Schutzhund;;






kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Γενικά στο ΙΡΟ παίζουν σοβαρά μόνο οι φυλές που έγραψα πιο πάνω

Ακόμα και για τα Terrier, στο τελευταίο παγκόσμιο ένα Airdale (νομίζω) ήταν στην 27η θέση
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
μπορει καποιος να μου προφερει αυτη την λεξη παρακαλω?... στραμπουλαω την γλωσσα μου!
και επισης.. απορησα γιατι μονο οι συγκεκριμενες φυλες? (δεν ρωτω φυσικα για τον δικο μου σκυλο - μη τρομαξει κανεις..) απορια γενικου ενδιαφεροντος..
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Προφερεται Σουτσχουντ!Πλεον δεν υφισταται αυτη η ονομασια.Η σημερινη του ονομασια ειναι VPG και ειναι παρομοιο με το IPO που λεμε εμεις.

Οσο για την ερωτηση σου με τις συγκεκριμενες φυλες ισχυει οτι και σε πολλους τομεις της ζωης και του αθλητισμου...

Οι ψηλοι παιζουν μπασκετ η βολλευ , οι δυνατοι κανουν αρση βαρων η πυγμαχια.
Αν θες να κανεις ποδηλατο στο βουνο παιρνεις Mountain Bike και αν θες στην ασφαλτο παιρνεις ποδηλατο δρομου.
Αν θες γρηγορο αυτοκινητο παιρνεις φεραρι , αν θες ενα ευχρηστο για μεσα στο κεντρο παιρνεις Smart.
Αν θες να ασχοληθεις σοβαρα με το IPO παιρνεις Malinois και οχι απο Ελλαδα....Τελος!
 
Last edited:






kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ρε συ Παναγιώτη, πολύ απόλυτος είσαι.

Για να ασχοληθεί κάποιος με το ΙΡΟ, δε χρειάζεται Mali από το εξωτερικό, αλλά έναν οποιονδήποτε σκύλο που να έχει σε καλό επίπεδο το κυνηγητικό του ένστικτο, να μην έχει ανασφάλειες και να δαγκώνει καλά. Αυτά είναι και η βάση του sport.

Από εκεί και πέρα, για να πας σε υψηλό επίπεδο αγώνων (άλλο αγώνες και άλλο εξετάσεις) τότε ναι, χρειάζεσαι σκύλο από πολύ καλύτερο υλικό.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
μμμαλιστα... ενδιαφερον.. αλλα πρεπει απαραιτητα να ξεκινησει εκπαιδευση απο κουταβι?
οχι για αγωνες απλα για το σπορ..
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
O zouzounos ξεκίνησε (ο σκύλος του, όχι ο ίδιος) σε μεγάλη ηλικία και είναι μια χαρά!

Για αγώνες είναι απαραίτητο να ξεκινήσει κάποιος την εκπαίδευση από 2 μηνών κουτάβι.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
απο κουτάβι είναι καλύτερα-βέβαια
αλλά κι απο ενήλικος πιστεύω πως γίνεται-αν ο σκύλος έχει τα προσόντα

δεν ξέρω για πρωταθλητισμό...αλλά μόνο για αθλητισμό όμως?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
O zouzounos ξεκίνησε (ο σκύλος του, όχι ο ίδιος) σε μεγάλη ηλικία και είναι μια χαρά!

Για αγώνες είναι απαραίτητο να ξεκινήσει κάποιος την εκπαίδευση από 2 μηνών κουτάβι.
Οι εργασιακοι των αγωνων σε τι ηλικια φθανουν συνηθως στο peak τους ? (δηλαδη μεσος ορος ηλικιας των ''καλων'')

Επισης ξερει καποιος τι ειδους ''δεσμευση'' χρειαζεται για να φθασεις το σκυλο σου σε καλο αγωνιστικο επιπεδο ? Εννοω ωρες εβδομαδιαιως , ρουτινες κλπ ?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
@kokoni

Ναι για αθλητισμό (=hobby), αλλά και για κάποιες εξετάσεις, ότι ηλικία (μέχρι κάποια λογικά όρια) και να αρχίσεις είναι ΟΚ. Το πιο δύσκολο σε ένα μεγάλο σκυλί είναι τα λάθη που έχουν γίνει στο παρελθόν και έχουν παγιοποιήσει κάποιες ανεπιθύμητες συμπεριφορές. Ενώ σε ένα κουτάβι, είναι πιο εύκολο να διαπλάσεις χαρακτήρα.

@Tricky

Αν δεις τους περισσότερους πρωταθλητές του παγκοσμίου, είναι από 4 ως 7 ετών. Μπορεί να υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις, αλλά δεν τις θυμάμαι τώρα. Θα το ψάξω και θα σου πω.

Τώρα όσον αφορά τη δέσμευση, αυτή είναι πραγματικά πολύ μεγάλη, όταν μιλάμε για ένα πραγματικά καλό αγωνιστικό επίπεδο. Να φτάσει κάποιος δηλαδή στην 50δα του παγκοσμίου.

Δεν ξέρω να σου πω πρόγραμμα που ακολουθεί κάποιος που έχει ένα σκύλο και παίζει στις πρώτες θέσεις του παγκοσμίου, αλλά θα το θέσω διαφορετικά

Εγώ έχω το εξής πρόγραμμα στο sport

Τρίτη, Σάββατο και Κυριακή απόγευμα γύρω στις 4 ώρες στο club και κάθε Κυριακή ξύπνημα χαράματα για ιχνηλασία. Τις υπόλοιπες μέρες, σίγουρα υπακοή και παιχνίδι με το σκύλο, είτε στο σπίτι, είτε στον κήπο είτε σε κάποιο άλλο άσχετο μέρος στη βόλτα.

Όλα αυτά είναι επιπλέον του χρόνου που αφιερώνεται για τα βασικά (τάισμα, βουρτσίσματα, καθαριότητες, βόλτες).

Αν σε κάποιον φαίνεται αυτό το πρόγραμμα υπερβολικό και φορτωμένο, εγώ δηλώνω ξεκάθαρα ότι όσον αφορά το sport, αυτό είναι αρκετό για να παίξεις απλά, να πάρεις μια μυρωδιά.

Αν θες να πας σοβαρά για αγώνες, τότε τα πράγματα γίνονται πολύ πιο σοβαρά και απαιτητικά!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Τελευταίοι πρωταθλητές του παγκοσμίου της FCI και ηλικία :)

Χρονιά Σκύλος Ημ. γέννησης Ηλικία
2010, Bendix vom Adlerauge 2003-12-31 7
2009, Bendix vom Adlerauge 2003-12-31 6
2008, Cayman vom Adlerauge 2005-04-01 3
2007, Qenny ot Vitosha 2001-12-11 6
2006, Azra vom Adlerauge 2002-10-09 4

Οπότε με εξαίρεση τον Cayman, έπεσα σχετικά μέσα

:)
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Κι ας υποθεσουμε οτι εχουμε σκυλο που το'χει το σπορ και εμεις διαθετουμε χρονο και ορεξη να ασχοληθουμε...υπαρχουν και τα αντιστοιχα ατομα να σε καθοδηγησουν ωστε να δουλεψεις σωστα??
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αν σε κάποιον φαίνεται αυτό το πρόγραμμα υπερβολικό και φορτωμένο, εγώ δηλώνω ξεκάθαρα ότι όσον αφορά το sport, αυτό είναι αρκετό για να παίξεις απλά, να πάρεις μια μυρωδιά.
Κωστα, αυτό το «μινιμουμ» προγραμμα, για έναν εργαζομενο οικογενειαρχη που εχει και παιδια να τρεχει σε δραστηριοτητες, που δεν υπαρχει καθημερινη με ένα συνεχομενο ελεύθερο διωρο, που περιμενει πώς και πώς ενα Σαββατο για να κανει δουλειες, ψωνια κλπ και μια Κυριακη για να ξεκουραστει και να κανει και καμια εκδρομουλα της πλακας, είναι απλά αδιανοητο.

Θα ηθελα να ξερω ποσοι «εργασιακοι ιδιοκτητες» υπαρχουν με τα παραπανω χαρακτηριστικα.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
@ baiz

Υπάρχουν κάποια club εργασίας στην Ελλάδα. Πηγαίνεις, βλέπεις, μιλάς και κρίνεις αν σου κάνει ο τρόπος δουλειάς ή όχι.

@ Harryf3

Άρη, ο πρωταθλητισμός απαιτεί θυσίες

Ο αθλητισμός από την άλλη μεριά σε αφήνει να προσαρμόσεις το πρόγραμμά σου και τις απαιτήσεις σου

:)
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Ρε συ Παναγιώτη, πολύ απόλυτος είσαι.

Για να ασχοληθεί κάποιος με το ΙΡΟ, δε χρειάζεται Mali από το εξωτερικό, αλλά έναν οποιονδήποτε σκύλο που να έχει σε καλό επίπεδο το κυνηγητικό του ένστικτο, να μην έχει ανασφάλειες και να δαγκώνει καλά. Αυτά είναι και η βάση του sport.

Από εκεί και πέρα, για να πας σε υψηλό επίπεδο αγώνων (άλλο αγώνες και άλλο εξετάσεις) τότε ναι, χρειάζεσαι σκύλο από πολύ καλύτερο υλικό.
Κωστα ειπα για να ασχοληθεις σοβαρα και το υπογραμμισα το σοβαρα.Αρα συμφωνουμε..
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Κωστα, αυτό το «μινιμουμ» προγραμμα, για έναν εργαζομενο οικογενειαρχη που εχει και παιδια να τρεχει σε δραστηριοτητες, που δεν υπαρχει καθημερινη με ένα συνεχομενο ελεύθερο διωρο, που περιμενει πώς και πώς ενα Σαββατο για να κανει δουλειες, ψωνια κλπ και μια Κυριακη για να ξεκουραστει και να κανει και καμια εκδρομουλα της πλακας, είναι απλά αδιανοητο.
Θα συμφωνησω ...το προγραμμα του kkranis ειναι μαλιστα αυτο του απλου σπορ (ηδη μου φαινεται εξαντλητικο , οχι τοσο σαν εβδομαδιαιο οσο επειδη πρεπει να το κανεις για μεγαλο διαστημα ωστε να δεις αποτελεσμα).Μπραβο σε οσους μπορουν να το κανουν ...εγω δεν θα μπορουσα με τιποτε και δεν εχω καν οικογενεια και παιδια :)

Για πρωταθλητισμο δηλαδη , ειτε πρεπει να εισαι επαγγελματιας του χωρου (εκπαιδευτης - εκτροφεας) ή να εχεις πολυυυυ ελευθερο χρονο (και χρημα).

Αληθεια , γνωριζουμε κατι για το προφιλ των ιδιοκτητων των παραπανω σκυλων πρωταθλητων ? (Bendix , Cayman κλπ) ....ειναι χομπιστες/ιδιοκτητες ή επαγγελματιες του ευρυτερου κυνολογικου χωρου ?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Θα συμφωνησω ...το προγραμμα του kkranis ειναι μαλιστα αυτο του απλου σπορ (ηδη μου φαινεται εξαντλητικο , οχι τοσο σαν εβδομαδιαιο οσο επειδη πρεπει να το κανεις για μεγαλο διαστημα ωστε να δεις αποτελεσμα).Μπραβο σε οσους μπορουν να το κανουν ...εγω δεν θα μπορουσα με τιποτε και δεν εχω καν οικογενεια και παιδια :)
ασυζητιτι!!! μπραβο!! μπραβο που τα καταφερνεις!!!