s.o.s πρόβλημα με γειτόνισσα


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
καλησπέρα παιδιά ελπίζω να είστε όλοι καλά γιατί εγώ δυστυχώς είμαι έξω φρενών!!!
λοιπόν,μένω στο τρίτο όροφο του πατρικού μου, έχω βεράντα γύρω γύρω από το σπίτι και κάποιες φορές η άλις τα κάνει στο ίδιο σημείο στην πίσω μεριά της βεράντας. έναν όροφο πιο κάτω
(ακριβως απέναντι) μένει μια τρελόγρια που μαλώνει μονίμως με όλο τον κόσμο.

ε, από τότε που μετακομίσαμε με την άλις έχει λυσσάξει ειληκρινά. μία να μην τα κάνει η άλις στο διπλανό χωράφι(δεν είναι κανενός) , μία να μην τινάζω την φλοκάτη από τη μεριά της,μία γιατί πέρασα δίπλα από το εγγόνι της αδερφής της και το μικρό άρχισε να τσιρίζει και να κλαίει όταν είδε τη σκύλα μου... τι να σας πω με έχει τρελάνει.

εν τω μεταξύ αν και έχει σκοτωθεί με όλους μας για την άλις ότι κι αν μου έχει ζητήσει το έχω κάνει .η σκύλα δεν πάει ποτέ στο χωράφι, από κεινη τη μεριά όχι μόνο δεν τινάζω αλλά χτενίζω την άλις στους δρόμους μην τυχόν και πάει καμιά τρίχα σαυτή έ άι σιχτίρ ακόμα μας πρίζει.

το κακό είναι ότι έπιασε τους κολλητούς μας που μένουν δίπλα και τους είπε ότι μας έχει κάνει μήνηση και θα δουν κι αυτοί που μας υπερασπίζονται κτλ.

το ερώτημα μου είναι το εξής: τι μπορεί να μας κάνει????
ακόμα και να τα κάνει η άλις θα τα μαζέψω το πολύ μετά από δύο ώρες, κι αυτό εάν λείπω(με εκατό κιλά απορρυπαντικο για να μην μυρίζει) και σε ώρες κοινής ησυχίας η άλις σπάνια κάθεται στην βεράντα. σαν τι μήνηση μπορεί να έχει κάνει(παίζει να λέει και μπαρούφες)? κι εμένα ας πούμε τι μπορούν να μου κάνουν στο δικαστήριο είμαι κάπου λάθος???

με συγχωρείται για το μεγάλο κείμενο αλλά ειληκρινά δεν αντέχω άλλο να βρίζει μόνιμα εμένα και το σκύλο μου.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν κατάλαβα. Τι κάνει ο σκύλος στην βεράντα χωρίς εσένα; Γιατί δεν είναι μέσα στο σπίτι;
Από ότι κατάλαβα δεν είναι χωρίς εκείνη στην βεράντα απλά βγαίνει έξω και κάνει κακά και πιπί εκεί.

Από αυτά που λες αυτή ενοχλεί εσένα. Μήπως να πας στο αστυνομικό τμήμα να το αναφέρεις;
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
Δεν κατάλαβα. Τι κάνει ο σκύλος στην βεράντα χωρίς εσένα; Γιατί δεν είναι μέσα στο σπίτι;
στο σπίτι η πόρτα είναι πάντα ανοιχτή είτε είμαστε είτε δεν είμαστε εκεί (πάντα είναι κάποιος σε κάποιο από τα τρία σπίτια ) και η άλις είναι ελεύθερη να πηγαίνει όπου θέλει ειδικά το καλοκαίρι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Το ευκολότερο είναι, να πάρεις μια εισαγγελική παραγγελία ότι σε παρενοχλεί, σε εξυβρίζει κλπ κλπ, και να την τραβάνε στο τμήμα να ξηγηθεί. Να δεις, για πότε θα το βουλώσει...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μάλιστα. Εγώ πάντως δεν θα είχα τον σκύλο μου να τα κάνει στη βεράντα. Φαντάσου να κάθομαι εκεί δυο ώρες και να μου βρομάει, σ'αυτό καταλαβαίνω την "τρελόγρια" απόλυτα.
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
Από ότι κατάλαβα δεν είναι χωρίς εκείνη στην βεράντα απλά βγαίνει έξω και κάνει κακά και πιπί εκεί.

Από αυτά που λες αυτή ενοχλεί εσένα. Μήπως να πας στο αστυνομικό τμήμα να το αναφέρεις;
μα το θέμα είναι ότι δεν θέλω να φτάσω ως εκεί αν και μια μηνηση για συκοφαντική δυσφήμηση την τραβάει ο οργανισμός.γυρνάει σε όλη τη γειτονιά και ή που θα μας κατηγορεί ή που θα τους ζητάει να μας κάνουν αυτοί παρατήρηση.
το θέμα μου όμως είναι άλλο αυτή μπορεί να μας κάνει κάτι??δηλαδή να τους πει τι? ότι ο σκύλος μου κάποιες φορές τα κάνει την βεράντα??και να μη τα έπλενα δεν μπορώ να κάνω ότι θέλω στην αυλή μου??
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
έχεις δίκιο σαυτό που λες berna αλλά αυτό δεν γίνεται μονίμως πόσο μάλλον που αυτή είναι απέναντι και έναν όροφο πιο κάτω και πίστεψε με δεν μυρίζει.άσε που αν ήταν αυτό το πρόβλημα της μόνο θα έκανα ότι μπορούσα για να το αλλάξω.που στην τελική αυτό έκανα στην αρχή!εκτός απο τις βόλτες της την κατέβαζα κάθε λίγο και λιγάκι στο χωράφι (ήταν μικρότερη τότε και ήθελε πιο συχνά) ωστε να μην είναι στην βεράντα. αλλά κι εκεί φασαρίες έκανε που και τα μάζευα από το χωράφι.

μαρέκο η γυναίκα δημιουργεί προβλήματα πάντα και σε όλη την γειτονιά να φανταστείς στην από κάτω της της έκανε φασαρία για το κουνέλι!!!!να πάω στην αστυνομία και να τους πω να της κάνουν κάποια παρατήρηση ή πρέπει να κάνω μήνηση?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Α, κατάλαβα. Μπλέξε με τρελούς πλήρωνε τζερεμέδες δηλαδή. Εγώ πάντως λέω να σου μπαίνει απ' το ένα αφτί και απ' το άλλο να βγαίνει. Αν μαζεύεις πίσω απ' τον σκύλο σου δεν βλέπω τον λόγο να μην τον πας στο χωράφι. Εγώ αυτό θα έκανα. Και δεν θα μάλωνα καθόλου. Αυτά θέλουν κάτι τέτοιοι!
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
Α, κατάλαβα. Μπλέξε με τρελούς πλήρωνε τζερεμέδες δηλαδή. Εγώ πάντως λέω να σου μπαίνει απ' το ένα αφτί και απ' το άλλο να βγαίνει. Αν μαζεύεις πίσω απ' τον σκύλο σου δεν βλέπω τον λόγο να μην τον πας στο χωράφι. Εγώ αυτό θα έκανα. Και δεν θα μάλωνα καθόλου. Αυτά θέλουν κάτι τέτοιοι!
αυτό ακριβώς αλλά είπα οκ στο χωράφι ας πει ότι θέλει στο σπίτι μου δεν μπορεί να κάνει κάτι.και στην αρχη αυτό έκανα προσπαθούσα να μην δίνω σημασία αλλά όταν με βρίζει και ακους κουβέντες όπως αν δεν φύγει το κωλόσκυλο σου από δω πέρα δεν θα ησυχάσω ε κάπου εκεί τρελαίνεσαι.
ααγχώθηκα και με αυτό που είπε για την μήνυση γιατί λέω τι στο διάλο μήνυση μπορεί να μου κάνει.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Σιγα μη σου κανει μηνυση. Δεν ειναι τζαμπα οι μηνυσεις ,και τι θα πει δλδ. Με ενοχλει η υπαρξη του σκυλου απεναντι; Εγω θα την πηγαινα κανονικα στο χωραφι να τα κανει και θα την αφηνα να σκασει απο το κακο της. μαζευε σχολαστικα τις ακαθαρσιες και μη φοβασαι τπτ. Εσυ μη την φοβερισεις για μηνυση απλα καντης την για παρενοχληση να αφρισει.
 






giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
η αλήθεια είναι ότι έχω το νου μου μην πετάξει τίποτα αν και έχει κάνει εγχείρηση και δεν είναι και στα καλύτερα της.πάντως αυτό θα αρχίσω να κάνω.θα κατεβάζω την άλις στο χωράφι και θα τα μαζεύω(έτσι κι αλλιώς και στις βόλτες αυτό κάνω) και να πάει να χεστεί ας κάνει και μήνυση και ότι γουστάρει.μίλησα και με τους δικούς μου και αυτό μου είπαν.έχω κάνει πολλές υποχωρήσεις και δεν έχει εκτιμήσει τίποτα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
giouli...

...κάνεις με τον σκύλο ότι θέλεις, όπου το θέλεις, όπως το θέλεις...στα πλαίσια του νόμιμου και του ηθικού. Αν έχεις το στομάχι, την αφήνεις να λέει και δεν της απαντάς ποτέ και για τίποτα. Σαν να μην ακούς. Αν θέλεις και να την ταρακουνήσεις λιγάκι, γιατί πολλοί είναι "τρελλοί", επειδή εμείς τους το επιτρέπουμε να είναι, κάνε αυτό που σου είπα παραπάνω. Πας στον εισαγγελέα της περιοχής σου [ρώτα να μάθεις που υπάγεστε] και ζητάς να εκδώσει μια εισαγγελική παραγγελία. Ετσι λέγεται. Δεν πληρώνεις τίποτα. Κάτσε και γράψε σε μια σελίδα, με λίγα λόγια και καλά, χωρίς σάλτσες και δακρύβρεχτες γλυκουλινιές, τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με την εν λόγω κυρία [θα χρειαστείς τα πλήρη στοιχεία της]. Θα επισημάνεις μέσα στο κείμενό σου, ότι είσαι απόλυτα σύμφωνη με το γράμμα του νόμου, όσον αφορά τον σκύλο σου. Οτι δεν αφήνεις να ενοχλεί, ότι μαζεύεις ότι κάνει κλπ κλπ. Οτι η κυρία σε ενοχλεί κάθε φορά που σε βλέπει με τον σκύλο σου, απλώς και μόνο να περνάς. Οτι σε βρίζει και σε απειλή. Οτι ταράζεσαι κάθε φορά και δεν έχει το δικαίωμα να σε ξεφτιλίζει έτσι στην γειτονιά. Οτι φοβάσαι ακόμη και για την ζωή του σκύλου σου [ελάχιστη σαλτσούλα, έτσι για την γεύση] και ότι παρακαλείς πολύ τον εισαγγελέα, να ενημερώσει το αρμόδιο αστυνομικό τμήμα, να της γίνουν συστάσεις, για να μπορείς να κυκλοφορείς στην γειτονιά σου, χωρίς την παρενόχλησή της. Ε...γράψε και τίποτα δικό σου...:D

Παίρνεις το χαρτάκι που θα σου δώσει επί τόπου και πας και το καταθέτεις στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου. Εκεί, θα σου ζητήσουν να τους κάνεις εν τάχει και μια περίληψη της κατάστασης. Σ'αυτή την φάση, επιτρέπεται και μια δόση δράματος. Μέχρι να βουρκώσεις λίγο, που σου έχει κάνει άδικα την ζωή κόλαση, η κακιά αυτή κυρία. Που δεν της έχεις κάνει τίποτα, που έχεις το καλύτερο σκυλάκι του κόσμου και δεν έχει δικαίωμα να σου φαίρεται έτσι, κάθε φορά που σε βλέπει. Που στενοχωριούνται και οι γονείς σου κλπ κλπ κλπ

Και τα παιδάκια εκεί, είναι υποχρεωμένα να την καλέσουν στο τμήμα, να την ενημερώσουν για την καταγγελία σου και να της ζητήσουν να απολογηθεί. Να πει δηλαδή, αν είναι αλήθεια ή ψέμματα.

Καλώς εχόντων, η ιστορία θα τελειώσει εδώ, ή θα περιοριστεί στο ελάχιστο. Αν στην συνέχεια σου ξαναπεί κουβέντα, απείλησέ την με μύνηση. Εκεί, θα χρειαστείς και μάρτυρες. Εκείνη από την μεριά της, ασφαλώς και μπορεί να κάνει οποιαδήποτε μύνηση, της κατέβει στην κεφάλα. Μην αγχώνεσαι όμως, γιατί την ώρα του δικαστηρίου [μετά από 10 χρόνια δηλαδή], θα πρέπει αν ζει, να κληθεί να υποστηρίξει με επιχειρήματα και αξιόπιστες μαρτυρίες, τις καταγγελίες της.

Δηλαδή...στα παπάκια σου...

Αυτά. Δεν περιγράφω άλλο...:)

* και βάλε μια καλαμωτή στα κάγκελα της βεράντας, να μην έχει την παραμικρή ιδέα, ούτε καν αν υπάρχει εκεί σκύλος :wink:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Συμφωνώ στα πάντα με την προλαλήσασα, μόνο στην 10ετία για τη μηνυση εχω ενστάσεις... δεν θα φτάσει ποτε στο ακροατηριο γιατι θα την παει στο αρχειο ο αρμόδιος εισαγγελέας βλέποντας οτι δεν προκύπτει κανενα αδίκημα.... Γιατι θα καλέσει την μηνυομενη και αν εχει η γρια προτείνει μαρτυρες και αυτους, και εκει θα φανει τι ρόλο βαράει το κατάλοιπο του Χαρου.
 


spyrval

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2013
75
0
η αλήθεια είναι ότι έχω το νου μου μην πετάξει τίποτα αν και έχει κάνει εγχείρηση και δεν είναι και στα καλύτερα της.πάντως αυτό θα αρχίσω να κάνω.θα κατεβάζω την άλις στο χωράφι και θα τα μαζεύω(έτσι κι αλλιώς και στις βόλτες αυτό κάνω) και να πάει να χεστεί ας κάνει και μήνυση και ότι γουστάρει.μίλησα και με τους δικούς μου και αυτό μου είπαν.έχω κάνει πολλές υποχωρήσεις και δεν έχει εκτιμήσει τίποτα.
Προφανώς η εγχείρηση δεν πέτυχε, αν και η λοβοτομή έχει μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας συνήθως. Πάντως αν περιμένεις από τέτοιους ανθρώπους να εκτιμήσουν υποχωρήσεις θα περιμένεις πολύ. Θεωρώ ότι η πλήρης αδιαφορία ή/και η ειρωνία συνήθως τους "σκοτώνουν". Να δείχνεις δηλαδή ότι δεν μπορούν να σε στεναχωρήσουν.
 


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
Θα συμφωνήσω με την μέθοδο της μαρέκο, θέλω όμως να επισημάνω το εξής. Απ' ότι κατάλαβα, είναι από τις περιπτώσεις ανθρώπων όπου όλη η ζωή τους περιστρέφεται στο να δημιουργούν προβλήματα στους άλλους, ώστε να έχουν κάτι να ασχολούνται (εφόσον έφτασε να την ενοχλεί ένα κουνέλι, είναι από τις hardcore περιπτώσεις...)
Αν μετά από την επέμβαση της αστυνομίας, νιώσει ότι απειλείται κι οτι χάνει αυτή την ασχολία της, φοβάμαι μήπως αντιδράσει πολύ ασχημα...Μπορεί π.χ. να χοντρύνει κι αλλο την συμπεριφορά της εφόσον θα έχει περισσότερο σασπένς μετα την ιστορία με την αστυνομία ή ακόμα χειρότερα, μήπως προσπαθήσει να κάνει κακό (με πρώτο προτεινόμενο τον σκυλάκο).
Σκέφτομαι λοιπόν μήπως είναι καλύτερο να αδιαφορείς πλήρως για την υπαρξή της, ώστε βλέποντας οτι δεν υπάρχει προσφορο έδαφος, χάσει το ενδιαφέρον της και σταματήσει να ασχολείται.
(ο χρόνος ούτως ή άλλως δεν λειτουργεί υπερ της εφόσον είναι αρκετά πρωχωρημένης ηλικίας...)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αμαν πια αυτος ο βολος- ολοι οι σκυλοεχθροι εκει μαζευτικαν?

Εμεις ειχαμε "τραμπαλα" με εναν γειτονα στο πηλιο( βολιοτις!! Αυτος ειναι και παππας και εχει συνηθησει οτι ολοι τον προσκυνανε!! Αλλα στην γειτονια μας τα βρηκε δυσκολα. ΚΑΝΕΝΑΣ πια δεν τους μιλαει- ουτε καλημερες!!! Και εχουμε πολυυυ οραια γειτονια εκει πανω!). Δεν του αρεσε, που εκανα ενα κομματι του κηπου ΜΟΥ "τοιλεττα σκυλων" και αρχισε να μας απειλει και με μηνησεις- αλλα και οτι να "προσεχουμε" τα σκυλια μας!!

Τωρα το καλοκαιρη, αυτο εκανα:
* και βάλε μια καλαμωτή στα κάγκελα της βεράντας, να μην έχει την παραμικρή ιδέα, ούτε καν αν υπάρχει εκεί σκύλος :wink:
Καθαρισα πολυ καλα τον κηπακο απο χωρτα κλπ- για να ελεγχω το εδαφος καθε φορα πριν μπουν τα σκυλια.
Εβαλα και καλαμοτη- αλλα και καμερα που βλεπει ακριβος αυτο το σημειο.
 
Last edited:


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Πόσο σε καταλαβαίνω.... Ακριβώς κάτω απο εμένα μένει ένας "συμπαθέστατος" κυριούλης. Ακριβώς τα ίδια προβλήματα... Τον ενοχλούσαν ακόμη και οι πατούσες του σκύλου στο πάτωμα (τότε ο μικρός ήταν 10 κιλά μόνο). Μου χτυπούσε με σκουπόξυλο το ταβάνι του - πάτωμά μου, περιοδικά μέσα στη μέρα για να μην ξεχνιόμαστε ακόμη και στιγμές που ο μικρός κοιμόταν και εγώ έβλεπα tv οπότε είναι αδύνατο να κάναμε οποιοδήποτε θόρυβο.

Όταν λοιπόν με συναντούσε και άρχισε να λέει εγώ απλά τον άφηνα.... Έλεγε, έλεγε, έλεγε και όταν κάποια στιγμή σταματούσε περιμένοντας κάτι να απαντήσω και εγώ του πετούσα ένα "Άντε καλημέρα σας τώρα..." και έφευγα με ένα χαμόγελο σαν να έκανα την πιο ευχάριστη κουβέντα που θα μπορούσα.

Μέχρι και τον ιδιοκτήτη του σπιτιού μου πήρε τηλ για να με διώξει αλλά ευτυχώς ο ιδιοκτήτης επειδή ξέρει τι άνθρωπος είναι απλά του είπε να μην τον ξαναενοχλήσει και οτι ο ίδιος μου επιτρέπει να έχω και δέκα σκυλιά αν θέλω.

Πώς τελείωσε η ιστορία? Κάποια στιγμή ήρθε ο χειμώνας και άρχισε να μαλώνει με τον διαχειριστή για το πετρέλαιο. Εκεί να δείτε καυγάδες...... εμένα με ξέχασε.

Συμφωνώ απόλυτα με τη mareco για την εισαγγελική παραγγελία. Δε συμφωνώ όμως με το να τα κάνει ο σκύλος στη βεράντα. Όσο λερώνει εκεί τόσο θα έχει να σου λέει. Εκπαίδευσε τον.

Μην ανοίγεις συζήτηση μαζί της άφησέ την να λέει... Κάποια στιγμή θα καταλάβει πόση αξία της δίνεις. Κοίτα μόνο να τα έχεις καλά με τους υπόλοιπους στην πολυκατοικία και την γειτονιά... Εμένα με βοήθησαν πολύ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981