνω απλά προσπαθώ να καταλάβω την λογική. Την μία δηλαδή λέμε σε άτομο που μας αναφέρει ότι σκυλί παρατημένο, κακοποιημένο, να πάει να το πάρει (κλέψει) απο ιδιωτικό χώρο (που και εκεί κάποιος μπορεί να φάει μύνηση απο τον ιδιώτη πρώτον για καταπάτηση ιδιωτικού χώρου και δευτερόν για κλοπή) ενώ τώρα σε αυτό το θέμα λέμε ότι κακός το συζητάμε την στιγμή που οι περισσότεροι στην συζήτηση γνωρίζουμε ότι συζητιέτε ποιο πολύ στην "πλάκα"?