Prong collar και Ivan Balabanov




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Αν πετάξεις το λουκάνικο μπροστά ενώ περπατάς τί γίνεται ?

Γιατί να το κάνω αυτό; :confused:

Θα πετάξω μπαλάκι για επιβράβευση, ή θα δώσω λουκάνικο (δάγκωμα) μπροστά.

Όταν πετάξω το μπαλάκι θα θεωρήσω φυσιολογικό ο σκύλος να το κυνηγήσει.
 






DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Δεν μπορούμε να συζητήσουμε επειδή δεν συμφωνούμε;...Κακώς!

Αφού πιστεύεις και ξέρεις ότι μπορείς να εκπαιδεύσεις και χωρίς πόνο, γιατί εγώ να χρειάζεται να προκαλώ πόνο με το κολλάρο εκπαίδευσης για να εκπαιδεύσω;

Το να συγκρίνεις τον δικό μου λαιμό, με τον δικό σου λαιμό, με το λαιμό της αδερφής μου, το λαιμό του παιδιού μου και το λαιμό του Ελληνικού Ποιμενικού μου είναι άτοπο, αλλά ναί, έχω δοκιμάσει εκπαιδευτικό κολλάρο.

Το "NO!" που έλεγες ήταν "βία";

Ποιά ήταν η συμπεριφορά του σκύλου στο άκουσμα (είμαι μάρτυρας σε περιστατικό που σκυλί έχασε τον έλεγχο της ουροδόχου κύστης του από "ΜΗ!" ανθρώπου που έβλεπε για πρώτη φορά.Ο σκύλος δεν είχε φορέσει ποτέ "πνίχτη" και κανείς δε το είχε χτυπήσει, ποτέ);
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Rottie, συγγνώμη αλλά ο σκύλος που σε γράφει όταν δει γάτα δεν είναι επαρκώς εκπαιδευμένος. Και ο δικός μου έχει πρόβλημα με άλλα σκυλιά, αλλά όταν του πω "κοντά" δεν υπάρχει περίπτωση να μη με ακούσει. Μπορεί να είναι στην τσίτα για όσο δεν έχουμε απομακρυνθει και το μυαλό του να είναι στο άλλο σκυλί, αλλά να φύγει δεν υπάρχει περίπτωση. Παλαιότερα είχα σοβαρότατο πρόβλημα, αλλά με τον καιρό διορθώθηκε. Κυρίως γιατί μεγαλώνει και πήζει το μυαλό του.
Πάλι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Δεν αναφέρθηκα στο δικό σου σκύλο. ;)
Σου μίλησα με συγκεκριμένο παράδειγμα και όχι με γενικόλογες τοποθετήσεις. Επειδή λοιπόν συνήθως πηζουμε στην θεωρία και στην πράξη χωλαίνουμε, θα ήθελα, αν δεν έχεις πρόβλημα, πολύ συγκεκριμένη απάντηση.

Πως διορθώνω το σκύλο του παραδείγματος, ο οποίος παρόλο που έχει εκπαιδευτεί επαρκώς έχει έντονο prey drive?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...

Το "NO!" που έλεγες ήταν "βία";

...
Το ΝΟ είναι ένδειξη ότι δεν κάνει αυτό που θέλω. Χρησιμοποιώ πίεση (το έχω πει πολλές φορές) γιατί έχω κάνει λάθη στο παρελθόν και δεν έχω και τώρα την εμπειρία να χειριστώ σωστά το δικό μου σκύλο. Προσπαθώ όμως να βρω τρόπους που δε θα προκαλέσουν πόνο.

Το ότι ο σκύλος αντέχει τον πόνο παραπάνω από τον άνθρωπο είναι δεδομένο. Αν μου έκαναν τα εμβόλια του σε εμένα θα έσκουζα. Ο σκύλος μου δεν κλείνει ούτε βλέφαρο. Έχει δηλαδή μεγαλύτερες ανοχές στον πόνο.

Αυτό δε σημαίνει ότι θα τον ταράξω στα τραβολογήματα με ή χωρίς πνίχτη (το έχω κάνει στο παρελθόν από απειρία και βλακεία και είναι ίσως το μοναδικό πράγμα για το οποίο έχω μετανοιώσει).
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...

Πως διορθώνω το σκύλο του παραδείγματος, ο οποίος παρόλο που έχει εκπαιδευτεί επαρκώς έχει έντονο prey drive?
Σου ξαναγράφω. Για να μη σε υπακούει δεν είναι επαρκώς εκπαιδευμένος.

Πρακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το έντονο prey drive του για την υπακοή του. Σιγά-σιγά με τη σωστή καθοδήγηση και με τρομερή υπομονή θα δεις πράγματα και θάματα (το λέω κυριολεκτικά και χωρίς καμιά δόση ειρωνίας).
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Είναι δυνατόν, όσο καλή βασική να έχει κάνει ένας σκύλος, να μην υπάρξει ΠΟΤΕ καμία περίπτωση να τραβήξει τον οδηγό κατά την διάρκεια της βόλτας? :-?

Με συγχωρεις, αλλά αυτό είναι τουλάχιστον ουτοπικό.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Για ένα μεγάλο σε ηλικία σκύλο μπορεί να είναι. Και όντως μπορεί να μην έχεις καμιά άλλη εναλλακτική από τον πνίχτη τώρα πια.

Επειδή το θέμα ξεκίνησε (άσχετα με το πού πήγε στην πορεία) από τη βασική υπακοή κουταβιών, σου λέω ότι αν ξεκινήσεις το σκύλο διαφορετικά, θα έχεις άλλα αποτελέσματα. Τα καταφέρνω εγώ αρκετά καλά που έχω κάνει χίλιες δυο βλακείες στο δικό μου. Αν δεν τις είχα κάνει, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα :)

ΥΓ: Για το ισχυρό prey drive σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πριν λίγο καιρό μου έπεσε καθώς άδειαζα μια τσάντα ένα μπαλάκι κάτω. Το κοπρόσκυλο παράτησε το φαγητό του για να παίξει :maria:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
βρε kranis, εαν κατα τη διαρκεια του διπλα, ο σκυλος σου δει κατι μπροστα, δεξια, αριστερα,που το γουσταρει ΠΟΛΥ , δεν θα κινηθει προς αυτο?
τοτε αρκει ενα ΝΟ και θα μεινει διπλα σου?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
galazio, το μόνο θέμα που είχα στη βόλτα ήταν τα άλλα σκυλιά.

Και τώρα πια ναι, με το "κοντά" θα μείνει δίπλα μου. Μπορεί να κλαψουρίζει, αλλά δε θα φύγει. Υπάρχουν περιπτώσεις που θα πάει να κάνει την κίνηση (όλο και λιγότερες) αλλά με μια υπενθύμιση (ΜΗ) θα μείνει.

edit: γιατί νομίζω ότι το συζητήσαμε στην έκθεση αυτό;
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
galazio, το μόνο θέμα που είχα στη βόλτα ήταν τα άλλα σκυλιά.

Και τώρα πια ναι, με το "κοντά" θα μείνει δίπλα μου. Μπορεί να κλαψουρίζει, αλλά δε θα φύγει. Υπάρχουν περιπτώσεις που θα πάει να κάνει την κίνηση (όλο και λιγότερες) αλλά με μια υπενθύμιση (ΜΗ) θα μείνει.

edit: γιατί νομίζω ότι το συζητήσαμε στην έκθεση αυτό;
δεν θυμαμαι να το συζητησαμε:confused:
και ο δικος μου ετσι συμπεριφερεται, εδω και δεκα χρονια, μετα την εκπαιδευση που του εγινε το πρωτο του ετος ΚΑΙ με πνιχτη (τον οποιο φοραει παντα) και που απο τοτε ειναι ζητημα να τον χρησιμοποιησα (με ενοχληση και οχι πονο) δεκα φορες στο περιπου..δεν θυμαμαι καν.
και τι εγινε λοιπον που χρησιμοποιησα πνιχτη, εφοσον στον δικο μου, δεν εκανα τραγικα λαθη, οπως εκανες εσυ, πριν διορθωσεις την συμπεριφορα σου προς τον σκυλο?;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σχετικα με τον πονο.

Το αποτομο τραβηγμα του πνιχτη προκαλει περα από συσφιξη, χτυπημα στο σημειο του κρικου. Εκεινο το σημειο μετα από καποιο διαστημα με συχνη εντονη χρηση του πνιχτη μπορει να εμφανισει μελανιά, ακομα και βλαβη στο μυ. Ο πονος μετα ειναι δεδομενος.

Εάν ο πχιντης δεν τραβηχτει αποτομα αλλά αφεθει ο σκυλος να τραβηξει, τοτε μπορει να εμφανιστει βλαβη στην τραχεια. Πολλοι σκυλοι επιμενουν να τραβανε παρα το αισθημα πνιξιματος. Αυτό εκανε η δικια μου και παρατησα τον πνιχτη από την πρωτη μερα.

Θελει μεγαλη εμπειρια για να τραβήξεις την σωστη στιγμη και παλι παιζεται. Αν ο σκυλος προπορευθεί λιγο, ο πνιχτης κυλαει στον λαιμο προς τους ωμους και χαλάει η αποτελεσματικοτητα. Αν αρχισει ο σκυλος το τραβηγμα, ακολουθει πνιξιμο και κινδυνος στην τραχεια.

Εχω πνιχτη αλυσιδενιο που δεν χρησιμοποιω ποτέ αλλά εκανα το πειραμα στο μπρατσο μου που είναι αρκετα δυνατο.
Μετα από 10 μετρια προς δυνατα χτυπηματα, το μπρατσο μου ξεραθηκε και πονουσε για αρκετή ωρα.

Στο άλλο μπρατσο εβαλα το προνγκ και το τραβηξα παλι 10 φορες αλλά πολύ πιο δυνατα. Ελαχιστο τσιμπημα ενοιωσα με ένα καλο προνγκ με στρογγυλεμενες ακρες και δυνατο τσίμπημα με προνγκ της πλακας.
Η επιφανειακη πιεση μοιραζεται σε 14, 18, 20 κλπ καρφια, αναλογα με το ποσα links εχει το προνγκ.

Οι φακίρηδες ξαπλωνουν πανω σε ιδιαιτερα αιχμηρα καρφια και δεν αισθανονται πονο. Δεν είναι μαγικά αλλά απλά θεμα φυσικης.

Για σκυλους με μανιώδες τραβηγμα, το προνγκ είναι μονοδρομος.
Με πραγματικα δυνατο τραβηγμα και συμμετοχη ολου του σωματος και όχι μονο των χεριων, το προνγκ θα πονεσει κι αυτό. Αν τα prongs δεν είναι στρογγυλεμενα, θα πονεσει ασχημα.

Όλα αυτά δεν είναι δικες μου παρατηρησεις. Είναι γνωμες σοβαρων εκπαιδευτων.
 






Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Φιλε Αρη ο σκυλος μου εχει κανει 2 μαθηματα και τωρα σε μια βολτα 2 χιλιομετρων οι διορθωσεις ειναι απο 2-3 φορες οχι παραπανω αν δει κατι απλα με εντολη <<οχι>> θα μεινει κοντα μου χωρις ΠΟΤΕ να εχω τραβηξει τον πνιχτη για να τον κρατησω διπλα μου.το οχι δεν ειναι κοφτο ειναι <<οοοοοχι>> χαλαρο.νομιζω οτι μπορεις να καταλαβεις ποτε ποναει ο σκυλος.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Αυτό που δεν μπορείτε να δεχτείτε είναι ότι οι "πνίχτες" είναι εργαλεία εκπαίδευσης. Τα βλέπετε σαν εργαλεία πόνου. Το μπαλάκι, το tag, η φωνή μας και η χρήση τροφής είναι και αυτά εργαλεία εκπαίδευσης. Για σένα kkranis σου είναι πολύ εύκολο να θεωρήσεις ότι το μπαλάκι δεν προκαλεί κανένα πόνο στον σκύλο σου και ότι είναι "θετική" μέθοδος αυτό σημαίνει ότι ο σκύλος σου δεν έχει τόσο δυνατό prey drive. Η δική μου σκύλα αν κρατήσω το μπαλάκι στην τσέπη μου αισθάνεται περισσότερο πόνο από ότι αν την "διόρθωνα" 10 φορές με πνίχτη. Ο πόνος στην εκπαίδευση του σκύλου από ένα σωστό εκπαιδευτή δεν είναι πόνος καθευτός αλλά είναι στρες. Το στρες του να απαγορεύσεις από ένα σκύλο να κάνει αυτό που θέλει. Το στρες λοιπόν που νοιώθει η δική μου η σκύλα οταν χρησιμοποιώ το μπαλάκι για να την εκπαιδεύσω είναι πολύ μεγαλύτερο από αν θα την διόρθωνα με το prong.

Για να μπορέσετε να καταλάβετε την αξία των εργαλείων εκπαίδευσης πρέπει να ανοίξετε τα μυαλά σας και να δείτε πως σκέφτεται ο σκύλος.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Άλλο και τούτο πάλι.

Το μπαλάκι προκαλεί πόνο :eek:

Σε πληροφορώ ότι και ο δικός μου έχει πολύ ισχυρό prey drive. Όπως έγραψα και πιο πάνω, προτιμάει άνετα το μπαλάκι από το φαγητό.

3 ερωτησεις:

1. όταν ο σκύλος που περπατάει δίπλα τρώει τις διορθώσεις με τον πνίχτη κουνάει ουρά;

Γιατί ο δικός μου όταν του κρατάω το μπαλάκι το κάνει.

Ξέρει ότι θα κάνει αυτό που του ζητάω και μετά θα παίξει μαζί μου.

2. Ένα κουταβάκι 2 μηνών, το ξεκινάς με πνίχτη; Με μπαλάκι; Με ρεύμα; Με τι; Και γιατί;

Και το μπαλάκι και το tug σαφώς και είναι εργαλεία. Δεν είναι όλα το ίδιο πράγμα όμως.

3. Η χρήση του πνίχτη υπάρχει περίπτωση να ρίξει το σκύλο; Να έχει ανασφάλειες και να μη βγαίνει μπροστά;

Τι ισχύει με το μπαλάκι και το tug;
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Άλλο και τούτο πάλι.

Το μπαλάκι προκαλεί πόνο :eek:

Σε πληροφορώ ότι και ο δικός μου έχει πολύ ισχυρό prey drive. Όπως έγραψα και πιο πάνω, προτιμάει άνετα το μπαλάκι από το φαγητό.

3 ερωτησεις:

1. όταν ο σκύλος που περπατάει δίπλα τρώει τις διορθώσεις με τον πνίχτη κουνάει ουρά;

Γιατί ο δικός μου όταν του κρατάω το μπαλάκι το κάνει.

Ξέρει ότι θα κάνει αυτό που του ζητάω και μετά θα παίξει μαζί μου.

2. Ένα κουταβάκι 2 μηνών, το ξεκινάς με πνίχτη; Με μπαλάκι; Με ρεύμα; Με τι; Και γιατί;

Και το μπαλάκι και το tug σαφώς και είναι εργαλεία. Δεν είναι όλα το ίδιο πράγμα όμως.

3. Η χρήση του πνίχτη υπάρχει περίπτωση να ρίξει το σκύλο; Να έχει ανασφάλειες και να μη βγαίνει μπροστά;

Τι ισχύει με το μπαλάκι και το tug;
1. κουναει ουρα και με κοιταει στα ματια σαν να μου λεει <<καλα παω?ελα μιλα μου>>
2.αυτο δεν το ξερω απο ποια ηλικια μπορει να μπει πνιχτης στην εκπαιδευση.δεν νομιζω οτι χρειαζεται κιολας το κουταβι το κανεις οτι θες.το πιανεις,το σηκωνεις.το τραβας
3. δεν πρεπει να βγαινει μπροστα αυτος ειναι ο σκοπος να περπαταει ακριβως εκει που θες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU