Samoyed


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Παιδιά, θέλω πάλι λίγο την βοήθεια σας. Όσο οι μέρες περνάνε τόσο πλησιάζει ο καιρός όπου το νέο μου σπίτι θα είναι έτοιμο και με λίγη τύχη θα μπορέσω άμεσα να πάρω τότε και το νέο μου σκυλάκι να μείνουμε μαζί.

Αυτή τη φορά θέλω να σας ρωτήσω για μία ράτσα που λέγετε Samoyed. Αυτή η ράτσα μαζί με τα Huskie ήταν τα 2 ποιο αγαπημένα μου σκυλιά, αλλά διάφορα άτομα μου έδωσαν να καταλάβω ότι και οι 2 αυτές οι ράτσες υποφέρουν πολύ εδώ ελλάδα λόγο της ζέστης το καλοκαίρι μιας και έχουν πολύ τρίχα, συν του ότι είχα μάθει ότι τα Golden Retrievers γενικά είναι ποιό συντροφικά απο ότι οι άλλες 2 ράτσες, αλλά πρόσφατα πήγα σε ένα σπίτι μιας φίλης μου και είχε ένα Samoyed και ξετρελάθηκα, ήταν πολύ αγαπισιάρικο, φιλικό και γλύκα και μου ξύπνησε πάλι αναμνήσεις του να θέλω πάλι ένα τέτοιο σκυλί.

Το ερωτημά μου τώρα είναι για όσους γνωρίζουν. Ποια είναι τα υπερ και τα κατα ενός Samoyed? Έψαξα λίγο στο νετ και δεν βρήκα πολλά πραγματα αλλα δεν είχα και πολυ χρόνο να ψάξω βαθύτερα για αυτό αναζητώ την βοήθεια σας όσοι γνωρίζετε. Ενα Samoyed είναι το ίδιο συντροφικο όσο ένα Golden ή όχι? Πιστεύετε ότι ένα Samoyed μπορεί να επηζήσει στο κλίμα τις ελλάδας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
 


reignman

Active Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
38
0
ενας φιλος μου εχει ενα θηλυκο samoyed (ελπιζω να μη τα μπερδευεις με τα μαλαμουτ οπως κανουν πολλοι οταν λενε σαμογιεντ! τα σαμογιεντ ειναι τα ολολευκα που μοιαζουν με γιγαντια πομερανιαν ενα πραγμα :p)
την samie! το σκυλι ειναι πλεων 8 χρονων ποτε δεν ειχε προβληματα ειναι πολυ κοινωνικο αλλα καθε καλοκαιρι την κουρευει! δεν περναει καλοκαιρι ακουρεφτη.
ειναι κοινονικο με τον κοσμο.

τωρα για τα ριτριβερ ειναι γνωστο πως ειναι σκυλια "οικογενιας" :) αυτα :!:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ανήκει στην οικογένεια των σπιτς με ότι αυτό συνεπάγεται…
Είναι ένα σκυλί δραστήριο και ενεργητικό (κάποτε έσερνε έλκηθρα, όπως και τα ξαδέλφια του τα χασκι) το οποίο χρειάζεται καθημερινά αρκετή άσκηση. Ιδιαίτερα ανεξάρτητο, δεν τα πάει πολύ καλά με τα μικρά παιδιά και χρειάζεται εκπαίδευση και κοινωνικοποίηση από νωρίς.

Για δραστήριους και αθλητικούς ιδιοκτήτες που θα διαθέσουν αρκετό από τον ελεύθερο χρόνο τους στο σκύλο για τεράστιες βόλτες, τρέξιμο και παιχνίδι. Το Samoyed εάν δεν εκτονώσει τα αστείρευτα αποθέματα ενέργειας που διαθέτει, θα κάνει τη ζωή του ιδιοκτήτη του δύσκολη. Ανυπακοή, καταστροφές και πολύ πολύ πολύ γαυγισμα.
Α και μην ξεχάσω το τελευταίο! Καθημερινή περιποίηση του υπέροχου μεταξένιου του τριχώματος.

@ Dio, σε περίπτωση που επιλέξεις Samoyed, λόγω του απίστευτου μαδήματος, έχω να σου προτείνω λύση οικολογική που συν τοις άλλοις θα σε βοηθήσει να συμπληρώσεις το εισόδημα σου. :wink:
Ξεκίνα μαθήματα πλεξίματος και άρχισε να πλέκεις ωραιότατα πουλόβερ για ‘σενα και τους φίλους σου από εξαιρετικής ποιότητας φυσική σκυλότριχα..! :mrgreen:
 


reignman

Active Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
38
0
Ξεκίνα μαθήματα πλεξίματος και άρχισε να πλέκεις ωραιότατα πουλόβερ για ‘σενα και τους φίλους σου από εξαιρετικής ποιότητας φυσική σκυλότριχα..!
:lol: :lol: :lol:



ροτι!!!! δε μπορω να βλεπω αλλα ροτβαιλερ θα μου αλλαξουν τη γνωμη για το μπουλ τεριε :cry:
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Τα Samojede είναι πολικά σπιτς με διπλό τρίχωμα (πλούσιο υπόστρωμα) που σημαίνει ότι είναι φτιαγμένα να ζουν σε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες. Κατάγονται από τη Ρωσία και χρησιμοποιούνταν από το νομαδικό λαό Σάμε κατα μήκος της πολικής ακτής για να σέρνουν έλκηθρα και για φύλαξη.

Σίγουρα λοιπόν το κλίμα της Ελλάδας δεν θα του είναι και το πιο ευχάριστο.
Το ίδιο ισχύει όμως και για τα Husky και τα Malamute που έχουν γίνει πολύ μόδα στην χώρα μας και κυκλοφορούν παντού.

Η γνώμη μου είναι ότι αν το προσέχεις τις ζεστές μέρες και δεν το ταλαιπωρείς με εξαντλητικές βόλτες, αν του προσφέρεις ένα δροσερό μέρος στο σπίτι να χαλαρώνει και φυσικά δεν το αφήνεις στον ήλιο, τότε δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Τώρα όσον αφορά την προσωπικότητά του, λένε ότι γενικά τα πολικά σπιτς είναι πολύ ανεξάρτητα και δεν δένονται τόσο πολύ με τους ανθρώπους.
Όμως έχω συναντήσει και σκυλιά που υποτίθεται ότι είναι ανθρωποκεντρικά κατά το πρότυπο της ράτσας τους, και όμως χεσμένο σε έχουν!

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι αν το θες τόσο πολύ, να επιλέξεις πού προσεκτικά από που θα το πάρεις. Να δεις αν οι γονείς είναι δεμένοι με τους ανθρώπους τους και γενικά αν σου αρέσει η συμπεριφορά τους. Έτσι θα έχεις το κληρονομικό ζήτημα με το μέρος σου.

Υ.Γ Τα Samojede είναι προγματικά πανέμορφα!!
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Βρήκα ένα site όπου μπορείς να συγκρίνεις ράτσες σκύλων και έβαλα το Golden & Samoyed και μου έβγαλε το παρακάτω:

Golden Retriever Samoyed

Coat
Corded Coat No No
Curly/ Wavy Coat No No
Long Coat Yes No
Low Allergy Coat No No
Medium Coat Yes Yes
Short Coat No No
Sparse Coat No No
Thick Coat Yes Yes
Wiry Coat No No
Grooming and Shedding
Average Shedding No No
Constant Shedding Yes No
Daily Grooming No Yes
Intense Grooming No No
Little Shedding No No
Minimal Grooming No No
Moderate Grooming Yes No
Seasonal Shedding No Yes
Weekly Grooming No No
Activity Golden Retriever Samoyed
Heavy Exercise Yes No
High Activity Yes No
Low Activity No No
Medium Activity No Yes
Minimal Exercise No No
Regular Exercise No Yes
Size Golden Retriever Samoyed
Between 11 lbs and 20 lbs No No
Between 21 lbs and 50 lbs No No
Between 51 lbs and 80 lbs Yes Yes
Over 80 lbs No No
Under 10 lbs No No
Tolerances Golden Retriever Samoyed
Tolerant of Older Children Yes Yes
Tolerant of Other Animals Yes Yes
Tolerant of Strangers Yes Yes
Tolerant of Young Children Yes No
Intelligence Golden Retriever Samoyed
Average Intelligence No No
Average Trainability No Yes
High Intelligence Yes Yes
High Trainability Yes No
Low Trainability No No
Temper Golden Retriever Samoyed
Aggressive No No
Boisterous No No
Independent No No
Placid Yes Yes
Quiet No No
Social Yes Yes
Health Problems Golden Retriever Samoyed
Back Problems No No
Bloat No No
Cancer No No
CECS No No
Diabetes No Yes
Dwarfism No No
Ear Problems No No
Epilepsy No No
Eye Problems Yes No
Fractures No No
Gains Weight Easily Yes No
Heart Disease Yes No
Hip Dysplasia Yes Yes
Joint Problems No No
Low Pain Tolerance No No
Patent Ductus Arteriosis No No
Renal Problems No Yes
Respiratory Problems No No
Skin Problems No No
Susceptible to Heat Stroke No No
Teeth Problems No No
Thyroid Problems No No
Urinary Problems No No
Various Allergies Yes Yes
VonWillebrand's Disease Yes No

Το Samoyed όντως μου αρέσει πάρα πολύ αλλά δεν θέλω με τίποτα σκύλο που είναι εντελός ανεξάρτητος και δεν ξέρω αν είναι το Samoyed ανεξάρτητω ή οικογενειακό σκυλί σαν το Golden. Aν ήταν να πάρω ανεξάρτητω σκυλί θα έπερνα κανα Chow Chow που μου αρέσει επίσης πολύ αλλά το έχω απορίψει λόγω του ότι είναι πολύ αντικοινωνικό και ανεξάρτητο σκυλί.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Μια γνωστή μου έχει στο σπίτι 3 θηλυκά samoyed (την μαμά και 2 κόρες της). Από μάδημα γίνετε το κάτι άλλο όλο το χρόνο, από συμπεριφορά – μετάξι τους είναι μια χαρά, με άλλους τελείως ξεροκέφαλες, δεν είναι εύκολα στην εκπαίδευση, είναι λαίμαργα. Μετά την βόλτα λόγο του άσπρου χρώματος το τρίχωμα αποκτά μαυρίλα – που δεν φεύγει με απλό βούρτσισμα. Το μόνο καλό που βρίσκω στα συγκεκριμένα Samoyed είναι η υγειά τους – δεν έχουν πάθει τίποτα μέχρι τώρα.
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ghost girl said:
Σίγουρα λοιπόν το κλίμα της Ελλάδας δεν θα του είναι και το πιο ευχάριστο.
Το ίδιο ισχύει όμως και για τα Husky και τα Malamute που έχουν γίνει πολύ μόδα στην χώρα μας και κυκλοφορούν παντού.
Σωστά! :D

Dio, λύσεις μπορείς να βρεις για όλα τα προβλήματα που ίσως προκύψουν κατά την συγκατοίκηση σου με ένα Samoyed, εκτός από ένα:
Το υποτροπικό (πλέον :( ) Ελληνικό κλίμα…
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Rottie,

διάβασα σε ένα ελληνικό site ενός περιοδικού που λέγετε "ΓΑΒ" ότι τα σκυλιά με διπλή γούνα όπως τα Huskie, Chow Chow, Samoyed, κλπ κλπ απαγορεύετε ρητά να τα κουρέψεις διότι θα διατρέχουν κινδύνους απο την ζέστη και απο τα διάφορα κουνούπια συν του ότι υπάρχει κύνδινος να μην ξαναβγεί όλη η τρίχα του μετά.

Το να μαδάει δεν με απασχολεί διότι και τα Golden μαδανε, όχι τόσο πολύ αλλά μαδάνε, εμένα το μόνο μου κόλημα είναι αυτή η ράτσα να μην είναι ανεξάρτητη, όπου και να διάβασα λένε ότι είναι φιλικά & οικογενειακά σκυλιά αλλά όπως είπες, μηδεν ανοχή σε μικρά παιδιά, κάτι το οποίο για την ώρα δεν με απασχολέι. Άρα κατα την γνώμη σας αν το καλοκαίρι ενος Samoyed του έχω την πισινα του όπως σκόπευα και με το Golden και τις καυτές μέρες το έχω μέσα στο σπίτι με ανοιχτό το A/C λέτε να υπάρχει πρόβλημα? Γιατί δεν θέλω να ταλαιπωρώ το καημένο το ζώο.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Φίλε Dio,

Για την ώρα δεν σε απασχολεί το θέμα παιδί. Δεν θα σε απασχολήσει όμως για τα επόμενα 10-15 χρόνια που θα σε συντροφεύει ο σκύλος που θα διαλέξεις??
 






Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
matilda said:
Φίλε Dio,

Για την ώρα δεν σε απασχολεί το θέμα παιδί. Δεν θα σε απασχολήσει όμως για τα επόμενα 10-15 χρόνια που θα σε συντροφεύει ο σκύλος που θα διαλέξεις??
Πιστεψε με όταν λέω ότι το θέμα παιδί δεν θα ειναι προβλημα. Το μόνο πρόβλημα όπως είπα είναι να έχω ένα σκυλί συντροφικό και όχι ανεξάρτητο. Ο ΚΟΕ μου έδωσε το τηλέφωνο ενός εκτροφέα και θα τον πάρω να τον ρωτήσω περισσότερα και θα σας πω τι μου είπε.
 




Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Λοιπόν μίλησα με τον μοναδικό εκτροφέα εδω στην ελλάδα, ευτηχός που υπάρχει και αυτός. Μου είπε οτι το θέμα παιδιών δεν είναι θέμα γιατι αυτός λέει ότι με τα 2-3 χρονων ανήψια του τα σκυλιά παίζουν κανονικά και αν κάνουν κάτι στο σκυλί άγαρμπο δεν τα δάγκωσε ποτε το σκυλί ή να κάνει κάτι άλλο κακό, άρα κανένα πρόβλημα σε αυτό το τομέα τελικα. Επίσης μου είπε ότι κουρεμα απαγορεύετε όπως σου πα, μου πε για το βουρτσισμα 2 φορες τη βδομάδα λόγο μαδήματος και για να διατηρείτε εντάξει το τρίχωμα, και μου φάνηκε εν ολίγης πολύ καλός τύπος που νιαζόταν πολύ για τα σκυλιά του και που θα τα δώσει, του πα και για το διαμέρισμα και μου είπε ότι κανένα πρόβλημα αυτός λέει μένει σε ένα διαμέρισμα 40μ2 με 2 Σαμογιεντ και κανένα πρόβλημα, αρκεί να το βγάζω έξω για βόλτες 1-2 φορές την μέρα.

Γενικά όλα καλά μου φάνηκαν, το μονο κακό είναι ότι λόγο της τρίχας του πρέπει να το κρατάω μακρυά απο θάλασσα λέει. Αλλιώς λέει θέλει πολύ παίδεμα απο θάλασα να καθαρίστεί το Σαμογιεντ.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Για να διατηρείτε εντάξει το τρίχωμα του Samoyed θέλει βούρτσισμα 2 φορές την ημέρα, όχι την εβδομάδα. Για να φανταστείς το δικό μου σκυλί που έχει μηδέν τρίχωμα μπροστά στο τρίχωμα του Samoyed το βουρτσίζω 2-3 φορές την εβδομάδα.
Για την βόλτα 1-2 φορές την ημέρα ιδικά αν είναι κουτάβι ξέχασε το, εκτός αν θες να κάνει την ανάγκη του μέσα στο σπίτι. Κάπως περίεργα σου τα είπε ο εκτροφέας.
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
magi said:
Για να διατηρείτε εντάξει το τρίχωμα του Samoyed θέλει βούρτσισμα 2 φορές την ημέρα, όχι την εβδομάδα. Για να φανταστείς το δικό μου σκυλί που έχει μηδέν τρίχωμα μπροστά στο τρίχωμα του Samoyed το βουρτσίζω 2-3 φορές την εβδομάδα.
Για την βόλτα 1-2 φορές την ημέρα ιδικά αν είναι κουτάβι ξέχασε το, εκτός αν θες να κάνει την ανάγκη του μέσα στο σπίτι. Κάπως περίεργα σου τα είπε ο εκτροφέας.
Λες να μην καταλαβα καλα? Νομίζω ότι μου είπε 2 φορές τη βδομάδα και όχι 2 φορές την μέρα. Καλά όταν θα πάω και απο εκεί προς το τέλος του χρόνου θα μάθω περισσότερα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Dio, θα ήθελα, μιας και επανήλθε το θέμα, να κάνω μια διευκρίνηση σχετικά με την ανάγκη για άσκηση των δυο φυλών. Έγραψες βάση του συγκριτικού:
Dio said:
Activity Golden Retriever Samoyed
Heavy Exercise Yes No
High Activity Yes No
Σου έγραψα:
ROTTIE said:
Για δραστήριους και αθλητικούς ιδιοκτήτες που θα διαθέσουν αρκετό από τον ελεύθερο χρόνο τους στο σκύλο για τεράστιες βόλτες, τρέξιμο και παιχνίδι.
Το Golden ικανοποιείται με μια βόλτα στο πάρκο και το μπαλάκι του (λόγω φυλής, το μπαλάκι είναι, στις περισσότερες περιπτώσεις, το αγαπημένο του παιχνίδι). Μπορείς λοιπόν, να κάθεσαι στο παγκάκι και να πίνεις τον καφέ σου πετώντας το μπαλάκι στο σκύλο. Ο σκύλος θα διανύει 100 μέτρα τρέχοντας κάθε φορά για να σου φέρει πίσω το μπαλάκι που του πέταξες. Με 10 επαναλήψεις το Golden, θα έχει διανύσει 1 χιλιόμετρο ενώ εσύ αβάδιστα, αβίαστα, άβαθα θα συνεχίζεις να πίνεις τον καφέ σου! 8)

Το Samoyed μετά την τρίτη συνεχόμενη φορά που θα του πετάξεις το μπαλάκι, θα σε παρατήσει και θα ασχοληθεί με κάτι που έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Τα αγαπημένα του παιχνίδια άλλωστε, είναι τα μασητικά!
Άρα το άραγμα στο παγκάκι ξέχνα το! Θα πρέπει να έχεις διάθεση και την αντοχή για μεγάλες βόλτες, τρέξιμο και παιχνίδι για να εκτονώνεται ο σκύλος, διαφορετικά:

They have a reputation of being chewers and may become very destructive if left alone for many hours at a stretch……
This breed tends to bark a lot.

http://www.dogbreedinfo.com/samoyed.htm
:wink: