Scalibor,advantix,frontline


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Αγόρασα scalibor να βάλω στην μικρή μου,όμως άσχετα με αυτλο θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι,μέχρι τώρα βάζαμε στην κτηνίατρο αμπούλα αλλά αποφάσισα ν'αγοράσω advantix γιατί διάβασα στο φόρουμ εδώ ότι είναι καλή και θα της την βλάζω εγώ.Το ερώτημα μου είναι μπορώ να βάζω αμπούλα και να την ψεκάσω και με frontline ή όχι?Έχω διαβάσει αλλά έχω ψιλο(χοντρο) μπερδευτει γιατί θέλω να τα κάνω όλα σωστά και στο τέλος μπερδεύομαι.Ειδικά τώρα που μπήκε η άνοιξη κι έρχεται καλοκαίρι θέλω να έχει όση περισσότερη προστασία χρειάζεται.Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αγόρασα scalibor να βάλω στην μικρή μου,όμως άσχετα με αυτλο θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι,μέχρι τώρα βάζαμε στην κτηνίατρο αμπούλα αλλά αποφάσισα ν'αγοράσω advantix γιατί διάβασα στο φόρουμ εδώ ότι είναι καλή και θα της την βλάζω εγώ.Το ερώτημα μου είναι μπορώ να βάζω αμπούλα και να την ψεκάσω και με frontline ή όχι?Έχω διαβάσει αλλά έχω ψιλο(χοντρο) μπερδευτει γιατί θέλω να τα κάνω όλα σωστά και στο τέλος μπερδεύομαι.Ειδικά τώρα που μπήκε η άνοιξη κι έρχεται καλοκαίρι θέλω να έχει όση περισσότερη προστασία χρειάζεται.Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.
Προσωπικά βάζω Scalibor, Advantix και σπρέυ σιτρονέλας!
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Σ'ευχαριστώπολύ Στέλιο, το σπρευ σιντρονελας απο που το παιρνεις?Γιατί στο google δεν μου βγάζει κάποιο σαιτ για να το αγοράσω
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Από τον κτηνίατρο σου, από κατάστημα με κτηνιατρικά είδη, από κατάστημα με γεωργικά είδη όπου η πρόσμιξη θα πρέπει να είναι ακριβής!
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Από τον κτηνίατρο σου, από κατάστημα με κτηνιατρικά είδη, από κατάστημα με γεωργικά είδη όπου η πρόσμιξη θα πρέπει να είναι ακριβής!
Με κατατόπισες απόλυτα,να είσαι καλά!Ελπίζω να είναι καλυμμένη η μικρή με αυτά τα 3 για κουνουπια,σκνιπες κλπ γιατί σαν σκυλάκι γενικότερα είναι πολύ ευαίσθητο σε πολλά
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Προσωπικά βάζω Scalibor, Advantix και σπρέυ σιτρονέλας!
Γνωμη διασταυρωμενη απο δυο κτηνιατρους, απλως την καταθετω : Scalibor και advantix μαζι δεν χρειαζεται και επιβαρυνει χωρις λογο, ή το ενα ή το αλλο.

Από τον κτηνίατρο σου, από κατάστημα με κτηνιατρικά είδη, από κατάστημα με γεωργικά είδη όπου η πρόσμιξη θα πρέπει να είναι ακριβής!
στα πετ σοπ κυκλοφορει ετοιμο σε μπουκαλι-ψεκαστηρα
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Γνωμη διασταυρωμενη απο δυο κτηνιατρους, απλως την καταθετω : Scalibor και advantix μαζι δεν χρειαζεται και επιβαρυνει χωρις λογο, ή το ενα ή το αλλο.



στα πετ σοπ κυκλοφορει ετοιμο σε μπουκαλι-ψεκαστηρα

Τι αμπούλα θα πρότεινες μαζί με το scalibor?Θα ρωτήσω στο πετ σοπ αύριο κιόλας ,σ ευχαριστώ.. :)
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Γενικα μην ρωτας τιποτα σε πετ σοπ.
Εμενα ολο μλκιες μου λενε.
Δε φτανεις που δεν ξερουν την τυφλα τους, δε το παραδεχονται κιολας και λενε οτι ναναι.
Παρε ενα τηλεφωνακι τον γιατρο σου.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Γενικα μην ρωτας τιποτα σε πετ σοπ.
Εμενα ολο μλκιες μου λενε.
Δε φτανεις που δεν ξερουν την τυφλα τους, δε το παραδεχονται κιολας και λενε οτι ναναι.
Παρε ενα τηλεφωνακι τον γιατρο σου.

Ναι αυτό θα κάνω(στο τέλος θα με βρίσει ότι απορία έχω την παίρνω,νέα σκυλομαμά κι εγώ τι να κάνω χιχιχι) αν και η γυναίκα είναι ευγενέστατη
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Τον χειμώνα βάζω FRONTLINE COMBO και ένα ελαφρύ,φυτικό εντομοαπωθητικό περιλαίμιο.
Από την άνοιξη,βάζω SCALIBOR καί ADVANTIX,με συμβουλή του κτηνιάτρου.
Εξήγηση με δυό λόγια. To ADVANTIX, εκτός από την καταπολέμηση των παρασίτων,έχει και εντομοαπωθητικές ιδιότητες,που βοηθούν για τις σκνίπες του καλοκαιριού(καλαζάρ). Το SCALIBOR το δείχνει στο κουτί, "βασιλιάς"! Τον χειμώνα που δεν έχει σκνίπες,(εκτός αν μένεις κοντά σε έλος), έχει όμως ψύλλους,ειδικά αν υπάρχουν και γάτες, το FRONTLINE ειδικά το COMBO,όχι το απλό,βοηθάει πολύ, γιατί καταστρέφει την αναπαραγωγική αλυσίδα των ψύλλων (αυγά,νύμφες),που βρίσκονται στο τρίχωμα του σκύλου. Δεν μου έχει αναφέρει κανείς, τον μη συνδυασμό SCALIBOR με ADVANTIX ή FRONTLINE COMBO,αρκεί να είσαι σχολαστικός με το βάρος του σκύλου. Εκτός,αν υπάρχει κάποια ευαισθησία ή μη αποδοχή από τον οργανισμό του συγκεκριμένου ζώου (SCALIBOR). Σε αυτή την περίπτωση,γνώμη κτηνιάτρου!
Η CITRONELLA,φυτικό προϊόν,βοηθητικά ιδίως το σούρουπο,κυρίως στα ακάλυπτα από τρίχες σημεία (αυτιά,πατούσες).
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Εμείς στην δικιά μας απο τώρα μέχρι το χειμώνα, advantix κάθε 20 μέρες και συνεχές ψέκασμα με citronella. Και στη μούρη αντηλιακό με υαλουρονικό λόγω ειδικής περίστασης. Καλά μη βαράτε.
 
  • Like
Reactions: natacha


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
χαχα, με δεικτη προστασίας πόσο? :)
καθε 20? στο ειπε Κτηνίατρος? Εμας μας ειπε καθε 30 ειναι υπεραρκετο. Ισως εξαρταται και απο την περιοχή που ζει ο σκυλος.
 


themdro

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2012
112
74
36
Βριλήσσια
Εμεις στη μικρή (Golden 3,5 μηνών) βάλαμε advantix πριν λίγες μέρες αλλά μιας και αρχίζουν οι ζέστες και το εξοχικό που θα πηγαίνει αρκετά το σκυλί είναι τίγκα στο κουνούπι τα καλοκαίρια, σκέφτομαι το scalibor. Το θέμα μου είναι, πρέπει να το φοράει όλη μέρα? Ή μόνο όταν βγαίνει έξω? Το λέω αυτό γιατί αγκαλιάζονται πολύ συχνά πυκνά με τον γιο μου και δεν ξέρω κατά πόσο ο μικρός κάνει να έρχεται σε επαφή συνέχεια με το κολάρο.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εμεις στη μικρή (Golden 3,5 μηνών) βάλαμε advantix πριν λίγες μέρες αλλά μιας και αρχίζουν οι ζέστες και το εξοχικό που θα πηγαίνει αρκετά το σκυλί είναι τίγκα στο κουνούπι τα καλοκαίρια, σκέφτομαι το scalibor. Το θέμα μου είναι, πρέπει να το φοράει όλη μέρα? Ή μόνο όταν βγαίνει έξω? Το λέω αυτό γιατί αγκαλιάζονται πολύ συχνά πυκνά με τον γιο μου και δεν ξέρω κατά πόσο ο μικρός κάνει να έρχεται σε επαφή συνέχεια με το κολάρο.


Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Eγω δε θα εβαζα με τιποτα σκαλιμπορ. Καποιο φυτικο λουρακι και σιτρονελα καθε βραδυ.


επιτρεπεται αμπουλα πριν τους 6 μηνες?
Ναι. Απο 2 μηνων.
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Το θέμα μου είναι, πρέπει να το φοράει όλη μέρα? Ή μόνο όταν βγαίνει έξω? Το λέω αυτό γιατί αγκαλιάζονται πολύ συχνά πυκνά με τον γιο μου και δεν ξέρω κατά πόσο ο μικρός κάνει να έρχεται σε επαφή συνέχεια με το κολάρο.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Εγώ θα έβαζα σιτρονέλλα και στους δύο.....
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Εμεις τα βαζουμε όλα για να χουμε το κεφάλι μας ύσηχο! όλο τον χρόνο αμπουλα advantix μηνιαιως, και απο μέση μαρτη και ως και τέλος οκτωβρη scalibor(ανα 3μηνο)! Απο τελος απριλη μεχρι και τελος οκτωβρη ψεκαζουμε καθημερινα πριν το σουρουπο με σπρευ σιτρονελας (λιγο πριν το σουρουπο)!
 


themdro

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2012
112
74
36
Βριλήσσια
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ο μόνος λόγος που σκεφτόμουν το scalibor είναι λόγω της επικινδυνότητας της περιοχής και που δεν προλάβαμε λόγω ηλικίας να κάνουμε το εμβόλιο για τη λεϊσμανίαση φέτος, οπότε είμαστε πιο εκτεθειμένοι. Μέχρι πέρυσι στον μικρό, βάζαμε patch σιτρονέλας στο καρότσι και στα ρούχα οπότε και οι 2 φέτος θα έχουν αντίστοιχη περιποίηση!

Οπότε μόνο αμπούλα και σιτρονέλα?
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εμεις απο Απριλη μεχρι Οκτωβρη αμπουλα advantix ή exspot, citronella απο αργα το μεσημερι και bioband κι απο Οκτωβρη-Νοεμβρη τιποτα.