Samoyed & χαρακτήρας


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Έψαξα σήμερα για πληροφορίες πάνω στη φυλή κ ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί. Σε ένα site πχ διάβασα ότι δεν είναι συνεργάσιμο κ θέλει πολλή επιμονή κ υπομονή για εκπαίδευση, καθώς δεν έχει θέληση, ενώ ένα άλλο site αναιρεί αυτή την πληροφορίας λέγοντας ότι είναι απόλυτα συνεργάσιμα.

Δεν κάνουν για φύλακες καθώς είναι πράα κ πολύ φιλικά (όλα συμφωνούν σε αυτό)κ τέλος ότι είναι ήρεμος κ φιλήσυχος σκύλος που δεν προκαλεί καβγάδες με άλλους σκύλους κ ότι θέλει αρκετή εκτόνωση.
Αν δεν εκτονώνεται μπορεί να κάνει ζημιές στο σπίτι ή να προσπαθήσει να αποδράσει από την αυλή.

Τί ισχύει κ τί όχι;

να κ κάποια ενδεικτικά site
http://www.cypruspet.com/index.php/%CE%A1%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B5%CF%82/%CE%A3%CE%BA%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CE%B9/%CE%A3%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%AD%CE%BD%CF%84-samoyed.html

http://katoikidia.the-petz.com/?p=123


Με ενδιαφέρει η φυλή αρκετά, οπότε θα'θελα τις γνώσεις σας κ υλικό για περαιτέρω διάβασμα.
 

Attachments







Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Το δικό μου λυσάρι λέει ότι είναι σκύλος φύλαξης, μεταξύ άλλων. Είναι αρκετά υπάκουος αλλά και πεισματάρης και δεν εκτελεί δουλικά τις εντολές. Η εκπαίδευσή του δεν είναι εύκολη και απαιτεί ποικιλία.
Συμφωνεί στο θέμα εκτόνωσης και απόδρασης αλλά λέει ότι είναι κυριαρχικός με τα άλλα σκυλιά. Σε μπέρδεψα κι άλλο; :D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για να σε μπερδέψω κι εγώ κι άλλο...έχω διαβάσει ότι ως ελκιθρόσκυλο έχει αντίστοιχο χαρακτήρα με τα υπόλοιπα, δηλαδή κυριαρχικό, ξεροκέφαλο και τέτοια...
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
το Keeshond



πως σου φαινεται?
σαν γκριζοάσπρη φλοκάτη με 4 πόδια! :p Έχει διαφορές στο χαρακτήρα σε σχέση με τα spitz? (όχι ότι έχω καταλάβει δηλ. επακριβώς τον χαρακτήρα τους έτσι όπως τα γράφουν...)

Σε μπέρδεψα κι άλλο; :D
Όχι μόνο έχω μπερδευτεί... κόμπος έχω γίνει... :D )

Μου έκανε εντύπωση ότι έγραφαν τα site ότι τα Samoyed είναι τρομερά υπάκουα, συνεργάσιμα, καθόλου κυριαρχικά κ πολύ ήρεμα (σε σχέση με τα άλλα σκυλιά).
Θα ήθελα κάτι ελκυθροειδές κ χασκοειδές (να χάσκει δηλ. :p) κ τα spitz σε σχέση με τα άλλα μου φάνηκαν πολύ καλόβολα (όχι ξεροκέφαλα κ πολύ συνεργάσιμα δηλ. από όσο έγραφαν).

Όπως καταλάβατε, ψάχνω τον επόμενο σκύλο, τον οποίο υπολογίζω να πάρω σε καμιά 3άρα (μπορεί κ νωρίτερα) χρόνια (πρέπει πρώτα να βρεθεί κ να αγοραστεί, όταν με το καλό κατέβω, το νέο μου σπίτι).

Τί πρέπει να πληρεί; Να'ναι δραστήριο (agility όπωσδήποτε, αλλά να δω αν θα φτάνει τη λώρα, η οποία ως τότε θα'χει γίνει champion :p), φουντωτό-μακρύτριχο, λυκοειδές :D, συνεργάσιμο, υπάκουο-εκπαιδεύσιμο, όχι κυριαρχικό με τα άλλα 4ποδα κ έως 25 κιλά. Δεν ζητάω πολλά. Η λώρα πχ τα πληροί όλα τα παραπάνω. χιχι


ψάχνω-ψάχνω... ;)
 
Last edited:




Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Οτι ισχύει για τα χάσκυ ισχύει λίγο πολύ και για τα πρώτα τους ξαδέρφια, τα μάλαμιουτ και τα σάμογιεντ.
Σκυλιά αγέλης με σκοπό τους την άνοδο στην ιεραρχία, ένστικτο κυνηγιού μικρού θηράματος, φιλικά στους ανθρώπους (και άρα ΔΕΝ είναι φύλακες), ξεροκέφαλα, γεννημένα για να τρέχουν και να τραβάνε, ατέλειωτη ενέργεια και φυσικά τα ομορφότερα πλάσματα τού κόσμου (υποκειμενικό αυτό το τελευταίο, αλλά ... πως να το κάνουμε ρε παιδιά ? :p )
 






galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μα λες οτι θελεις να ασχοληθεις οπωςσδηποτε με ατζιλιτυ..
κανουν γι αυτη τη δουλεια, αυτα που κοιτας?:confused:
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Deutscher Spitz -Wolfsspitz Keeshond. η επισημη ονομασια του.

καλο σκυλι φυλακας,απο φυσικου της βρισκεται σε εγρηγορση η φυλη και διαθετει περιορισμενες κυνηγετικες τασεις.Καταγεται απο το σκυλι της τυρφης και ειναι η αρχαιοτερη ρατσα της κεντρικης Ευρωπης.Εξαιρετικο σκυλι συντροφιας.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
thanks Θοδωρή :)

Right Breed for You?
An affectionate, good-natured companion, the Keeshond is outgoing and friendly with people and dogs, following the lead of their owners when welcoming strangers. The breed learns quickly and is energetic, requiring daily exercise. Twice-weekly brushing is sufficient.
ενδιαφέρον... :)


μα λες οτι θελεις να ασχοληθεις οπωςσδηποτε με ατζιλιτυ..
κανουν γι αυτη τη δουλεια, αυτα που κοιτας?:confused:
το Keeshond με αυτά που διαβάζω στα αγγλικά site δεν βλέπω γιατί δεν 'κάνει'...;)

Αν ισχύουν ότι διαβάζω, γιατί έχω γίνει κόμπος από το μπέρδεμα είπαμε...



οπότε το Wolfsspitz Keeshond είναι
επιλογή νούμερο 1





2η επιλογή:
Swiss Shepherd (This breed is also known as the White Shepherd Dog, the White German Shepherd, Weiße Schäferhunde, and Weisser Schweizer Schäferhund. A common nickname for this breed is Snowy Shepherd).

καταπληκτικό ερωτηματολόγιο για αυτούς που ενδιαφέρονται για τη φυλή:
http://www.whiteshepherdsaustralia.com/isawhiterightforme.htm

κ γιατί είναι καλό να κοινωνικοποιούνται τα κουτάβια:
http://www.whiteshepherdsaustralia.com/socialization.htm
 

Attachments

Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
πρέπει να είναι σπιτς οπσδήποτε....?
στην περιγραφή σου... λυκοειδές φουντωτό μέχρι 25 κιλά... μουρθε στο μυαλό κατευθείαν το κόλλευ.... ειδικά τα τρίχρωμα... είναι πανέμορφα......