Reggae... English Bulldog!


tetix

Member
2 Οκτωβρίου 2009
16
0
Π.Φώκαια
Καλησπέρα σε όλους.
Εδώ και τρεισήμισι μήνες ζει μαζί μας η Reggae, ένα θηλυκό Αγγλικό Bulldog…

Το σκυλάκι προέρχεται από το εκτροφείο Soul Guardian και είναι απόγονος των Gr. Ch Shiloh Sterling Silver και της Soul Guardian Make It Real.

Είναι ο πρώτος σκύλος που είχα ποτέ…

Πρόκειται για ένα καταπληκτικό σκυλάκι γεμάτο ενέργεια και χαρά.. Απόλυτα πιστή και προσηλωμένη σε μας και αρκετά υπάκουη, αν και το πείσμα της ορισμένες φορές αγγίζει τα όρια της εμμονής. Σε γενικές γραμμές είναι φιλικότατη με όλα τα ζώα, αλλά ιδιαίτερα ενθουσιώδης πράγμα που τρομάζει ακόμα και μεγαλύτερα σκυλιά από αυτήν…

Γενικά χαίρεται την παρέα με άλλα σκυλιά, αλλά μάλλον δεν χαίρονται το ίδιο και τα άλλα την δικιά της, μιας και είναι ιδιαίτερα ατσούμπαλη… χαρακτηριστικό –ίσως- της φυλής. :D

Όσο ωριμάζει και μεγαλώνει όμως, διακρίνω σημάδια κυριαρχίας και προσπαθώ να τα μετριάζω, όσο μου επιτρέπει η εμπειρία μου.
Με τους ανθρώπους που καλωσορίζω σπίτι, φίλους και γνωστούς είναι φιλικότατη και εκνευριστικά –για ορισμένους από αυτούς- παιχνιδιάρα.
Τον τελευταίο καιρό δείχνει όμως σημάδια επιφυλακτικότητας σε ξένους που περνούν έξω από την αυλόπορτα και κοντοστέκονται. Το ίδιο σε διανομείς κτλ. :cool:

Μόλις ήρθε στο σπίτι μας (2,5 μηνών) ζύγιζε 11 κιλά περίπου και τώρα έξι μηνών, είναι κοντά στα 18. Ακρώμιο γύρω στους 30 πόντους. -τη μεζούρα την βλέπει σαν παιχνίδι και είναι ιδιαίτερα δύσκολο να την μετρήσω με σχετική ακρίβεια.

Τρέφεται με ξηρά τροφή. Η εκτροφέας έδινε την Royal Canine junior 32 με την οποία συνέχισα και εγώ για λίγο διάστημα. Στην συνέχεια την άλλαξα σε Acana puppy. Παρόλα τα καλά λόγια που είχα ακούσει και διαβάσει για την εν λόγω τροφή δεν ταίριαξε στο σκυλί μου που ταλαιπωριόταν από διάρροιες. Έτσι δοκίμασα την All in One της Natural Dog Food, με την οποία έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, και συνεχίζω με αυτήν.

ΥΓ 1 Είμαι μέλος του φόρουμ εδώ και ένα χρόνο και το διαβάζω και αρκετά πιο πριν προβώ σε εγγραφή. Η βοήθεια του ήταν σημαντική και κυριολεκτικά μου άνοιξε τα μάτια πριν πάρω την απόφαση να ζήσω με ένα σκύλο… Συνεχίστε την καλή δουλεία στην προώθηση της κυνοφιλίας.

ΥΓ 2 Οφείλω να ευχαριστήσω την εκτροφέα που μου εμπιστεύτηκε το κουτάβι και ελπίζω να φανώ άξιος κηδεμόνας.

ΥΓ3 Χαιρετισμούς στους κολλητούς μας, Boogie και Tiny...! :D:D

Φιλικά Νίκος…

Μερικές φωτογραφίες από τις πρώτες της μέρες στο σπίτι μας...

3..jpg5..jpg1..jpg2..jpg4..jpg
 


tetix

Member
2 Οκτωβρίου 2009
16
0
Π.Φώκαια
Μια ακόμα φωτογραφία από τις πρώτες της μέρες στο σπίτι μας...

reggae..jpg


Μερικές φωτογραφίες από τις διακοπές μας...

11..jpg12..jpg10..jpg
 
Last edited:


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Αουαου !!! καταρχην να σου ζησει!!! καλος ηρθες στο φορουμ!!!! τρομερα χροματα η δικια σου !!!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Κουκλιτσα και πανεμορφη, να σου ζησει και να ειναι καλοτυχη και υγιεστατη!!!
 


killah

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
149
22
Αθήνα-Κυψέλη
Μη μου πεις ότι ειναι η μικρη φίλου που μου ελεγε ο Βασίλης (Tricky)?
Να τη χαιρεσαι!!! Κουκλακι και πολυ ωραια χρωματα!
Οσο για τη συμπεριφορα...σαν να μου περιγραφεις την killah ειναι :p Κοντευει 2 χρονων και το πείσμα πείσμα..Οσο για το παιχνιδι, επειδη και η δικιά μου ειναι ατσουμπαλη, παίζει με νταγλαραδες και ανθεκτικους κυριους. :D
Μολις τελειώσει ο οίστρος της χοντρής μου και φύγουν οι σκέψεις σεξιστικου περιεχομενου απο το μυαλο του Boogie ελπιζω να καταφερουμε να συναντηθουμε και με τον Βασίλη και να δω και την Reggae!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Μη μου πεις ότι ειναι η μικρη φίλου που μου ελεγε ο Βασίλης (Tricky)?
Αυτη ειναι ;)

Φιλε Νικο καλωσηρθες και ''γραπτως''΄στο φορουμ

Τη Reggae την ξερω καλα απο μωρο ...ενα bulldog που το βλεπεις μια φορα και θελεις να το παρεις σπιτι ...αθλητικο , αγαπησιαρικο , πεισματαρικο.

Ειναι απιθανα ομορφη και οντως τα χρωματα της μοναδικα.Οι φωτογραφιες δεν δειχνουν δυστηχως καλα το σωμα της που ειναι φοβερο... ελπιζω να εξελιχθει οπως τη φανταζομαι :)
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες Νικο!
Για τη Reggae τι να πει κανεις? Ειναι αστερι η μπεμπα! Εξακολουθει να ειναι αεικινητη ή εχει "βαρυνει"?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλώς Ήρθες Νίκο.
Να χαίρεσαι την Reggae, με το ομολογουμένως σπάνιο και όμορφο όνομα :)

Είναι κούκλα , με πολύ ωραία χρώματα.
Έχω πάθει πλάκα με την προτελευταία φώτο με τα βότσαλα!!!
Είναι τέλεια, φωτομοντέλο η reggae. ;)
Να σου ζήσει.
 










marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Καλωσήρθατε κι από μένα! Συγχαρητήρια για την επιλογή σου, μ αρέσουν πολύ τα μπουλντογκάκια (γενικά τα κοντόρρυγχα με τα μαγουλάκια που κρέμονται *agapoylas* ) και για την υπεύθυνη ανεύρεση ενός!
Και λίγο off topic αλλά το φόντο της πρώτης φωτογραφία από τις διακοπές μου θυμίζει το χωριό μου (Μοναστηράκι Φωκίδας). Έχει γούστο...;
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Και λίγο off topic αλλά το φόντο της πρώτης φωτογραφία από τις διακοπές μου θυμίζει το χωριό μου (Μοναστηράκι Φωκίδας). Έχει γούστο...;
Ναι , εκει ειναι ...συγχωριανοι ειστε :)
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Μάλλον δεν ήμασταν ίδια περίοδο στο χωριό γιατί έχω σκυλοραντάρ και σίγουρα θα την είχα εντοπίσει τη μικρή! Τέτοια κούκλα και να μου διαφύγει! Την επόμενη φορά θα τη στήσω στη βεράντα κι αν τη δω να περνάει θα την τρελάνω στο ζούληγμα!
Νίκο να σου ζήσει κι ελπίζω σε καμιά σκυλοσυνάντηση να τα πούμε κι από κοντά οι συγχωριανοί!
 


tetix

Member
2 Οκτωβρίου 2009
16
0
Π.Φώκαια
Καλησπέρα και σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια και το καλοσώρισμά σας…:)*bobmarley*

@ Killah Μακάρι να βρεθούμε στου Βασίλη να παίξουν τα μπουλοσκυλά μας…

@vrmode Π. Φάληρο..:p :cool:

@Αμαλία σαφώς και δεν είναι τόσο αεικίνητη όσο τότε που την είχες δει… Αλλά μάλλον οφείλεται στο ότι έχει λιγάκι σοβαρέψει και έχει αποκτήσει και τρόπους χάρης τα μαθήματα με την Έφη…;)
Όταν όμως παίζουμε ή είναι με άλλα σκυλάκια κάνει τα ίδια και χειρότερα …τσίτα γκάζια…:D

@ Ναι Μαριλλένα έχει όντως γούστο:fan:… έχεις πμ…
 






grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Καλως ήλοες Νίκο! και απο μένα.


Καλωσήρθατε κι από μένα! Συγχαρητήρια για την επιλογή σου, μ αρέσουν πολύ τα μπουλντογκάκια (γενικά τα κοντόρρυγχα με τα μαγουλάκια που κρέμονται *agapoylas* ) και για την υπεύθυνη ανεύρεση ενός!
Και λίγο off topic αλλά το φόντο της πρώτης φωτογραφία από τις διακοπές μου θυμίζει το χωριό μου (Μοναστηράκι Φωκίδας). Έχει γούστο...;
Και εγω εκεί την αράζω καθε χρόνο!!!!! Μοναστηράκι μεγαλεία....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981