Sar planinac με Καυκάσου-Καλησπέρα!


Status
Κλειδωμένο θέμα

marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Τελικά είναι δικός σας ο σκύλος ή όχι; Μπερδεύτηκα. Επίσης δεν κατάλαβα γιατί δεν μένει μαζί σας στο σπίτι σας ακόμα κι αν είστε ανάδοχοί του.
Μαζί μας μένει,οι συνθήκες που περιγράφω ειναι του σπιτιού μου.

Τελικά είναι δικός σας ο σκύλος ή όχι; Μπερδεύτηκα. Επίσης δεν κατάλαβα γιατί δεν μένει μαζί σας στο σπίτι σας ακόμα κι αν είστε ανάδοχοί του.
Μαζί μας μένει,οι συνθήκες που περιγράφω ειναι του σπιτιού μου.
 
Last edited by a moderator:


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Νομίζω ότι αυτό που ρωτάει η Sara είναι γιατί δεν μένει μαζί σας μέσα στο σπίτι.

Ένα θέμα που έχει ενσκήψει αρκετά συχνά στο forum και τις περισσότερες φορές είναι και η αιτία "θερμών" συζητήσεων.
 


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Συγνώμη,δεν κατανόησα την ερώτηση. Θεωρούμε ολα τα μελη της οικογένειας μου οτι θα ειναι πιο ευτυχισμένο έξω στην αυλή που ειναι 3 στρέμματα παρά μέσα στο σπίτι που ειναι 100 τετραγωνικά και με πολύ ζεστές συνθήκες για αυτόν. Ελπίζω να μην ειναι η απάντηση σου αφορμή για μια ακομη ένταση...
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Και προσωπικά με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, πλην όμως υπάρχουν πολλοί εξίσου ένθερμοι υποστηρικτές της αντίθετης άποψης.

Να θυμάσαι ότι όσο πιο "εξειδικευμένο" το forum τόσο πιο "ιδεολογικά καθαρές" οι τοποθετήσεις των μελών.
 
  • Like
Reactions: marina78


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτό
οτι θα ειναι πιο ευτυχισμένο έξω στην αυλή που ειναι 3 στρέμματα παρά μέσα στο σπίτι που ειναι 100 τετραγωνικά και με πολύ ζεστές συνθήκες για αυτόν
είναι λίγο μύθος.
Και γω το ίδιο πίστευα και το πρώτο σκυλί που είχαμε έμενε στον κήπο. Αλλά το σκυλί είναι ευτυχισμένο όταν είναι με τους ανθρώπους του.

Φωτογραφίες δε βάζεις όμως!

@Scalpel πέρνα από εδω :)
 
  • Like
Reactions: Sara and marina78


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Χωρίς να θέλω να πείσω κανέναν, μόνο σαν προβληματισμό το γράφω, το βράδυ θα μπορούσατε να βάζετε το σκύλο μέσα στο σπίτι για ύπνο. Μειώνετε σημαντικά με τον τρόπο αυτό την έκθεσή του σε κάποιους κινδύνους (σκνίπες, κουνούπια, κακόβουλους γείτονες κλπ), χώρια το μεγαλύτερο δέσιμο που αποκτά μαζί σας. Και πιστέψτε με δεν θα χρειαστεί παρά ένα ελάχιστο ποσοστό των 100 τετραγωνικών του σπιτιού.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@marina78 Ειναι υπεροχο το χνουδομπαλακι σας! Να σας ζησει και να ναι παντα υγιες και να χετε ομορφες στιγμες μαζι του! Εγω δεν εχω εμπειρια με τετοιες φυλες απλα μπηκα να σχολιασω για να "ζαχαρωσω" λιγο τον κουταβο και να πω να βαλετε κι αλλες φωτο του!
Οσο για το που θα μενει...θα σου πω μονο...κατι που εγω το χω κανονα στην συγκατοικηση μου με την Ροτυ, το βραδυ επειδη η ελλαδα εχει σκνιπα και δη την φλεβοτομο που προκαλει λεισμανιωση στα σκυλια, θα προτεινα να τον βαζεις μεσα στο σπιτι για προφυλαξη κυριως καθως οσο σπρευ σιτρονελας και να τον ψεκαζεις..τις πρωινες ωρες ξεθυμενει η δραστικοτητα και απωθητικοτητα του σπρευ με κινδυνο το σκυλι να το τσιμπησει σκνιπα και να νοσησει..και μετα να τρεχετε για θεραπειες και εξετασεις....και ειναι που θα γινει και μεγαλοσωμο και το κοστος θα ανεβει πολυ....οποτε θεωρω καλυτερα το "προλαμβανειν παρα το θεραπευειν"! Απο κει και περα ευχομαι καλη σιμβιωση..και μην ξεχασεις να μας ανεβασεις φωτογραφιες της χνουδομπαλιτσας σας!
 
  • Like
Reactions: marina78


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Τις πρώτες 3 ημέρες τον είχαμε μέσα μαζί,νιώθαμε την ανάγκη, και εμείς αλλα νομίζαμε οτι και αυτός το ίδιο ένιωθε,να τον έχουμε διαρκώς μαζί μας για να γίνει ο αποχωρισμός απο την μάνα του όσο πιο ανώδυνος γινόταν. Περνώντας οι μέρες τον βλέπαμε να ψάχνει δροσιά και να ζητά να βγει όλο έξω. Απο την άλλη,δεν θα το κρύψω...άρχισε να μου μασουλάει χαλιά-καναπέδες-τα πάντα όλα αδιαφορώντας για τα παιχνίδια του και τα μασητηρια του και αυτο με ζόρισε πολύ!!! Βγάζοντας τον έξω μειώθηκε το μασουλισμα πραγμάτων (που και που μασουλάει τα χέρια μας μόνο) και άρχισε να βγάζει την ενέργεια του στο τρέξιμο και στο παιχνίδι με τα παιχνίδια του.
Εγω να μπω στην διαδικασία του βραδινού ύπνου στο σπίτι αλλα πως θα διασφαλίσω την "ηρεμία" του; Σίγουρα θα μου απάντηση ο εκπαιδευτής μου αλλα θα μου ηταν χρήσιμες οι συμβουλές σας!!
 

Attachments

Last edited:
  • Like
Reactions: Lavernne


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ένα σκυλί που δεν εκτονώνεται επαρκώς θα κάνει ζημιές είτε μέσα είτε στον κήπο. Τις κουταβίσιες σαφώς και δεν τις λαμβάνω υπ όψιν.
Και η έννοια του μέσα όταν μιλάμε για μονοκατοικία με τόσο μεγάλο κήπο σίγουρα δεν είναι ίδια με αυτήν του διαμερίσματος. Κατά πάσα πιθανότητα ο σκύλος θα είναι το μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας έξω, αλλά το να έχει την επιλογή να μπει για λίγο μέσα, να νοιώσει κοντά σας, πως συμμετέχει τέλος πάντων, έχει και για τα κακόμοιρα τα ορεινά ποιμενικά κάποια αξία.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Νομιζω θα σου προτινει crate και ο εκπαιδευτης,αλλα δεν παιρνω ορκο. (μεταξυ μας αν δουλεψετε το crate και το μαθει, καλυτερα να δωσεις ενα "Χ" ποσο για ενα ευρυχωρο crate, παρα το 3πλασιο του "Χ" ποσο για θεραπειες και κτηνιατρους).
 
  • Like
Reactions: Viviana and ghelly


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συγνώμη,δεν κατανόησα την ερώτηση. Θεωρούμε ολα τα μελη της οικογένειας μου οτι θα ειναι πιο ευτυχισμένο έξω στην αυλή που ειναι 3 στρέμματα παρά μέσα στο σπίτι που ειναι 100 τετραγωνικά και με πολύ ζεστές συνθήκες για αυτόν. Ελπίζω να μην ειναι η απάντηση σου αφορμή για μια ακομη ένταση...
Ένταση γιατί; Το ότι διαφωνώ μαζί σου ριζικά είναι άλλο θέμα. Εγώ το σκύλο τον έχω μέσα στο σπίτι και απλώς έχει το ελεύθερο να βγαίνει στον περιφραγμένο πίσω κήπο. Επίσης έχω, και πολύ σωστά, και τους Αμερικάνους μπάτσους που θα με μπαγλαρώσουνε, καλώς ποιούμενοι λόγω του άριστου νόμου που έχουμε εδώ, έτσι και αφήσω το σκύλο έξω χειμώνα-καλοκαίρι με τις καιρικές συνθήκες του Καλαμποκιστάν όπου η θερμοκρασία κυμαίνεται από -45 (πρόπερσυ) μέχρι +55 (πριν τέσσερα χρόνια).

Από κει και πέρα να έρθω σπίτι σου να σε υποχρεώσω να βάλεις το σκύλο μέσα χλωμό το βλέπω. :) Πάντως οι σκύλοι πρέπει να μένουνε μέσα με την αγέλη τους. 100 τετραγωνικά ήτανε και το σπίτι που μόλις άφησα για να μετακομίσω σε αυτό που μόλις αγόρασα.

Τέλος τα κουτάβια όντως μασουλάνε. Μάθετέ του να μην μασουλάει. Προσωπικά πάντως για μένα ο σκύλος είναι πολύ σημαντικότερος από τα χαλιά και τα έπιπλα. Που παρεμπιπτόντως δεν μασουλάει το Μουφ.

Χωρίς να θέλω να πείσω κανέναν, μόνο σαν προβληματισμό το γράφω, το βράδυ θα μπορούσατε να βάζετε το σκύλο μέσα στο σπίτι για ύπνο. Μειώνετε σημαντικά με τον τρόπο αυτό την έκθεσή του σε κάποιους κινδύνους (σκνίπες, κουνούπια, κακόβουλους γείτονες κλπ), χώρια το μεγαλύτερο δέσιμο που αποκτά μαζί σας. Και πιστέψτε με δεν θα χρειαστεί παρά ένα ελάχιστο ποσοστό των 100 τετραγωνικών του σπιτιού.
Βεβαίως. Το Μουφ έχει γίνει τόσο πολύ η σκιά μου που και να μην το βλέπω νοιώθω αμέσως αν είναι στο δωμάτιο και σε πιο σημείο του σπιτιού είναι. Και όταν τον πηγαίνω στην πανσιόν αν πρέπει να λείψω για λίγες μέρες και περνάω το προηγούμενο βράδυ μόνη μου, το βλέμμα μου πάει αυτόματα και τον αναζητάει.

Και πού να δείτε όταν πάω Ελλάδα…. Αφήστε τα, πάνω από 10 μέρες είναι αδύνατον να κάτσω.
 
Last edited by a moderator:


Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
Για 'μένα, βάλε το σκυλί στο σπίτι σου! Θα αποκτήσετε άλλη σχέση και θα είναι πραγματικά μέρος της αγέλης σου. Να ξέρεις πως το σκυλί που ζει μέσα στο σπίτι με τους ανθρώπους του, και εκτονώνεται σωστά, δεν κάνει ζημιές, γιατι μαθαίνει εξ' αρχης τα όρια και πίστεψέ με, σε υπολογίζει πολύ περισσότερο ώστε να θέλει να έχει μια αρμονική συμβίωση μαζί σου. Ένα σκυλί που ζει έξω, δε νιώθει μέλος της οικογένειας, δεν ξέρει τους κανόνες του σπιτιού, είναι μόνο έξω και βαριέται και τις λίγες φορές που θα αναγκαστείς να το βάλεις μέσα, θα σου δημιουργήσει πρόβλημα κάνοντας πράγματα που δεν ξέρει πως δεν πρέπει να κάνει. Καταλαβαίνω πως μασουλησε πράγματα, απλώς είναι κουτάβι, και αυτό το γνώριζες όταν τον πήρες. Όπως κάνουμε υπομονή με τα παιδιά μας όταν είναι μωρά τις φορές που δεν καταλαβαίνουν την κούρασή μας και για δικούς τους λόγους γκρινιάζουν, έτσι πρέπει να κάνουμε και με τα κουτάβια μας. Να θυμάσαι πως τις ζημιές δε τις κάνει για να σε εκνευρίσει ή να σε στενοχωρήσει, αλλά γιατί δεν ξέρει. Βάλε τον αρκούδο σου μέσα, κάνε λίγο, πολύ λίγο, καιρό υπομονή, αντιμετώπισέ τον με αγάπη θέτοντας λογικά γι' αυτόν όρια, και απόλαυσε μια σχέση και μια επικοινωνία μαζί του που θα σου γίνει αναντικατάστατη! Δεν είμαι έξω από το χορό και τα λέω, ζω με ένα Γερμανικό, ένα Ακίτα, μια γάτα, κι ένα μπέμπη 5 μηνών σε 70 τετραγωνικά! Να σου ζήσει!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μενω σε σπιτι με 6 στρεμματα κηπο...η Ηρα κοιμαται, τρωει, αραζει μεσα,μαζι μας, το εξω ειναι μονο για τις αναγκες της...
Γιατι?
γιατι περνανε διαφοροι που κοιτανε περιεργα, ειτε για να (την) κλέψουν ειτε για να ριξουν φολα, γιατι εχει φιδια, κουνουπια, σκνιπες, μελισσες, σφίγγες,σκατζοχοιρους, γεράκια κλπ κλπ χαριτωμενα...
γιατι αμα ειναι εξω κ γω μεσα δε βλεπω αν πατησει κατι, καπου κ χτυπησει, αν φαει κατι επικινδυνο, αν την πειραξει καποιος, κατι κ χιλια δυο αλλα...
Ειναι μεστο σπιτι κ μου αφηνει φυσικες φλοκατες στο πατωμα, στα σεντονια, στα ρουχα,τωρα που καλοκαιριασε τρεχουν σαλια αβερτα κ πανω κατω ειμαι με σκουπα στονα χερι κ μια σφουγγαριστρα σταλλο...
αλλα ειναι ισοδύναμο μελος της οικογενειας...κ αυτο ειναι το μονο δυνατο...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Ένα σκυλί που δεν εκτονώνεται επαρκώς θα κάνει ζημιές είτε μέσα είτε στον κήπο...

2) Κατά πάσα πιθανότητα ο σκύλος θα είναι το μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας έξω, αλλά το να έχει την επιλογή να μπει για λίγο μέσα, να νοιώσει κοντά σας, πως συμμετέχει τέλος πάντων, έχει και για τα κακόμοιρα τα ορεινά ποιμενικά κάποια αξία.
1) Είναι σαφέστατο αυτό... χωρίς τη σωστή εκτόνωση (σύμφωνα με τις ανάγκες του κάθε σκυλιού), θα κάνει ζημιές ΚΑΙ στον κήπο... αλήθεια, θυμάστε τη Διώρυγα του Παναμά? Θα ωχριά μπροστά σε αυτό που θα κάνει στον κήπο, αν δεν εκτονώνεται!
Και αν βαριέται... δηλαδή, αν δεν έχει να περιμένει κάτι και τα κάνει όλα μόνος του... δηλαδή, αν δεν αφιερώνετε κάποιο (έστω και λίγο) ΠΟΙΟΤΙΚΟ χρόνο μαζί του για να μάθετε και να κάνετε πράγματα...

2) Θα συμφωνήσω και εδώ!
Ο σκύλος είναι αγελαίο ζώο, ότι "ράτσα" και να είναι...
Εντάξει, το Ορεινό Ποιμενικό θα είναι πιο ανεξάρτητο... θα ζεσταίνεται (κάποιες φορές - όχι πάντα και, κυρίως, όχι το χειμώνα) πιο πολύ...
Αλλά, το καλύτερό του θα είναι να ξαπλώνει (βλέπε: κοπροσκυλιάζει) σε ένα σημείο που θα μπορεί να μισοκοιμάται και, ταυτόχρονα, να προσέχει την οικογένεια...

Και, το πιο βασικό απ' όλα: Ο σκύλος δένεται με πρόσωπα και πράγματα... το έχουμε ξαναγράψει και συζητήσει εκατοντάδες φορές "εδώ μέσα":

"Εξω", ο σκύλος θα δεθεί με τις χελωνίτσες ΤΟΥ, με τα λουλουδάκια ΤΟΥ και με τα χορταράκια ΤΟΥ... με τη μπουγάδα ΤΟΥ που στεγνώνει... ή ακόμα και με "εκείνο" το βαρέλι... και, στο τσακίρ κέφι, μπορεί να δεθεί και με το αυτοκίνητό ΤΟΥ...
"Μέσα", θα δεθεί με τα "ιερά και τα όσια"! Όποια και να είναι αυτά!

Και, όταν η τύχη σε έφερε σε ένα ΤΕΤΟΙΟ σκύλο, θέλεις να ξέρει καλά ποιά είναι τα "ιερά και τα όσια"...:)

...μεταξυ μας αν δουλεψετε το crate και το μαθει, καλυτερα να δωσεις ενα "Χ" ποσο για ενα ευρυχωρο crate...
Συμφωνώ, επίσης, απόλυτα: Crate και "πάσης Ελλάδος", ναουμ'...
Εμάς (και πάρα πολλούς άλλους) μας έχει σώσει η σωστή εκμάθηση και χρήση του crate!

1) ...τωρα που καλοκαιριασε τρεχουν σαλια αβερτα...

2) αλλα ειναι ισοδύναμο μελος της οικογενειας...κ αυτο ειναι το μονο δυνατο...
1) Εδώ να δείς!:D Και το χειμώνα...
Και, απλά, έχουμε πετσετάκια σε διάφορα στρατηγικά σημεία του σπιτιού...;)

2) Αυτό είναι! Τα "ιερά και τα όσια"...:cool:
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
1) Εδώ να δείς!:D Και το χειμώνα...
Και, απλά, έχουμε πετσετάκια σε διάφορα στρατηγικά σημεία του σπιτιού...;)
εδω δεν υπαρχουν στρατηγικα σημεια...ολο το πατωμα ειναι fair game...απλώνει η τριχομπαλα την κορμαρα της σε 5-6 πλακακια, ζεσταίνονται αυτα μετα απο λιγο, σχηματιζεται κ η αναγκαια σαλιολιμνουλα κ κανει ερπειν (ουτε καν να ανασηκωθει λιγακι) στα επομενα 5-6 πλακακια (η παλιο καμπια) κλπ κλπ κλπ...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν ξέρω όμως αν τα δικά σας μαδάνε όπως το Μουφ που προέρχεται από το Μίσιγκαν με τους -400 βαθμούς το χειμώνα, όπου οι Αυστραλέζοι είναι πιο μαλλιαροί και από του Κολοράντο καθότι η φυλή εκεί έχει προσαρμοστεί στις συνθήκες.

Δε βαριέσαι, να είμαστε όλοι καλά, σκούπες έχουμε και δεν σκάω. Αφήστε που η πολλή τρίχα και η επαφή με το σκύλο σε καθημερινή βάση κάνει καλό στην υγεία και προφυλάσσει και από τις αλλεργίες. Έχω να αρρωστήσω χρόνια και όταν πέφτει επιδημία και είναι όλοι τέζα στο πανεπιστήμιο, εγώ δεν παίρνω χαμπάρι! Το σπίτι μου πάντως είναι καθαρό.

Για να καταλάβετε δηλαδή και να κάνετε και επανάληψη για το τι κρύα μπορεί να αντέξει το Μουφ, ορίστε παλιό μου μήνυμα με θέμα την αμφίεσή μου υπό αρκτικές συνθήκες και βγάλε στο ωραίο Καλαμποκιστάν του Ιλλινόι:

http://www.dogforum.gr/community/threads/Υψηλή-ραπτική-για-να-βγει-βόλτα-το-Μουφ.12708/
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Όμορφο κουτάβι η αλήθεια είναι. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για σας στο μέλλον. Και εγώ είμαι της άποψης του μέσα και έξω. Το καλοκαίρι μια πόρτα ανοιχτή να μπαινοβγαίνει όποτε θέλει ...αλλά το βράδυ σίγουρα μέσα. Ιδιαίτερη προσοχή με τα παιδιά σου.
 


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Όμορφο κουτάβι η αλήθεια είναι. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για σας στο μέλλον. Και εγώ είμαι της άποψης του μέσα και έξω. Το καλοκαίρι μια πόρτα ανοιχτή να μπαινοβγαίνει όποτε θέλει ...αλλά το βράδυ σίγουρα μέσα. Ιδιαίτερη προσοχή με τα παιδιά σου.
Ιδιαίτερη προσοχή στα παιδιά...; Δηλαδή...; !!

Ιδιαίτερη προσοχή στα παιδιά...; Δηλαδή...; !!
Προς το παρόν τα πάει καλύτερα απο όλους μας με την μικρή 14 ετών) ειναι πιο υπάκουος σε αυτήν,φυσικά τον παίζει και πιο πολύ απο όλους μας :) !
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αυτό είναι πολύ καλό!
Να παίζει και να τρελαίνεται με τα παιδιά...
Αργότερα, θα μάθει να τα προστατεύει...:)
ΚΑΙ να τα "ψιλο"διορθώνει, καμιά φορά...:cool: αυτό ήθελαν να σου πουν: Στην "ψιλο"διόρθωση μπορεί να χτυπήσει κανείς, έστω και κατά λάθος...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ιδιαίτερη προσοχή στα παιδιά...; Δηλαδή...; !!
Στο πώς θα φέρονται τα παιδιά και το κουτάβι μεταξύ τους, ώστε να μην υπάρξουν ατσουμπαλιές εκατέρωθεν που μπορεί να κλιμακωθούν. Καλώς ή κακώς αργεί να ωριμάσει πνευματικά ένα μεγαλόσωμο σκυλί, ενώ σωματικα παίρνει ταχύτατα όγκο. Οπότε πρέπει πάντα να είσαι παρούσα ώστε πχ τα παιδιά να μην τρομάξουν ή ζορίσουν το σκυλο, ή ο σκύλος να μην χοροπηδήξει και χτυπήσει καποιο παιδι.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981