pouf...Καλησπέρα σας!


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
To pedigree δεν είναι για να πας σε εκθέσεις!Είναι για να δεις τους προγόνους του σκύλου σου, να δείς ποιοι είναι, αν ήταν υγειείς, τον χαρακτήρα τους κτλ κτλ...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλά δε σου είπαν να την πας πίσω!
Απλά μάθε και πέντε πράγματα, καλό είναι!!!
Για να περάσεις καλά με τη μικρή (ακούγεται κάπως αυτό έτσι? :D:D:D -πλάκα κάνω) πρέπει να έχει και την υγεία της. Αυτό σε μεγάλο βαθμό στο εξασφαλίζει ΚΑΙ το pedigree. Μην το θεωρείς απλά ένα άχρηστο κ@λόχαρτο :)

φ - ι - λ - ι - κ - ά
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
εσένα μπορεί να μη σ'ενδιαφέρει από που ήρθε το κουτάβι, εμάς όμως μας ενδιαφέρει πολύ..... που ξέρεις οτι και το δικό σου δεν είναι από puppy mill?? Δε σου καταλογίζει κανεις ευθύνες, μιας και δεν ήξερες, αλλά τώρα που έμαθες, ελπίζουμε οτι κατάλαβες τι πατάτα έκανες.

(Γνήσιο) pedigree σημαίνει καθαρόαιμο ζώο με εγγύήσεις χαρακτήρα, και μορφολογιας. Αν δε σ'ένδιαφέρουν αυτά, έπρεπε να πάρεις ημίαιμο καινα ξοδέψεις τα κατοστάρικα που έδωσες σε παιχνίδια.
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
αυτο που μου εστειλες να δω ειναι ενας πολεμος μεταξυ pet shop που πουλαν ζωα σε αθλιες συνθηκες χωρις χαρτια κλπ και καποιων που πιστευουν οτι pedigree σημαινει ζωο και ζωο pedigree. δε με απασχολει αυτο.δε θελω να παω σε εκθεσεις.θελω να περασω καλα με τη μικρη .
Είσαι λάθος :)

Όταν θα συναντηθουμε (που το έχω σίγουρο:p,σιγα μην μου ξεφυγει newfie:D),θα καταλάβεις πολλα....
όπως γιατί πρέπει να μας νοιάζει το pedigree στα Νεας Γης (οπως και σε όλες τις φυλές) πάνω από όλα όχι για την μορφολογία του,αλλα για τα προβλήματα συμπεριφοράς-αναπτυξης,υγείας!!!!!!!!!!!(δυσπλασία,καρδια-κληρονομικές πάθησεις)

και φυσικά με μεγάλη χαρα θα σε βοηθήσω για να αναθρεψεις σωστα το κουτάβι σου!!!!

Ανοιπομονω λοιπον :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
αυτο που μου εστειλες να δω ειναι ενας πολεμος μεταξυ pet shop που πουλαν ζωα σε αθλιες συνθηκες χωρις χαρτια κλπ και καποιων που πιστευουν οτι pedigree σημαινει ζωο και ζωο pedigree. δε με απασχολει αυτο.δε θελω να παω σε εκθεσεις.θελω να περασω καλα με τη μικρη .
Aυτά που σου είπε η sofiaouda πάνω..

Eχεις πολύ λάθος..

Θα βρείς πολύτιμες πληροφορίες εδώ:

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=1284

:)
 






sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
τι γινετε ρε παιδια ολοι on line ειστε?ο 'boss' σχολη εκπαιδευσης και μου φαινετε καλος τυπακος και σωστος
Σκυλεμπορας απο puppy mills ειναι το αφεντικο

εγω θελω καποιες αποψεις σχετικα με τη αναπτυξη της μικρης, ισως και σε θεματα συμπεριφορας καποιες αποψεις.
σε αυτα θα σε βοηθησουμε ειδικα η σοφια. αλλα ειναι υποχρεωση μας να σε ενημερωσουμε τι κακα κουβαλαει το σκυλι σου και ποια ανηθικη σκατοκατασταση ενισχυσες.

ετυχε και την πηρα απο εκει.τι να κανουμε τωρα.εσεις ρωτησατε απο που την πηρα.εμενα δε με πολυαπασχολουσε το αν θα ηταν απο πατερα γιατρο και μανα καθηγητρια η pouf. ειχα δει τα νιουφια στο you tube και μου αρεσαν.μπηκα στο slaudo και βρηκα μια αγγελια και τελος.
το κινητο σου μαλλων θα εψαξες ποιο πολυ οταν το πηρες, για ενα πλασμα που θα περασεις 10 χρονια μαζι του ποση ωρα ξοδεψες?

αυτο που μου εστειλες να δω ειναι ενας πολεμος μεταξυ pet shop που πουλαν ζωα σε αθλιες συνθηκες χωρις χαρτια κλπ και καποιων που πιστευουν οτι pedigree σημαινει ζωο και ζωο pedigree. δε με απασχολει αυτο.δε θελω να παω σε εκθεσεις.θελω να περασω καλα με τη μικρη .
το πεντιγκρι σημαινει οτι καταρχας το σκυλι ειναι η ρατσα που θελουμε και οχι κατι που μοιαζει με αυτο που θελουμε και σιγουρα δεν δηλωνει την επαγγελματικη κατασταση των γονεων του.
το πεντιγκρι ειναι ενα εργαλειο για τους εκτροφεις περιεχει εκτος απο τους προγονους σημαντικες πληροφοριες που χρειαζεται ενας εκτροφεας (π.χ. δυσπλασιες).
παιρνοντας ενα σκυλι απο πετ σοπ παιρνεις ενα σκυλι που εχει φυγει νωρις απο την μητερα του, που σημαινει οτι δεν εχει προλαβει να το κοινωνικοποιηση. οτι σε μικρη ηλικια εχει περασει μια κατασταση εντονου στρες που δεν ξερεις τι φοβιες του εχει αφησει. απο γονεις που δεν ειναι ελεγχεμενους σε δυσπλασιες,καρδιες και οτι αλλο τυραναει η καθε φυλη.

Δεν ειναι κακο που δεν ηξερες η περισοτεροι δεν ξερουν, ειναι κακιστο να προσπαθεις να δικαιολογησεις την επιλογη σου χαρακτιριζοντας ποικιλοτροπος καταστασεις που δεν γνωριζεις.
 


apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
ζητα απο ολους εδω λοιπον ενα μεγαλο συγνωμη και καθε μερα να γραφεις με λενε pouf και ειμαι ανευθυνος για να εξιλεωθεις:shock:
ρε πατε καλα?φυσικα και εχετε δικιο ,αλλα δεν μπορειτε να κανετε ο,τι κανετε με κομψο τροπο?και με λιγοτερες υπερβολες?

sir-elric
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ρε πατε καλα?φυσικα και εχετε δικιο ,αλλα δεν μπορειτε να κανετε ο,τι κανετε με κομψο τροπο?και με λιγοτερες υπερβολες?

sir-elric
και ποιες ειναι υπερβολες απατσι μου ? ετσι για να μαθαινουμε.

πως θα πεις σε εναν ανθρωπο που πιστευει οτι τα σκυλια με πεντιγκρι ειναι για βλαμενους νεουπλουτους, το πεντιγκρι τιτλος ευγενειας οτι δεν ξερει τι του γινεται.
απατσι μου και εγω σκυλι απο ανευθυνο ιδιοκτητη εχω αλλα οταν μπηκα εδω μεσα δεν προσπαθησα να δικαιολογησω την επιλογη μου με ανυποστατο ξερολισμο.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ρε πατε καλα?φυσικα και εχετε δικιο ,αλλα δεν μπορειτε να κανετε ο,τι κανετε με κομψο τροπο?και με λιγοτερες υπερβολες?
Θα σταματήσεις ποτέ να σχολιάζεις τον τρόπο που γράφουν οι άλλοι? ΕΙΠΑΜΕ το 'πες ΜΙΑ, ΔΥΟ, ΤΡΕΙΣ, OK το καταλάβαμε!
Γράφε εσύ ευγενικά και μελιστάλαχτα και άσε τους άλλους να είναι άκομψοι :)
Δικαιώμά τους είναι.
 


apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
chloe kai sir
ειλικρινα πιστευω οτι το κατεχετε το θεμα καλυτερα απο μενα
ομως sir λες θα τον ενημερωσετε για το τι κακα κουβαλαει ο σκυλος του?απλα υποθετεις.ΔΕΝ ξερεις
ειναι σκυλεμπορας?το πιθανοτερο.ΔΕΝ ξερεις με σιγουρια
δε σχολιαζω αυτο για το κινητο:D
και τελος το pedigree αν δε κανω λαθος στο δινουν και στα pet shop

αν κανω λαθος θα χαρω να με διορθωσεις.
 






apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
Δεν έβρισε κανείς κανέναν.
ε οχι δα!αυτο ελλειπε ,να βρισει καλη μου:cool:
μπορεις να προσβαλλεις καποιον χωρις να το βρισεις....αρθογραφος δεν εισαι?δεν μπορει να μην τα ξερεις αυτα:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν ξερω αν ο τύπος είναι σκυλέμπορος...πιστεύω πως είναι, αλλά δεν ξέρω...
Pedigree αληθινό κι έγκυρο σπάνια εως ποτέ δεν δίνουν τα πετσοπ...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ομως sir λες θα τον ενημερωσετε για το τι κακα κουβαλαει ο σκυλος του?απλα υποθετεις.ΔΕΝ ξερεις
υποθετω αν θα εμφανιστουν, γιατι ακομα και εδω εχουμε παρα πολλες περιπτωσεις με σκυλια απο πετ σοπ και το τι εχουν εμφανισουν

ειναι σκυλεμπορας?το πιθανοτερο.ΔΕΝ ξερεις με σιγουρια
οχι αυτο το ξερω.

δε σχολιαζω αυτο για το κινητο:D
ειναι απο τα καλητερα παραδειγματα

και τελος το pedigree αν δε κανω λαθος στο δινουν και στα pet shop
ναι σου δινουν ενα πεντιγκρι που μπορει να ανηκει και σε αρκουδα. δεν σου δινουν το πεντιγκρι του σκυλου. στην καλητερη να σου δωσουν πεντιγκρι της ιδιας ρατσας.

ο τροπος ειναι αναλογος! διαφορετικα θα απαντησεις σε καποιον που θα σου πει "ουψ δεν το ηξερα, πωπωπω τι εκανα" και αλλιως σε καποιον που σου λεει "δεν ηθελα σκυλο για να κατεβαινω σε εκθεσεις-καλιστεια κλπ κλπ"
 




Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
πως θα πεις σε εναν ανθρωπο που πιστευει οτι τα σκυλια με πεντιγκρι ειναι για βλαμενους νεουπλουτους, το πεντιγκρι τιτλος ευγενειας οτι δεν ξερει τι του γινεται.
θεωρουσε κατι τετοιο να εισαι σιγουρος οτι μετα την επισκεψη του στην εκθεση και την γνωριμία του με την Νεδα εχει αλλαξει τελείως γνωμη :)
Ειδε απο μονος του πια ειναι τα + και τα - του κουταβιου του και ειμαι σιγουρη οτι θα προσεξει τα ''ελλατωματα'' του,για τυχων (μακρια φτου φτου φτου) δυσπλασια :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Και ένα σκυλί καλής εκτροφής μπορεί να έχει δυσπλασία (καραμέλα το έχετε κάνει :rolleyes:)

και τελος το pedigree αν δε κανω λαθος στο δινουν και στα pet shop
Πολύ λίγοι πλέον