Pitbull σε εξωτερικο χωρο


Status
Κλειδωμένο θέμα

matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Δεν μπορεις να τους "σωσεις" ολους madoolini. Η συζητηση ομως μενει. Τα επιχειρηματα μενουν. Ισως καποιος ή καποιοι που διαβαζουν να καταλαβουν περισσοτερα απο αυτον που ανοιξε το θεμα ή να τα επεξεργαστουν με διαφορετικο τροπο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Sorry Αρη...δεν συμφωνώ.

Σε κάθε θέμα, η φιλοσοφία που αναπτύσσεται, είναι συνάρτηση πολλών καταστάσεων.
Ασε που ως γνωστόν...δεν ειμαι καθόλου ροζ. Οπότε, τα περί αγάπης που τα πάντα νικά...δεν μου παίζουν ρόλλο. Αν έπαιζαν, θα του έλεγα του ανθρώπου, ότι βεβαίως...άστο όπου θέλεις το σκυλί και με όποιες συνθήκες γουστάρεις, αρκεί...να το αγαπάς. Ε...δεν νομίζω :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Η υποκρισία συνίσταται στο ότι προσπαθούμε να κάνουμε καλύτερη την συμβίωση μας με τους σκύλους μας με την βοήθεια εκπαιδευτών και εργαλείων εκπαίδευσης;
Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
Αν στο συγκεκριμένο thread εσύ κατάλαβες ότι το μέλος που το άνοιξε ενδιαφέρεται έστω και στο ελάχιστο για το καλό του σκύλου που θα πάρει αντιλαμβανόμαστε προφανώς πολύ διαφορετικά τα πράγματα.
 




Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Αν θες να παιξουμε την κολοκυθια οκ. Καμμια φορα το υφος και η σειρα (το περιβαλλον) των λεξεων λενε περισσοτερα και απο τις ιδιες τις λεξεις.

Σε καταλαβαινω γιατι απειρες φορες θελω να απαντησω με τετοιο ή χειροτερο τροπο σε ποστ. Τι θα βγει? Περα απο την αγανακτηση μου που μπορω να την εκφρασω και αλλιως?
Ο καθενας εκφραζεται οπως πιστευει καλυτερα....αφου τα επιχειρηματα δεν βγαζουν πουθενα, ισως ο "αλλος" τροπος οδηγησει καπου (αν και το κοβω πολυ χλωμο...)
Συγνωμη που δεν μπορω να ειμαι ευγενικος και να επιχειρηματολογω οταν βλεπω τετοιες καταστασεις. Ειναι στον χαρακτηρα μου κι αυτο δεν μπορω και δεν θελω να το αλλαξω.
Πιστεψε με , εαν εβλεπα οτι υπηρχε "φως" να γινει κατι, θα το προσπαθουσα, αλλα δεν βλεπω.....
Οσο για το οτι η συζητηση "μενει" και θα την δουν και αλλοι... πιστευω οτι καλο ειναι ολοι να βλεπουμε και τις 2 πλευρες του νομισματος...και τα επιχειρηματα και τους χαρακτηρισμους (και ας με κακο χαρακτηρισουν αυτοι οι καποιοι που θα διαβασουν τα ποστ μου και τον τροπο μου)!!!
Φιλικα παντα!
 






Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το ότι θα μείνει ο σκύλος έξω δεν μου κάνει να κρίνω κάποιον αρνητικά, εφόσον έχει εξασφαλίσει ότι ο σκύλος θα έχει όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις που χρειάζονται ώστε να μένει έξω.
Αυτο που με κάνει επιφυλακτικο είναι ότι ενδιαφέρεσαι για μια φυλή η οποία δεν είναι για άπειρους ιδιοκτήτες.
Τα πιτ είναι ιδιαίτερα σκυλιά που θέλουν και ιδιαίτερη μεταχείριση. Εχουν πολυ ενέργεια να εκτονωσουν και δεν την εκτονωνουν αν είναι μόνα τους σε μια αυλή ή οικόπεδο. Χρειάζονται την ανθρώπινη παρουσία έντονα και όχι μόνο,αλλα να ασχολούνται με αυτά, παιχνίδι, βόλτα, αγαπη κτλ.
Θα έχεις την ευκαιρεια να διαθέσεις τον χρόνο που χρειαζετε; Γιατι έχεις και παιδιά που και αυτά χρειάζονται χρόνο προς διάθεση. Θα προλαβαινεις;



Using tapatalk app
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ricos δεν ειναι οτι ενδιαφερεται για πιτ απλα εκατσε η φαση με τον φιλο του τον byb και του δινει κουταβι , δεν νομιζω καν να καθησε καν να μελετησει τις αναγκες της φυλης, η γενικα τον σκυλων.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Θέλεις πολύ ψάξιμο ακόμα γιατί τα λεγόμενα σου με παραπέμπουν σε αυτούς που δυστηχώς έχουν έναν σκύλο στην αυλή παρατημένο και περνόντας απο τα σπίτια τους νιώθω πολύ άσχημα.
Άν δεν μπορείς να δείς τον σκύλο σου σαν οικογένεια χάνεις όλη την ουσία,κάποιος που αγαπάει τον σκύλο του όταν το χάσει θα πονέσει όπως χάνει κάποιον απο την οικογένεια του.
 


newfish

Active Member
22 Νοεμβρίου 2012
34
0
Το ότι θα μείνει ο σκύλος έξω δεν μου κάνει να κρίνω κάποιον αρνητικά, εφόσον έχει εξασφαλίσει ότι ο σκύλος θα έχει όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις που χρειάζονται ώστε να μένει έξω.
Αυτο που με κάνει επιφυλακτικο είναι ότι ενδιαφέρεσαι για μια φυλή η οποία δεν είναι για άπειρους ιδιοκτήτες.
Τα πιτ είναι ιδιαίτερα σκυλιά που θέλουν και ιδιαίτερη μεταχείριση. Εχουν πολυ ενέργεια να εκτονωσουν και δεν την εκτονωνουν αν είναι μόνα τους σε μια αυλή ή οικόπεδο. Χρειάζονται την ανθρώπινη παρουσία έντονα και όχι μόνο,αλλα να ασχολούνται με αυτά, παιχνίδι, βόλτα, αγαπη κτλ.
Θα έχεις την ευκαιρεια να διαθέσεις τον χρόνο που χρειαζετε; Γιατι έχεις και παιδιά που και αυτά χρειάζονται χρόνο προς διάθεση. Θα προλαβαινεις;
Μαλλον αυτο θα επρεπε να ειναι το ποστ αμεσως μετα το αρχικο δικο μου. Μπορει ο Ricos να μην συμφωνει μαζι μου αλλα προσπαθει ,τουλαχιστον με ευγενικο τροπο, να βρει ποια μπορει να ειναι τα αρνητικα και για τον σκυλο μου αλλα και για μενα. Ανταυτου οποιος δεν βαριεται ας γυρισει προς τα πισω δει ποιο ηταν. Ενα ποστ με ανακρτιτικο χαρακτηρα. Αν ειστε προκατειλημμενοι και επιθετικοι απο την αρχη με καποιον που διαφωνειτε , σε τι σας διαφοροποιει αυτο απο εμενα??

Οπως ειδατε ακομα και σε αυτο το φορουμ υπαρχουν ατομα που , ακομα και αν δεν συμφωνουν μαζι μου σε καποια πραγματα, διαφωνουν μαζι σας. Και πιστευουν οτι μπορει να ζησει ενας σκυλος εξω
ή ακομα ζει ηδη ο σκυλος τους εξω.
Σε αυτους που βριζουν και επιτιθονται με τετοιο τροπο, τους απαντω οτι αυτη η συμπεριφορα αναπτυσσεται λογω ελλειψης επιχειρηματων και παιδειας.
Συμπερασματα και γεγονοτα πως βγαλατε απο πραγματα που δεν σας εχω πει?
Ποτε σας ειπα ποσα τετραγωνικα ειναι το σπιτι μου?
Ποσα τετραγωνικα ειναι ο εξωτερικος αυτος χωρος και και αν ειναι αυλη με λουλουδακια που φοβαμαι μη μου χαλασει?
Οτι θα τον εχω στον χωρο αυτον δεμενο?
Οτι ο χωρος αυτος δεν εχει την δυνατοτητα να αποκτησει προσβαση σε κλειστο μη κατοικησιμο χωρο?
Οτι εχει αμεση προσβαση στο δρομο και μπορει να του πεταξει καποιος φολα?
Οτι θα τον παρω 30 ημερων και δεν εχω την δυνατοτητα να τον παρω πιο μεγαλο?
Οτι ο φιλος μου ειναι ενας κακος ερασιτεχνης χομπυστας που κοιταει μονο να βγαλει λεφτα?
Οτι η μονη σημασια που θα δινω στον σκυλο θα ειναι ενα χαδι στο κεφαλι μια φορα την μερα?
Οτι δουλευω ατελειωτες ωρες και ο σκυλος δεν θα με βλεπει ποτε?

Ολα αυτα και πολλα αλλα δεν τα μοιραστηκα μαζι σας ποτε γιατι δεν μου δωσατε την ευκαιρια να σας εμπιστευτω. Ολα αυτα τα υποθεσατε μονοι σας και μην εχοντας ουσιωδης πληροφοριες για μενα , με ορισατε κατακριτεο για πραξεις που δεν εχω κανει.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Για να σε προλαβουν να μην κανεις πραγματα που ειναι "κατακριτεα"...Μην στραβωνεις για καλο στα λενε, θα μπορουσες ομως αφου απαιτεις ευγενεια και παιδεια να δειχνεις και εσυ το ιδιο...Εγω διεκρινα αρκετη επιθετικοτητα απο μερους σου σε απαντησεις σου (τωρα το ποιος ξεκινησε δεν ειναι το θεμα μας...) Δεν ειναι κακο να σου πει καποιος οτι δεν κανεις για σκυλο, πολλοι απο τους παραπανω σου εξεθεσαν τα επειχηρηματα τους και νομιζω οτι γινεσαι αδικος...Ειναι πολυ λογικο οταν λες πως δεν θεωρεις τον σκυλο οικογενεια σου ο αλλος να σε θεωρει ακαταλληλο για κατι τετοιο γιατι αυτο μπορει να οδηγησει και σε αλλες αρνητικες γαι το ζωο συμπεριφορες απο μερους σου...μπορει και οχι. Πες μας ομως ο φιλος σου γιατι ζευγαρωσε τη σκυλα του? Εγινε καταλαθος? την βρηκε ηδη εγκυο? πως εγινε?
 


newfish

Active Member
22 Νοεμβρίου 2012
34
0
Εχει ενα αρσενικο πιτμπουλ και ενα θηλυκο μπουλ τεριε στον ιδιο χωρο. Δεν εχει στειρωσει καποιο. Θελει πολυ να γινει? Ετσι απλα μια μερα απεκτησε κουταβια. Προφανως δεν επιδιωξε να τα ζευγαρωσει αλλα ουτε και το αντιθετο. Οι λογοι καθαρα δικοι του.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αρα μιλαμε για ενα ημιαιμο σκυλο απο δυο αρκετα δυσκολες, κυριαρχικες και γεματς ενεργεια φυλες.

Συνεχιζω να επιμενω οτι και λογο χαρακτηρα, και λογω κοντου τριχωματος, δεν κανουν για τη περιπτωση σου.
ΑΝ θες συνειδητοποιημενα σκυλο, ισως ειναι καλυτερο να επιλεξεις εναν ημιαιμο, ενηλικα απο καταφυγιο/σπιτι που φιλοξενειται. Και γιατι το λεω αυτο:

1)θα ειναι σε μια ηλικια οπου δε θα χρειαζεται τη μεγαλη προσοχη και υπομονη που θελουν τα κουταβια.
2)λογω ηλικιας και τριχωματος(θα κοιταξεις για καποιο με πυκνο τριχωμα) θα μπορει να μεινει εξω
3)δε θα διαλεξεις το πιο ανθρωποκεντρικο αλλα ενα πιο ανεξαρτητο ζωο που θα αντεχει καλυτερα να μενει μονο.
4)θα ναι ενα σκυλι που τα παει καλα με τα παιδια ωστε να μη φοβασαι τι θα γινει αν ερθει σ επαφη με τον γιο σου.
5)θα βοηθησεις ενα ζωο που εχει αναγκη. Απ το μενει μες το καταφυγιο, θα ναι πολυ καλυτερα σ ενα μεγαλο χωρο.

Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Συγγνώμη, αλλά καράφλιασα τώρα.

Αν ο φίλος σου δεν είναι ένας κακός ερασιτέχνης χομπίστας, σίγουρα είναι ηλίθιος. Με κεφαλαία.
Όπως το είπες. Θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβεις ότι ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει επαφή μεταξύ θηλυκού και αρσενικού διαφορετικών φυλών και μάλιστα αστείρωτα; Οh my fakin god!

Έχεις ιδέα τι σημαίνει διασταύρωση PitBull και BullTerrier; Έχεις ιδέα αν τα κουτάβια βγάλουν όλα τα καλά ή όλα τα κακά των δύο αυτών φυλών;
Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω.

Όλα αυτά που γράφεις στο ποστ της 10ης σελίδας, θα έπρεπε να τα πεις στο αρχικό σου ποστ. Τουτέστιν, ποιος είσαι, πόσες ώρες δουλεύεις, πόσο χρόνο έχεις να αφιερώσεις στο σκύλο, τι φυλή πιθανόν σου ταιριάζει, που σκοπεύεις να έχεις το σκύλο και κάτω από ποιες προϋποθέσεις, πώς αποκτάμε σωστά ένα σκύλο, κτλ κτλ.

Εσύ μπήκες και είπες "Ένας φίλος μου έχει γεννητούρια κι εγώ θα πάρω και θα τον αφήσω στην αυλή για να μην κάνει ζημιές στο σπίτι".
Αναρωτήθηκες αν υπάρχει τρόπος να μην κάνει ζημιές;

Επειδή πολλά ειπώθηκαν και εκ μέρους σου και εκ μέρους των dogforumιτών, προτείνω να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα και να επαναδιατυπώσεις τους προβληματισμούς σου [αν έχεις] σε σχέση με το σκύλο που πρόκειται να αποκτήσεις..
 


newfish

Active Member
22 Νοεμβρίου 2012
34
0
American Pit Bull Terrier - Wikipedia, the free encyclopedia

Απλα για να παρεις καποιες εγκυκλοπαιδικες γνωσεις για το τι ειναι αυτο που αποκαλεις εν συντομια pitbull.
Που βλεπεις το περιεργο να διασταυρωθει PitBull με BullTerrier?
Ολα τα PitBull δεν εχουν αιματα απο BullTerrier?
Αν κανω λαθος διορθωσε με.
Επισης γιατι βρισκεις πια τοσο τραγικο το γεγονος να αποκτησει καποιος κουταβια απο τα σκυλια του?
Σε πειραξαν δηλαδη 7 κουταβια που ειναι δεδομενο οτι ολα θα βρουν ενα σπιτι και δεν σε πειραζουν τα χιλιαδες αδεσποτα που γεννιουνται καθε τοσο??
μηπως βλεπεις το δεντρο και οχι το δασος?
και αν σε πειραζει η κατασταση με τα αδεσποτα τι κανεις εσυ προσωπικα για αυτο??
Πλεον δεν εχω καμια διαθεση να συζητησω για τιποτα προσωπικο μου.
Συμβουλευτικα ηδη και δευτερο κτηνιατρο της περιοχης μου και με διαβεβαιωσε οτι γενικα η φυλη αυτη ανετα ζει σε εξωτερικο χωρο, αρκει ο χωρος αυτος να ειναι μεγαλος. Που ειναι.
Μου ειπε μονο οτι καλο θα ηταν αν παρω κουταβι μιας α' ηλικιας να κανω λιγο υπομονη και να το μεγαλωσω σπιτι.
Αν καποιος εχει στην κατοχη του pitbull , γιατι για μενα μονο αυτος ξερει , θα ηθελα να μου πει 5 πραγματα σε pm . Τιποτα αλλο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Αν καποιος εχει στην κατοχη του pitbull , γιατι για μενα μονο αυτος ξερει , θα ηθελα να μου πει 5 πραγματα σε pm . Τιποτα αλλο.
E πες το βρε παιδί μου από την αρχή, ότι ψάχνεις εξειδικευμένη βοήθεια, να ασχοληθούμε με τίποτα άλλο, οι υπόλοιποι...
 


newfish

Active Member
22 Νοεμβρίου 2012
34
0
Εξειδικευμενη βοηθεια εχω παρει ηδη απο 2 γιατρους. Απο τους υπολοιπους 5 συμβουλες θελω χωρις παιδιαστικη ειρωνια.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight