pit bull terrier the most versatile dog athlete...


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
πιστευω το ποστ τα λεει ολα... ποια ''αναγνωρισμενη'' ρατσα κανει ολα αυτα και με διακρισεις σε παγκοσμιο επειπεδο....

http://www.workingpitbull.com/activities.htm

Υ.Γ. ελπιζω να μην σβηστει κατι γιατι δεν διαφημιζω τπτ απλα δινω πληροφοριες....
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εχω ΠΟΛΛΕΣ φωτογραφίες που είμαι έτοιμος να τις βγάλω να δούμε και τί άλλο κάνει το pitbull ... αλλά δεν φταίει το σκυλί για την δικιά σου ημιμάθεια και πόρωση ... κάνε λοιπόν edit στην δημοσίευσή σου μόνος σου καλύτερα, μιας και δεν διαφημίζεις απλώς αλλά δυσφημίζεις άλλες φυλές με αγαρμπο τρόπο και χωρίς κανένα επιχείρημα ... αφού πρώτα διαβάσεις καλά τί σημαίνει φυλή και σκύλος, καθώς και όλα τα θέματα στο forum που παίζουν για το πίτ-μπουλ ...

Και θα σε παρακαλούσα να μην ΞΑΝΑΒΓΑΖΕΙΣ link που ΣΟΥ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ότι θα δούμε αν επιτρέπεται να μπούν, κάνοντας μάλιστα παρατηρήσεις για το αν μπήκαν αν βγήκαν και πώς, και αν είναι ενημερωτικά ...
 




nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
sotiri-z εαν ησουν γαυρος ...θα σου ελεγα βγαλε τα κοκινα γιαλια...τωρα που εισαι πιτμπουλας πρεπει να σου πω κατι αλλο...

δεν θα το συνεχισω γιατι δυστηχως δεν εχεις τις βασικες γνωσεις να υποστηριξεις αυτο που θελεις και να δωσεις σε ολους εμας να καταλαβουμε..
να καταλαβουμε τι?
οτι το πιτμπουλ ειναι το καταληλο σκυλι για fr.ring?

ξεκινας λαθος...
ποια ''αναγνωρισμενη'' ρατσα κανει ολα αυτα και με διακρισεις σε παγκοσμιο επειπεδο....
το μονο που κανεις ειναι να δημιουργεις εντυπωσεις..

μενω σε αυτο και στην απαντηση του denis..

δεν διαφημίζεις απλώς αλλά δυσφημίζεις άλλες φυλές με αγαρμπο τρόπο και χωρίς κανένα επιχείρημα .
οπως ολοι οι πιτμπουλαδες που εχουν περασει απο το φορουμ...περιμενω μια απαντηση στο γνωστο πλεον κουιζ..

gevk Παλι τα ιδια?

sorry Παιδες εγω δευτερο γυρο δεν αντεχω..
καλη τυχη να χαιρεστε τους σκυλους σας .
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ρε σωτηρακη μας εχει κουρασει με το σαιτ της μπουλοπ!

μπορεις να μας πεις με δικα σου λογια τη θες να πεις ?

και δεν θα πειραζε να ειμαστε φιδολοι στις εκφρασεις μας γιατι
sotiris_z said:
. ποια ''αναγνωρισμενη'' ρατσα κανει ολα αυτα και με διακρισεις σε παγκοσμιο επειπεδο....
θα σου πουν πολλες και τα κανουν και καλητερα και θα εχουν και δικιο

να τον χαιρεσαι τον κουκλο σου !
 


L110701

Active Member
6 Απριλίου 2008
38
0
Athens
Είναι λογικό ο κάθε ένας να υπερηφανεύετεαι για το σκύλο του καθώς και για τη ράτσα που ο σκύλος του αντιπροσωπεύει. Για αυτό τον επέλεξε άλλωστε. Από την άλλη όμως, καλό θα ήταν να βλέπουμε το σκύλο σαν φίλο μας και όχι σαν το αυτοκίνητό μας. Το να προβάλουμε πόσο δυνατό είναι το σκυλάκι μας ή πόσο γρήγορα τρέχει παραπέμπει σε μηχάνημα και όχι ζωντανό οργανισμό. Ακόμα χειρότερο είναι όταν συγκρίνουμε το δικό μας σκύλο με τα άλλα σκυλιά και επαιρόμαστε για το ότι ο σκύλος μας είναι κάτι το ανώτερο. Τις διαφωνίες των παιδικών μας χρόνων, του στύλ "ο δικός μου μπαμπάς είναι δυνατότερος από τον δικό σου " δικαιολογούσε το νεαρό της ηλικίας μας. Αυτό που - κατά τη γνώμη μου πάντα - στη σχέση άνθρωπος-σκύλος μετράει, είναι το κατά πόσο ο ένας δίνεται στον άλλον και αντίστροφα. Σκέφτηκες ποτέ πως θα ένοιωθες αν αυτός ο σκύλος προτιμούσε για αφεντικό ένα μποντιμπιλντερά από εσένα. Δε νομίζω όμως πως το σκυλάκι σου σκέφτεται κατά αυτό τον τρόπο. O:)
 






sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
βασικα ολα αυτα μπαινουν απο αυτο το site γιατι η συγκεκριμενη ειναι η πιο αναγνωρισμενη στον κοσμο πανω στον τομεα που ασχολειτε και με βλεπετε να τα βαζω ολα αυτα γιατι με το που μπηκα και εγραψα κατι μου την επεσε καποιος χωρις να ξερει τι ειμαι και τι κανω...
οπως ξαναπα ειχα ξανα σκυλια στην ζωη μου.. βασικα μεγαλωσα μεσα σε σκυλια και ειχαμε σαν οικογενεια παντα...δεν ειμαι πορωμενος με τα πιτ μπουλ εχω και αλλα σκυλια και ημιαιμα και διακρινω κανενα...

denis επιχειρηματα εχω να δωσω παρα πολλα και σιγουρα 500 παραπανω απο οποιονδηποτε εδω μεσα στον τομεα πιτ μπουλ... και οπως εσυ προσπαθεις να δυσφημισεις τα πιτ μπουλ με την αρνητικη συμεριφορα σου ετσι και εγω προσπαθω να σου δειξω τι καλυτερο εχει αυτο που σου παρουσιαζω απο πολλες φυλες και αν θες να μαθεις εχω και γω βιντεο ,οχι φωτο, με το τι αλλο μπορει ενα ροτ αφου θες να το παμε πιο προσωπικα....και ειναι πολυ χειροτερα απο αυτα των πιτ μπουλ...

L110701 δεν υπερηφανευομαι για τα σκυλια μου γιατι αν ηταν ετσι θα σας εδειχνα βιντεακια μου απο youtube με τα σκυλια μου....δεν ειμαι καν τετοιος τυπος και σε αλλα site τα ξερουν καλυτερα απλα δεν ανεχομαι να μου την λενε ατομα για πεντιγκρι, λεσχες και διεθνης οργανισμους που αρχισαν να ασχολουνται με σκυλια τα τελευταια 5 χρονια και προσπαθουν με τα χιλια ζορια να δειχτουν με τα καθαροαιμα και αναγνωρισμενα σκυλια τους οταν αυτη η ρατσα, των πιτ, ειναι πιο πολλα χρονια ρατσα απο την δικια τους και σιγουρα εχουν καλυτερα πεντιγκρι και ενα τετοιο μπορω να φερω και γω..... οσο για το τι δινω εγω στα σκυλια μου και τι μου δινουν αυτα... δεν εχω παει πουθενα χωρις τα σκυλια μου... ολα μενουν μαζι μου μεσα στο σπιτι και δεν τα εχω εκμεταλευτει ποτε με οποιοδηποτε μεσω εκμεταλευσης, ητε εκθεσης ητε γεννες ητε πτιδηποτε....

sir-elric που να δεις και την μικρη μου... ο ενας πιο ομορφος απο τους αλλους...
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
......

τι σημαινει ROM ?
τι ειναι ο byb?

αυτα για αρχη...

εαν δεν με προλαβει αλλος οι επομενες απαντησεις με quote :D
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
λοιπον α θες αληθεια να μαθεις και δεν κοροιδευεις ...

ROM, register of merit: θεωρειτε ο σκυλος που απογονους του εχου βγει τουλαχιστον 4 αναγνωρισμενοι ch και gr ch.. οπου περνει 1 ποντο για καθε ch και εναν επιπλεον αν το σκυλι αναδειχθει gr ch....

ch ο σκυλος που εχει κερδισει σε 3 show

gr ch ο σκυλος που εχει νικησει σε 5 show και δεν εχει χασει ποτε..

byb,back yard breeding: ειναι η ''παρανομη'' εκτροφη... στην ουσια η εκτροφη των ιδιωτων και οχι των επαγελματιων....
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Γιατί δε το "πάμε" κάπως ανάποδα το θέμα,ώστε να βγούν και πιο χρήσιμα συμπεράσματα...

Ας θεωρήσουμε λοιπόν δεδομένο πως το "καλύτερο" σκυλί είναι το pitbull!

Προχωρόντας λοιπόν παρακάτω να ρωτήσω...

1. Για πιο λόγο "το καλύτερο" σκυλί δεν είναι αναγνωρισμένη φυλή?

2. Για πιο λόγο δεν χρησιμοποιείται από όλες τις υπηρεσίες και για όλες τις δουλειές αφού είναι η "καλύτερη" φυλή?

3. Τι κάνουν οι λάτρεις της φυλής για τα όσα αυτή τραβάει από κυνομάχους,υπόκοσμο,κακή διαφήμιση και υπερπαραγωγή κουταβιών χωρίς πρότυπο?

Αυτά για αρχή...που πιστεύω "πάνε την κουβέντα" περισσότερο στο στόχο της από το "ποιό είναι το καλύτερο"... :D
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
Για πιο λόγο "το καλύτερο" σκυλί δεν είναι αναγνωρισμένη φυλή?
στην αμερικη ειναι και ειναι και απο τις πρωτες φυλες εκει...

Για πιο λόγο δεν χρησιμοποιείται από όλες τις υπηρεσίες και για όλες τις δουλειές αφού είναι η "καλύτερη" φυλή?
νομιζω αυτο το θεμα το καλυψα με το αρχικο ποστ μου... στην αμερικη τα εχουν στην αστυνομια, να βοηθανε κοσμο, για προστασια και για πολλα αλλα...

Τι κάνουν οι λάτρεις της φυλής για τα όσα αυτή τραβάει από κυνομάχους,υπόκοσμο,κακή διαφήμιση και υπερπαραγωγή κουταβιών χωρίς πρότυπο?
σου στελνω με π.μ. τα site που ειμαι μελος και βοηθανε αυτη την ρατσα...
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Mα το καλύτερο σκυλί γιατί μόνο στις ΗΠΑ και είναι απλά "απο τις πρωτες φυλες"?

νομιζω αυτο το θεμα το καλυψα με το αρχικο ποστ μου... στην αμερικη τα εχουν στην αστυνομια, να βοηθανε κοσμο, για προστασια και για πολλα αλλα...
Όχι,δεν έχω "καλυφθεί" και ρωτώ γιατί δεν χρησιμοποιείτε παγκοσμίως και ανεξαιρέτος?

σου στελνω με π.μ. τα site που ειμαι μελος και βοηθανε αυτη την ρατσα...
Το γνωρίζω το site αλλά δεν γνωρίζω τι κάνει για τις κυνομαχίες,την ασύστολη και ανεξέλεγκτη κουταβοπαραγωγή και για την κακή διαφήμιση του τύπου "το πιο δυνατό σκυλί","η σιδερένια μασέλα","κρεμιέται και κλειδώνει",κλπ.κλπ.

Θα ήθελα λοιπόν απαντήσεις στα παραπάνω και όχι σε π.μ. ...δεν οφελεί το σύνολο... :D
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
denis επιχειρηματα εχω να δωσω παρα πολλα και σιγουρα 500 παραπανω απο οποιονδηποτε εδω μεσα στον τομεα πιτ μπουλ... και οπως εσυ προσπαθεις να δυσφημισεις τα πιτ μπουλ με την αρνητικη συμεριφορα σου ετσι και εγω προσπαθω να σου δειξω τι καλυτερο εχει αυτο που σου παρουσιαζω απο πολλες φυλες και αν θες να μαθεις εχω και γω βιντεο ,οχι φωτο, με το τι αλλο μπορει ενα ροτ αφου θες να το παμε πιο προσωπικα....και ειναι πολυ χειροτερα απο αυτα των πιτ μπουλ...
κατσε ρε σωτηρη που ξερεις τι ξερει ο καθενας ? γιατι το μονο που βλεπω ειναι οτι παραθετεις ενα σαιτ.


sotiris_z said:
απλα δεν ανεχομαι να μου την λενε ατομα για πεντιγκρι, λεσχες και διεθνης οργανισμους που αρχισαν να ασχολουνται με σκυλια τα τελευταια 5 χρονια και προσπαθουν με τα χιλια ζορια να δειχτουν με τα καθαροαιμα και αναγνωρισμενα σκυλια τους οταν αυτη η ρατσα, των πιτ, ειναι πιο πολλα χρονια ρατσα απο την δικια τους και σιγουρα εχουν καλυτερα πεντιγκρι και ενα τετοιο μπορω να φερω και γω..
..
που ξερεις ποσο χρονια ασχολειται ο καθενας?
ποιοι δειχνονται με τα"αναγνωρισμενα καθαροαιμα"
ποιες ρατσες ειναι αυτες που ειναι ποιο καινουργιες απο τα πιτ ?
πως χαρακτηριζουμε ενα πεντιγκρι καλητερο απο το αλλο σε διαφωρετικε ρατσες ?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ROM, register of merit: θεωρειτε ο σκυλος που απογονους του εχου βγει τουλαχιστον 4 αναγνωρισμενοι ch και gr ch.. οπου περνει 1 ποντο για καθε ch και εναν επιπλεον αν το σκυλι αναδειχθει gr ch..
σε ποιο "αθλημα"?


υπερπαραγωγή κουταβιών χωρίς πρότυπο
υπαρχει? τι κανεις για αυτο σαν sotiris? τι κανουν οι φιλοι του πιτ?
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
Mα το καλύτερο σκυλί γιατί μόνο στις ΗΠΑ και είναι απλά "απο τις πρωτες φυλες"?
γιατι ισως αυτο το σκυλι να εχει την μεγαλυτερη δυσφημιση στον κοσμο αδικα...

Όχι,δεν έχω "καλυφθεί" και ρωτώ γιατί δεν χρησιμοποιείτε παγκοσμίως και ανεξαιρέτος?
απαντησα παραπανω....

Το γνωρίζω το site αλλά δεν γνωρίζω τι κάνει για τις κυνομαχίες,την ασύστολη και ανεξέλεγκτη κουταβοπαραγωγή και για την κακή διαφήμιση του τύπου "το πιο δυνατό σκυλί","η σιδερένια μασέλα","κρεμιέται και κλειδώνει",κλπ.κλπ.
να οι απαντησεις σου...
αρθρο τις καθημερινης στο οποιο δεν βοηθησα εγω αλλα ετρεξα και εγω μαζι με αλλους.... η υποθεση περασε στην εισαγγελεια και ο υπευθηνος διωκεται
http://www.pitbull-rescue.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=52&Itemid=50

ρεπορταζ του σκαι για το οποιο ετρεχαν παλι οι ιδιοι και βοηθησαν οι ιδιοι

http://www.skai.gr/master_avod.php?id=68810&cid=1012&bc=1012&lsc=1

οσο για την κουταβοπαραγωγη δεν μπορει να γινει κατι οπως και σε αλλες ρατσες οπου ο καθε ιδιοκτητης ζευγαρωνει τα σκυλια του...



κατσε ρε σωτηρη που ξερεις τι ξερει ο καθενας ? γιατι το μονο που βλεπω ειναι οτι παραθετεις ενα σαιτ.
το καταλαβαινω απο τις απαντησεις που δινει....

που ξερεις ποσο χρονια ασχολειται ο καθενας?
ποιοι δειχνονται με τα"αναγνωρισμενα καθαροαιμα"
ποιες ρατσες ειναι αυτες που ειναι ποιο καινουργιες απο τα πιτ ?
πως χαρακτηριζουμε ενα πεντιγκρι καλητερο απο το αλλο σε διαφωρετικε ρατσες ?
αυτος που δειχνετε με τα ανγνωρισμενα φενεται γιατι θεωρει ρατσα μονο αυτα που αναγνωριζει η fci, την οποια οι αμερικανοι δεν την δεχονται.. :lol:

το πιτ μπουλ εμφανιστηκε με την σημερινη μορφη γυριω στον 16 αιωνα... δες αλλες ρατσες που σε ενδιαφερουν ποτε δημιουργηθηκαν...

φερε μου εσυ πεντιγκρι με πρωτη σελιδα 10 γεννεες και ανατρεχοντας πισω 1 απογονο 1890 και θα ειναι καλυτερο απο αυτο που μπορω να φερω εγω.... το οποιο μπορω και θα ανεβασω τις επομενες μερες.....

σε ποιο "αθλημα"?
σε οποιο αθλημα και να ηταν δεν φταιει αυτο αλλα καταφερνε να το φερνει σε περας και αυτο μας δειχνει την θελεηση και την αθλητικοτητα που εχει αυτη η ρατσα......

υπερπαραγωγή κουταβιών χωρίς πρότυπο
υπαρχει? τι κανεις για αυτο σαν sotiris? τι κανουν οι φιλοι του πιτ?
απαντησα παραπανω.....
 


L110701

Active Member
6 Απριλίου 2008
38
0
Athens
Η όλη συζήτηση παραπέμπει σε σκυλομαχία. Η διαφορά είναι ότι εδώ συμβαίνει στα "χαρτιά". Που ακριβώς θέλετε να καταλήξετε??? Η μια πλευρά προσπαθεί να αποδείξει ότι το πιτ μπουλ είναι η κορυφαία ράτσα και η άλλη πλευρά ότι το πιτ μπουλ δεν υφίσταται ως ράτσα. Είναι αναγκαίο κάτι τέτοιο??? Έχει νόημα η κουβέντα??? Μήπως σπαταλάμε το χρόνο μας άδικα??? Αν ο σκύλος σας διάβαζε τη συζήτηση ξέρετε τι θα έκανε? Μάλλον αυτό ](*,)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το American Pit Bull Terrier ΔΕΝ είναι αναγνωρισμένο ΟΥΤΕ στην Αμερική.

Οι απαντήσεις για το αν και πώς έχουν αναγνωριστεί τα σκυλιά αυτά, βρίσκονται σε αυτό το τόπικ αλλά δεν έκανες τον κόπο να τις διαβάσεις, και λές ότι η FCI είναι ''ευρωπαική οργάνωση'' και ότι ''οι Αμερικάνοι δεν γράφουν τα σκυλιά τους στην FCI'' και άλλα τέτοια που είναι ανάξια συζήτησης.

Ελάχιστα σκυλιά και δή από rescue χρησιμοποιούνται στην αστυνομία, και οπουδήποτε αλλού. Και εγώ σου λέω ότι κάνει πολλά πράγματα, και εγώ γουστάρω ένα πίτ που έχει αυτόν τον χαρακτήρα ... αλλά την πόρωση και την ημιμάθειά του μέσου Ελληνα κυρίως , δεν την γουστάρω, και η συμπεριφορά σου σπιλώνει το σκυλί σου ... βγάλε όλα τα ''the best'' και τα ''ποιά άλλη ράτσα τα κάνει αυτά'' (αλήθεια είδες κανέναν άλλον να λέει τέτοια μέσα στο forum ?? Πώς πήρες ας πούμε το ''θάρρος'' να βγείς εδώ και να λές τέτοια?? ) και θα συζητησουμε άνετα για ότι άλλο θές, για μία κατηγορία σκύλων που κι εμένα και σε πολλούς εδώ μέσα αρέσει ... μπορείς ???? Η αυτος είναι ο σκοπός σου και το επίπεδό σου ??

Και τώρα μία ερώτηση από έναν άσχετο ...

Η εκτροφή είναι κατά βάση παράνομη και ανεξέλεγκτη, με ΑΚΟΜΑ πρώτο στόχο την κυνομαχία, και ΕΙΔΙΚΑ στην Αμερική.
Χρησιμοποιούνται στην Ελληνική εκτροφή τέτοιες γραμμές και αν ναι, σε βάθος χρόνου διατηρούν τα σκυλιά το gameness, αν σκοπός μας είναι να εξαλείψουμε την επιθετικότητα ??
Ποιά είναι η χρυσή τομή και πού πρέπει να σταματήσουμε ??
Αν εξαλείψουμε την επιθετικότητα θα ΕΧΟΥΜΕ πίτ - μπουλ ?? Η θα έχουμε κάτι άλλο ??
Πού πρέπει να στρέψουμε την ενέργεια αυτή του σκύλου και πώς θα γίνει αυτό οργανωμένα?
Θα έχει τα ίδια αποτελέσματα ??
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
αυτος που δειχνετε με τα ανγνωρισμενα φενεται γιατι θεωρει ρατσα μονο αυτα που αναγνωριζει η fci, την οποια οι αμερικανοι δεν την δεχονται.. :lol:

το πιτ μπουλ εμφανιστηκε με την σημερινη μορφη γυριω στον 16 αιωνα... δες αλλες ρατσες που σε ενδιαφερουν ποτε δημιουργηθηκαν...

φερε μου εσυ πεντιγκρι με πρωτη σελιδα 10 γεννεες και ανατρεχοντας πισω 1 απογονο 1890 και θα ειναι καλυτερο απο αυτο που μπορω να φερω εγω.... το οποιο μπορω και θα ανεβασω τις επομενες μερες.....
εμενα μου αρεσουν τα αμερικανικα μπουλντογκ που δεν ειναι αναγνωρισμενα. δεν μου εχει πει κανενας τπτ. δεν μου εχει διμιουργηθει η αναγκη ποτε να μπω σε αυτην την συζητηση. ακομα να καταλαβω ποιος δειχνεται με αναγνωρισμενα:?


θα σου σκασουν οι ροτβαιλεραδες πεντιγκρι και απο ποιο παλια και θα φας τα λογια σου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95