Rottweiler με προβληματα..


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Γεια σας ειμαι νεο μελος , παρολλο που παρακολουθω το φορουμ αρκετο καιρο σαν επισκεπτης.
Μενω στην επαρχια και ειμαι κατοχος 3 κυνηγετικων σκυλων, εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα σκυλια ημιαιμα και καθαροαιμα( στην οικογενεια μου ειχαμε παντα 3 και πανω καθοσον οτι αδεσποτο περνουσε το μαζευαμε) και πριν εναμιση χρονο απεβιωσε ο αγαπημενος μου ταρζαν απο φολα ( ενα υπεροχο και υγιεστατο καυκασιο).
Εκτοτε δεν ηθελα να ξαναποκτησω αλλο σκυλι ( εκτος τα κυνηγετικα) , ομως η μοιρα μου εφερε ενα μικρουλι ροτι..
Το κουταβακι αυτο ειναι μολις 25 ημερων το οποιο αποχωρηστηκε απο τη μανα του απο καποιον ασυνειδητο και το εδωσε σε ενα φιλο μου ο οποιος δεν ηθελε να το κρατησει πανω απο 2 ημερες και αναγκαστικα το "αρπαξα" για να μην καταληξει πουθενα περιεργα...
Το προβλημα μου ειναι οτι ανησυχω πολυ για την υγεια του και ολοι οι κτηνιατροι που εχω επισκεπτει μου λενε διαφορετικα πραγματα..
Τα προηγουμενα κουταβια που ειχα κανανε τα εμβολια μετα τις 60 ημερες.. Αυτοι που εχω παει τωρα λενε 35 μερε ο ενας , 45 ο αλλος , 50 ο τριτος και παει λεγοντας..
Τι ισχυει τελικα;;;;ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
κανε προτα αποπαρασυτοση με αλοιφη για τα σκουλικια,και μετα τις 50 μερες περιπου κανετου το προτο εμβολιο,,αλλα κρατατο ζεστο και μακρια απο αλλα ζωα,,κουραγιο
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για να μπορέσει να κάνει το κουτάβι εμβόλια πρέπει να είναι καλή η κλινική του εικόνα!
Φρόντισε το και έπειτα προβαίνεις σε εμβόλια!Συνεννοήσου με τον γιατρό!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Ενας γενικός κανόνας, για κουτάβια που βρίσκουμε στον δρόμο αδέσποτα, είναι να περιμένουμε καμμιά 10αριά μέρες, πριν τους κάνουμε το πρώτο εμβόλιο. Οσων ημερών και να είναι. Αρα, το μετά τις 60, ή 50 ή 40 μέρες, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. 10 μέρες μετά, από την ημέρα που το έφερες στο σπίτι σου, μπορείς να το πας για το πρώτο εμβόλιο. Και στο μεταξύ, προσέχεις πάρα πολύ, το περιβάλλον του. Να είναι όσο αποστειρωμένο, γίνεται.

Να σου ζήσει :)

[h=1]Πρώτα εμβόλια[/h]
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Eυχαριστω για τις απαντησεις ,παστα για τα παρασιτα του εδωσα ηδη και τον ταιζω γαλα για σκυλακια με το μπιμπερο.Η κλινικη του εικονα?Δηλαδη?Απο υγεια ειναι μια χαρα παντως και ζωηρος ζωηρος και λαιμαργος,τον κοιμηζω διπλα στο κρεβατι μου και του βαζω και μια θερμοφορα κατω απο την κουβερτα του.Ποτε ειναι καλυτερα να του αρχισω στερεα τροφη?Δυστυχως δεν μπορω να στηριχτω στους κτηνιατρους γιατι μου φαινονται λιγο αναξιοπιστοι στις αποψεις τους.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
25 ημερών μπορεί να φάει ξηρή τροφή ήδη για κουταβάκια.
Επίσης στο πρώτο σου ποστ λες όυι αφού έχασες τον αγαπημένο σου καυκάσιο και μετά δεν ήθελες να πάρεις άλλο σκύλο εκτός από τα κυνηγητικά. Αυτά; Δεν είναι σκυλιά; Τα φροντίζεις όσο πρέπει;
Κόλλησα σε κάτι άσχετο από το θέμα γιατί τα σκυλιά των κυνηγών είναι πολύπαθα ενώ θα έπρεπε να τα έχουν στα πούπουλα.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθες στο φορουμ και να χαιρεσαι το κουταβι σου.
Σου απαντησαν τα παιδια οσον αφορα τα εμβολια και τις τροφες.
Κι εγω κολλησα στο ιδιο πραγμα με την Κυβελη...δηλαδη τα κυνηγοσκυλα τα εχεις εξω σε κλουβια και βγαινουν μονο οταν θελεις να κανεις την δουλεια σου?
Γιατι οι κυνηγοι δεν αγαπανε καθολου τα σκυλια τους και τα βλεπουν μονο σαν εργαλεια και οχι ως ζωα με ψυχη?
Κανονικα θα επρεπε να τα προσεχετε παρα πολυ γιατι δουλευετε μαζι και οχι να τα εχετε κατωτερα.
Μπορει να κανω λαθος και να σε παρεξηγησα αλλα με αυτα που γραφεις αυτο δειχνεις.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ευχαριστω και παλι.. Σε ποιο σημειο των γραφομενων μου αγαπητες μου δεσποινιδες καταλαβατε οτι τα σκυλακια μου δεν τα προσεχω;;ποιος σας ειπε οτι οι κυνηγοι δεν αγαπουν τους συντροφους τους ( τα σκυλια ) με τα οποια εργαζονται ( κυνηγουν ) μαζι; Εσεις με ποση ευκολια θα αναλαμβανατε μετα απο τον φρικτο θανατο μπροστα στα ματια σας ενος σκυλου 73 κιλων μεσα σε λιγα λεπτα της ωρας την ανατροφη , την εκπαιδευση, το "σπασιμο" του χαρακτηρα ενος παρομοιου;;
Εχετε την εντυπωση δηλαδη οτι εσεις ( οσοι) παιρνουν ενα σκυλακι για παρεα σε διαμερισμα και του προσφερουν καποιες ωρες αποδραση απο τη φυλακη του ( το διαμερισμα) το αγαπατε ποιο πολυ απο καποιους που του δινουν το αυτονοητο για αυτον, την ικανοποιηση του ενστικτου του;;ρωτησατε τα σκυλακια μου και τα σκυλακια καθε κυνηγου αν προτιμουν να καθονται σε ενα καναπε και να τα χαιδευει ολη μερα καποια που θελει να εκδηλωσει εκει τα μητρικα της ενστικτα, η προτιμουν να κυνηγανε λαγο στο βουνα;;
Ανθρωποι που κακοποιουν τα ζωα , τα κακοποιουν ασχετα απο την ιδιοτητα τους...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Kouros δεν μιλάμε για τα σκυλιά κατά την ώρα του κυνηγιού που ναι αυτή είναι η δουλειά τους και η χαρά τους. Υποθέτω ότι τα κορίτσια αναφέρονται στις υπόλοιπες ώρες εκτός του κυνηγιού. Μη πιάσουμε τώρα το θέμα διαβίωσης κυνηγόσκυλων...άπειρα τα παραδείγματα εγκατάλειψης , κατάληξης κλπ ...όπως επίσης και διάσωσης σκύλων από εθελοντές.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Εσυ μονος σου ειπες φιλε μου οτι δεν ηθελες να παρεις αλλο σκυλο εκτος απο τα κυνηγετικα.
Αν σε παρεξηγησα ζητω συγγνωμη, ισως κατι δεν καταλαβα.
Απλα ο γραπτος λογος ειναι πολυ ευκολα παρεξηγησιμος.
Απλα και οι κυνηγοι δεν φημιζονται για την αγαπη τους για τα σκυλια.
Δεν εχουμε ακουσει και λιγα.
Τους σπανε ποδια, τα κρεμανε, τα σκοτωνουν ή στην καλυτερη τα παρατανε επειδη δεν κυνηγανε καλα ή ειναι κροτοφοβικα.
Τα εχουν σε κατι κλουβια κλεισμενα και με ελαχιστο φαι.
Τωρα οσον αφορα τον καναπε και την φυλακη που λες.
Τα σκυλια ειναι αγελαια ζωα και θελουν να ειναι με την αγελη τους, ειτε αυτη ειναι στην αυλη και μενετε ολοι μαζι εκει, ειτε ειναι στο διαμερισμα, ειτε ειναι στο βουνο.
Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι αν το σκυλι μενει στον κηπο τρεχει ολη μερα??? Οχι ξαπλωνει και κοιμαται.
Το ιδιο ειναι και στο διαμερισμα.
Το οτι ενα σκυλι μενει σε διαμερισμα δεν σημαινει οτι δεν εχει την απαραιτητη εκτονωση.
Εμεις βγαζουμε τον δικο μας 3-4 ωρες εξω για παιχνιδι, οποτε οταν γυρναμε σπιτι κοιμαται.
Δεν νομιζω οτι αν εμενε στον κηπο μονος του θα ετρεχε πανω κατω, το αντιθετο....θα ειχε γινει ενα σκυλι που θα γαυγιζε με το παραμικρο θορυβο, απο την βαρεμαρα του.
Πολλες φορες (και δεν μιλαω για καποιον συγκεκριμενο) τα ατομα που εχουν τα σκυλια τους στον κηπο, δεν τα πηγαινουν ουτε καν βολτα και τα ξεχνανε.
Το να εχεις το σκυλο σπιτι σου σαν μελος της οικογενειας δεν σημαινει οτι θελεις να καλυψεις την αναγκη της μητροτητας.
Οπως και να εχει λυπαμαι για τον σκυλο που εχασες.
Το κουταβι σου ειναι πολυ μικρο και θα χρειαστει πολυ κοινωνικοποιηση, λογο του οτι δεν εχει παρει τα πρωτα μαθηματα απο την μητερα του και τα αδερφια του.
Αν τα σκυλια σου εχουν ισορροπημενο χαρακτηρα να κοινωνικοποιησεις το κουταβι σου με εκεινα.
 
Last edited:


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Εσυ μονος σου ειπες φιλε μου οτι δεν ηθελες να παρεις αλλο σκυλο εκτος απο τα κυνηγετικα.
Αν σε παρεξηγησα ζητω συγγνωμη, ισως κατι δεν καταλαβα.
Απλα ο γραπτος λογος ειναι πολυ ευκολα παρεξηγησιμος.
Απλα και οι κυνηγοι δεν φημιζονται για την αγαπη τους για τα σκυλια.Aπο ποιον δεν φημιζονται?
Δεν εχουμε ακουσει και λιγα.
Τους σπανε ποδια, τα κρεμανε, τα σκοτωνουν ή στην καλυτερη τα παρατανε επειδη δεν κυνηγανε καλα ή ειναι κροτοφοβικα.
Τα εχουν σε κατι κλουβια κλεισμενα και με ελαχιστο φαι.Συμβαινουν αυτα οντως..υπαρχουν ομως και κατοικοι μεγαλουπολεων που περνουν το Χ σκυλι επειδη ειναι μοδα ,το βαζουν σε ενα διαμερισμα και το αφηνουν σε ενα μπαλκονι και το βγαζουν μονο για να κανουν επειδειξη στο γειτονα τους που αυτος πηρε το Ψ σκυλι...αρα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι...μ@λα@κες υπαρχουν παντου..
Τωρα οσον αφορα τον καναπε και την φυλακη που λες.
Τα σκυλια ειναι αγελαια ζωα και θελουν να ειναι με την αγελη τους, ειτε αυτη ειναι στην αυλη και μενετε ολοι μαζι εκει, ειτε ειναι στο διαμερισμα, ειτε ειναι στο βουνο.
Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι αν το σκυλι μενει στον κηπο τρεχει ολη μερα??? Οχι ξαπλωνει και κοιμαται.
Το ιδιο ειναι και στο διαμερισμα.
Το οτι ενα σκυλι μενει σε διαμερισμα δεν σημαινει οτι δεν εχει την απαραιτητη εκτονωση.
Εμεις βγαζουμε τον δικο μας 3-4 ωρες εξω για παιχνιδι, οποτε οταν γυρναμε σπιτι κοιμαται.
Δεν νομιζω οτι αν εμενε στον κηπο μονος του θα ετρεχε πανω κατω, το αντιθετο....θα ειχε γινει ενα σκυλι που θα γαυγιζε με το παραμικρο θορυβο, απο την βαρεμαρα του.
Πολλες φορες (και δεν μιλαω για καποιον συγκεκριμενο) τα ατομα που εχουν τα σκυλια τους στον κηπο, δεν τα πηγαινουν ουτε καν βολτα και τα ξεχνανε.
Το να εχεις το σκυλο σπιτι σου σαν μελος της οικογενειας δεν σημαινει οτι θελεις να καλυψεις την αναγκη της μητροτητας.
Οπως και να εχει λυπαμαι για τον σκυλο που εχασες.
Το κουταβι σου ειναι πολυ μικρο και θα χρειαστει πολυ κοινωνικοποιηση, λογο του οτι δεν εχει παρει τα πρωτα μαθηματα απο την μητερα του και τα αδερφια του.
Αν τα σκυλια σου εχουν ισορροπημενο χαρακτηρα να κοινωνικοποιησεις το κουταβι σου με εκεινα.
Το σκυλι ξαπλωνει και κοιμαται επειδη εχει καταθλιψη στο διαμερισμα..το σκυλι..μεγαλο ή μικρο θελει να κυλιστει στα χορταρακια ,να δαγκωσει μελισσες και μυγες ,να ακουσει πουλακια,να μυρισει
δεντρα...ολη μερα θα περιμενει για αυτην την ωρα που θα βγει απ το διαμερισμακαι θα παει να παιξει..δυστυχως.
Τα τωρινα μου σκυλια γυριζουν ολη μερα πανω κατω σε εναν χωρο 2,5 στρεμματων με ξινοδεντρα και βγαινουν 2 φορες την βδομαδα για να επιτελεσουν το εργο τους.Δυστυχως δεν μπορω να τον βαλω τον μικρο με αυτα μεχρι να μεγαλωσει αρκετα τουλαχιστον γιατι θα τον δαγκωσουν σιγουρα.Ασε που δεν κανει να μεγαλωσει με αυτα γιατι δεν θα του βγουν μετα τα ενστικτα της φυλης του.Ζυγιζει τωρα 1 κιλο και 40γραμμαρια ,πειραζει που του δινω λιγο παραπανω γαλα απο την ενδεδειγμενη ποσοτητα?Το κανω γιατι εχω την εντυπωση οτι οσο καλο και ναναι δεν ειναι οπως το γαλα της μαμας του.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Νταξει επειδη απο οτι καταλαβα ζεις σε ανοιχτο μερος δεν θα μπορεσω να σου αλλαξω γνωμη για τον αν ενα σκυλι ζει εξισου καλα σε ενα διαμερισμα, με τις καταλληλες προυποθεσεις παντα.
Οσον αφορα το γαλατακι του θα σου ελεγα να δινεις σιγα σιγα και ξηρα τροφη.
Απο 25 ημερων μπορουν να φανε κροκετουλες αν δεις οτι δυσκολευεται τις μουλιαζεις απλα με λιγο νερακι.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Νταξει επειδη απο οτι καταλαβα ζεις σε ανοιχτο μερος δεν θα μπορεσω να σου αλλαξω γνωμη για τον αν ενα σκυλι ζει εξισου καλα σε ενα διαμερισμα, με τις καταλληλες προυποθεσεις παντα.
Οσον αφορα το γαλατακι του θα σου ελεγα να δινεις σιγα σιγα και ξηρα τροφη.
Απο 25 ημερων μπορουν να φανε κροκετουλες αν δεις οτι δυσκολευεται τις μουλιαζεις απλα με λιγο νερακι.
Ευχαριστω πολυ Ηλεκτρα!Ειναι ομως πρεπον να αρχισει στερεα τροφη?Δεν ειναι καλυτερα να πινει γαλα μεχρι τις 50+ μερες που απογαλακτιζεται?Τι ειναι καλυτερο για τον οργανισμο του?
Απο μωρα οπως καταλαβαινεται ειμαι τελειως ασχετος...(ζωα ή μη..)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κάπου στην ηλικία του μικρού σου αρχίζει ο απογαλακτοσμός. Πάρε κροκέτες για κουτάβια (puppy), κατά προτίμηση με κρέας το πρώτο συστατικό και μούλιασέ τις μέσα σε ένα χαμηλό μπολάκι με το γάλα για κουτάβια που έχεις πάρει. Εναλλακτικά μπορείς να του δώσεις ωμό κιμά, αλλά δεν ξέρω τι ποσότητες χρειάζεται σε κιμά
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Kouros άστο μην κάνεις όυι δεν κατάλαβες σε τι αναφέτομαι. Αλλά αν όντως δεν κατάλαβες να σου εξηγήσω. Αναφέρομαι σε κυνηγούς που πυροβολούν τα σκυλιά τους όταν δεν είναι καλά στο κυνήγι, για κυνηγούς που τα λιμοκτονούν και που τα έχουν συνέχεια σε κέννελς όταν δεν τα πετάνε σε κανέβα βουνό να βρουν την τύχη τους.
Άσε με σε παρακαλώ που εκπλήχθηκες και θίχτηκες, εσύ πολύ περισσότερο από εμένα τα βλέπεις αυτά γύρω σου.

Και ναι αυτά που λες για κατοίκους των πόλεων ισχύουν επίσης.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: dnassib


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Kouros άστο μην κάνεις όυι δεν κατάλαβες σε τι αναφέτομαι. Αλλά αν όντως δεν κατάλαβες να σου εξηγήσω. Αναφέρομαι σε κυνηγούς που πυροβολούν τα σκυλιά τους όταν δεν είναι καλά στο κυνήγι, για κυνηγούς που τα λιμοκτονούν και που τα έχουν συνέχεια σε κέννελς όταν δεν τα πετάνε σε κανέβα βουνό να βρουν την τύχη τους.
Άσε με σε παρακαλώ που εκπλήχθηκες και θίχτηκες, εσύ πολύ περισσότερο από εμένα τα βλέπεις αυτά γύρω σου.

Και ναι αυτά που λες για κατοίκους των πόλεων ισχύουν επίσης.
Διακρινω καποια προκαταληψη δεσποινις.. Σε ποιο σημειο απο αυτα που εγραψα φαινεται οτι δεν ξερω τι συμβαινει η οτι δειχνω εκπληξη;; Αλλα γραφω και αλλα καταλαβαινετε;εχετε μηπως επικυρηξει στο μυαλο σας την ενοια κυνηγος;
σιγουρα συμβαινουν αυτα και ναι τα εχω δει. Αυτοι οι ανθρωποι ειναι αρρωστημενοι οπως και αλλοι που δεν ειναι κυνηγοι..δεν ειναι λογικο να σκοτωσεις ενα σκυλο που εχεις χρυσοπληρωσει, αναθρεψει, θεραπευσει , που εχεις μοιραστει στιγμες χαρας και αποτυχιας στο κυνηγι. Οπως και αν δεν τον ταιζεις τροφες υψηλης ενεργειας την περιοδο κυνηγιου και συντηρησης τον υπολοιπο χρονο το ζωο δεν θα αποδωσει γιατι ειναι ενας αθλητης ο κυνηγετικος σκυλος δεν ειναι του καναπε...Αλλα επειδη υπαρχουν καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις ανθρωπων που εξασκουν στραβα ενα χομπυ αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι κυνηγοι ειναι υπανθρωποι;;Διαφωνεις;
Με την ιδια λογικη εγω θα επρεπε να εκμαιευσω (χωρισ να σε ξερω, με τη φαντασια μου;)οτι εσυ εισαι μια απο αυτες τις γεροντοκορες που δεν μπορουν να βρουν αντρα και βγαζουν τα μητρικα τους ενστικτα στα κακομοιρα σκυλακια βαζοντας τους ρουχα και συμπεριφεροντας τους σαν να ειναι μωρα;;οχι!Υπαρχουν ομως αυτες οι περιπτωσεις...
Μην εισαι προκατηλειμενη λοιπον με ανθρωπους οταν εισαι εξω απ το χωρο!
Ευχαριστω για τις συμβουλες τους υπολοιπους και εσενα βεβαιως!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
I.Kyveli...βάζεις ρούχα στον Τζιμάκο ?? :p
Kouros όλοι τα έχουμε δει και αυτά που περιγράφει η Κυβέλη και αυτά που περιγράφεις και εσύ ....
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
I.Kyveli...βάζεις ρούχα στον Τζιμάκο ?? :p
Kouros όλοι τα έχουμε δει και αυτά που περιγράφει η Κυβέλη και αυτά που περιγράφεις και εσύ ....
Σταματια εσυ ειδες πουθενα σε αυτα που εγραψα οτι θεωρω τα κυνηγετικα αψυχα οντα;;;γιατι τα διαβαζω και τα ξαναδιαβαζω και δεν μπορω να καταλαβω!!!εγραψα οτι δεν ηθελα μετα αλλο σκυλο!!μηπως να επεξεργαστω το ποστ και να βαλω αριθμους για να ειναι κατανοητο;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σταματια εσυ ειδες πουθενα σε αυτα που εγραψα οτι θεωρω τα κυνηγετικα αψυχα οντα;;;γιατι τα διαβαζω και τα ξαναδιαβαζω και δεν μπορω να καταλαβω!!!εγραψα οτι δεν ηθελα μετα αλλο σκυλο!!μηπως να επεξεργαστω το ποστ και να βαλω αριθμους για να ειναι κατανοητο;
Καλημερα,
σόρρυ για την παρεμβαση αλλά η όλη παρεξήγηση εγινε όταν εκανες διάκριση στο ότι δεν ήθελες αλλο σκυλι μετά το καυκάσιο - ενώ είχες ήδη τα κυνηγετικά. Εκει παρερμηνεύτηκε και επειδή τα κορίτσια εχουν δει ΠΟΛΛΑ, εγινε αυτή η συζήτηση.
Πέραν αυτου όμως, πώς τα πάει το κουτάβι?
Του εβαλες και ξηρά μουλιασμένη ή μόνο γάλα ακόμα?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δεν μιλάμε για σένα προσωπικά.....η αναφορά έγινε για τα περιστατικά που βλέπουμε τριγύρω μας...τουλάχιστον από την δική μου μεριά.
Εγώ θα ήθελα πολύ να έχω το σκυλί σε ένα χώρο 2,5 στρεμμάτων να κυκλοφορεί (που το κάνει κάποιες ώρες της μέρας)...φυσικά δεν θα ήθελα να δαγκώνει μέλισσες (γιατί εκεί θα υπάρχουν άλλα προβλήματα).....φυσικά τον έχω με την κατάλληλη προστασία (για κουνούπια κλπ)...αλλά φυσικά κοιμάται μέσα στο σπίτι. Αυτά :)