Pitbull


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Καλησπέρα,
θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει κάτι σχετικά με τα πίτμπουλ. Καταρχάς είναι τόσο άγρια και επιθετικά, όπως λέγεται?:mad:
 








Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
΄πάντως θα ήθελα να συμπληρώσω πως ένας ιδιοκτήτης πιτμπουλ μου είπε πως: '' το σκυλί όπως το μάθεις είναι''.. και αν δεν είναι καθαρόαιμο είναι σίγουρο πως θα είναι τόσο επιθετικό?
 




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εσυ θες να ειναι ή οχι;
ποσο χρονων εισαι;
ειχες αλλη εμπειια με σκυλια;
 
  • Like
Reactions: Tzuvi


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
εσυ θες να ειναι ή οχι;
ποσο χρονων εισαι;
ειχες αλλη εμπειια με σκυλια;
Δε θέλω να είναι άγριο. Και το θέλω για διαμέρισμα. Δεν έχω εμπειρία όχι..
 






HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Παίζει ρόλο η ηλικία, ο λόγος που διαλέγεις τη συγκεκριμένη φυλή, ο χρόνος που μπορείς να διαθέσεις και η εμπειρία σου. Τα πιτ και τα περισσότερα bully σκυλιά (με τα οποία και έχουν πολλά κοινά), έχουν στο dna τους την κυριαρχικότητα απέναντι στα άλλα ζώα. Γι αυτό θέλουν αρκετή ενασχόληση στο κομμάτι αυτό και σωστή διάπλαση του χαρακτήρα τους. Το καλό είναι πως είναι πολύ ανθρωποκεντρικά σκυλιά και κυριολεκτικά ζουν για σένα. Συνήθως είναι εύκολα στην εκπαίδευση (μπορούν να γίνουν και πεισματάρικα όμως). Θέλει προσοχή, όπως ξαναείπα, κυρίως στην κοινονικοποίηση με τα άλλα ζώα. Εγώ δεν θα πρότεινα κάποιο από αυτά τα σκυλιά σε αρχάριο πάντως. Αν δεν ασχοληθείς όσο πρέπει με το σκύλο σου και κυρίως αν δεν το κάνεις με τον σωστό τρόπο, μπορεί να βρεθείς με ένα επιθετικό ζώο, είτε αυτό είναι πιτ μπουλ είτε αυτό είναι τσιουάουα.
 
Last edited:




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
θυμαμαι ενα πιτμπουλ,,,,,,,,, ηταν καποιων ετων και δεν πειραζε κανεναν,,, ειχε ιδιοκτητη αλλα κυκλοφορουσε ελευθερο... ξαφνικα αρχισε να κυνηγαει με μανια και να σκοτωνει περιστερια γατες κοτες,,, η τελευταια του επιθεση ηταν σε μια μπαλα καποιων μικρων παιδιων που την εκανε κοματια και σε ενα απο τα παιδια που πηγε να του την παρει,,, δεν ξαναειδε το φως αλλης μιας μερας,,,
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
θα παθε αυτό που παθαίνουν και τα ντοπερμαν..και τα "λυκόσκυλα" άμα τους δώσεις να δοκιμάσουν ωμό κρέας..αυτό που τους γυρνάει το μάτι και τρελλάινονται από τη μια μέρα στην άλλη..αν και νομίζω ότι στα ντόπερμαν φταίει που μεγαλώνει απότομα ο εγκέφαλος σε σχέση με το μέγεθος του κρανίου..λες να ισχύει και στα πινσεράκια;;; :flip::flip:
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
να προσέχεις...και να μην της δώσεις ωμό κρέας γιατί θα μάθει μετά και θα θέλει να δοκιμάσει και το δικό σου..αααχ θεε..τι έχουμε ακούσει σ αυτή τη ζωή..
 
  • Like
Reactions: Tzuvi






ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
μαλλον εκδηλωσε επιθετικοτητα το πιτμπουλ,, την ειδε κυνηγος,,, το ωμο κρεας δεν νομιζω να φταιει,,, μαλλον η κινηση του θηραματος το εξιταριζε,,, αν ηταν ακινητα ισως να μην εδινε σημασια,,,