PET SHOP???


Guapo

Member
30 Ιουνίου 2010
9
0
marousi, theologos fthiotida
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΤ ΣΟΠ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΜΕΛΟΥΣ Η ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ...? ΕΓΩ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΝΩΣΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΕΛΑΤΗ, ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ Η "ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ"...ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΕΤ ΣΟΠ ΜΕ ΚΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ, ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΖΩΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗ ΑΓΟΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΣΕ "ΓΔΑΡΟΥΝ"...ΓΝΩΜΕΣ??? ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗ ΑΓΟΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΣΕ "ΓΔΑΡΟΥΝ"...

Δυστυχώς όσοι πουλούν ζώα στα καταστήματα αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ πιστεύουν (πως είναι περιστασιακή αγορά) και αυτό ακριβώς περιμένουν (να σε γδάρουν). Μην περιμένεις σοβαρό επαγγελματισμό από ανήθικους εμπόρους.

Από την άλλη βέβαια, αν κάποιος αγοράσει ζώο χωρίς να μελετήσει το θέμα (έστω το από ΠΟΥ πρέπει να το πάρει), κάπως "περιστασιακά" το βλέπει, δεν νομίζεις;

Να ψωνίζεις από μικρά πετ-σοπ (που ΔΕΝ πουλούν ζώα). Κάνουν πολλές προσφορές κι έχουν πολύ καλύτερη ποιότητηα προιόντων (όχι μόνο τα πιο φτηνιάρικα "κινέζικα" όπως έχουν οι αλυσίδες). Συνήθως ξέρουν και να σε συμβουλέψουν αν χρειαστεί, ενώ στις αλυσίδες είναι μόνο κάτι υπάλληλοι που δεν ξέρουν να ξεχωρίσουν τον σκύλο από την γάτα.

Υ.Γ. Σε παρακαλώ να μην γράφεις με κεφαλαία, γιατί μοιάζει σαν να φωνάζεις!

Υ.Γ. 2, Είχα κι εγώ έναν Guappo. Ωραίο όνομα!
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Να πηγαίνεις στο μαγαζάκι της γειτονιάς σου!
Συνήθως ο ίδιο ο καταστηματάρχης είναι εκει οπότε έχει και γνώσεις και μπορεί αν δει ότι πηγαίνεις συχνά να σου κάνει και προσφορές (η δικιά μου την τελευταία φορά που πήγα μου έδωσε δώρο ένα 3kg royal canine)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Εγώ σε δύο pet shop της περιοχής μου που πάω, που δεν εμπορεύονται ζώα, με ξέρουν με το μικρό μου όνομα, μου κάνουν πάντα καλύτερες τιμές, έχει τύχει να μου χαρίσουν και μικροπράγματα και το ένα έχει και κάρτα μέλους. Οι αλυσίδες καταστημάτων, ποτέ δεν συμφέρουν. Δεν τους ενδιαφέρει ποιός είσαι και πόσο συχνά ψωνίζεις, όπως δεν τους ενδιαφέρει και το ελεεινό εμπόριο που κάνουν. Τα λεφτά σου να αφήνεις. Αυτό τους νοιάζει.
 


Guapo

Member
30 Ιουνίου 2010
9
0
marousi, theologos fthiotida
Έχετε δίκιο, είναι απλά έμποροι.Παρόλο που θα επρεπε να νοιαζονται για τα ζωα και να ειναι ευαισθητοποιημένοι μιας και εχουν σχετικη με αυτα επιχείριση...Λοιπον πρέπει να ψάξω καλυτερα τοτε και να μην αφηνω τα χρηματα μου στο καθένα(30 ευρω τη βδομαδα περίπου για κοκαλα και άλλες λιχοουδιές)..μηπως γνωριζετε καποιο τετοιο πετ σοπ(όπως περιγραφετε παραπάνω..) στα βορεια προαστια? πχ χαλανδρι?

ΥΓ. Οκ για τα κεφαλαια! perdoname! Γουαπο είχες και εσύ ε? οι λατινοι είναι της μοδας τελευταια!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
γνωρίζω μια αποθήκη στην αγία παρασκευή,αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ να σου πω που βρίσκεται
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Kαι εγω τις αλυσιδες τις εκοψα. Ειναι μαστιγα.

Ψωνιζω απο ενα μεγαλο μαγαζι οπου κ καλες τιμες εχει ,κ σκυλια δεν πουλαει. Μην αναφερθω στην διαφορα στις τιμες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Και το Χαλάνδρι έχει κανά-δυό και στο Μαρούσι θυμάμαι ότι έχει τουλάχιστον ένα, που νομίζω ότι δεν πουλάει ζώα και αν κατεβαίνεις προς Ψυχικό, μπορώ να σου πω άλλα δύο. Το θέμα είναι να βρεις κάποιο που να σε βολεύει να πηγαίνεις τακτικά, γιατί μια στις τόσες δεν έχει νόημα.
 


Guapo

Member
30 Ιουνίου 2010
9
0
marousi, theologos fthiotida
αν παω μια φορα και μαρεσει θα ξαναπω, δεν ειναι το θεμα "να με βολευει"..για μενα στα βορεια προαστια αν εντοπίσω ενα καλο θα πηγαινω σε εκείνο...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Αν σε βολεύει, έχει ένα μεγάλο pet shop που δεν πουλάει ζώα στη Ν. Ερυθραία - Τατοϊου 132. Petstop λέγεται.
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Μήπως θα ήταν καλό για όλα τα μέλη, να κάναμε μία λίστα με αντίστοιχα Pet Shops σε διάφορες περιοχές;
Δεν ξέρω βέβαια, εάν αυτό συνάδει με τους κανονισμούς του φόρουμ (διαφήμιση κλπ).
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αν δεν πουλανε σκυλια γιατι οχι. Θα ηταν εξαιρετικα χρησιμο και εδικοτερα αν αυτα τα pet shop κανουνε και καλυτερες τιμες!!! Γιατι με την κριση ολοι ψαχνουμε πιο χαμηλες τιμες!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Μήπως θα ήταν καλό για όλα τα μέλη, να κάναμε μία λίστα με αντίστοιχα Pet Shops σε διάφορες περιοχές;
Δεν ξέρω βέβαια, εάν αυτό συνάδει με τους κανονισμούς του φόρουμ (διαφήμιση κλπ).
Αν κανεις αναζητηση στο google "pet shop που δεν πουλανε ζωα" θα βρεις αρκετα.
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Αν δεν πουλανε σκυλια γιατι οχι. Θα ηταν εξαιρετικα χρησιμο και εδικοτερα αν αυτα τα pet shop κανουνε και καλυτερες τιμες!!! Γιατι με την κριση ολοι ψαχνουμε πιο χαμηλες τιμες!
Εννοείται πως στηρίζουμε μόνο πετ σοπ που δεν πουλάνε ζώα (το επεκτείνω πέρα από τα σκυλιά, διότι είναι πολύ σημαντικό κατά την ταπεινή μου γνώμη).
Ειρήνη, ακριβώς αυτό εννοω, με πιάνς ;)
Οι εμπειρίες του καθενός μας είναι πολύ χρήσιμες και μπορούμε να τις μοιραζόμαστε.
Ν'αποφεύγουμε λάθη που έκαναν άλλοι, πχ
Και φυσικά, αν κάποιος γνωρίζει ένα φθηνό πετ σοπ ή κάποιο που έχει μεγάλη ποικιλία, γιατί να μην το μοιραστεί κι εφόσον η περιοχή του εξυπηρετεί κι άλλους, να μην μπαίνουν στον κόπο να ..πειραματίζονται, να ξοδεύονται και να χάνουν χρόνο :)

Αγγελική, νομίζω πως μ'αυτό το ποστ απαντώ και σε σένα. Μια απλή αναζήτηση δυστυχώς δε βοηθάει αποτελεσματικά :)
Διότι το νετ ούτε τιμές έχει (συνήθως), ούτε αναλυτικά τα προϊόντα που κάθε μαγαζί διαθέτει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Σε κάποιο ζωοφιλικό site, που δεν το θυμάμαι αυτη την στιγμή, υπάρχει τέτοια λίστα.
Κάποια εποχή το είχαμε ξανασυζητήσει κι εδώ. Για κάνε και μια αναζήτηση στο φόρουμ.
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Εννοείται πως στηρίζουμε μόνο πετ σοπ που δεν πουλάνε ζώα (το επεκτείνω πέρα από τα σκυλιά, διότι είναι πολύ σημαντικό κατά την ταπεινή μου γνώμη).
Ειρήνη, ακριβώς αυτό εννοω, με πιάνς ;)
Οι εμπειρίες του καθενός μας είναι πολύ χρήσιμες και μπορούμε να τις μοιραζόμαστε.
Ν'αποφεύγουμε λάθη που έκαναν άλλοι, πχ
Και φυσικά, αν κάποιος γνωρίζει ένα φθηνό πετ σοπ ή κάποιο που έχει μεγάλη ποικιλία, γιατί να μην το μοιραστεί κι εφόσον η περιοχή του εξυπηρετεί κι άλλους, να μην μπαίνουν στον κόπο να ..πειραματίζονται, να ξοδεύονται και να χάνουν χρόνο :)

Αγγελική, νομίζω πως μ'αυτό το ποστ απαντώ και σε σένα. Μια απλή αναζήτηση δυστυχώς δε βοηθάει αποτελεσματικά :)
Διότι το νετ ούτε τιμές έχει (συνήθως), ούτε αναλυτικά τα προϊόντα που κάθε μαγαζί διαθέτει.
Μια απλη αναζητηση στο google θα σου βγάλει λίστες με pet shop που δεν πουλάνε ζώα.
Κατι σαν αυτο δηλαδη.
Τωρα αν μπορεί αυτο που περιγράφεις, ακομα καλύτερα!
Τι πιο έγκυρο απο προσωπικές εμπειριες! :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Είδες που καλούτσικα το θυμόμουν; :p
Απλώς η λίστα είναι ελλειπής και θα ήταν χρήσιμη η συμβολή όλων μας για να την εμπλουτίσουμε ;):)
 




Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Πχ εμένα μου είχαν πει για ένα κατάστημα στον Πειραιά, που πουλά τροφές, treats κλπ. Οκ, δεν ήταν πετ σοπ, αλλά δεν έχει σημασία.
Πήγα και είχε πολύ λίγα πράγματα, ανοιγμένες συσκευασίες που έδινε χύμα φαγητό, ψιλοβρώμικο κι από τιμές δεν ήταν φθηνότερο από οποιοδήποτε άλλο μαγαζί.
Δε θα κάνω δυσφήμιση βεβαίως, λέγοντας ότι ήταν το τάδε στην τάδε οδό. Αλλά, δε θα το συνιστούσα σε κανέναν. Αν όμως είχα μείνει ευχαριστημένη, ασφαλώς και θα του έστελνα κι άλλους πελάτες.
Σίγουρα, η προσωπική εμπειρία του καθενός βοηθά τους υπολοίπους.
Γι'αυτό αν μπορούμε να μοιραστούμε χρήσιμες πληροφορίες, όλοι βγαίνουν κερδισμένοι.

Αν δεν κάνω λάθος, κάτι παρόμοιο είχαμε κάνει με μία αποθήκη για φάρμακα, πριν λίγο καιρό, σωστά; :)