RED-ταινία / DVD


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Την έχετε δει?
Ανοίγω ξεχωριστό θέμα γιατί η ταινία αυτή πραγματικά μου έκατσε στο στομάχι. Την είδα χθες το βράδυ και δεν μπορώ να συνέλθω.
Υπόθεση: Ένας ηλικιωμένος Αμερικανός ζει με τον γέρικο σκύλο του, τον RED, τον οποίο πυροβολεί και σκοτώνει από καθαρή κακία ένας κακομαθημένος έφηβος. Εκείνος προσπαθεί να βρει την άκρη καταφεύγοντας στη δικαιοσύνη, όμως ο σκύλος του είναι απλώς "περιουσιακό στοιχείο" και δεν καταφέρνει πολλά. Παρακολουθούμε τις προσπάθειές του σε όλη τη διάρκεια του έργου. Προς το τέλος, έχοντας βρεθεί σε αδιέξοδο και αδυνατώντας να ξεπεράσει αυτό που συνέβη παρεκτρέπεται...

Ο σκύλος "λείπει" απ' την ταινία, με εξαίρεση την αρχή της, είναι πάντα εκεί όμως γιατί ο πόνος του ανθρώπου, που παρουσιάζεται διακριτικά (στα μεγάλα "συν" της ταινίας) αλλά, τελικά, ολοκάθαρα, παραείναι ρεαλιστικός. Τον κατάλαβα απόλυτα, συνέπασχα μαζί του καθ' όλη τη διάρκεια της ταινίας. Στο τέλος επέρχεται κάθαρση, πικρή όμως.

Αυτό που δεν μου άρεσε:
Ο πόνος / θρήνος για τον χαμό ενός ζώου είναι, όπως όλοι μας γνωρίζουμε, υποτιμημένος. Ο σεναριογράφος για να δώσει στο κοινό να "καταλάβει" τι περνούσε ο άνθρωπος, θεώρησε απαραίτητο να τον "φορτώσει" με μια εξωπραγματική οικογενειακή τραγωδία, προκειμένου να δείξει για ποιο λόγο ήταν τόσο δεμένος με το σκυλί του. Ειλικρινά δεν χρειαζόταν... Θα μπορούσε απλά να είναι ένας μοναχικός άνθρωπος, χωρίς να κουβαλά ΤΟ δράμα στην πλάτη του.
Άλλο μειονέκτημα: ο "εχθρός" συμπεριφερόταν τελείως αψυχολόγητα, ιδιαίτερα προς το τέλος.
Είχε κάμποσες σεναριακές αναληθοφάνειες και λάθη (παράδειγμα: Ο ήρωας αναφέρει ότι ο σκύλος ήταν δώρο της γυναίκας του, η οποία πέθανε δύο χρόνια μετά. Αργότερα στην ταινία, λέει ότι η γυναίκα του δεν πρόλαβε να δει το σκύλο να μεγαλώνει... Τέτοια πράγματα).

Η σκηνή του φόνου του ζώου πολύ σκληρή... Εκτός πλάνου, εννοείται, αλλά και πάλι συγκλονιστική.

Στοιχεία:
imdb:Red (2008)
Είδος Ταινίας : Δράμα, θρίλερ
Επίσημη Πρεμιέρα : 8 Αυγούστου 2008
Ελληνική Πρεμιέρα : Άγνωστη
Σκηνοθέτης : Trygve Allister Diesen, Lucky McKee
Σεναριογράφος : Stephen Susco (screenplay), Jack Ketchum (novel)
Ηθοποιοί : Brian Cox, Noel Fisher, Tom Sizemore, Kyle Gallner, Shiloh Fernandez, Marcia Bennett

To trailer
Προτείνω να μην το δείτε ολόκληρο, καθώς αποκαλύπτει πολλά για την υπόθεση:

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=4xqoSPIeODs&feature=related"]YouTube - Red Trailer (TADFF 2008)[/ame]

 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
ασχετο αλλα χθες ειδα στο σινεμα το μαρλει & me στη παρεα μου δεν πολυαρεσε αλλα εγω το βρηκα πολυ καλο και συγκινητικο...!!!φοβερος ο μαρλει! σας το συστηνω!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ ταινίες με σκυλιά αν δεν ξέρω ότι στο τέλος ο σκύλος ζει δεν βλέπω!Έχω αρκετά παιδικά τράυματα από τέτοιες ταινίες, με τον Χούτς ακομα κλαίω, κοτζάμ μαντράχαλος όταν έχει ζώα η ταινία ξαναγίνομαι 5 χρονών...:-|
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δείτε κι αυτό εδώ το θέμα όπου αναφέρονται πολλές ταινίες με σκυλιά :) http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=335

Άνοιξα ξεχωριστό τόπικ (ίσως λάθος μου) γιατί αυτή δεν είναι "ταινία με σκυλιά" (ο σκύλος εμφανίζεται λίγο στην αρχή) αλλά ταινία χωρίς σκυλιά που πραγματεύεται το θρήνο και την οργή ενός ανθρώπου που έχασε άδικα το σκύλο του :)
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Eπίσης πολύ καλή ταινία, που πρόσφατα έπαιξε στη Net, το Εight Below του Frank Marshall. Mία αγέλη από Χάσκι αγωνίζεται να επιβιώσει στην Ανταρκτική για όλο το χειμώνα ενώ παράλληλα, ο ερευνητής της ομάδας που αρχικά αναγκάστηκε να τα εγκαταλείψει, προσπαθεί να γυρίσει πίσω ελπίζοντας να τα βρει ζωντανά. Τα σκυλιά είναι πανέμορφα :p.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Μμ, sorry, νόμιζα οτι το έγραφα στο thread με τις ταινίες, anyway, την ταινία αυτή που λες Chloe δεν την είδα αλλά εντάξει μερικές φορές τα σενάρια χρειάζεται να είναι πιο δραματικά για να κρατούν περισσότερο το ενδιαφέρον, ξέρεις και να δημιοργούν δραματική ένταση.
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Ενδιαφέρουσα φαίνεται η ταινία Λίζα. Θα την δω και θα γράψω εντυπώσεις. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
(Είδα και εγώ το Marley και πέθανα στο κλάμα..)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ενδιαφέρουσα φαίνεται η ταινία Λίζα. Θα την δω και θα γράψω εντυπώσεις. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
(Είδα και εγώ το Marley και πέθανα στο κλάμα..)

Γιατί καλέ? Νόμιζα ότι αυτό ήταν "χαζοχαρούμενο"..... μη μου πεις ότι δεν έχει happy ending....
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Μέσα είσαι..;):(
(Καλά είμαι και λίγο υπερβολική με κάτι τέτοια όσο και να λέω μέσα μου έλεος, ηρέμησε, ψέματα είναι..:p)
 




grsakis

Member
4 Μαρτίου 2009
9
0
Είμαι ήρεμος άνθρωπος αλλά αν εμένα μου σκότωνε καποιος τον σκύλο και τον έβλεπα δεν ξέρω που θα έφτανα πραγματικά. Το μόνο σήγουρο είναι ότι ο ίδιος θα το μετανιωνε ΠΟΛΥ πικρά
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
προβλεπεται η δημοτικοτητα του λευκου γ.ποιμενικου να ανεβαινει στα υψη!!!!μετα τα σκυλια της δαλματιας θα εχουμε αυτο....

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=eze9S9khDcM&feature=channel_page"]YouTube - BOLT Trailer![/ame]
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ξέρεις ποιο είναι το κακό...Μαζί με την δημοτικότητα που θα ανέβει στα ύψη θα ανέβουν στα ύψη και τα αδέσποτα Ελβετικά Λυκόσκυλα...
Όπως έγινε και με τα δαλματίας και με τα κόλευ και με τα χάσκυ και με όποια άλλη ράτσα έκανε η τηλεόραση διάσημη...:(
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ναι συμφωνω απολυτα μαζι σου κ γι αυτο εθειξα κ το θεμα...:(
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πολυ καλη ταινιουλα για πιστα φιλοζωους..!!:)
Year Of The Dog



[ame="http://www.youtube.com/watch?v=WJdi8r4Mu3s"]YouTube - Year Of The Dog (2007)[/ame]
 




Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
8 below αν και δεν το πετυχα απο την αρχη ,αλλα απο εκει που ετοιμαζετε να γυρισει να τα βρει.Με συγκινησε αφανταστα!!!
Το Μαρλει ειναι αληθινη ιστορια ... αλλα χαπυ εντ δεν θα χει εκτος και αν βρεθηκε το ελιξυριο ωστε οι σκυλοι να ζουν περισσοτερο απο τον ανθρωπο !!!Δεν το χω δει ακομα ...
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Η Year of the dog δε μου πολυάρεσε :(
Δεν έχει να κάνει κ τόσο με το σκύλο όσο πως περνάει τη ζωή της η ηρωίδα,μετά την απώλεια.Λογικό θα μου πεις..

foibos,δεν είναι κωμικό αλλά δραματικό περισσότερο!