Samoyed


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Και όντως αυτοκαθαρίζονται. Νομίζω όλα τα λούτρινα του γκρουπ μας, μεγάλα ή μικρά! :D
Για την περίσσεια τρίχα και για να αποφύγουμε το συχνό βούρτσισμα, καθαρίζουμε με βρεγμένο πανάκι, όπου οι τρίχες κολλάνε σαν βέλκρο.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Είναι πολύ περίεργα , πολύ διαφορετικά απο άλλα σκυλιά ( πάντα εμφανισιακά ) .
Τόσο όμορφα αριστοκρατικά και συγχρόνως σαν αρκουδάκια λούτρινα !!
Ίσως τα θεωρώ απο τα πιο ωραία σκυλιά !!

ένα τις προάλλες ήθελε και "γουτσου " " γούτσου " με τ Λούνα !! πολύ γέλιο !!!!
έχουν τεράστια διαφορά .
Τα πόσα κιλά φτάνουν ?
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Συναντάω ένα Samoyed όταν πάω βόλτα τ Λούνα και πραγματικά μου έχει κάνει εντύπωση πόσο καθαρό είναι !!!
όντως μαδάει πολύ ??
Οχι δε μαδαει πολυ..
Μαδαει πολυ δυο φορες το χρονο κ τον υπολοιπο οι τριχες του μαζευονται πολυ πιο ευκολα απ'οτι ενος κοντοτριχου διοτι δεν καρφωνονται στα χαλια :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι πολύ περίεργα , πολύ διαφορετικά απο άλλα σκυλιά ( πάντα εμφανισιακά ) .
Τόσο όμορφα αριστοκρατικά και συγχρόνως σαν αρκουδάκια λούτρινα !!
Ίσως τα θεωρώ απο τα πιο ωραία σκυλιά !!

ένα τις προάλλες ήθελε και "γουτσου " " γούτσου " με τ Λούνα !! πολύ γέλιο !!!!
έχουν τεράστια διαφορά .
Τα πόσα κιλά φτάνουν ?
Φτάνουν τα 30 κιλά (τα αρσενικά) και έχουν εξαιρετικά φιλική συμπεριφορά προς όλα τα ζώα. (η δικιά μου τουλάχιστον ήταν έτσι)
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Είναι πολύ περίεργα , πολύ διαφορετικά απο άλλα σκυλιά ( πάντα εμφανισιακά ) .
Τόσο όμορφα αριστοκρατικά και συγχρόνως σαν αρκουδάκια λούτρινα !!
Ίσως τα θεωρώ απο τα πιο ωραία σκυλιά !!

ένα τις προάλλες ήθελε και "γουτσου " " γούτσου " με τ Λούνα !! πολύ γέλιο !!!!
έχουν τεράστια διαφορά .
Τα πόσα κιλά φτάνουν ?
Aπο 20 εως 30 κιλα.
Φυσικα τα πολλα κιλα κ το μεγαλο υψος τα εχουν τ'αρσενικα (με μεγαλη διαφορα) κ κυριως αυτα που ζουνε ελευθερα ή σαν τσομπανακια.
H δικη μου για παραδειγμα που ζει μεσα στο σπιτι δεν προκειται ποτε να φτασει σε ογκο καποια αλλη θυληκια ακομη κ αν την τραβαω απο τ'αυτια για να ψηλωσει :p
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Δεν έχει κάτι κακό η ομάδα 5. Απλώς, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, είναι πιο μυστηριώδη πλάσματα, πιο εσωστρεφή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι λιγότερο συναισθηματικά.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
καμία ομάδα δεν έχει κάτι "κακό " :) το διαφορετικό δεν σημαίνει κάτι κακό
δεν ξέρω πολλά απο ράτσες να μάθω προσπαθώ και γενικά έχω διαβάσει οτι οι άλλες ράτσες της ομάδας 5 δεν είναι τόσο παιχνιδιάρικες ίσως το σαμογιεντ διαφέρει λίγο
 




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Δηλαδή σε θέμα συμπεριφοράς είναι σαν να μην ανήκουν στην 5 ομάδα
Ειδικα το samoyed επειδη παντα ζουσε με ανθρωπους αφου εκτος των αλλων χρησιμευε κ σαν "παπλωμα" ειναι το απολυτα φυλικο σκυλι με τους ανθρωπους.
Κ υπομονετικο βρε παιδια.. Πολυ υπομονετικο..
Κατα τ'αλλα ανηκει στην ομαδα 5 κ ειναι μια χαρα εκει :p
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
καμία ομάδα δεν έχει κάτι "κακό " :) το διαφορετικό δεν σημαίνει κάτι κακό
δεν ξέρω πολλά απο ράτσες να μάθω προσπαθώ και γενικά έχω διαβάσει οτι οι άλλες ράτσες της ομάδας 5 δεν είναι τόσο παιχνιδιάρικες ίσως το σαμογιεντ διαφέρει λίγο
Ναι στο θεμα παιχνιδι-παιζω παιχνιδιαρης το samoyed οντως διαφερει.
Για την ακριβεια διαβασα οτι ακομη κ να γερασει δεν του λειπει η διαθεση για παιχνιδι.
Αυτο τεινω να το πιστεψω γιατι οταν βλεπω την δικη μου ενω κοιμαται με το που θα περπατησει καποιος εστω στις 5 το πρωι, σηκωνεται κουναει την ουρα κ του κανει χαρες για να παιξει.. εεεε τοτε μαλλον ειναι απο τα πιο παιχνιδιαρικα σκυλια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν γερνάνε ποτέ βασικά. Η δική μου μέχρι 13 ετών είχε την ίδια λαχτάρα για ζωή και παιχνίδι.
Εκτός από αγαπητά στους ανθρωπους είναι σκύλοι αγαπητοί και σε άλλα ζώα . Η τότε γάτα μου έκανε τουμπίτσες όταν την έβλεπε ενώ με τον άλλο μου σκύλο δεν τα πήγε ποτέ καλά.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Καθόλου υπερβολή! Ένα καλοκαίρι είχαμε πάει την Τάρα (samoyed) και την Μίνι στο pallini kennels για να μείνουν κάποιες μέρες. Όταν πήγαμε να τις πάρουμε είχε βρέξει και σε ένα σημείο με κοκκινόχωμα είχε γίνει μια μικρή λιμνούλα...Αφήσαμε τα σκυλιά να τρέξουν λιγο και η Τάρα έκανε βουτιά στην λάσπη και βγήκε κόκκινη...10 λεπτά αργότερα που βγήκαμε από την πανσιόν ο σκύλος είχε στεγνώσει -τιναχτεί - και καθαρίσει εντελώς , αν δεν το δείτε αυτό μπορεί και να μην το πιστέψετε!!!

Και όντως αυτοκαθαρίζονται. Νομίζω όλα τα λούτρινα του γκρουπ μας, μεγάλα ή μικρά! :D
Για την περίσσεια τρίχα και για να αποφύγουμε το συχνό βούρτσισμα, καθαρίζουμε με βρεγμένο πανάκι, όπου οι τρίχες κολλάνε σαν βέλκρο.
Δεν υπάρχει κανένα σκυλί της ομάδας που να μην είναι καθαριομανής με το σώμα του και πάντα έχουν μια φυσική οσμή μαζί με αυτή του σάλιου τους που μοιάζει με άρωμα.


Aπο 20 εως 30 κιλα.
Φυσικα τα πολλα κιλα κ το μεγαλο υψος τα εχουν τ'αρσενικα (με μεγαλη διαφορα) κ κυριως αυτα που ζουνε ελευθερα ή σαν τσομπανακια.
H δικη μου για παραδειγμα που ζει μεσα στο σπιτι δεν προκειται ποτε να φτασει σε ογκο καποια αλλη θυληκια ακομη κ αν την τραβαω απο τ'αυτια για να ψηλωσει :p

Δεν έχω δει ποτέ σκύλο της ομάδας ακόμη κι όταν ακροβατεί στη γραμμή των 30+ κιλών που να φαίνεται χοντρό.

Επίσης για να παχύνει πραγματικά ένα τέτοιο ζώο πρέπει να είναι τελείως ανεύθυνος ο ιδιοκτήτης του και να πιστεύει πως κερδίζει την αγάπη του ταϊζοντας το υπερβολικά, ή πιστεύοντας ότι εξαγοράζει τη δυσαρέσκεια για λανθασμένους χειρισμούς του.

Ο λόγος είναι απλός, τα σκυλιά της ομάδας, είναι ευλύγιστα, αεικίνητα και κάνουν τεράστιες καύσεις μέσα στην ημέρα.

Ειδικα το samoyed επειδη παντα ζουσε με ανθρωπους αφου εκτος των αλλων χρησιμευε κ σαν "παπλωμα" ειναι το απολυτα φυλικο σκυλι με τους ανθρωπους.
Κ υπομονετικο βρε παιδια.. Πολυ υπομονετικο..
Κατα τ'αλλα ανηκει στην ομαδα 5 κ ειναι μια χαρα εκει :p
Ως ''συγγενής'' πρέπει να παραδεχτώ πως υπάρχουν πολλές ομοιότητες, αλλά υπάρχουν και διαφορές που δε θαυμάζω. Χωρίς παρεξήγηση, αν ζήσεις μια φορά με Σιβηριανό μετά όλα τα άλλα είναι απλά λίγα.

Η κοπέλα μου ήταν απολύτως τυχερή ή ως μη ειδικός πάνω στα ροτβάιλερ μπορεί να εκλαμβάνω μια φυσική στάση χαρακτηροδομής που έχει εξαλειφτεί από άλλα σκυλιά ως τύχη.
Και εξηγώ το Ροτ της είναι μέσα στην καρδιά μου. Είναι ένα θηριώδες κοριτσάκι το οποίο όπου πάει δημιουργείται σύρραξη. Έχει ένα μονίμως τρυφερό βλέμμα και έχει τρέλα με τα παιδιά. Έχει μεν αυτό το χαρακτηριστικό που μπορεί να σου παγώσει το αίμα (κάποιες φορές που έχουμε τσακωθεί κι έχουμε υψώσει φωνές με την κοπέλα μου, αλλάζει ολόκληρο απέναντι μου).
ΑΛΛΑ δεν είναι σαν τα σκυλιά των γονιών της. Έχω γράψει παλιότερα σε άλλο θρεντ ότι οι γονείς της έχουν δύο ροτ αγόρια και τη μοναδική φορά που με φιλοξένησαν στο εξοχικό τους όταν έμεινα μόνος μου στο σπίτι με τα σκυλιά, με ακολουθούσαν σε όλα τα δωμάτια αμυντικά και μάλιστα δε με άφησαν και να μπω σε κάποιο δωμάτιο.

Η κοπέλα μου δεν ήθελε κάτι τέτοιο γι' αυτό λέω πως ήταν απολύτως τυχερή στο θέμα του Ροτ της. Μου έχει πει πως μετά από έρευνα είχε καταλήξει μεταξύ Σαμογιέντ και Κόλι. Αλλά ένεκα του ότι λατρεύει το μπαμπά της κι ο μπαμπάς της δεν αποδέχεται καμιά άλλη φυλή στην προσωπική του θεώρηση ενέδωσε.

(Βέβαια με αυτά που ξέρω, ή που υποψιάζομαι θα μπορούσα να πω πως δεν είναι μόνο θέμα γονιδίων αλλά και της ζωής του σκύλου με την κοπέλα μου).

Πάντως ήθελε Σαμογιέντ ή Κόλι ακριβώς επειδή είχε καταλήξει πως είναι παιχνιδιάρικα και πολύ εκδηλωτικά.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Grifos
Φυσικα κ δεν υπαρχει παρεξηγηση γιατι ο καθενας εχει τις αδυναμιες του!
Σιβηριανο εχω ζησει απο πολυ κοντα απλα οχι μεσα στο σπιτι μου.
Υπαρχουν οντως διαφορες που εγω απλα θαυμαζω στα sami κ φροντιζω να μη τις βλεπω σαν αρνητικο στους συγγενεις.
Η συγκεκριμενη φυλη ηταν επιλογη του δευτερου γιου μου.
Εγω αγνοουσα ακομη κ την υπαρξη της.
Ηξερα τα γνωστα σε ολους..
Γερμανικο Π, χασκι, κολει, ροτ, ντομπ, τζακ ρασελ, μολοσσους...
Δλδ οτι ειχαν κατα καιρους οι συγγενεις, οι φιλοι αλλα κ γενικοτερα κυκλοφορουσε..
Οπως κ να΄χει ομως το χαμογελο του samoyed ειναι μοναδικο :)
 






sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Στο site του πάντως έχει μόνο (εκείνα τα υπέροχα) χάσκι και ένα eurasier
 
Last edited:




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Πριν δυο χρονια παντως δεν ειχε..
Η' για να'μαι πιο ακριβης αυτος που εμεις ειχαμε βρει τοτε δε θα χαρακτηριζοταν ακριβως ελληνας εκτροφεας αν κ εδινε pedigree.
Οι περισσοτεροι βγαιναμε εξω...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Aπο 20 εως 30 κιλα.
Φυσικα τα πολλα κιλα κ το μεγαλο υψος τα εχουν τ'αρσενικα (με μεγαλη διαφορα) κ κυριως αυτα που ζουνε ελευθερα ή σαν τσομπανακια.
H δικη μου για παραδειγμα που ζει μεσα στο σπιτι δεν προκειται ποτε να φτασει σε ογκο καποια αλλη θυληκια ακομη κ αν την τραβαω απο τ'αυτια για να ψηλωσει :p
Πραγματικά μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτή σου η παρατήρηση!
Στις περισσότερες φυλές που γνωρίζω, κι ας πάρω για παράδειγμα τους τσοπάνηδες που ασχολούμαι περισσότερο, τα σκυλιά που μεγαλώνουν οικόσιτα, με τις φροντίδες, τις ανέσεις και τις premium τροφές τους είναι σταθερά υψηλότερα και βαρύτερα σε σχέση με άλλα, ακόμα και αδέρφια τους που μεγαλώνουν σε συνθήκες εργασίας!
Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν ισχύει κάτι αντίστοιχο και στα Samoyed;