Primo Haus Jackson (Γερμανικός Ποιμενικός)


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
--------------------------------------------------
  • Ονομα: Αδάμ
  • Επισημο Ονομα: Primo Haus Jackson
  • Φυλη: Γερμανικος Ποιμενικος
  • Χρωμα: Καφε/Μαυρο
  • Γενος: Αρσενικο
  • Ημερομηνια Γεννησης: 01/09/2009
  • Τοποθεσια: Θεσσαλονικη
--------------------------------------------------
Οι γονεις...




...και ο Αδαμ...



Pedigree δεν μας εχει ερθει ακομα!!!

  • Συντομη Περιγραφη:
Ο Αδαμ γεννηθηκε 01/09/2009 στο Ρυσιο Θεσσαλονικης.Σαββατο μεσημερι ειχαμε μιλησει με τον εκτροφεα και με ειχε πει οτι η σκυλα θα γεννησει αυριο μεθαυριο!Οντως ημερα Τριτη ηρθε στον κοσμο αυτος ο απιστευτος για μενα σκυλος!Ηθελα να παω εκεινη την ωρα να το δω αλλα λογω υποχρεωσεων δεν μπορεσα να περασω απο το εκτροφειο να τον δω!Επιτελους οι μερες περασαν,οποτε 10 ημερες μετα την γεννηση του πηγα και ειδα τα κουταβια!Ιδου και μια φωτογραφια οπου οπως ανεφερα πιο πανω ειναι 10 ημερων...



  • Χαρακτηρας/Συμπεριφορα:
- Ο Αδαμ απο την πρωτη μερα που τον πηραμε σπιτι η προσαρμογη του ηταν απιστευτα γρηγορα και δεν μας δυσκολεψε καθολου,ουτε το πρωτο βραδυ που συνηθως τα κουταβια ειναι ανησυχα ουτε τα επομενα βραδια που ακολουθησαν!Αμεσως εδειξε οτι μπορει να ακολουθησει τους ρυθμους της οικογενειας αν και μεσα σε διαμερισμα!
Τι να πρωτοπω για τον Αδαμ!Ειναι ο πρωτος μου σκυλος και ειναι σαν να μην εχω σκυλο στην κυριολεξια!Μας εκπλησσει καθημερινα!Αυτην την στιγμη ειναι 6 μηνων και αν και διανυει την περιοδο που το κουταβι θα περασει απο πολλα σταδια ο Αδαμ αντιθετως μας δειχνει εναν χαρακτηρα πολυ καλοβολο,προσαρμοζεται σε πολλα πραγματα,μαθαινει πολυ γρηγορα πολλα πραγματα!Σε αυτους του 6 μηνες δεν υπηρξε το παραμικρο προβλημα ουτε απο θεμα συμπεριφορας,εκπαιδευσης!Κυλανε ολα ρολοι!Ηξερα οτι τα Γερμανικο Ποιμενικα ηταν πολυ καλοι χαρακτηρες και διαθετουν πολλες μαζεμενες αρετες στην φυλη τους αλλα δεν περιμενα τοσο!
- Η συμπεριφορα του στις βολτες και με τους ανθρωπους -αν και πιστευω οτι εχει κοινωνικοποιηθει υπερβολικα πολυ σε πολλες καταστασεις- ειναι αψογη!Παιζει με τα αλλα σκυλια χωρις προβλημα και χωρις κανενα κομπλεξ!Συγκεκριμενα με χαροποιει το γεγονος οτι ακομα και με τοσα ερεθισματα γυρω του και με τοσα σκυλια κατα την διαρκεια της βολτας αρκει ενα "ελα" για να ερθει σε μενα η ενα συγκεκριμενο ιδιαιτερο σφυριγμα που οποτε το κανω καταλαβαινει οτι τον φωναζω να ερθει σε μενα!Αυτο μου δινει να καταλαβω οτι ειναι στραμμενος σε μενα ανα πασα στιγμη!Αυτο ειναι και χρησιμο κατα την διαρκεια της εκπαιδευσης!Αυτα μεχρι στιγμης απο θεμα συμπεριφορας!

  • Εκπαιδευση:
Πριν απο 1 βδομαδα πατησαμε τους 6 μηνες και εχουμε αρχισει σιγα σιγα να κανουμε ετσι λιγα μαθηματακια για εξοικειωση πιο πολυ!Κανουμε επισης και προβα για την Εκθεση στην οποια θα κατεβουμε τον ερχομενο Απριλιο!Κατα την διαρκεια της εκπαιδευσης δειχνει οτι του αρεσει και εχει πολυ παθος!Σπιρτο κανονικο!

  • Μορφολογια:
Τυπικα χαρακτηριστικα ενος εργασιακου θα το ελεγα πιο πολυ, Γερμανικου Ποιμενικου!



:D;)
 
Last edited:


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Ωραιος ο Αδαμ θυμαμαι που εγραφες τρελαμενος προτου τον παρεις ποτε θα φτασει η ωρα να γεννηθει και ποτε θα πας να τον παραλαβεις και τωρα εχει γινει ολοκληρο θηριο. Να ειναι παντα γερος και να καλοπερνατε με τον σκυλαρο σου
 








katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Απίστευτα όμορφος, Στέλιο..
Δε μου λες, όταν πήγες να δεις τα κουτάβια, τον επέλεξες εσύ η τον έιχε ήδη επιλέξει για σένα ο εκτροφέας?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μπράβο ωραία παρουσίαση και πολύ όμορφος σκύλος! Να ζήσετε πολλές πολλές ευτυχισμένες στιγμές!!!!:D:D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πιθανότατα βλακεία θα πω, αλλά ο μπαμπάς δεν είναι μακρύτριχος ε; Εμένα ρε παιδί μου, μου αρέσουν τρελλά τα μακρύτριχα (ξέρω ότι είναι εκτός προτύπου) και μου μοιάζει λίγο έτσι ο μπαμπάς. Κούκλος και κούκλος και ο Αδάμ. Ολόκληρο θηρίο έγινε...:)
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Απίστευτα όμορφος, Στέλιο..
Δε μου λες, όταν πήγες να δεις τα κουτάβια, τον επέλεξες εσύ η τον έιχε ήδη επιλέξει για σένα ο εκτροφέας?
Το 1ο!:D

Εγω τον διαλεξα!

Θα του ζητησω το βιντεο και τις φωτογραφιες που τραβηξε απο εκεινη την ημερα που τον διαλεξα που ηταν μαζι με τα αδερφια του και θα το παραθεσω εδω!Αν καποια στιγμη κατσουμε στο γραφειο του και τα περασει σε cd η σε φλασακι!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πιθανότατα βλακεία θα πω, αλλά ο μπαμπάς δεν είναι μακρύτριχος ε; Εμένα ρε παιδί μου, μου αρέσουν τρελλά τα μακρύτριχα (ξέρω ότι είναι εκτός προτύπου) και μου μοιάζει λίγο έτσι ο μπαμπάς. Κούκλος και κούκλος και ο Αδάμ. Ολόκληρο θηρίο έγινε...:)
Δεν θα τον ελεγα μακρυτριχο τον πατερα του!

Εχει ομως πολυ πυκνη τριχα!

Εδω συγκεκριμενα ειναι πιο ανοιχτος!Live αν τον δεις ειναι πιο πυρινος!

Περηφανος,στιβαρος,μυωδης,εντυπωσιακος σκυλος!

Δεν ξερω εγω οταν τον ειδα, δεν ηταν σαν να εβλεπα εναν ακομα Γερμανικο Ποιμενικο, ηταν πολυ σκυλος ρε παιδι μου!Σκυλος με τα ολα του!

Σου λεω μονο για παρουσια!Δεν μπαινω στα μορφολογικα,προτυπα κτλ κτλ

Χαιρομαι που ο Αδαμ πηρε το κεφαλι του πατερα του και το μυωδες του!
Ειμαστε ακομα τσιλιμπιθρονια σαν κουταβι αλλα θα βαλουμε σιγα σιγα!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και πως το διάλεξες? Εννοώ, σε σχέση με τα άλλα αρσενικά, τι είδες και είπες .."αυτόν θέλω"?
Η ήταν έρωτας με τη πρώτη ματιά....:):):)
 




zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
να τον χαιρεσαι!θα τα πουμε απο κοντα τον απριλιο
βαλε και αλλες φωτο τσιγκουνη(αν και τις εχω δει ολες)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
o jacson είναι ένα από τα λίγα και καλά εκτροφεία στην θεσσαλονίκη... έχει πολύ ωραία μορφολογικά με αξιώσεις εργασίας σκυλιά εδώ και χρόνια....
κρατά το μεγαλο μεγεθος ( στα όρια προτυπου) που σπανια συναντας πλέον σε γερμανικους ποιμενικους...
στέλιο να σου ζήσει να τον χαίρεσαι!!! κουκλος είναι!!! φτου φτου!!!
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Πολυ ομορφος ο σκυλος σου Στελιο, κουκλι σκετο! Να τον χαιρεσαι τον Αδαμακο σου!