santi ειναι το οναμα της...


sotiris

Member
16 Ιουλίου 2007
7
0
γεια σας.............

και κατοχος ενος ημιαιμου μπουλντογκ γαλλικου θυληκου...... 9 εβδομαδων
το οναμασα "santi" απο το σαντορινη λογο οτι το πηρα στο γυρισμο απο την εκδρομη μου πριν δεκα μερες......... :lol:
εκανα και τα εμβολια......

ο πατερας της ειναι καθαροαιμος και η μανα αλλη ρατσα (δεν μου το εδειξε ο ιδιοκτητης) παλι καθαροαιμο, απο οτι μου ειπε......
παρατηρω οτι ειναι πολυ εξυπνο καταλαβαινει τα παντα αμεσως...
σε σχεση με αλλα δυο σκυλακια που ειχα παλιοτερα...
και το βλεμα του ειναι πολυ εκφραστικο........

με απασχολει
-ο τροπος εκπαιδευσης (βασικης... τουαλετα,ελα,φυγε,μην δαγκωνει παιζοντας)
-ποσες φορες την ημερα πρεπει να τρωει το κουταβακι....??
(εγω του δινω 3 απο λιγο....) ξηρα τροφη για κουταβια.

και επισεις μια κριτικη, αν θα γινει τελικα το σκυλακι μπουλντογκ


να η φωτο ... παρακαλω αν θελετε πειτε μου αν φερνει σε μπουλντογκ....
να σημειωσω οτι η ουρα του ειναι τιρμπουσον σαν του πατερα του(μπουλντογκ γαλλικο)
επισεις μπορω να βγαλω οτι φωτο μου ζητησετε ωστε να καταλαβαετε περι τηνος προκειτε.....

 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Γλυκιά φατσούλα η Santi σου, να σου ζήσει.
Για τα βασικά πράγματα που πρέπει να μάθει και πως να το μάθει ένα κουταβάκι για να γίνει η ζωή σας πιο εύκολη έχουμε γράψει στα παλιότερα post στο forum, να τα διαβάζεις. Για την διατροφή του κουταβιού κανονικά έπρεπε να σε ενημερώσει ο κτηνίατρος. 9 εβδομάδων κουταβάκι αν θυμάμαι καλά πρέπει να τρώει 4 φορές την ημέρα, την ημερήσια δόση την μοιράζεις στα 4 γεύματα.
Και αν τελικά η Santi να γίνει μπουλντόγκ – αν η διό γονείς είναι γνήσια γαλλικά μπουλντόγκ, τότε τα κουτάβια που να γεννηθούν από αυτούς γονείς να γίνουν γνήσια γαλλικά μπουλντόγκ. Στην περίπτωση σου καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν ισχύ. Όμως για σένα η σκυλίτσα σου μπορεί να είναι το ωραιότερο μπουλντόγκ στον κόσμο :).
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Γειά σου Σωτήρη! Να σου ζήσει η μικρή!

Όσον αφορά την τουαλέτα προτείνω τη μέθοδο της εφημερίδας:

Ανά τακτά χρονικά διαστήματα και οπωσδήποτε μόλις ξυπνήσει, πριν κοιμηθεί, μετά το φαΐ, αφού πιεί νερό και μετά το παιχνίδι, το πας σε μια εφημερίδα στο μπαλκόνι, του τη δείχνεις, και του λες να τα κάνει εκεί. Μόλις κάνει την ανάγκη του, του κάνεις χαρές και το χαϊδεύεις. Αν ήταν μόνο τσισάκια, καλύτερα μην πετάξεις την εφημερίδα. Άστην εκεί για να του μυρίζει. Σιγά - σιγά θα μάθει μόνο του και θα σου ζητάει να το πας στο συγκεκριμένο μέρος.

Ποτέ μην το μαλώσεις αν τα κάνει μέσα σπίτι. Δε μπορεί να καταλάβει τι κακό έκανε. Επίσης καθάρισε πολύ καλά το σημείο με σαπούνι και ξύδι γιατί τα σκυλιά προτιμούν να κάνουν την ανάγκη τους εκεί που υπάρχει προηγούμενη μυρωδιά από ακαθαρσίες. Αν το δεις να κάνει στροφές γύρω - γύρω, γρήγορα στην εφημερίδα για κακάκια.

Για να του μάθεις το έλα θα χρειαστείς βοήθεια από έναν ακόμη άνθρωπο. Θα σταθείτε ο ένας απέναντι στον άλλο σε απόσταση και θα φωνάζετε εναλλάξ το κουτάβι με χαρούμενη φωνή. Μόλις πάει κοντά στον ένα, αυτός θα του κάνει χαρές και παιχνίδια. Μετά θα το φωνάζει ο άλλος και πάει λέγοντας.

Τα κουτάβια τρώνε κάθε τρεις ώρες περίπου.

Διάβασε και το νήμα Akita Inu
 


sotiris

Member
16 Ιουλίου 2007
7
0
να γραψω οτι η μαμα της δεν ειναι μπουλμτογκ........
ειναι κατι σε κυνηγιαρικο αλλα κοντο σε υψος....(εφοσον την εφτανε ο μπαμπας μπουλντογκ :lol: :lol: )

δεν θυμαμε τι ρατσας ειναι..... :cry: :cry: αυτος που μου το εδωσε μου ειπε οτι ειναι καλο σκυλι εννοοντας ρατσας και η μανα του.... :)

εχω πολυ διαβασμα απο οτι βλεπω ειναι καλη εγκυκλοπαιδια το forum..!

παντος μου κανει εντυπωση οτι του ειπα μια-δυο φορες λιγο αγρια (οχι φωναχτα) να μην ανεβαινει κατι σκαλες (που ανεβαινε ) και δεν τις εχει ξανανεβει..
επισεις του πεταω μπαλλακια και μου τα φερνει πισω
φαινεται να ειναι αρκετα εξυπνο....... για 2 μηνων....


μπραβο που εχετε ανοιξει τετοιο φορουμ......... :wink: :wink: :wink:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Sotiris καλωσήρθες - η μικρή είναι πολύ γλυκιά! :love:

Η ουρά "τριμπουσόν" δεν υπάρχει στα μπουλντόγκ, αλλά στα pug (συγγενής ράτσα) - τα μπουλντόγκ έχουν πολύ κοντή ουρά και "κολλημένη" στο ποπό. Η μουσούδα και τα μάτια της μοιάζουν με μπουλντόγκ.

Όπως και νά 'χει μην σε απασχολεί αν είναι μπουλντόγκ - η μικρή είναι κούκλα!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καλος ηρθες εδω!

Η μικρη σου ειναι γλυκητατη, αλλα εμενα δεν μου φερνει καθολου για μπουλντογκ!

Για Παγκ οπος ειπε και η vrmode- ναι!
Η ακομα και για Puggle (δυστηχος μια καινουργια μοδα- ανακατευουμε Pug και Beagle και τα λανσαρουμε σαν Puggle. Λες και ειναι κατι παραπανω απο αλλα ημιαιμα).

αυτα εδω εναι puggleς:



και ενηλικο

 


sotiris

Member
16 Ιουλίου 2007
7
0
ευχαριστω παιδες.......
-κοιτα μαλλον ειναι οπως το λες........

η ουρα ειναι ιδια ..... (με τις φωτο)
το τριχωμα ειναι ιδιο και σε χρωμα και σε τριχα....
αλλα η μουσουδα της δικιας μου ειναι αρκετα πιο μπασμενη.........

μαλλον τελικα ο πατερας δεν ηταν μπουντογκ αλλα παγκ....


τεσπα δεν με πειραζει, το σκυλι ειναι τελειο το εχω αγαπησει πολυ....

-το εχω μαθει και τις πρωτες εντολες

"κατσε" του το εμαθα με επιβραβευση κομματακι παριζακι ισα με το νυχι μου..... :lol: σε μια μερα το εμαθε
το κανει παντα και οπουδιποτε τωρα χωρις επιβραβευση(τροφη).......μονο με ενα χαδακι μετα.... το εχει μαθει μια εβδομαδα τωρα και ειναι μονο 2.5 μηνων........... :lol: :lol:

και το "ΕΛΑ" του το εμαθα παλι με παριζακι... και οπου και να ειναι και εκτος οπτικης εμβελιας με το που πω "santi ελα" (απλα, οχι εντονα) ερχετε του σκοτωμου.......... χωρις να το πω δευτερη

εχω μεινει εκπληκτος................... :shock: :shock: :shock: :shock:

τωρα του μαθαινω το "μεινε" απο θεση "κατσε" περιμενει μεχρι και 40sec..


-το μονο που αντιμετοπιζω ειναι οτι το μαλλωμα το παιρνει για παιχνιδι τωρα τελευταια και ουτε φωνη τον πειραζει ουτε κανα σκαμπιλακι στον πισινο........ πρεπει να αλλαξω τακτικη....... :? :? :? :? :? ισα ισα που τρεχει γυρο γυρο μου και μετα κανει την "ζημια" παλι ωστε να με προκαλεσει...... :cry:

-με τα κακα δεν εχω ασχοληθει γιατι εφοσον δεν εχω την δυνατοτητα να το βγαλω εξω στην αυλη το πρωι, δεν μπορω να εχω την απαιτηση να τα κραταει 17 ωρες.... τα κανει στο μπαλκονι που ειναι το σπιτι του....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22